Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2010, 14:11:43
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit schitul Lainici

A fost cineva de pe forum la schitul Lainici, din Gorj? as vrea sa merg la parintele de acolo sa ma spovedesc.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2010, 15:29:57
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
A fost cineva de pe forum la schitul Lainici, din Gorj? as vrea sa merg la parintele de acolo sa ma spovedesc.
Am fost anul trecut cu familia, la intoarcerea de la M-rea Prislop. Mi s-a parut cu totul deosebita si linistita, in ciuda faptului ca este situata pe o artera principala, spre deosebire de alte manastiri la care ajungi cu greu. Iata si cateva poze de acolo. Intr-una sunt moastele Sfantului Irodion, care a fost staret la Lainici dupa 1900.
Attached Images
File Type: jpg M-rea Lainici-1.jpg (74,3 KB, 9 views)
File Type: jpg M-rea Lainici-2.jpg (32,2 KB, 10 views)
File Type: jpg 2009 - M-rea Lainici-4.jpg (28,3 KB, 14 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2010, 16:12:18
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Am fost anul trecut cu familia, la intoarcerea de la M-rea Prislop. Mi s-a parut cu totul deosebita si linistita, in ciuda faptului ca este situata pe o artera principala, spre deosebire de alte manastiri la care ajungi cu greu. Iata si cateva poze de acolo. Intr-una sunt moastele Sfantului Irodion, care a fost staret la Lainici dupa 1900.
Am fost si eu la manastire, dar p un drum d munte la 6 km se afla un schit minunat, cu un singur calugar. vroiam sa stiu daca a fost cineva la acel preot. eu stau la 30 km de manastire, in targu jiu. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2010, 16:45:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Am fost si eu la manastire, dar p un drum d munte la 6 km se afla un schit minunat, cu un singur calugar. vroiam sa stiu daca a fost cineva la acel preot. eu stau la 30 km de manastire, in targu jiu. Doamne ajuta.
Daca ti-ai propus sa ajungi, sunt convins ca Dumnezeu te va ajuta. Pregateste-te sufleteste, pentru ca ceea ce vrei tu sa faci nu e un lucru banal, ci un moment de mare cotitura in viata ta, iar acel om, candva va fi martorul faptelor tale bune! Fii cu luare aminte si valorifica cu grija momentul.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2010, 21:37:24
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Daca ti-ai propus sa ajungi, sunt convins ca Dumnezeu te va ajuta. Pregateste-te sufleteste, pentru ca ceea ce vrei tu sa faci nu e un lucru banal, ci un moment de mare cotitura in viata ta, iar acel om, candva va fi martorul faptelor tale bune! Fii cu luare aminte si valorifica cu grija momentul.
Doamne-ajuta!
Multumesc omulebun. sa sti ca de multe ori m-ai ajutat, m-ai scos din deznadejde chiar. cand o sa mai treci prin targu jiu trebuie doar sa-mi lasi un mesaj privat si o sa-ti rasplatesc bunatatea inzecit, din putinul meu. m-am informat si schitul se numeste Locurele, puteti da un search pe google. este minunat, eu am fost asta vara la hram, pe 6 august, dar nu am putut vorbi cu parintele de acolo. nu ne-au dat voie cu masina si am urcat 6 km pe jos, dar ardeam de nerabdare sa ajung. acolo este ca in rai, o bisericuta mica dar minunata, o poiana mirifica. nu stiu ce sa fac, sa-i duc ceva parintelui, ma gandeam la ulei si niste faina, vreau sa fiu de folos si eu cu ceva. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.10.2010, 00:56:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Multumesc omulebun. sa sti ca de multe ori m-ai ajutat, m-ai scos din deznadejde chiar. cand o sa mai treci prin targu jiu trebuie doar sa-mi lasi un mesaj privat si o sa-ti rasplatesc bunatatea inzecit, din putinul meu. m-am informat si schitul se numeste Locurele, puteti da un search pe google. este minunat, eu am fost asta vara la hram, pe 6 august, dar nu am putut vorbi cu parintele de acolo. nu ne-au dat voie cu masina si am urcat 6 km pe jos, dar ardeam de nerabdare sa ajung. acolo este ca in rai, o bisericuta mica dar minunata, o poiana mirifica. nu stiu ce sa fac, sa-i duc ceva parintelui, ma gandeam la ulei si niste faina, vreau sa fiu de folos si eu cu ceva. Doamne ajuta.
Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te ajute in toate gandurile tale bune.
Pentru parinte, gandeste-te sa-i duci ceva ce nu-i duce multa lume. Evident ca faina si uleiul sunt foarte importante, dar pe langa astea, poate n-ar strica un pahar de vin curat, ceva nuci, compoturi, majun, miere de albine, chiar si un peste bun si proaspat (somn sau... somon). Depinde mult si de conditia materiala si de mijlocul de transport (daca mergi tot pe jos 6 km, trebuie sa te limitezi la mai putin).

De Gorj ma leaga un anume gen de amintiri de cand eram indragostit de o frumoasa domnisoara de pe malul Gilortului (Albeni). Am petrecut vreo 3 zile frumoase si nevinovate printre oameni de o frumusete morala desavarsita. Doar orgoliul meu m-a facut sa nu devin oltean, oricate tatonari s-au derulat. Nu regret nimic, dar inca mi-e dor de ea, si ma simt vinovat fiindca am auzit ca nu se maritase nici dupa... multi ani, refuzand orice alta relatie... In "87 am scris o carte in amintirea ei, dar o pastrez in sertar si un pic din ea pe internet . (Numele personajelor nu sunt cele reale). Ea (Luiza) avea un caracter de roman best seller!... Sper sa fie bine-sanatoasa, acum la 50 de ani...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2010, 11:08:59
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit schitul LOCURELE,apartinand manastirii LAINICI

Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.10.2010, 20:13:43
ebadea ebadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 21
Implicit Locurele

http://my.opera.com/Firmilian/blog/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2010, 20:15:11
ebadea ebadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 21
Implicit

http://www.locurele.manastirealainici.ro/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Manastire Lainici florina_drossu Umanitare 12 20.01.2016 22:11:44
Mănăstirea Lainici - mireasa din defileu NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 19.01.2011 17:47:07
Schitul Horia mihaellaa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 21:42:35
Schitul Darvari cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 13.01.2010 20:12:00
Manastirea Lainici giovaninnaa Pelerinaje la locuri Sfinte 4 22.07.2008 23:35:43