Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2012, 02:42:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Omul este dorinta

Am citit la Parintele Alexander Schmemann in cartea Postul cel Mare, un cuvant care mi-a placut in mod special. Facand referire la Zaheu vamesul care s-a urcat intr-un pom pentru a-L vedea pe Iisus, Parintele spune:

"Omul urmeaza dorintei sale. Se poate spune chiar ca omul este dorinta, iar acest adevar psihologic fundamental despre firea omeneasca este marturisit de Evanghelie: Unde este comoara ta, spune Hristos, acolo este si inima ta.

O dorinta puternica infrange limitarile firesti ale omului; cand cu pasiune doreste ceva, realizeaza lucruri pe care firesc nu le poate savarsi..

Fiind scund el se biruie si se transcende pe sine. Singura problema este totusi daca noi ne dorim lucrurile bune, daca puterea dorintei din noi este orientata catre scopuri bune sau daca — in cuvintele unui ateu existentialist, Jean Paul Sartre — omul este o mistuire zadarnica.

Zaheu si-a dorit lucrul bun, el a dorit sa vada si sa se apropie de Hristos. El este primul simbol al pocaintei, pentru ca pocainta incepe ca o redescoperire a naturii profunde a tuturor dorintelor; dorinta dupa Dumnezeu si dupa dreptatea Lui, dupa viata adevarata. Zaheu este scund — neinsemnat, pacatos si marginit — totusi dorinta lui a biruit peste toate acestea. El a fortat atentia lui Hristos; L-a adus pe Hristos in casa lui.

Aceasta este deci prima vestire, prima invitatie: al nostru este a dori ceea ce avem cel mai profund si adevarat in noi, a constientiza setea si foamea pentru Absolutul din noi, chiar daca stim sau nu, si care, atunci cand ne abatem de la el si parasim dorintele noastre, ne transforma, intr-adevar, intr-o mistuire zadarnica. Si daca dorim indeajuns de profund, indeajuns de puternic, Hristos va raspunde."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.07.2012, 10:33:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu am fost mereu întristat de deosebirea dintre Zaheu și mine. Zaheu, om serios, cu stare, funcționar public, se urcă în copac fiindcă altfel nu Îl putea vedea pe Domnul, Care era ecranat de mulțimea celor care Îl urmau. Dimpotrivă, eu cârtesc când merg la întâlnirea cu El și nu e totul așa cum trebuie. Preotul nu are mânecuțele călcate. Diacul a început "Binecuvântează, părinte !" fără să țină orarul ridicat, așa cum este prescris. Adunătura de babe care închipuie corul bisericii miorlăie și cântă pe nas a manierism bizantinesc. Credinciosul din fața mea nu s-a spălat în urechi. Păi, nu așa ! Când intru eu în biserică, totul trebuie să fie perfect. Și să fiu așteptat, cu loc liber în bancă, așa mi s-ar cuveni. Dacă naosul e plin și nu mai e loc nici în picioare decât în pridvor, atunci nu stau, să fim bine înțeleși !

Adică, să mă urc eu, maimuțește, în copaci ca să Îl văd pe Domnul și ca să aud cuvântul Său ? S-avem pardon, a se scuti !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.07.2012, 20:40:53
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Ekaterina e frumos ce ai postat.
Si eu as vrea sa pot duce fara rusine a mea cruce (poate nu e locul cel mai potrivit pentru acest link dar l-am gasit mai devreme: http://dannyela.wordpress.com/2010/0...ltic-anghelos/).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.07.2012, 14:34:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am fost mereu întristat de deosebirea dintre Zaheu și mine. Zaheu, om serios, cu stare, funcționar public, se urcă în copac fiindcă altfel nu Îl putea vedea pe Domnul, Care era ecranat de mulțimea celor care Îl urmau. Dimpotrivă, eu cârtesc când merg la întâlnirea cu El și nu e totul așa cum trebuie. Preotul nu are mânecuțele călcate. Diacul a început "Binecuvântează, părinte !" fără să țină orarul ridicat, așa cum este prescris. Adunătura de babe care închipuie corul bisericii miorlăie și cântă pe nas a manierism bizantinesc. Credinciosul din fața mea nu s-a spălat în urechi. Păi, nu așa ! Când intru eu în biserică, totul trebuie să fie perfect. Și să fiu așteptat, cu loc liber în bancă, așa mi s-ar cuveni. Dacă naosul e plin și nu mai e loc nici în picioare decât în pridvor, atunci nu stau, să fim bine înțeleși !

Adică, să mă urc eu, maimuțește, în copaci ca să Îl văd pe Domnul și ca să aud cuvântul Său ? S-avem pardon, a se scuti !
Pai acesta este motivul pentru care Domnul nu striga precum a strigat catre Zaheu: "Astazi in casa ta mi se cade sa fiu". Si mai minunat e ca Domnul intra la multi din cei pe care noi ii judecam. Si daca auzim ca s-a intamplat asta, spunem cum au spus cei din trecut: "A intrat sa gazduiasca la un om pacatos". Sa ne lumineze Domnul si sa-i urmam lui Zaheu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul care are dorinta de a se mantui va fi urmarit de mila lui Dumnezeu Ekaterina Morala Crestina 16 17.08.2012 19:43:12
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
UN (TRAM)VAI NUMIT DORINTA Ioan_Ciobota Generalitati 5 05.02.2011 11:32:58
Care este omul-om deplin realizat? amatyyy Biserica Ortodoxa Romana 1 10.05.2009 18:09:58
dorinta djraz Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 16.12.2008 21:19:43