Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.03.2010, 10:29:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
mai, interpretarile pe care le dai tu aici celor 7 trambitze apocaliptice, sunt complet aiuristice, inepte si eronate!... un adevarat 'talmes-balmes' de talcuiri 'dupa ureche' si dupa cum ti se nazare tie!... sunt departe de adevar... talcuiri autorizate si corecte la Apocalipsa au facut unii Sfinti Parinti, precum Sf. Ioan Gura-de-Aur si altii... ori din cate-mi amintesc (daca nu m-a lasat pe mine memoria - lol), cele 7 trambitze din Apocalipsa s-ar referi sau ar reprezenta cele 7 mari Biserici Crestin-Ortodoxe din lume (adica Patriarhia Ierusalimului si a toata Palestina, Patriarhia Rusiei, Patriarhia Constantinopolului, Patriarhia Thyateira si celelalte - imi scapa momentan, scuze), 'caderea' sau 'abaterea' lor de la dreapta credintza si coruptibilitatea de catre servitorii lui antihrist etc.
Citat:
mai, interpretarile pe care le dai tu aici celor 7 trambitze apocaliptice, sunt complet aiuristice, inepte si eronate!...
Cine zice asta?

Citat:
un adevarat 'talmes-balmes' de talcuiri 'dupa ureche' si dupa cum ti se nazare tie!...
Cine ți-a zis? Nenia sau tanti grijania?

Citat:
sunt departe de adevar...
Păi, sunt atât de ''departe'' încât ''tălmăcirile'' sunt defapt chiar purul Adevăr că eu nu-s tălmaci, eu habar n-am să pricep ci Hristos, prin sfintele Trâmbițe, El se mărturisește și se dă spre înțelegere... se dăruiește omului, creștinului, și nimeni nu-L prea poate pricepe.

Citat:
talcuiri autorizate si corecte la Apocalipsa au facut unii Sfinti Parinti, precum Sf. Ioan Gura-de-Aur si altii... ori din cate-mi amintesc (daca nu m-a lasat pe mine memoria - lol), cele 7 trambitze din Apocalipsa s-ar referi sau ar reprezenta cele 7 mari Biserici Crestin-Ortodoxe din lume (adica Patriarhia Ierusalimului si a toata Palestina, Patriarhia Rusiei, Patriarhia Constantinopolului, Patriarhia Thyateira si celelalte - imi scapa momentan, scuze),
Adică, te pomenești că Apocalipsa a și fost deja plinită de Iisus și s-a și încheiat și noi nici n-am aflat, că zici tu că se referea la cele 7 biserici din Asia, de pe vremea sf. Ioan Teologul... și nu la noi, la creștinii veacurilor din urmă... Păi, îți cam scapă tocmai miezul problemei. Că a început demult, dar Trâmbițele au sunat deja 6 și acum sună a 7-a, nu eu păcătosul, ci Trâmbița aia care este și care mai are de sunat, iar creștinii așteaptă semne și minuni... ca să creadă. Păi să aștepte mult și bine și să ceară ei semne și minuni că nu li se va mai da alt semn acestui neam viclean și desfrânat, decât semnul lui Iona proorocul, care li s-a dat. Deci ce mai vor?

Citat:
'caderea' sau 'abaterea' lor de la dreapta credintza si coruptibilitatea de catre servitorii lui antihrist etc.
Aici ai nimerit-o cu tălmăcirea...

Dar cine a zis că eu am tălmăcit sau interpretat? Păi eu am scris cam ce au zis proorocii, sfintele Trâmbițe, că dacă ai fi citit, ''interpretările'' mele defapt nu fac altceva decât să susțină cele 7 trâmbițe, deci am zis după ele și am postat defapt ce au zis și scris ele, că defapt eu n-am zis nimic, și doar am repetat ca papagalul și ca o placă stricată după ei scoțând în evidență că defapt ele au zis, ele au trâmbițat și nu eu, și ele au zis nu de la ele ci ceea ce le-a dat Domnul Iisus Hristos, pe care L-au mărturisit toate trâmbițele trimise apoi de Cuvântul lui Dumnezeu... tocmai la noi.

