Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2008, 12:24:56
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit 16 - 22 decembrie

Doamne-ajuta!

Au trecut atatia ani de la sacrificiile din decembrie 1989.
Nu au reusit sa ne faca sa uitam. Au incercat sa ne strambe imaginea acelor bucurii si dureri. Timisoara, Bucuresti, Sibiu si alte localitati dintr-o Romanie stropita iar cu sange nevinovat si-au condus atunci spre pragul de pamant suflete dragi.

Va rog, aprindeti o lumanare pentru ei, cei alesi; pomeniti-i in aceste zile in rugaciunile voastre si povestiti copiilor si nepotilor vostri ce au facut unii semeni de-ai nostri atunci.

Eu, sunt dator sa afirm ca A FOST REVOLUTIE. Toti cei care au ramas in strada au facut aceasta pentru ca asa au simtit. Ne-au iubit pe noi mai mult decat pe ei. Daca toti ar fi fugit in casa Ceausescu ar fi cazut mai tarziu si decembrie 1989 s-ar fi estompat sub grijile zilelor cenusii care s-ar fi rostogolit nepasatoare peste noi.

Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2008, 12:34:55
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Studentii si tinerii care au iesit atunci pe strazi si au dat tonul au fost acei "idealisti nebuni" care au vrut sa schimbe sistemul si au reusit. Lor le datoram tot respectul, pentru ca in momentul in care au iesit pe strada la protest stiau la ce se inhama si care ar putea fi consecintele.

Este ceva ce numai un om poate sa faca, sa lupte constient pentru o idee, pentru un sentiment, pentru ceva abstract. E ceea ce ne diferentiaza de animale. Cei care au murit la Revolutie au facut-o pentru un viitor mai bun al tuturor. Trebuie sa le cinstim memoria, sa nu-i uitam, sa-i pomenim in cartile de istorie si sa le multumim, pe ei si pe cei ce inaintea lor s-au jertfit sa ne aduca pe noi unde suntem azi.

RESPECT!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2008, 16:30:42
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Eu sunt dator sa afirm ca A FOST REVOLUTIE. Toti cei care au ramas in strada au facut aceasta pentru ca asa au simtit. Ne-au iubit pe noi mai mult decat pe ei. Daca toti ar fi fugit in casa Ceausescu ar fi cazut mai tarziu si decembrie 1989 s-ar fi estompat sub grijile zilelor cenusii care s-ar fi rostogolit nepasatoare peste noi.

Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace!
Doamne-ajuta!


Sant timisoreanca si mi se umplu ochii de lacrimi, pentru toti martirii care s-au jertfit pentru noi, sperand la o viata mai buna in acel decembrie 1989.
Ei au fost convinsi ca dupa cantarea imnului " Desteapta-te romane ! in Piata Operei, s-ar putea sa se traga in ei,( cu gloante oarbe ) dar nu s-au gandit o clipa ca usile Catedralei Mitropolitane din Timisoara, vor fi inchise !
Pacat, mare pacat!

Bunul Dumnezeu sa-i ierte pe cei plecati de langa noi, sa-i odihneasca si sa-i aseze in randul dreptilor !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.12.2008, 18:00:34
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Sant timisoreanca si mi se umplu ochii de lacrimi, pentru toti martirii care s-au jertfit pentru noi, sperand la o viata mai buna in acel decembrie 1989.
Ei au fost convinsi ca dupa cantarea imnului " Desteapta-te romane ! in Piata Operei, s-ar putea sa se traga in ei,( cu gloante oarbe ) dar nu s-au gandit o clipa ca usile Catedralei Mitropolitane din Timisoara, vor fi inchise !
Pacat, mare pacat!

Bunul Dumnezeu sa-i ierte pe cei plecati de langa noi, sa-i odihneasca si sa-i aseze in randul dreptilor !

Doamne-ajuta!

Nu te mania pe cei care au inchis usile Catedralei. Nu fii suparata pe Biserica din pricina unui neispravit. Am vazut pe unii din cei care au tras in manifestanti. Eu cred ca ar fi tras si in biserica. Plangem si ne doare. Si asa va fi pana la sfarsitul zilelor noastre pe Pamant.

Iata, numai un exemplu de cat de greu este sa-ti iubesti dusmanii.

Voi, cei din Timisoara ati avut mult curaj, multa putere. Celebra caseta data la Europa Libera am auzit-o multi dintre noi, cei din restul tarii. A fost determinant pentru cele ce aveau sa se intample in urmatoarele zile la Bucuresti si in tara.

