Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2009, 15:11:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

uite pe cineva care a cunoscut cateva trambitze:

"Și acum să vedem ce scrie maica Teodosia despre cerul cel nou:
[SIZE=2]Grăit-am ieri cu Domnul prin lacrimi și i-am spus:[/SIZE]
[SIZE=2]De noi, cum nu Ți-e silă, preascumpul meu Iisus?[/SIZE]
[SIZE=2]Cum nu-ți întorci Tu fața cu silă de la noi,[/SIZE]
[SIZE=2]Și cum mai vrei să suferi, făptura de noroi?[/SIZE]
[SIZE=2]Cum vrei să calce-n lume piciorul Tău curat,[/SIZE]
[SIZE=2]Cel care peste aripi de înger a călcat?[/SIZE]
[SIZE=2]Cum poala preacurată, Stăpâne, n-o ferești,[/SIZE]
[SIZE=2]În tină omenească să nu ți-o murdărești?[/SIZE]
[SIZE=2]Cum poți să suferi Doamne miros de putregai,[/SIZE]
[SIZE=2]Când ai tămâia dulce a crinilor din Rai?[/SIZE]
[SIZE=2]Cum suferi bezna noastră Tu, Soare strălucit,[/SIZE]
[SIZE=2]Cum poți să rabzi ocara, Tu, Doamne preaslăvit?[/SIZE]
[SIZE=2]Și cum fiind căldura iubirilor cerești,[/SIZE]
[SIZE=2]În inima mea rece Tu vrei să locuiești?[/SIZE]
[SIZE=2]Tu, cel ce stai în cerul cu mari luminători,[/SIZE]
[SIZE=2]În iadul meu, Stăpâne, cum vrei să te cobori?[/SIZE]
[SIZE=2]Ca Petru, ani de-a rândul Te-am izgonit mereu[/SIZE]
[SIZE=2]Ieși de la mine Doamne că păcătos sunt eu.[/SIZE]
[SIZE=2]Dar n-ai plecat, ba încă cu pasul Tău curat[/SIZE]
[SIZE=2]Ai coborât tot cerul în iadul meu spurcat.[/SIZE]
[SIZE=2]Cu pasul Tău pe mine de tot m-ai curățit,[/SIZE]
[SIZE=2]Cu raza Ta tot chipul Tu mi l-ai strălucit,[/SIZE]
[SIZE=2]Cu focul Tău pe mine cel rece m-ai aprins,[/SIZE]
[SIZE=2]Și peste sărăcia mea goală ai întins,[/SIZE]
[SIZE=2]Un colț al hainei Tale, și m-ai făcut bogat,[/SIZE]
[SIZE=2]Mi-ai dat inel, coroană, porfiră de-mpărat,[/SIZE]
[SIZE=2]Mi-ai încăput în suflet, Tu, Cel neîncăput,[/SIZE]
[SIZE=2]Și sufletul meu, iată, Tu cer nou l-ai făcut,[/SIZE]
[SIZE=2]În sufletul meu astăzi, Tu însuți locuiești,[/SIZE]
[SIZE=2]Cu Maica Preacurată, cu cetele cerești.[/SIZE]
[SIZE=2]Și pentru toate-acestea Iisuse prea iubit[/SIZE]
[SIZE=2]În cerul nou din suflet, să fii în veci slăvit."[/SIZE]

se observa acel cuvant "putregai" de care vorbea Parintele Cleopa dar shi par prooroc Arsenie Boca.
  #22  
Vechi 16.03.2009, 15:14:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Deshi cuvintele Moshului erau mai mult pentru vremurile acelea, pentru ocarmuirea de atunci, pentru maimarii acelor ani, totushi cuvintele trambitzei nr.2 a Domnului sunt valabile shi astazi, iar ciobanashul Petrache Lupu pazind mereu "Taina vorbei cele Mari" a dat multe minuni shi proorocii adevarate, curate, oamenilor:

http://www.rostonline.org/blog/razva...-maglavit.html

"...
Nu sînt doctor, nu sînt vrăjitor. [...]
Dumnezeu să ne ierte păcatele noastre, că sîntem răi. [...] Să vă pocăiți! [...] Nu rîdeți de bătrînii voștri, nu rîdeți de nimeni! Nu mai aruncați copii pe la gropi, pe la fîntîni, pe la grîu, pe la porumb, că e rău de noi, fraților! Ne canonește fără muncă [...] Dacă nu-i muncă [...] n-ai cu ce ține nimic. Mor vitele, mor oamenii, mor copiii. Nu-i ce mînca. Boierii au bani mulți, dar n-au ce face cu ei, dacă nu-i muncă... [...]
Pare rău de lume, de vorba ce am, că nu pot spune la nimeni, că nu am voie...
Lumea care e bolnavă, e de la Dumnezeu, că trăiește în răutate, în dușmănie, și e contra, nu crede... [...]
Toată țara să se pocăiască! Asta este porunca lui Dumnezeu, care m-a trimis la toată Rumânia... […] Nu sînt doctor, nu sînt vrăjitor... Pentru vorba lui Moșu mă-njură lumea […] De ce nu credeți? Pentru mine e dată porunca? De voi e rău! […] Eu n-am luat bani de la nimeni, n-am luat nimic. Habar n-am de cel ce nu crede. La urmă o să vă căiți… Ce ne-a spus ciobanul Petre Lupu? Ce-am făcut de nu l-am ascultat?… Să nu vă căiți, la urmă… Cel mai mare om din țară trebuie să se pocăiască! […] Carte nu știu. Eu mi-am făcut datoria. Dumnezeu vă iartă, dacă vă pocăiți. Dacă nu, treaba voastră!…"
  #23  
Vechi 24.03.2009, 13:19:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[SIZE=4][SIZE=4][SIZE=2]Trambitza nr 3 (Par.proor. Arsenie Boca)[/SIZE][/SIZE][/SIZE]

