Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2010, 17:05:30
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Foarte bine ai spus. Ma uit la pasarile care nu pleca iarna din Romania in "tarile calde". Ele nu si-au adunat hrana pentru tot restul iernii, nu au strans in hambare, nu au semanat si nici nu au cules. Totusi, este cineva care le hraneste. Dumnezeu!!! Deci, daca pe ele, pe care le-a facut cu cuvantul le hraneste, cu mult mai mult se va ingriji de omul cel drept, pe care cu mainile Sale l-a zidit si i-a dat viata vesnica in suflet, pe care sa o dobandeasca prin osteneala trupului.
Foarte frumos ai gandit problema.
Asa e. Pai insusi Mantuitorul ne-a spus asta cu pasarile si ne-a spus si aia cu crinii campului. Necredinta asta e o mare ofensa si o mare jignire adusa lui Dumnezeu. Este sinonim cu a crede ca Dumnezeu nu ne iubeste si ne poarta de grija. E ca si cum Dumnezeu ne-ar spune: "Eu care am facut totul, pasarile, crinii, nu o sa va ajut pe voi, care sunteti chipul si asemanarea Mea? Eu, care va iubesc mai mult decat va puteti voi inchipui?".
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2010, 17:08:50
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Imi amintesc o poveste a unui mucenic din Rusia. Era Diacon. A fost arestat pe vreme acomunistilor, prin 1930. Ei i-au propus sa renunte la Hristos pentru a fi liberat. Sotia lui i-a zis: spune numai cu buzele, si nu te lepada. Si el i-a spus: "piei satano, nu ma ispiti". Si el a ramas crestin. Dupa un an, l-au auzit cantand Hristos a Inviat. Era Invierea DOmnului. Atunci i-au spus pentru ultima data sa se lepede. El i-a mustrat si a inceput iar sa cante. Atunci l-au impuscat.
Ma intreb: cata suferinta sa ai daca te impusca? Foarte repede se termina totul. Si, iata cat de repede s-a mantuit. Mantuirea este usoara! Crucea este grea, voina este foarte puternica. Daca avem vointa, avem si mantuire!
Doamne ajuta! Plec la slujba.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2010, 20:48:30
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Iarta-ma daca te-am suparat pentru ca nu mi-am trecut datele in profil. Se stie clar: sunt Ortodox, sunt Român, sunt tânăr, etc. In plus, cand m-am inregistrat pe forum, acum ceva vreme... am scris undeva, pe un topic, cine sunt, de unde vin si unde merg. Nu cred ca sunt nici logo-ul forumului, nici mascota topicului pentru a scrie oriunde cine este userul Adelin. Nu mi-am mai trecut datele in profil pentru ca asa am gasit de cuviinta sa decid. Este mai bine sa adun din sfaturile voastre, decat sa va spun unde stau si ce numar am la CNP. Ma multumesc doar sa citesc ce-mi scrieti si sa va multumesc, pentru ca eu chiar sunt stresat foarte mult de problema aceasta pe baza careia am deschis acest topic.
Esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?DACA ESTI F.STRESAT DE PROBLEMA ACEASTA CRED CA SUFERI DE O ANEXIETATE SEVERA!EU CRED CA DUMNEZEU NE-A DAT RATIUNEA CA SA GANDIM RATIONAL,ORI A-TI FACE GRIJI PT.VREMURILE DIN URMA,CARE NUMAI BUNUL DUMNEZEU STIE CAND VOR VENI MI SE PARE DESTUL DE IRATIONAL!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2010, 20:52:26
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?DACA ESTI F.STRESAT DE PROBLEMA ACEASTA CRED CA SUFERI DE O ANEXIETATE SEVERA!EU CRED CA DUMNEZEU NE-A DAT RATIUNEA CA SA GANDIM RATIONAL,ORI A-TI FACE GRIJI PT.VREMURILE DIN URMA,CARE NUMAI BUNUL DUMNEZEU STIE CAND VOR VENI MI SE PARE DESTUL DE IRATIONAL!