Last edited by vsovivi; 29.03.2010 at 10:43:40.
  #62  
Vechi 30.03.2010, 05:42:13
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit nu ne este noua de folos a sti cand va fi sfarsitul lumii, ci a ne ruga, mai degraba

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Cine zice asta? [...] Cine ți-a zis? Nenia sau tanti grijania?
Sf. Parinti ai Bisericii, adica surse autorizate si insuflate tot de Duhul Sfant al lui Dumnezeu - mai citeste si tu din talcuirile la Apocalipsa, facute de Sf. Ioan Gura-de-Aur s.a. Interpretarile dupa mintea noastra nu-s bune, pot fi aberante si inselatoare etc.
Dar tie, cine ti-a spus ori, posibil, 'insuflat' toate ineptziile si enormitatzile pe care le tot debitezi in scris aici, la acest topic?! lol - Si nici nu e nevoie sa-mi mai raspunzi, caci stiu deja si raspunsul... dar prefer sa-l pastrez pt. mine Fie ca Bunul Dumnezeu sa-ti lumineze si tie, mintea, atat in privinta asta, cat si la modul general... Idem, si noua, tuturora... In orice caz, nu prea cred ca ne este noua de folos a sti cu exactitate cand va fi Apocalipsa, ci mai de folos este a ne ruga sa nu ne prinda nepregatitzi. Postez aici si un link ce contine un articol ce relateaza unele profetii despre Apocalipsa, facute de Sf. Lavrentie al Cernigovului: http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...si-multi-orbi/
  #63  
Vechi 15.04.2010, 13:14:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Cine zice asta? [...] Cine ți-a zis? Nenia sau tanti grijania?
Sf. Parinti ai Bisericii, adica surse autorizate si insuflate tot de Duhul Sfant al lui Dumnezeu - mai citeste si tu din talcuirile la Apocalipsa, facute de Sf. Ioan Gura-de-Aur s.a. Interpretarile dupa mintea noastra nu-s bune, pot fi aberante si inselatoare etc.
Dar tie, cine ti-a spus ori, posibil, 'insuflat' toate ineptziile si enormitatzile pe care le tot debitezi in scris aici, la acest topic?! lol - Si nici nu e nevoie sa-mi mai raspunzi, caci stiu deja si raspunsul... dar prefer sa-l pastrez pt. mine Fie ca Bunul Dumnezeu sa-ti lumineze si tie, mintea, atat in privinta asta, cat si la modul general... Idem, si noua, tuturora... In orice caz, nu prea cred ca ne este noua de folos a sti cu exactitate cand va fi Apocalipsa, ci mai de folos este a ne ruga sa nu ne prinda nepregatitzi. Postez aici si un link ce contine un articol ce relateaza unele profetii despre Apocalipsa, facute de Sf. Lavrentie al Cernigovului: http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...si-multi-orbi/
Te citez:
''Interpretarile dupa mintea noastra nu-s bune, pot fi aberante si inselatoare etc.''

Răspuns: Păi tu nu citești ce am scris în răspunsul anterior? Iar dacă citești de ce nu vrei să mă crezi făcându-te că nu pricepi? Poate n-ai fost atent, atunci repet:

Citat:
vsovivi:
Dar cine a zis că eu am tălmăcit sau interpretat? Păi eu am scris cam ce au zis proorocii, sfintele Trâmbițe, că dacă ai fi citit, ''interpretările'' mele defapt nu fac altceva decât să susțină cele 7 trâmbițe, deci am zis după ele și am postat defapt ce au zis și scris ele, că defapt eu n-am zis nimic, și doar am repetat ca papagalul și ca o placă stricată după ei scoțând în evidență că defapt ele au zis, ele au trâmbițat și nu eu, și ele au zis nu de la ele ci ceea ce le-a dat Domnul Iisus Hristos, pe care L-au mărturisit toate trâmbițele trimise apoi de Cuvântul lui Dumnezeu... tocmai la noi.''
Iar că e de la Dumnezeu sunt mărturii în VT, chiar Bătrânul Simeon spune frumos să fie slobozit în Pace după Cuvântul lui Dumnezeu, apoi o mărturisesc și sfinții NT printre care și Sfântul Calinic de la Cernica... Deci Tainice Mărturii în folosul Mântuirii avem cu siguranță de la Adam și până în prezent că proorociile se împlinesc de la Dumnezeu cu buna participare sau cu potrivitnicia opozantă a omului îndrăcit... deci Cerul și Pământul vor trece dar Cuvântul lui Dumnezeu se va împlini, și nu va trece o cirtă sau o iotă din lege până nu se vor împlini toate.

Apoi continui dumneata cu informațiile de pe surse la rubrica noutăți așa ca din practicaria parapsiholojiei arătându-te știutor și ghicitor în zaț de cafia că cică se arată dreptatia și deja tu iată ca un luminat ești sigur convins că eu și numai eu sunt îndrăcitul întunericit, numai eu numai, și niciîntr-un caz tu sau voi ăia care se pare că nici n-ați priceput pe sfinții părinți deși ziceți că i-ați și citit:

''lol - Si nici nu e nevoie sa-mi mai raspunzi, caci stiu deja si raspunsul...''

