Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2008, 17:38:27
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

ba ,pacatele dor,si-nca cum!!!!:dontgetit:
bolile noastre, sunt pacatele noastre...si bolile cam dor!!!:sleep:
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.03.2008, 17:13:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

CLD:"O, poporul Meu, nu mai inmulti mancarurile, nu mai inmulti paharele, nu mai inmulti mandrutele."
s-a scarbit Domnul vazand atat spirt cum iese din toate plantele shi fructele, shi pentru un paharel ai pierdut tot postul.

monica73, cum atunci spui ca dor pacatele? poi daca ne-ar durea sufletul de pacatele in care vietzuim, nu le-am mai face, dar chiar daca ne dor, continuam pana nu ne mai dor...

:dontgetit:
:D
:angry:

??????:(
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2008, 13:17:21
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi daca ne-ar durea sufletul de pacatele in care vietzuim, nu le-am mai face, dar chiar daca ne dor, continuam pana nu ne mai dor...
Din pacate un adevar confirmat de insasi amanarea noastra in pocainta..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.03.2008, 15:05:46
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Citat:
În prealabil postat de alynnna
Osandirea si clevetirea sunt cele mai mari pacate ce indeparteaza Harul.
Ce parere aveti despre clevetirea, blamarea unui popor, sau chiar a propriului popor? Doar pentru ca nu se refera la o persoana clar definita, nu este pacat?
istoica, clevetirea indiferent asupra cui se face aduce moarte inimii. Spune parintele Paisie ca nici un pacat nu este mai urat decat clevetirea, osandirea, judecata. Ati blama propriul popor e ca si cum ti-ai renega familia.:|
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.03.2008, 18:33:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PACAT = DULCE INSELARE,dar pt ca pare dulce ,placuta ,la inceput ,cadem usor daca nu evitam : - a ne uita la TV
-a citi ziarele si revistele ,mai ales cele mai multe de proasta calitate ca adevar ;
-a vizita cofetariile
...ete...ete...:thumbsup:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.03.2008, 20:02:45
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
"De ce nu ne doare pacatul?"
Ce bine ar fi fost sa fi durut din prima:) si nu numai la sfarsit! Ca nu am mai pacatui dintr-un inceput...:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.03.2008, 10:31:09
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Cand omul se nevoieste cu marinimie simte o veselie launtrica si chiar de greseste se ridica se curata si mere mai departe. Si chiar daca Domnul nu ii va da raiul, el nu se va mahni, caci nu se nevoieste cu gandul: Trebuie sa fac asta ca sa nu ajung in iad! Ci nu pacatuieste din iubire, deoarece nu vrea sa merga in iad si astfel sa il raneasca pe Hristos Binefacatorul sau. Acest mod de a te nevoi este mult placut Lui Dumnezeu. El nu este tiran, El sta in stare de jertfa inca de la inceputul vieti noastre pe pamant. Abia la judecata se transforma in Judecator.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.03.2008, 11:42:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
e foarte ciudat ca pactele nu dor in prezent, nici cand le faci, aducand chiar fericirea prostului, ci doar peurma dor... cand te ashteptzi mai putzin, incep sa doara pe termen lung... dar eu ma miram cum de nu avem dezvoltat ci atrofiat in noi simtzul shi rushinea shi vinovatzia shi conshtiintza pacatelor adica sa doara shi sa se aprinda inima de suparare shi nemultzumire shi suspinare shi spaima imediat ce constata pactul facut, in care ai cazut, la el insushi, patima. Ma nelinishteam observand in mine o apatia generalizata, adica un fel de moarte sufleteasca shi nesimtzire shi nepasare shi ma gandesc ca s-ar trage de la multzimea de cunoashteri shi necunoashteri, de la imprashtierea mintzii pe tot felul de dreptatzi shi adevaruri shi sanatatzi, pana acolo incat nu mai shtie inima sufletului meu nici ce e bine shi nici ce e rau, mintea doar sta in fatza raului(sangelui shi a carnii) shi nu face nimic decat se mira ca o beata, inloc sa ia atitudine in fatza raului din vazduhuri shi din inima sa... intrand mereu shi mereu in "edenul" necunoashterii binelui shi raului, dar Adam shi Eva shtiau binele shi raul ca le-a spus Dumnezeu, ca daca vor manca din fructele pomului "bineului shi raului" vor muri, deci ei shtiau shi binele shi raul, ca binele era sa nu manance din poame shi raul sa manance shi sa moara, dar ei n-au tzinut seama de bine shi de rau shi au mancat din pomul cunoshtintzei binelui shi raului, adica poate de la un strain, o cunoshtintza, un pom in cazul lor, au mancat binele shi raul, iar strainul rau era ala care a vorbit prin sharpe (cel mai intzelept shi viclean din gradina) shi astfel s-au mandrit, s-au ingamfat shi mintea li s-a imprashtiat... ei nemaiascultand de judecatzile Celui care le vroia intradevar binele lor, inchipuindu-shi asha cum ne inchipuim shi noi privind la multzimea de sfaturi din lume ca iata ca shtim noi binele shi raul, ca nu trebuie sa ne mai plecam urechea la nimic shi la nimeni... poi daca l-am shti shi l-am crede shi l-am urma, n-am mai face pacate, iar Domnul asta ne cere pentru noi sa nu mai facem pacate ca nu ne vrea morzti impreuna cu pacatele ci sa nu le mai facem shi asha sa devenim vii... dar noi nu cautam judecatzile cele drepte nu ca sa osandim pe aproape ci ca sa urmam
"Duhul Tau cel bun care ma va povatzui la pamantul draptatzii", ci traim in lumea lui "totul e bun shi e bine, fac doar ce-mi place, shi ce-mi place e bine, shi daca nu pot sa fac ce-mi place ma duc la doctor sau la psihologi sau la gashca shi ma ajuta ei sa fac doar ce-mi place, ca tot ce-mi place e binele" dar crucea e sa fac ce nu-mi place urmand binele dreptei judecatzi, deci am impresia ca noi am amputat raul, dar nu urmarea raului am inlaturat-o ci ochiul cel drept care vedea adevarul ca suntem in patima shi iata ca pacatuim... asta am amputat crezand ca am taiat raul, ca am scapat de rau, obtzinand libertatea nimicului, a niciunei dreptatzi,... dar nu am facut altceva decat sa le vedem pe toate in "prroz ca Pandtiele", lasandu-ne in imprashtierea mintzii peste cele lumeshti shi in voia duhurilor rele pe care iata ca le consideram drept bune ca ne poarta placerile shi fericirile, din moment ce suntem mari prieteni cu ele shi abea ashteptam sa fim in gashca respectiva shi ne tzinem doar de prostii... preferand sa nu vedem shi sa nu shtim ca facem pururea raul, ca iata pentru noi rau nu mai exista... in cazul nostru aplicat la noi ci doar la altzii ca bineintzeles doar altzi-s devina.