[SIZE=4]Cărarea Sfântului Pavel[/SIZE]
[SIZE=4]Ajunși la acest loc al depănării cuvântului, e bine să mai lămurim câteva lucruri, [/SIZE][SIZE=4]dintre care cel dintâi e îndreptarea părerii greșite pe care o au unii creștini despre [/SIZE][SIZE=4]"mântuirea în dar", pe care a câștigat-o Iisus Hristos pentru noi. Din aceste cuvinte nu [/SIZE][SIZE=4]urmează că noi trebuie doar să "credem" că suntem mântuiți și cu asta am făcut totul cear [/SIZE][SIZE=4]atârna de noi. Iată cum a înțeles Sf. Pavel pe Domnul și cum i-a urmat cărarea, după [/SIZE][SIZE=4]cuvintele Sf. Maxim: "Pavel așa se lupta împotriva dracilor, care lucrează în trup [/SIZE][SIZE=4]plăcerile, alungându-i prin neputința trupului. El, Pavel, ne arată cu faptele și chipul [/SIZE][SIZE=4]biruinței împotriva vicleanului, care luptă să aducă pe credincioși la ușă, stăruind [/SIZE][SIZE=4]împotriva lor (a Apostolilor) pe oamenii mai nebăgători de seamă, ca, ispitiți prin ei, să-i [/SIZE][SIZE=4]facă să calce porunca iubirii. Dar Sf. Pavel zice: "Ocărâți fiind binecuvântăm; prigoniți, [/SIZE][SIZE=4]noi răbdăm; huliți, noi mângâiem; ca o lepădătură ne-am făcut, gunoiul tuturora până [/SIZE][SIZE=4]astăzi" (1 Corinteni 4, 12-13). Dracii au pus la cale hulirea și prigonirea lui, ca să-l miște [/SIZE][SIZE=4]la ura celui ce-l ocărăște, îl urăște și-l prigonește. El avea ca scop să-l facă să calce [/SIZE][SIZE=4]porunca iubirii. Iar Apostolul, cunoscând gândurile lor, binecuvânta pe cei ce-l ocărau, [/SIZE][SIZE=4]răbda pe cei ce-l prigoneau și mângâia pe cei ce-l huleau, ca să depărteze dincolo pe [/SIZE][SIZE=4]dracii care lucrau aceasta, și să se unească cu bunul Dumnezeu. Deci, pe potrivnicii care [/SIZE][SIZE=4]lucrau aceasta, îi zădărnicea prin acest chip al luptei, biruind pururea răul prin bine, după [/SIZE][SIZE=4]asemănarea Mântuitorului. Așa a slobozit Pavel mulțime de lume de sub puterea [/SIZE][SIZE=4]viclenilor și a unit-o cu Dumnezeu, el și ceilalți Apostoli, biruind prin înfrângerile lor pe [/SIZE][SIZE=4]cei ce nădăjduiau să-i învingă. Dacă și tu, frate, vei urmări acest scop, vei putea să [/SIZE][SIZE=4]iubești pe cei ce te urăsc, iar de nu, e cu neputință." Darul mântuirii se dobândește chiar [/SIZE][SIZE=4]ca dar, cu mare luptă. [/SIZE][SIZE=4]Pilda Mântuitorului, i-a prilejuit Sf. Pavel multe și adânci meditații. Iată de data [/SIZE][SIZE=4]aceasta un om păcătos, întru totul asemenea nouă, năzuind spre țintă, fără să se fi [/SIZE][SIZE=4]povestit, "credința am păzit ... de-acum aștept cununa" - unirea desăvârșită cu Hristos. [/SIZE][SIZE=4]Deci nu mai avem motiv să spunem, scuzându-ne lenea, că Iisus a fost Dumnezeu, și așa [/SIZE][SIZE=4]a biruit puterile potrivnice și îndărătnicia firii.[/SIZE]
  #24  
Vechi 24.03.2009, 13:25:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[SIZE=3]"Despre dragoste[/SIZE]
[SIZE=3]Nu dori să fi stimat și iubit de oameni cu deosebire, că aceasta se cuvine numai [/SIZE][SIZE=3]lui Dumnezeu care n-are Luiși asemănare. Nu dori a avea întâiul loc în inima ta cuiva, că [/SIZE][SIZE=3]aceasta se cuvine să fie închinată numai lui Dumnezeu; nici altul să cuprindă în inima ta [/SIZE][SIZE=3]locul acesta ci Hristos să-l cuprindă în tine și-n tot omul bun. [/SIZE][SIZE=3]În vremea ispitelor să nu părăsești mănăstirea ta, ci suferă cu vitejie valurile [/SIZE][SIZE=3]gândurilor și mai ales pe cele ale deznădejdii și ale moleșelii. Căci așa fiind probat cu [/SIZE][SIZE=3]bun rost prin necazuri, vei dobândi o nădejde și mai întărită în Dumnezeu. Iar de-o vei [/SIZE][SIZE=3]părăsi, te ve afla neprobat, lipsit de bărbăție și nestatornic. [/SIZE][SIZE=3]De vrei să nu cazi din dragostea cea după Dumnezeu, să nu lași nici pe fratele tău [/SIZE][SIZE=3]să se culce întristat împotriva ta, nici tu să nu te culci scârbit împotriva lui, ci "mergi și [/SIZE][SIZE=3]te împacă cu fratele tău" și venind adu lui Hristos, cunoștință curată prin rugăciune [/SIZE][SIZE=3]stăruitoare, darul dragostei.[/SIZE]
[SIZE=3]Nu da urechea ta limbii celui ce defaimă, nici limba ta urechii iubitorului de [/SIZE][SIZE=3]ponegrire, ascultând sau grăind cu plăcere cele rele împotriva aproapelui, ca să nu cazi [/SIZE][SIZE=3]din dragostea dumnezeiescă și să te afli străin de viața veșnică. [/SIZE][SIZE=3]Nu primi bârfa împotriva părintelui tău, nici nu-l încuraja pe cel ce-l necinstește [/SIZE][SIZE=3]pe el ca să nu se mânie Domnul pentru faptele tale și să te stârpească din pământul celor [/SIZE][SIZE=3]vii. [/SIZE][SIZE=3]Închide-i gura celui ce bârfește la urechile tale, ca să nu săvârșești păcat îndoit [/SIZE][SIZE=3]împreună cu acela: pe tine obișnuindu-te cu patima pierzătoare iar pe acela neoprindu-l [/SIZE][SIZE=3]de a flecări împotriva aproapelui. [/SIZE][SIZE=3]Să nu lovești vreodată pe vreunul din frați, mai ales fără pricină și fără judecată, [/SIZE][SIZE=3]ca nu cumva, nerăbdând jignirea, să plece și să nu mai scapi niciodată de mustrarea [/SIZE][SIZE=3]conștiinței, aducându-ți (aminte) pururea întristarea în vremea rugăciunii și răpindu-ți [/SIZE][SIZE=3]mintea de la dumnezeiasca îndrăznire. [/SIZE][SIZE=3]Să nu suferi bănuieli, sau măcar oameni care îți aduc sminteli împotriva altuia. [/SIZE][SIZE=3]Căci cei ce primesc smintelile