Așa pățim toți ''savanții'', ni se trage cafiaua la creier și plini de aristocrație și fum albinos nu ne putem închipui că și nouă ne sună, că și la noi se referă mustrările Domnului... la noi care avem la inimă drept Tată pe Avraam sau BOR sau însuși pe Dumnezeu... Oare de ce avem mereu impresia că o s-o ''rezolvăm'' noi cu ceva... cu o pilă sau cu un plocon ori etalându-ne ''evlavia și vrednicia'' ori că găsim noi o soluție ''înțeleaptă'', ''deșteaptă'', ''surâsul heroșimei'' exact așa cum le surâde unora să se facă bomboane ambulante? Păi nimeni nu scapă dacă hulește, nici dacă hulește pe unul din mai mici, pe câte-o cirtă sau o iotă vie... Mai bine pentru el să nu se fi născut sau să-și lege de gât o piatră de moare și să se arunce în mare că mai mică i-ar fi osânda... decât să facă un rău unuia dintre acești mai mici ai lui Dumnezeu, că doar pentru rugăciunile Preasfintei pururea Fecioare se milostivește Dumnezeu de ei și de noi... că fără ascultare de sus nu primim nimic... și o să murim negreșit în păcatele noastre... ca și niște pui de năpârci... alese... de nenia și de tanti grijania firește, exact ca toți răzvrătiții gLumii.

iar te citez,
''In orice caz, nu prea cred ca ne este noua de folos a sti cu exactitate cand va fi Apocalipsa, ci mai de folos este a ne ruga sa nu ne prinda nepregatitzi.''

Păi cum să nu ne prindă nepregătiți dacă nouă ne este frică de Apocalipsă, nu citim din ea, nu primim proorocii, nu ascultăm sfinții, nu ținem rânduielile mântuirii lăsate prin sfinții părinți, ne âmbuibăm și plini de beu ne flatpm că ne rugăm și că așa suntem pregătiți...

Păi dumneata n-ai citit la Trâmbița nr.3 care a pictat biserica de la Drăgănescu, ce se întâmplă dacă patimile se amestecă cu rugăciunea? Păi a scris că biruiesc patimile. Iar dacă nu primim pe prooroci ca să ne lumineze cum atunci o să știm dacă suntem sau nu biruiți de patimi? Că dacă ai rodit din patimă, din mândrie, deja ai și săvârșit păcatul în inima ta... Deci crezi că vei fi capabil ca fără trimișii lui Dumnezeu, Carele așa a lucrat decând e lumea, ca să recunoști roadele cele rele pentru ca să nu le mai faci? Că apoi dacă le știi, degeba le știi, dacă tot persiști mereu ca să le faci ca să știi binele, dar și răul, că din robia asta savantă nu se iese cu cafia sau cu tratamente prin senatoriul desfrânărilor... ci se vor distra de tine și curcile și savanții diavoli că ai fost atât de fraier de te-ai luat după ei asemănându-te cu curcile rele care râd de răul altuia... de durerea lui Dumnezeu. Deci pregătirea nu se poate face cu capul în nisip ca struțul și nici aruncând cu bolovani și petre unghiulare și vase de marmură după prooroci, trimiși sau copiii urâți și săraci ai lui Dumnezeu, ci să ne amintim că ''pe Mine m-au urât mai întâi'' , asemănându-se ei până la urmă, toți urâcioșii înrăiți cu tatăl lor, tatăl minciunii și mamona omida și proorocul mincinos așa cum au fentat-o și pe sărmana Eva care s-a lăudat, ca să-ndrăznească ea fiindcă cică ieșise de la Dumnezeu o vorbă că cică nu se pune și e voie și nu se întâmplă nimic, ieșise din pământ un sofism perfect, un aluat din ăla dat pe toate părțile prin făinuță albă, bună de tot, ieșise ceva bun de tot. Și uite așa a ieșit un pui îndrăzneț ispispititor, un puișor ascultător de năpârpârcă, cuminte cuminte, mai cuminte ca tăticuțucuțul lui, și foarte foarte ''drept'' ce ține minte promisiuni și nu uită că i se cuvin lui niște chestii importante... bătând pentru ele pas de defilare pe loc repaus până-și primește toate pretențiuniunile... și ca să farmece și să impresioneze poborul cu tembelizorul. Deci sigur că trebuie să nu ne ia ziua aceea mare pe nepregătite deci să așteptăm cu dor sfânt pe Iisus, Cuvântul lui Dumnezeu, fiindcă negreșit va veni la toți ai Lui, și răsplata lui Dumnezeu este cu El.