Deci intrebare? Cum dobandim dreapta socotintza a deosebirii shi lamuririi duhurilor ca sa shtim raul fara sa-l facem shi sa urmam pururea Binele? Deci cum dobandim Dreapta Credintza? Eu shtiu cum (teoretic), dar sa va vad daca shtitzi shi voi! Ca practic doar sfintzii au biruit. :) (raul nu exista ci se lamureshte ca intunericul fatza de bine, fatza de lumina, Binele fiind Hristos shi sfintzii shi dreptzii shi vietzile lor shi urmarea lor, raul se deschide ca shi haul shi intunericul a tot restul de dinafara... deci teoretic asha cunoashtem raul din noi ca sa nu-l urmam ci in locul lui sa facem binele, eu asha am priceput, iar acum duhurile rele, antihristmul vor sa ne faca sa nu mai cunoashtem binele shi raul in ce ne priveshte ca sa revenim in "edenul" mincinos... adica in edenul unde nu mai exista nici bine shi nici rau decat legea bunului plac sau niciolege, adica libertate totala ca binele shi raul a fost shters din inimile noastre sau a fost cladit altul shi altul shi altul shi asha am dobandit toata nesimtzirea shi imprashtierea inimilor noastre...)

o alta cauza pe care am deslushit-o in cazul meu este laudaroshenia continua in care ma scald asha ca o poftioaica de intzelegere fara legere ramanad la stadiul de priveala de mare meshter. ??????:(

o alta este puterea extraordinara shi barbatoasa a poftei, a mancarii, a demonului mancarii care se da foarte viteaz, plin de onoare shi multa mandrie shi fortza... ??????:(

iar desfranarea shi ascultarea caprelor vecinului, a ighemonului, ale mele, a profetzilor mincinoshi intr-o continua aduleaeu, nu este decat o delicatesa cu care ma serveshte strada shi revistele.

cam asta

??????:(:(
:) dragoste nefatzarnica de Dumnezeu, intru Hristos biruitoare

a nefatzarniciei fatzarnice shi a idolitatzii desfranarii slujind ca o sluga faradelege, aia lenesha shi vicleana.??? care sta impotriva celui rau shi nu face nimic, (exclus razbunarile, dar e voie cearta dracilor shi a duhurilor viclene ale rautatzii)... eventual doar se mira, se ingamfa shi piere... :(
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.03.2008, 17:04:28
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

pacatele nu dor.numai consecintele dor si ne fac sa ne dam cu capul de toti peretii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.03.2008, 10:14:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Atat timp cat lumea vietuieste in noi mai mult decat Hristos, nu simtim durerea pacatului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
prostia nu doare: algoritmii genetici si evolutia flying Teologie si Stiinta 41 30.03.2011 20:08:02
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
uneori adevarul doare alexa.oni Generalitati 33 28.09.2008 13:36:28
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26