în orice chip, față de cele ce se întâmplă cu voie sau fără [/SIZE][SIZE=3]de voie, nu cunosc calea păcii, care duce prin dragoste la cunoștința lui Dumnezeu pe cei [/SIZE][SIZE=3]ce o iubesc pe ea. [/SIZE][SIZE=3]Încă nu are dragoste desăvârșită cel ce se mai ia încă după părerile oamenilor. [/SIZE][SIZE=3]De pildă pe unul iubindu-l și pe altul urându-l pentru pricina aceasta sau aceea; [/SIZE][SIZE=3]sau pe același odată iubindu-l, altădată urându-l, pentru aceleași pricini. [/SIZE][SIZE=3]Oamenii se iubesc unii pe alții, fie în chip vrednic de laudă, fie în chip vrednic de [/SIZE][SIZE=3]ocară, pentru cinci pricini: sau pentru Dumnezeu, cum iubește cel virtuos pe toți, atât pe [/SIZE][SIZE=3]cel virtuos cât și pe cel ce încă nu este virtuos; sau pentru fire, cum iubesc părinții pe [/SIZE][SIZE=3]copii și invers; sau pentru slava deșartă, cum iubește cel slăvit pe cel ce-l slăvește; sau [/SIZE][SIZE=3]pentru iubirea de argint, cum iubește cineva pe cel bogat pentru a primi banii; sau pentru [/SIZE][SIZE=3]plăcere, ca cel ce-și slujește stomacul și cele de sub stomac. Dragostea cea dintâi este [/SIZE][SIZE=3]vrednică de laudă, a doua este mijlocie, celelalte sunt pătimașe. [/SIZE][SIZE=3]Dacă pe unii îi urăști, pe alții nici nu-i iubești, nici nu-i urăști, pe alții iarăși îi [/SIZE][SIZE=3]iubești dar potrivit, și în sfârșit pe alții îi iubești foarte tare, din această neegalitate [/SIZE][SIZE=3]cunoaște că ești departe de dragostea desăvârșită care cere să iubești pe tot omul la fel [/SIZE][SIZE=3]deopotrivă. [/SIZE][SIZE=3]Dragostea ne face să iubim pe Dumnezeu deasupra tuturor lucrurilor, și aceasta [/SIZE][SIZE=3]nu se poate decât numai prin lepădarea de sine și de toate. Fiecare din voi dacă se [/SIZE][SIZE=3]leapădă de tot ce are, nu poate să nu fie Mie ucenic. "Iată acum ce este bun sau ce este [/SIZE][SIZE=3]frumos, fără numai a locui frații împreună", că întru aceasta a făgăduit Domnul viața de [/SIZE][SIZE=3]veci.[/SIZE]
[SIZE=3]Deșertăciunea deșertăciunilor[/SIZE]
[SIZE=3]Fie de-a cunoaște toată Biblia pe de rost, precum și toate pildele înțelepților, la[/SIZE]
[SIZE=3]ce-ți folosește de n-ai dragostea lui Dumnezeu și Harul Lui. Toate sunt deșertăciuni, [/SIZE][SIZE=3]afară de a iubi pe Dumnezeu și de a sluji numai Lui. [/SIZE][SIZE=3]Înțelepciunea de mai sus este să năzuiești la Împărăția Cerurilor, disprețuind [/SIZE][SIZE=3]lumea. [/SIZE][SIZE=3]Deșertăciunea este așadar, a umbla după bogățiile cele pieritoare și a nădăjdui în [/SIZE][SIZE=3]ele; deșertăciune este a nădăjdui la slavă și a te ridica la locuri de frunte; deșertăciune [/SIZE][SIZE=3]este a merge după dorințele trupului - și-a pofti acele lucruri care, într-o zi, pedeapsă [/SIZE][SIZE=3]grea îți vor aduce; deșertăciune este a dori o viață lungă - și a nu te gândi ca să trăiești [/SIZE][SIZE=3]cum se cuvine; deșertăciune este a cugeta numai la viața de acum, fără să cugeți la ceea [/SIZE][SIZE=3]ce va veni după ea; deșertăciune este a te lipi la ceea ce atât de repede trece, - și a nu te [/SIZE][SIZE=3]grăbi către bucuria, cea care sfârșit nu are. [/SIZE][SIZE=3]Fie de-aș avea toată știința lumii, dacă n-am dragoste la ce-mi folosește aceasta în [/SIZE][SIZE=3]fața lui Dumnezeu care mă va judeca după fapte."[/SIZE]
  #25  
Vechi 24.03.2009, 13:33:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[SIZE=4]"Iubirea e cărarea[/SIZE]
[SIZE=4]Potrivnicul L-a încercat pe Domnul prin aceste trei: prin neputința trupului, prin [/SIZE][SIZE=4]slava deșartă și prin ispitirea de Dumnezeu. Toate aceste ispite au ascunse în ele [/SIZE][SIZE=4]momeala plăcerii, sau acul păcatului, însă în chip felurit. Toate la un loc alcătuiesc [/SIZE][SIZE=4]chipul dintâi al vrăjmașului, sau, după Sf. Maxim, ispita prin plăcere. Tot războiul [/SIZE][SIZE=4]potrivnicului acesta a fost: ca să-L facă pe Domnul să calce dragostea către Dumnezeu [/SIZE][SIZE=4]ca Tată. Căci știa vrăjmașul că plăcerea pământească, pentru cine umblă după ea, are [/SIZE][SIZE=4]drăceasca putere ca să desfacă pe om de dragostea lui Dumnezeu și să i-o întoarcă spre [/SIZE][SIZE=4]plăcerea a orice altceva afară de Dumnezeu. Prin urmare, dacă mai avem inima prinsă de [/SIZE][SIZE=4]ceva de pe pământ, stăpânitorul lumii acesteia încă ne mai ține legați în împărăția lui, de [/SIZE][SIZE=4]vreme ce dragostea noastră către Dumnezeu încă n-a ars și aceea.[/SIZE][SIZE=4]După ce Domnul l-a bătut pe diavolul în Pustia Carantaniei, a venit ca să-l bată și [/SIZE][SIZE=4]între oameni. Satana i-a răsculat împotriva Mântuitorului pe oamenii puternici de atunci, [/SIZE][SIZE=4]viclenii vremii, cărturarii și fariseii lumii vechi, unelte ale sale, oameni slabi dar cu [/SIZE][SIZE=4]putere mare, ca doară-doară Iisus îi va blestema sau îi va urî, și așa va greși măcar [/SIZE][SIZE=4]împotriva celei de-a doua porunci, porunca iubirii de oameni. Aceasta e, cum zice Sf. [/SIZE][SIZE=4]Maxim, ispita a doua, prin durere, care e stârnită de potrivnicul, cu menirea de a învrăjbi [/SIZE][SIZE=4]pe Iisus cu oamenii și pe oameni înreolaltă. Iată cuvintele Sf. Maxim mărturisitorul [/SIZE][SIZE=4]despre acest numit al doilea fel de ispită, pe care l-a avut Mântuitorul de învins: [/SIZE][SIZE=4]"După ce așadar, prin biruința asupra primei ispite, cea prin plăcere, a zădărnicit [/SIZE][SIZE=4]planul Puterilor, Căpeteniilor și Stăpâniilor celor rele, Domnul le-a îngăduit să-și pună în [/SIZE][SIZE=4]lucrare și al doilea atac, adică să vină și încercarea ce le mai rămăsese, ispita prin [/SIZE][SIZE=4]durere".