Iar vremurile alea Apocaliptice le trăim încă dinainte de 1955, de când a căzut pâcla pe Adam și Eva... și abea abea o mică răsuflare am avut acum că a câștigat Băsescu a doua oară biruind Dumnezeu pentru el tot armaghedonul gLumii păcălicilor cum mai biruise cândva pentru Constantin cel Mare... Dar ăștia nu se lasă ci vin mereu tot mai fortificați și mai vicleni și mai îndrăzneți ca să ne doboare toate zidurile Noului Ierusalim... Dar este scris că Mielul îi va birui, și vor birui împreună cu El și cei ce trăiesc și mor în Domnul. Deci Apocalipsa e pe noi și bate vântul păcatelor din toate părțile și mai rău e faptul că apar vânturi înfricoșătoare și rele până și din noi înșine... pismuindu-ne și ispitindu-ne și răzbunându-ne noi între noi, și dând motiv tuturor curcilor ca să râdă de noi cu toată pofta lor pofticioasă bârfind că iată cică am ajuns la pielea goală și suntem chei la intestine și trahee și la tot interiorul sânului fiindcă avem numai minteres viclean și pervers la căpățână, minteresul ăla baban... pentru care, pe toate le-am sulimenizat numai și numai cu bune intenții, pavaje sănătoase, făcând pe g-roz-avii cei mai vrednici dintre toți, cei mai viteji și cei mai drepți dintre viteji și drepți, ce-i mai tare din parcare... Adică noi, cei mai bețivi dintre bețivi și cei mai desfrânați dintre desfrânați și vicleni dintre vicleni... afaceriștii notorii ai trândăviei ce se pricep ei la toate, de la politică, la bătăi, la fotbal, la orice ca să se scoată ei ceva mai în față... Dar ce crezi dumneata dacă ar veni cineva și ar cere desfințarea footbalului în România? Poate atunci abea ar crede unii că abea atunci a venit Apocalipsa... Deci fiindcă voi nu credeți pe prooroci, iată cer eu păcătosul, mirean mare păcătos din poBor, cer:

Desfințarea totală și definitivă și veșnică a footbalului din Regina România!

Să vezi acuma panică și groază...
Dar unii nici atunci n-ar crede că doar au mai cerut unii minuni și semne mai mari ca ăsta și tot n-au crezut apoi...
(Cu milă cer și nu cu ură: ''nu fie Doamne după voia mea cea ria ci facă-se după Voia Ta; sau poate mai bine Doamne, decât să se desfințeze footbalul ca să creadă ei mai bine să mi se spargă numai mie mingia Doamne Doamne.'' Dar nu cer la Dumnezeu desfințarea ci la guvern! că eu cred deci nu mai am nevoie de minuni și semne ca să cred, dar îmi plac semnele și minunile de la Dumnezeu, dar și necuratul trimite spurcăciuni și semne și minuni iar dacă le primești ăla iești, atunci ești cu mingea spartă dar tu crezi că ăla e tronul lui Solomon și începi să dai porunci la slujitori... indicațiuniuni.)

Last edited by vsovivi; 15.04.2010 at 14:19:41.
  #64  
Vechi 27.07.2010, 16:12:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Îmi amintesc de prima dragoste...

Dar nu știu unde a plecat chiar în clipa în care am uitat... cum e fericirea.

Credeți sau nu credeți? Dă-mi un răspuns!

Un răspuns înțelept... De-ar fi să vii... în Taină...

E+Adevărat iubirea mea... EAdevărat.

Last edited by vsovivi; 27.07.2010 at 16:31:52.
  #65  
Vechi 27.07.2010, 16:59:40
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
........ caci Trambitzele nu sunt nici eretice, nici n-au facut rele... ci au fost dreptcredincioshi din BOR, oameni care au rabdat ce a venit shi a trecut shi mai vine peste tzara aceasta din cele 4 directzii shi mai ales din noi inshine...
Ai reusit sa spui cel mai inteligent lucru din toate mesajele tale - ma refer la propozitia pe care am marcat-o din fraza de mai sus. "AU FOST" - sunt cuvintele cheie.
  #66  
Vechi 27.07.2010, 17:26:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi
........ caci Trambitzele nu sunt nici eretice, nici n-au facut rele... ci au fost dreptcredincioshi din BOR, oameni care au rabdat ce a venit shi a trecut shi mai vine peste tzara aceasta din cele 4 directzii shi mai ales din noi inshine...
Ai reusit sa spui cel mai inteligent lucru din toate mesajele tale - ma refer la propozitia pe care am marcat-o din fraza de mai sus. "AU FOST" - sunt cuvintele cheie.
Știu că unii cred ei că ei cu ironia ''salvează'' România... dar eu am zis așa, au fost, pentru că au trecut la Domnul 6 din ele... Și n-au murit ci luptă mai departe, din Cer pentru Noi. Și chiar sunt cuvinte cheie dar numai pentru ușile înțelepte!.. și credincioase... chiar în singurătate... și mai ales în noaptea asta condu-mă în Ghetțimani... căci sigur va fi o Zi.