dar nu isi face nimeni griji, nu deznadajduieste nimeni. e chiar un prilej de bucurie, atunci cand stii ca vine vremea nu neaparat a sfarsitului (caci ai dreptate, numai Dumnezeu stie asta), ci a MARTURISIRII. Sfarsitul e stiut numai de Dumnezeu, dar inaintea lui vor fi semne. Daca te bazezi atat de mult pe ratiune, cum crezi ca vor veni acele semne, cum le vom recunoaste? sau, mai concis - cand vom avea voie sa vorbim despre vremurile din urma? daca nu sunt acestea de acum semnele, vor fi altele? sau "rational" vorbind, nu va fi nici un semn pe care omul sa-l inteleaga?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2010, 21:33:35
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?DACA ESTI F.STRESAT DE PROBLEMA ACEASTA CRED CA SUFERI DE O ANEXIETATE SEVERA!EU CRED CA DUMNEZEU NE-A DAT RATIUNEA CA SA GANDIM RATIONAL,ORI A-TI FACE GRIJI PT.VREMURILE DIN URMA,CARE NUMAI BUNUL DUMNEZEU STIE CAND VOR VENI MI SE PARE DESTUL DE IRATIONAL!
Nu faci confuzie intre Judacata de Apoi si ce va fi in lume in urmatorii ani??? Eu vad ca da! Rational este sa nu stai cu mainile in san. Daca ai un sfat, da-l mai departe. Daca stii ceva, nu tine pentru tine; daca ai un talant, inmulteste-l! Problema aceasta ii streseaza pe multi. Tu ai vazut cate campanii s-au facut impotriva cipurilor? Numai Manastirea Petru Voda s-a aratat destul de indignata de initiativele occidentului referitor la cipuri. Nu este normal ca si noi sa ne punem un semn de intrebare si apoi unul de exclamare? De aceea cer si eu sfaturile celorlalti. Nu opozitiile.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2010, 21:37:31
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
dar nu isi face nimeni griji, nu deznadajduieste nimeni. e chiar un prilej de bucurie, atunci cand stii ca vine vremea nu neaparat a sfarsitului (caci ai dreptate, numai Dumnezeu stie asta), ci a MARTURISIRII. Sfarsitul e stiut numai de Dumnezeu, dar inaintea lui vor fi semne. Daca te bazezi atat de mult pe ratiune, cum crezi ca vor veni acele semne, cum le vom recunoaste? sau, mai concis - cand vom avea voie sa vorbim despre vremurile din urma? daca nu sunt acestea de acum semnele, vor fi altele? sau "rational" vorbind, nu va fi nici un semn pe care omul sa-l inteleaga?
Andrei, ai dreptate. Noi nu ne ingrijoram. Si daca ne ingrijoram, tot nu rezolvam nimic, pentru ca acele vremuri sigur vor veni. Ei sunteau ca din 2012 vor sa introduca legal implantul tehnologiei moderne de manipulare. Pana atunci, sa stam cu mainile in san, cum reiese din cuvintele lui nobodyini? Bineinteles ca nu. Daca parerea sa este sa stea nepasator/oare, parerea noastra se vede ca este cu totul alta
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2010, 21:47:08
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
esti stresat foarte mult de problema aceasta??? Da tu de unde stii ca vei ajunge acele vremuri?daca esti f.stresat de problema aceasta cred ca suferi de o anexietate severa!eu cred ca dumnezeu ne-a dat ratiunea ca sa gandim rational,ori a-ti face griji pt.vremurile din urma,care numai bunul dumnezeu stie cand vor veni mi se pare destul de irational!