[/SIZE][SIZE=4]Să urmărim deci uneltirile protrivnicului, să vedem metoda lui și metoda lui [/SIZE][SIZE=4]Dumnezeu, tot după cuvintele Sf. Maxim: [/SIZE][SIZE=4]"Neputând vrăjmașul să-l facă pe Domnul să calce porunca iubirii de Dumnezeu, [/SIZE][SIZE=4]prin cele ce I le-a făgăduit în pustie, s-a străduit pe urmă, după ce-a venit în lume, cu [/SIZE][SIZE=4]ajutorul nelegiuiților iudei, să-L facă să calce porunca iubirii de oameni. Satana (care [/SIZE][SIZE=4]însemnează potrivnic) îi îndemna pe cărturari și farisei la felurite meșteșuguri împotriva [/SIZE][SIZE=4]lui Iisus, ca, neputând răbda încercările, cum credea el, să fie adus să-i urască pe cei ce-I [/SIZE][SIZE=4]întindeau curse și așa să calce porunca iubirii de oameni. Dar Domnul, ca un Dumnezeu, [/SIZE][SIZE=4]cunoscând gândurile potrivnicului, n-a urât pe fariseii puși la lucru de el (căci cum ar fi [/SIZE][SIZE=4]făcut-o fiind din fire bun?) ci, prin iubirea față de ei, bătea pe cel ce lucra prin ei, iar pe [/SIZE][SIZE=4]cei purtați de el, nu înceta să-i sfătuiască, să-i mustre, să-i înfricoșeze, să-i plângă, ca pe [/SIZE][SIZE=4]unii ce puteau să nu se lase conduși de el. Blestemat de ei, se purta cu îndelungă răbdare. [/SIZE][SIZE=4]Mântuitorul, e drept, i-a mustrat și i-a certat ce nimeni altul, însă nu i-a urât nici o clipă, [/SIZE][SIZE=4]de vreme ce diavolul din ei îl certa și-l umilea dându-l la iveală și arzându-l cu adevărat, [/SIZE][SIZE=4]iar pe ei îi iubea și-i învăța înainte. Pătimea cu îndurare și le arăta toate faptele iubirii, îi [/SIZE][SIZE=4]învăța căile vieții și zugrăvea prin fapte chipul viețuirii cerești; vestea învierea morților [/SIZE][SIZE=4]și făgăduia viața veșnică și Împărăția Cerurilor celor ce cred; iar necredincioșilor [/SIZE][SIZE=4](ateilor) le vestea înfricoșatele pedepse veșnice. Iar pe cel ce lucra prin ei (prin atei) îi [/SIZE][SIZE=4]bătea cu iubirea de oameni, iubindu-i și pe ei deși-i ducea acela. [/SIZE][SIZE=4]O, minunat război! În loc de ură Iisus arată iubirea și răpune pe tatăl răutății prin [/SIZE][SIZE=4]bunătate. În acest scop, răbdând atâtea rele de la ei - mai adevărat vorbind, pentru ei - Sa [/SIZE][SIZE=4]străduit până l-a moarte, în chip omenesc, pentru porunca iubirii, și dobândind biruița [/SIZE][SIZE=4]deplină împotriva diavolului, a primit cununa învierii pentru noi. Astfel Adam Cel nou a [/SIZE][SIZE=4]înnoit pe cel vechi."[/SIZE]
[SIZE=4]Trăirea acestor porunci arde pe diavol așa de cumplit, încât acesta răscoală [/SIZE][SIZE=4]puterile iadului și cu ele ațâță pe oamenii lumii acesteia, care-s biruiți de el, și-i [/SIZE][SIZE=4]năpăstuiește împotriva lui Iisus și a oricărui ucenic al Lui. Iar prin lege, prin stăpânitorii [/SIZE][SIZE=4]lumii acesteia, prin slujitorii templului: arhiereii Ana și Caiafa, prin Iuda vânzătorul, [/SIZE][SIZE=4]diavolul nu-L mai putea răbda să-i facă împărăția de jaf, și-I cere nedreaptă răstignire pe [/SIZE][SIZE=4]cruce, în rând cu tâlharii. [/SIZE][SIZE=4]Când războiul nevăzut între iubire și ură a ajuns aci, Iisus bate pe diavol - tot ca [/SIZE][SIZE=4]om, să nu uităm - prin neputința și neprețul trupului, adică prin desăvârșita lepădare de [/SIZE][SIZE=4]sine, sau prin primirea de bunăvoie a morții. Plăcerea a alungat-o cu hotărâre puternică, [/SIZE][SIZE=4]durerea însă a primit-o cu dorire mare. Amin."[/SIZE]
  #26  
Vechi 24.03.2009, 13:58:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[SIZE=3]"Semnul crucii[/SIZE]
[SIZE=3]În calea mântuirii sau a întoarcerii noastre Acasă, se mai ridică o stavilă:vrăjmașul însuși, puterea răului în persoană, sau îngerul rău. Mândria lui nu poate răbda bătaie; acesta-i chinul păcatului său, că totuși trebuie s-o capete. Deci, dacă a fost bătut când se lupta cu noi din afară, prin gura lumii, dacă a trebuit să fugă rușinat după zeci de ani de lupte dinăuntru, din trup și din suflet, atunci sufletul și mintea, făcându-se curate, îl prind în prezența nevăzută. Atunci, nemaiavând ce face, vine în persoană să se războiască cu noi. De acum începe războiul minții omului cu mintea cea vicleană, sau războiul nevăzut. Spre războiul acesta însă să nu îndrăznească nimeni, de n-a fost chemat de Dumnezeu cu rost de a rușina puterea vrăjmașă și a mai întări neputința oamenilor spre război, căci nu e un război de glumă. Deocamdată să ne mulțumim a ști că asupra diavolului avem acestea trei: Numele Domnului și al Maicii Domnului, Sfânta Cruce (Aș întreba pe cei care nu-și fac semnul crucii: cu ce semn vă apărați voi de diavolul?) Ei însă n-au semn, că nu-i lasă să-l facă. Iar a treia armă de apărare este smerenia sufletului. Deci, chiar în ceasul tulburării tale să zici în adâncul inimii tale: "Pentru păcatele mele pătimesc acestea, Doamne izbăvește-mă de cel rău". Și întoarce-te cu inimă bună către Dumnezeu, orice gânduri rele ai avea, pălmuindu-ți mintea, căci vede Tatăl osteneala fiului și nicidecum nu-l lasă ...[/SIZE]