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe martirii neamului nostru!
Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.12.2008, 20:39:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Felicitari pentru ca ai infiintat un topic pe aceasta tema. Avem datoria sa ne amintim de tinerii care s-au jertfit pentru noi, sa-i pomenim in rugaciunile noastre si, pe cat se poate sa-i avem ca model, mai ales astazi cand tinerii sunt debusolati si par sa nu mai aiba nici un ideal.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.12.2008, 21:06:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dictatura devenise de nesuportat. Toata tara era ravasita si toate valorile calcate in picioare. Credinta si Biserica erau ingenunchiate . Pana si mormintele si Bisericile erau stramutate. Viata devenise de nesuportat. A venit schimbarea mult visata , o schimbare ce o visam doar, ascultand seara de seara Radio Europa Libera, singura noastra legatura cu lumea civilizata. Multumim Doamne ca ne-ai luminat , zdrobind un sistem anacronic si ticalos. Multumim tineri martiri ai neamului ca ne-ati redat libertatea. Sunt sigur ca voi eroi ai acelor zile de neuitat va bucurati de Imparatia lui Dumnezeu. Prin voi a renascut Ortodoxia din Romania , speranta spre o vîata libera si demna, o demnitate ce inca nici azi nu o avem deplin, dar speranta nu moare niciodata. Si datorita voua , acum, aici putem scrie liber fara frica despre credinta, durerile si toate cele de pe aici. www.crestinortodox.ro , un site al libertatii noastre ce-l avem si datorita voua si pentru asta si pentru toate cele bune, venite dupa '90 incoace , va multumim intru pomenirea voastra vesnica in Imparatia lui Dumnezeu. Amin ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.12.2008, 22:16:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ma bucur de acest topic. Marturisesc in primul rand ca am un "cult" deosebit fata de cei care au murit in decembrie 89 pentru libertatea noastra religioasa. Pentru mine anul 1989 a reprezentat un an de cotitura in viata mea, am auzit si eu despre Dumnezeu dincolo de familie si biserica, in scoala.
Cinste acestor martiri si Dumnezeu sa-i ierte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2008, 22:39:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...nu aveam decat 4 ani atunci... dar imi aduc perfect aminte cum tata era cu pusca in spate pe langa bloc... vedeam mii de flame si auzeam mii de impuscaturi... In Brasov locuiesc aproape de uzina de armament "CARFIL" si era mereu teama ca cineva va arunca in aer uzina... ne ascundeam pe dupa mobila si stateam ghemuiti prin casa ca nu cumva sa ne impuste careva... au murit multi impuscati in propria casa stand chiar la masa sau in pat dormind... erau adevarate lupte "teroriste"... si era atat de dramatica acea cantare a lui Valy Sterian "Vino Doamne sa vezi ce-a mai ramas din oameni"... sau melodia aceea de la Vanghelis... era mereu la radio... cand o ascult imi apar toate in minte ca un film... eram mic, dar memoria vizuala era vie la acea varsta... toti copii din bloc eram ingroziti... dar stiu ca a trecut... CRUCEA LUI HRISTOS A BIRUIT DIN NOU prin jertfa a mii de oameni nevinovati!!! Dumnezeu sa ii Odihneasca in sanurile lui Avraam!!! AMIN!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2008, 00:48:11
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pana si mormintele si Bisericile erau stramutate.
Am o biserica vizavi de unde locuiesc, in Bucuresti. In comunism a fost pusa efectiv pe roti si apoi mutata doua sute de metri de la sosea in spatele blocurilor. Cred ca a evitat demolarea cu foarte, foarte mare noroc. Oricum, nici pana in ziua de azi nu am mai vazut pe aici asemenea reusita inginereasca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.12.2008, 02:48:10
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Pentru ei va invit

Sa facem duminica 21decembrie ora 22 o rugaciune comuna,merita din tot sufletul,de cate ori trec pe langa cimitirul lor si locurile unde si-au dat sufletul pentru a fi noi mai liberi ma rog pentru ei si am un respect deosebit,
Sa uit acele zile,clipe nici vorba,copii mei isi aduc aminte cu drag si durere cand cu sania lor am carat pachete fierbinti cu sarmale si cozonac soldatilor din U.M. vizavi de unde locuiesc,tineri soldati,fiica mea tine minte taburile si soldati cei faceau cu mana zambind,
Da biserica de la unirii,credinta oamenilor si bunu Dumnezeu i-a ajutat sa gaseasca acea solutie si putere sa mute biserici spre a nu fi daramate.
Dumnezeu s-ai odihnesca!
Un gand bun si o lacrima pentru toti acesti eroi adevarati.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
21 decembrie 2012 Florin-Ionut Vrajitoria 118 08.02.2011 09:48:38
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
1 Decembrie (ziua rominilor) praxis Stiri, actualitati, anunturi 14 04.12.2008 04:03:04
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 20:52:57