este adevarat ca se vad semne si vremurile au inceput,dar asta nu inseamna ca este neaparat ca noi sa prindem acele vremuri,iar sa te gindesti ca iti vei pleca capul spre taiere este putin cam indraznet!vezi tu inaltarea mintii poate fii o patima a trufiei,de aceea cred ca ar fii mai bine sa luam aminte la invatatura sfintilor parintii:tine mintea ta in iad si nu deznadajdui! Daca ai fi luat animte la cuvintele mantuitorului care ne spune: Sa nu ne ingrijim de ziua da maine ai fi scapat de acest stres irational! Cu siguranta ca in acele vremuri domnul va inmulti harul,dar putini vor fii aceea care vor fi biruit patimile ca sa poata primi harul,iar cei care nu vor avea harul domnului vor fugi sa isi implanteza cipuri de buna voie si nesiliti de nimeni!de aceea cred ca ar trebui sa nu ingrijim de lupta cu patimile caci doar cei biruitori vor mosteni imparatia cerurilor!daca vor supara pe cineva aceste cuvinte rog din suflet iertare!harul domnului nostru isus hristos sa fie cu noi cu toti!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2010, 22:06:24
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
dar nu isi face nimeni griji, nu deznadajduieste nimeni. E chiar un prilej de bucurie, atunci cand stii ca vine vremea nu neaparat a sfarsitului (caci ai dreptate, numai dumnezeu stie asta), ci a marturisirii. Sfarsitul e stiut numai de dumnezeu, dar inaintea lui vor fi semne. Daca te bazezi atat de mult pe ratiune, cum crezi ca vor veni acele semne, cum le vom recunoaste? Sau, mai concis - cand vom avea voie sa vorbim despre vremurile din urma? Daca nu sunt acestea de acum semnele, vor fi altele? Sau "rational" vorbind, nu va fi nici un semn pe care omul sa-l inteleaga?
nu isi fece nimeni griji?dar cuvintele: Eu sint foarte stresat de problema aceasta ce semnificatie au?sa nu confundam lucrurile eu nu am afirmat ca ma bazez pe ratiune,semnele se vad deja,am spus ca mi sa pare irational sa ne stresam f.tare pentru vremurile acele caci nu stim daca le vom ajunge!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2010, 22:16:30
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
nu isi fece nimeni griji?dar cuvintele: Eu sint foarte stresat de problema aceasta ce semnificatie au?sa nu confundam lucrurile eu nu am afirmat ca ma bazez pe ratiune,semnele se vad deja,am spus ca mi sa pare irational sa ne stresam f.tare pentru vremurile acele caci nu stim daca le vom ajunge!
normal ca nu stim, dar trebuie sa taiem copacul de la radacina, pana nu creste prea mare sa-i mai putem face fata. sfarsitul tot va veni, ca il prindem noi sa nu. dar asta nu ne indreptateste sa stam cu mainile in san, cum spunea PS Sebastian.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2010, 22:21:49
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Nu faci confuzie intre Judacata de Apoi si ce va fi in lume in urmatorii ani??? Eu vad ca da! Rational este sa nu stai cu mainile in san. Daca ai un sfat, da-l mai departe. Daca stii ceva, nu tine pentru tine; daca ai un talant, inmulteste-l! Problema aceasta ii streseaza pe multi. Tu ai vazut cate campanii s-au facut impotriva cipurilor? Numai Manastirea Petru Voda s-a aratat destul de indignata de initiativele occidentului referitor la cipuri. Nu este normal ca si noi sa ne punem un semn de intrebare si apoi unul de exclamare? De aceea cer si eu sfaturile celorlalti. Nu opozitiile.
Nu am pomenit nimic de judecata de apoi!!!vai mie ca greu ma fac inteles!tot ce am vrut sa scot in evidenta este faptul ca ar trebui sa ne facem probleme de ziua da azi nu de vremurile apocaliptice,iar daca unii dintre voi cred ca trebuie sa fie stresati pentru acele vremuri ca sa va zic fratilor?faceti cum credeti de cuvinta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 05.02.2013 00:08:31
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 13:56:20
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 09:37:20
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 22:15:10
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 12:26:56