[SIZE=3]Lupta mântuirii[/SIZE]
[SIZE=3]Pe o asemenea mărită cale, nimeni nu poate merge singur, de nu va veni mai întâi în obștea Bisericii, ca să fie condus de mâna nevăzută a Mântuitorului prin preoți, ucenicii Săi văzuți, trimiși de El în fiecare rând de oameni. Căci au zis Părinții de demult cuvântul acesta: Cine vrea să se mântuiască cu întrebarea să călătorească; pentru că oricine s-a hotărât să iasă din calea păcatelor, sau din gâlceava fărădelegilor, se va trezi că i se vor ridica împotrivă trei vrăjmași, unul după altul: lumea, trupul și diavolul. Prin lume se înțelege categoria păcatului, se înțelege turma oamenilor necredincioși, cei ce din toată voia s-au unit cu sfaturile dracilor. E lumea pentru care nu s-a rugat Mântuitorul. E gura satului, gura vecinului și, de multe ori, gura și faptele celor dintr-o casă cu tine. Aceștia, sau lumea, îți iartă orice ticăloșie ai face, dar nu te iartă nicidecum să le-o iei cu un pas înainte și să te faci mai bun. Oamenii aceștia ai lumii, au o ciudată rușine de a fi buni. Bunătatea îi arde, și se trudesc să te scoată de vină cu tot felul de ponoase. "Lumea" e veacul viclean, planul oamenilor și slava deșartă. Cine vrea să biruie această primă piedică în calea mântuirii, are la îndemână acestea trei: răbdarea, iertarea și rugăciunea. Cu arătarea răbdării suntem datori în primul rând pentru că, mai înainte de a veni la calea lui Dumnezeu, sau la ostenelile mântuirii, făceam și noi ale lumii, umblând în fărădelegi și chinuind pe alții, și astfel ne-am băgat datori la aceleași. Deci, acum trebuie să plătim ale noastre cele de atunci, ca pentru răbdare să dobândim mântuirea de la Dumnezeu. Așa trebuie să plătim acum cu durere, ceea ce am făcut odinioară cu plăcere. Multe din cele ce ni se întâmplă, ni se întâmplă spre îndrumarea noastră, sau spre stingerea păcatelor noastre trecute, sau spre îndreptarea neatenției prezente, sau spre ocolirea păcatelor viitoare. Cel ce socotește așadar că pentru una din acestea i-a venit încercarea, nu se răzvrătește când este lovit - mai ales dacă-i conștient de păcatul său - nici nu învinovățește pe acela prin care i-a venit încercarea, nu se răzvrătește când e lovit. Fie prin acela, fie prin altul, el a vrut să bea paharul judecăților dumnezeiești. Nebunul însă roagă pe Dumnezeu să-l miluiască; dar venind mila n-o primește, fiindcă n-a venit cum a vrut el, ci precum Doctorul sufletelor a socotit că e de folos. Și de aceea se face nesimțitor și se tulbură și uneori se războiește aprins cu oamenii, alteori hulește pe Dumnezeu. El se arată nemulțumit și nu vede decât bâta. Cine vrea să biruie lumea e dator să ia arma rar folosită a iertării, oricâte necazuri ar pătimi de la oamenii lumii acesteia. Cine vrea să biruie lumea se roagă Tatălui său în ascuns sau în gând, pentru orice fiu al lui Dumnezeu, oricât de întunecată purtare ar avea și oricâte rele ți-ar face. Căci răbdarea răului, iertarea fraților și rugăciunea în ascuns au mare putere înaintea lui Dumnezeu, căci pentru că biruie El în ascuns omului, întorcând spre bine cele pornite de la lume cu răutate. Stăruind în acestea te-ai făcut pricină de mântuire și pentru fratele tău din lume. Rugăciunea nu judecă ci se smerește, aducându-ne aminte greșalele noastre, nu ale lumii. Rugăciunea adevărată cere iertarea lumii, nu osândirea ei. Noi nu știm tainele lui Dumnezeu; pe cine mântuiește din lume și pe cine osândește. Dacă pe cel ce se sălbăticește asupra ta, din pricina întunecimii sale, îl știe Dumnezeu că se va mântui, mântuirea lui o va face-o și cu ajutorul tău, prin aceea că-ți dă darul răbdării, al iertării din inimă și al rugăciunii. Dacă însă fratele acela mai are de chinuit în robie străină, sau chiar își va pierde sufletul, la purtarea ta cea dreaptă după Dumnezeu, răutatea lui va crește și se va sălbătici cu totul împotriva oamenilor și împotriva lui Dumnezeu. Cei ce biruie lumea nu sunt nicidecum o adunare de neputincioși, o turmă de inactivi, oricât s-ar părea răbdarea răului o slăbiciune a binelui, căci ei sunt ostașii Împăratului, care prin răbdarea Crucii a biruit nu numai lumea, ci și toată stăpânirea morții. Iar despre nevoința care dorește răbdarea și credința sfinților, putem spune că e singura cale îngăduită și în stare să mistuie puterea răului și să o facă fără rost și fără vlagă în lume."[/SIZE]
  #27  
Vechi 27.03.2009, 17:35:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