Last edited by vsovivi; 27.07.2010 at 18:29:53.
  #67  
Vechi 28.07.2010, 01:01:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Știu că unii cred ei că ei cu ironia ''salvează'' România...
... mai degraba omenia salveaza Romania!
  #68  
Vechi 02.08.2010, 12:35:42
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mulțumesc lui Dumnezeu că s-a închis firul acesta de discuție. O iert pe MM și pe ceilalți copii și frați și părinți cu care am dialogat pașnic și sincer și ca în FrățieTată chiar dacă au bătut câmpii până mi-au tocat și ultimul neuron susținând cu vehemență o cauză pierdută și compromisă, căci au susținut cu orbire autovictimizare cauza unei „ortodoxii” infailibile doar pentru că e corcită cu lucsifer și cu antichrist și ca să acopere năravurile altoite pe care le-a și îmbrăcat în haina sedomiții-biților, haina celui ce s-a autoînscăunat peste ea, peste Credință, și nu știu exact cine e șeful, papa sau papacioc sau amândoi așa care pe care pentru apărararea teritoriului, uitând ei că nu numai Cerul ci „tot pământului a Domnului este”, deci târând Credința ce vine de sus în desfrânare, slujind idolului legii și al păcatului, pentru fiul păcatui, născut dintr-o desfrânată jidoavcă, adică un fel de reîncarnare a lui mahomed cu chip ascuns. Și au crezut ei că vor birui pe Adevărul dar singuri s-au surpat toți spurcații și mincinoșii sub acoperire și vopsiți cu ruj și var ieșind până la urmă la Lumină ceea ce era ascuns și foarte bine acoperit și cu multă „înțelepciune” de ispisisikaa lui nenea, ce rodiserăă ei în nisisip împreună cu tanti grijania la o cafia. Deci oricine poate pricepe ce s-a întâmplat în ultimii 42 și încă 20 de ani prelungiri, dacă va parcurge cu smerenie cele 232 de pagine de epopee, o epopee a tuturor hulelor la adresa lui Dumnezeu Cuvântul. Deci mare grijă dacă cutezați a citi căci vi se umple sufletul de slănină și de vrăjitorie.

NU DORESC continuarea aici a firului acela de discuție, ci dacă cineva are Credință nu pentru fală sau poate are necredință și îndoială firească atunci poate să discute aici în FrățieTate, dar toți cei cu minteres viclean și orbpătimaș și plini de cruzime a desfrânării, sinucigași de frate pentru cauza „apărării” ortodoxiei, a „credinței”, îi rog să se abțină de la a mai stârni furtuni într-o cană cu a-bere cu vrăjitoria vorbelor viclene și mincinoase. Căci niciodată minciuna nu poate sta în Temelia Credinței Tainice!


Deci îmi cer iertare dacă am supărat pe frații întru Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, ori pe oricine dintre creștini sau dintre oameni! Și o iert și pe MM pentru ultima ei postare în care mă scote în fel și chip (eretic, sectant, hulitor, și tot ce mai poate insinua cineva despre altcineva atunci când realizează că nu e de partea lui Adevărul, ca să se scoată înaintea gLumii că defapt a slujit o cauză... da a slujit, dar „SCOPUL NU SCUZĂ MIJLOACELE”)

Deci dacă vrea cineva să discute, nu cum îi place gLumii ci cu îi place Lui Dumnezeu, atunci m-aș bucura dacă cineva îndrăznește să creadă pe cele 7 Trâmbițe Apocaliptice și Biserica Creștină Universală! Căci toți creștinii trebuie să fie frați! Așa trebuie să se socotească creștinii frați între ei și fii ai Omului. Nu a omului gLumii care se crede gLumeail marele nedreptățit ci a Omului făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu de către Dumnezeu prin ascultare de Dumnezeu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11