Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.11.2012, 19:21:38
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Iti multumesc. Te inseli in privinta mea; nici nu se poate altfel; nu ma cunosti. :) Nici nu avem cum sa ne cunoastem oemneste tot forumul. Sunt un iubitor de semeni, sau macar incerc.

Insa...cand semenii se aduna in organizatii sin cep sa proclame narcisist despre, atentie, nici macar ei insisi (trufia/parerea de sine individuala o intelegem, pentru ca o practicam sau am practicat-o, cu totii) ci despre organizatie...atunci ceva din mine sa da inapoi cu neplacere.

Oamenii pot fi exceptionali, si chiar cred in ei ca indivizi. Cu structurile supraindividuale e mai greu...Biserica e demna de respect si urmare

...biserica, sau istoria ei...hm...acolo e durerea. Observa diferenta de majuscula...

Doar ca istoria bisericii, trecuta si prezenta, imi furnizeaza materie prima pentru tot scepticismul din lume.

Tot ce ai spus e foarte corect. Te rog, totusi, sa observi diferenta dintre ceea ce e Bold-uit si restul pasajelor si spune-mi daca sesizezi diferenta uriasa, sau daca mi se pare mie!


"Daca lumea va uraste pe voi, nu uitati ca pe Mine M-a urat intai!" Si ce este lumea daca nu acele organizatii ce vaneaza vremelnicia? Fie ca isi spun biserici, partide, institutii... duhul din ei tot ala e. Deci, pentru ce sa-ti mahnesti inima cand lumea care L-a urat pe Iisus, isi trage jar la oala ei?

Epistola lui Iuda
I.17. Voi, insa, iubitilor, aduceti-va aminte de cuvintele zise mai dinainte de catre apostolii Domnului nostru Iisus Hristos,
I.18. Ca ei va spuneau: In vremea de pe urma vor fi batjocoritori, umbland potrivit cu poftele lor nelegiuite.
I.19. Acestia sunt cei ce fac dezbinari, (oameni) firesti, care nu au Duhul.
I.20. Dar voi, iubitilor, ziditi-va pe voi insiva, intru a voastra prea sfanta credinta, rugandu-va in Duhul Sfant.
I.21. Paziti-va intru dragostea lui Dumnezeu si asteptati mila Domnului nostru Iisus Hristos, spre viata vesnica.
I.22. Si pe unii, sovaitori, mustrati-i,
I.23. Pe altii, smulgandu-i din foc, mantuiti-i; de altii, insa, fie-va mila … pentru camasa spurcata de pe trupul lor.



p.s.Cel ce vorbeste de rau [pe cel rau] se face unealta si sluga rautatii, chiar spunand adevarul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Formalism si fariseism in credinta MariS_ Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 47 08.09.2011 22:01:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27