[SIZE=5]FECIOARA DE LA VLADIMIRESTI[/SIZE]

[SIZE=4]de Lascarov Moldoveanu[/SIZE]

[SIZE=4]CUVANT INAINTE[/SIZE]
[...] “Pana cand a murit mama, am dus o viata plina de zburdalnicie si nepasare copilareasca. Cand eram de sapte ani si mergeam la scoala, intr-o dimineata, dupa ce am trecut calea ferata, am vazut cum a venit de la rasarit un norisor alb si m-a invaluit cu totul, dar n-am vazut si n-am auzit nimic. Ma simteam in el ca intr-o baie, dar nu stiam ce poate fi si am strigat, speriata, pe mama mea. Apoi, norul s-a ridicat tot spre rasarit si eu am mers mai departe la scoala. Cand am ajuns in clasa, domnisoara invatatoare m-a intrebat de ce am intarziat si ce am de sunt schimbata si palida la fata. Eu i-am spus cele intamplate pe drum si tin minte ca dansa mi-a spus asa:

As vrea, Vasilico, sa traiesc, sa stiu ce va fi cu tine.”

“Eram de 9 ani, cand a murit mama. Imi aduc aminte, cand tragea sa moara, eu nu intelegeam ce ar putea urma pentru mine. Stateam pe-afara, mirata si plangeam. M-a chemat la patul ei si mi-a zis:

Eu mor, Lico si n-ai sa mai ai pe nimeni, dar sa stii ca te-am predat, cand te-am nascut, MAICII DOMNULUI si roaga-te ca Ea sa-ti fie MAMA.”

M-am oprit atunci din plans si ca prin sita, am privit icoana MAICII SFINTE de la capataiul ei, Care, parca, Se uita la mine cu blajinatate si ma primea sa fiu copila Ei. “Dupa moartea mamei, a inceput pentru mine, o viata plina de chinuri, un adevarat calvar. Ceilalti frati nu voiau sa-mi dea nimic, nici perna primita de la nana, nasa mea de botez. Atunci, m-am dus in iatac, in bucataria de iarna unde a zacut si a murit mama si-am plans mult la MAICA DOMNULUI, zicandu-I:

“MAICA DOMNULUI, ajuta-ma, ca asa a spus mama mea !”
Deodata, am auzit o voce, oftand:“Of, nu mai plange, vei fi mai fericita ca toti !”


Ingropand pe mama sa,Vasilica a ingropat orice nadejde de la oameni. A inceput greul vietii... Fratii ei mai mari, au scos-o afara din toate si la toti le era sila de ea. Cu toate ca era foarte dornica de scoala si de-abia facuse doua clase primare, ea fu scoasa si adusa acasa. Cand plangea ca vrea sa se duca la scoala, fratele ei, la care statea, o batea si-i spunea sa se duca in Lume, ca nu mai vrea sa stie de ea, si Maicuta povestea mai departe:

“Doua ierni am stat numai intr-o camasuta si seara ma goneau din casa si ma duceam de dormeam in ieslea vacii. Vaca aceasta era rea cu toti si-i impungea; pe mine, insa, cand ma vedea ca vin la ea, ma privea cu drag, iar cand ma asezam in paie, isi tinea botul in dreptul meu si sufla atat de tare, incat, ma incalzeam ca la o soba. Si nu manca paiele, pana dimineata, cand plecam. Atunci, se uita iar cu ochii blanzi la mine. Acolo, am dormit doua ierni si ma trimiteau sa scot apa de la fantana. Era ghetusca si eu eram in camasuta si in picioarele goale. Dar, ca si cu vaca, MAICA DOMNULUI ma ferea de frig. Mergeam pe gheata si-mi era cald la talpi. Marturisesc in fata lui Dumnezeu, ca si in iesle si pe ghetusca imi era cald. Dar, iata, tot asa marturisesc, ca nici atunci, nici acum, nu am tinut de rau pe nimeni; nici un cuvant de blestem, sau de ocara, nu au iesit din gura mea. Ma rugam MAICII DOMNULUI si Ea nu ma lasa, nu ma parasea. Ma lasau nemancata, ma puneau la munci peste puterea mea, ma bateau... Nu intelegeam rautatea lor, ci plangeam singura, gandindu-ma la mama, pe care o iubeam foarte tare.”

Dupa doi ani, o femeie din sat o lua la sine si o ingriji cu dragoste. Dar copilul acestei femei, dupa cateva luni, o alunga din ograda lor, de teama, ca nu cumva sa le fie amenintata mostenirea. Copila, tot asa goala si nemancata, ramase din nou pe drumuri. Atunci, fu luata de o ruda a mamei sale, care nu avea copii si care mai crestea o alta fata, ceva mai mica decat ea si cu care Vasilica se imprieteni curand, traind ca surorile. De aici, incepu o viata ceva mai blanda pentru ea. Maicuta urma, zicand:

“Cu aceasta sora de suflet a mea, mergeam deseori la Biserica si ne duceam in taina si ingrijeam de o vaduva ce statea la cimitir. Dar n-am putut sa ducem mai departe milostenia noastra, fiindca, pe langa ca eram sarace, ne temeam sa nu-i suparam pe cei ai casei, noi insine, fiind o povara pentru ei.”

Dar, cu toata aceasta viata plina de asupriri si de plansete, Vasilica fu mangaiata de Bunul Dumnezeu cu niste vise si cu niste “Vedenii”, prin care voia sa-i faca unele descoperiri ceresti. Imi spunea Maicuta:

“Se facea ca eram pe un camp si aud un glas: “Coboara MANTUITORUL pe Pamant !” Atunci, am ingenuncheat si m-am rugat cu mainile intinse, zicand:

“Coboara DOAMNE, pe mainile mele !”

Si deschizandu-se o usa, am vazut inauntru pe DOMNUL IISUS Prunc, intr-o iesle cu paie, jucandu-Se cu manutele la gura si razand la mine. Maicuta Domnului, ca la varsta de 15 ani, tinea un val in jurul capului Pruncului. De atunci, am primit o dragoste deosebita pentru pruncul Iisus.”

“Si tot pe atunci, am inceput sa ma duc la adunarile “Oastei Domnului.” Biserica si “Oastea Domnului”, erau pentru mine, singura mangaiere. Dar, curand, incepu vrajmasia celor din casa, pentru mine. La icoana MAICII DOMNULUI si in cantarile “Oastei Domnului” imi varsam tot necazul strainatatii mele. O simteam pe MAICA DOMNULUI ca vie, vorbeam cu Ea ca si cu mama mea. Si, de multe ori, cand eram coplesita de necaz, izbucneam in hohote de plans si nemangaiata, strigam la Maica Domnului:

Eu numai pe Tine Te am, lasata de mama mea, de ce ma lasi ?! Eu sunt slaba si n-am pe nimeni, nu ma lasa, caci de toti sunt lasata si alungata, ajuta-ma !”

Si cand ma ridicam de la icoana, eram alta, ma intaream si capatam nadejde.” [...] Intr-una din zilele de la inceputul lunii octombrie 1937, Vasilica avu inca un vis minunat. Iata, cum il descrie ea insasi:

<“Am visat, ca eram pe o campie verde si vad ca vine spre mine o femeie inalta si subtire, cu rochie neagra, lunga pana la pamant, parul pe spate, atarnand pana la genunchi si cu o naframa neagra pe cap, care atarna in jos. Eu, cand am vazut-O de departe, am zis:

“Este mama mea, care e moarta !”

Si cand am zis aceste cuvinte, apare imprejurul ei o raza de lumina. Atunci, am zis:

“Nu este mama mea ! Nu este mama mea ! “

Ea venea cu pasi rari in fata mea si-mi zice: “Vasilica, tu n-ai sa te mai duci cu fetele, unde te-ai dus pana acum ! De ce ti-ai taiat parul capului ? Nu stii, ca este podoaba lui Dumnezeu ?“

Eu am raspuns:
“Nu stiu, PREA SFANTA, dar sa ma ierti, ca la noi in sat, toate fetele sunt retezate - si mi-am retezat si eu parul.”

Prea Sfanta, imi zise cu voce blanda:
“Tu n-ai sa fii la fel cu fetele de la voi. Vezi, cum ma port Eu ?”
“Da, vad”!
“Iti place tie“?
Eu Ii raspund: “Da, imi place !”
“Asa ai sa te porti in veci: in negru si cu parul pe spate si imbrobodita; capul tau descoperit, Soarele sa nu-l vada”.

Eu am inceput sa plang si I-am zis: “PREA SFANTA, eu doar nu sunt femeie maritata, sa stau imbrobodita.”

Dansa imi zice: “Asa ai sa stai, ca destul, femeile maritate, vin cu capul descoperit in fata Sf.Altar. Tu sa te rogi cu naframa neagra pe cap !”

Apoi, m-am desteptat din acest vis si ma gandeam cu mare atentie la aceste cuvinte”.>
  #28  
Vechi 27.03.2009, 17:43:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Si povestirile MAICUTII se insirau mai departe :

<“Pe urma, cand Dumnezeu a binevoit a mi se arata in Vedenie, s-a ridicat necazul strainatatii mele. In una din “Vedenii”, mi-a poruncit sa-mi fac o chilioara in afara casei. De atunci, in singuratatea chilioarei mele, simteam mai aproape pe DUMNEZEU si pe MAICA DOMNULUI si eram prea fericita.

Dar diavolului nu-i placea lucrul acesta, ca iata, intr-o zi, cand ma aflam la plivit in gradina, cineva m-a strigat pe nume. Ridicandu-ma, sa vad cine ma striga, am vazut in infatisarea unui Inger, pe cineva, care mi-a aratat un scaun cu totul de aur si mi-a zis:
Iata, Vasilico,ce ti s-a pregatit tie de Tatal Ceresc !”
Eu, m-am temut atunci foarte mult si nu am vrut sa ma bucur in inima mea, ci facandu-mi semnul crucii, m-am rugat, zicand:
“Doamne, nimic bun n-am facut inaintea Ta ! Sunt o pacatoasa! Primeste-ma, ca pe cel din urma din robii Tai !”
La acestea, inchipuitul Inger, a disparut.

A doua zi dupa Vedenia aceasta, pe cand imi faceam rugaciunea in chilie, vad ca apare Prea Sfanta Fecioara. Eu, cu frica de la Ingerul din ajun, am ridicat Imnul de slava catre Sfanta Fecioara:

Bucura-Te !...”
Atunci, Prea Sfanta Fecioara, a dat raze de lumina atat de puternice, ca eu n-am putut sa privesc si am lasat capul in jos. Apoi, aud vocea Sfintei Fecioare:

“Iata, iti dau voie, sa te uiti la Mine !”

Eu, ridic ochii catre Prea Sfanta Fecioara. Dansa imi zice:
“Ce te rogi pentru Dumitra ? (Ma rugam pentru aceasta copila de 4 ani, care fusese arsa si murise). Ci roaga-te, pentru oamenii care slujesc pacatului !

Eu, Ii raspund:
“Prea Sfanta Fecioara, mama ei mi-a spus, ca sa ma rog.”

Prea Sfanta Fecioara, aud ca-mi zice: “Scris a fost, asa sa fie ! Scris este, ca la Ziua Judecatii, Eu voi intampina pe Domnul Judecator cu fecioarele si Ingerii cu pruncii. Prunc sau fecioara, ce va fi pentru Intampinare, trebuie sa plece de pe acest Pamant in dureri si in suferinte grele.”

Apoi, O intreb: “Prea Sfanta Fecioara, ce fel de Inger a fost acela de aseara ?”

Prea Sfanta, imi raspunde: ”Acela, este dusmanul sufletului tau. Baga de seama, cele trei virtuti ce ti-ai ales (postul, rugaciunea, milostenia).
Lupta-te cu dansele pana la sfarsit, ca il vei invinge !”

Pe urma, Prea Sfanta a disparut. Atunci, am vazut eu, ca diavolul poate lua chiar chip de Inger. Viata in chiliuta, insa, nu era lipsita de ispite. Asa, intr-o zi, niste credinciosi din sat, m-au sfatuit sa ajunez un timp mai indelungat, daca vreau sa sporesc in cele duhovnicesti. Dupa cinci zile de ajunare, mi s-a aratat un Inger, care tinea in mana o bucatica de paine alba si mi-a zis:

“Deschide gura, ia si mananca painea aceasta, intareste-te si nu mai ispiti pe Domnul !”
Pe urma, a disparut, lasand in urma, un prea frumos miros de smirna. Am intrerupt atunci ajunarea si m-am hotarat, ca pe viitor, sa las totul in voia lui Dumnezeu.

“Altadata, tot pe cand eram in chiliuta, ispitirea a fost in alt fel. Unii preoti m-au sfatuit, ca atunci cand voi avea iar vreo Vedenie, sa pipai persoana vazuta, ca sa vad, ce voi simti. Eu, copila fiind, le-am fagaduit ca voi face acest lucru. La prima Vedenie de dupa aceea, am incercat sa pipai pe Domnul. In clipa cand am intins mana sa fac lucrul acesta, am simtit un vant usor, care m-a trantit la pamant, lasandu-ma in nesimtire si nemaizicind nimic, a trebuit sa vina cineva din casa, ca sa ma ridice.” Si multa vreme dupa aceea, n-am mai avut Vedenii.>


Si asa, frati crestini, cuvintele Maicutii, se insirau ca intr-o lunga si dulce povestire de credinta. O ascultam in adanca tacere si-mi simteam sufletul invaluit intr-un strai nevazut de mangaieri duhovnicesti, inima mi se induiosa mereu, oftand, cat de mari suferinte avusese aceasta copila, inca din zorii vietii ei, dar, cum din aceste grele incercari, ea se ridicase din ce in ce mai intarita si mai plina de intelegere.

Imi spunea intotdeauna:

“Am fost lipsita de mila oamenilor, ca sa cunosc mai bine mila lui Dumnezeu si am primit rautatea oamenilor, ca sa ma bucur mai tare, de nesfirsita bunatate a lui Dumnezeu.”

Ii raspundeam: “Si ca sa vadeasca, Maicuta, lucrarile lui Dumnezeu, asa precum, Insusi Domnul Hristosa spus, cand a dat vedere orbului din nastere.”

Si din nou, Maicuta tinea sa ma incredinteze, spunand cu o emotie inlacrimata:

“Marturisesc cu inima sloboda, ca n-am pastrat in sufletul meu nici un fel de pornire impotriva nimanui, ci m-am rugat pentru ei - si am multumit lui Dumnezeu pentru toate.”

Si-si pecetluia cuvintele simple si sincere, lasand sa-i picure din ochi lacrimile, pe mainile ei, tinute lant pe genunchi. Curand, frati crestini, Maicuta incepu sa fie daruita de Sus, cu un sir neintrerupt de “Vedenii” ceresti, din care, ca dintr-un nevazut caier duhovnicesc, s-au tors toate acele asezari materiale si sufletesti, care alcatuiesc astazi, Sfanta Manastire “ADORMIREA MAICII DOMNULUI” de la Vladimiresti, in care, de aproape zece ani de zile, vin si-si adapa sufletul intru mantuire, mii si mii de pelerini, din toate colturile tarii noastre.

Si acum, frati crestini, multumind BUNULUI DUMNEZEU si MAICII DOMNULUI pentru acest scump si sfant dar pe care ni l-au facut noua, tuturor, va doresc din toata inima, sa cititi cu folos sufletesc aceasta carte, pe care si eu am scris-o, ca si prin ea, sa-mi mantuiesc sufletul.

[SIZE=4]DOMNUL SA FIE SLAVIT PENTRU TOATE ![/SIZE]
  #29  
Vechi 27.03.2009, 20:44:59
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Bai nene Vsovi, nu mai incerca sa ne convingi de interpretarile tale, si nici nu mai rataci pe altii. Modul de gandire este exact ca al unui sectar, interpretati cum vreti voi, si mai adaugati si nu stiu ce scrieri. Numai sectarii fac asta. Tu singur demonstrezi ca esti plin de mandrie si subiectivism. Daca cineva iti spune ca gresesti, sari ca ars. Pai inainte sa faci afirmatii si acuzatii, cerceteaza bre, si cauta, nu mai lua de buna ce-ti spun altii. Mai spunea cineva ca sunt calugari inainte vazatori de la Ierusalim si de la muntele Athos, care il cinstesc pe nu stiu ce parinte, dar ce calugarii aia daca sunt de la Athos sau Ierusalim, nu pot fi pacaliti de diavol? Fii un pic echilibrat, si stai si analizeaza un pic lucrurile ca nu-ti vrea nimeni raul, sa stii. Nu fii pornit, pt ca asa, n-ai sa intelegi multe in viata, si mai ales pt suflet. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #30  
Vechi 08.04.2009, 00:39:43
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shtii pentru ce te poticneshti? pentru ca unii lovesc shi "latra"...
dar nu e vorba de romani asha cum pricepi dumneata cu un natzionalism trufash ci e vorba de romani-creshtini ai Israelului cel Nou... deci vezi dumneata e vorba ca Noul Ierusalim este Romania... shi misiunea ei este sfanta printre neamuri... dar noi nu vedem rabdarea de 2000 de ani in slujba mantuirii ci au fost suficientzi 60-70 de ani ca sa ne shtearga memoria, sa ne formateze cu minciuna incat nici creshtinii-ortodocshi nu mai deosebesc minciuna de adevar ci cu minciuna luata drept adevar lovesc mereu in Trambitzele Domnului ca sa nu ia nimeni aminte la ele...

shi cine te-a invatzat ca Apocalipsa este eretica? cine te-a invatzat ca VT este Depashit? cine te-a Invatzat ca Domnul nu mai vine la copiii Lui in vremuri grele...

deci Iata, Domnul este cu noi in cele mai grele timpuri...

nu-tzi fie teama sa cautzi Calea-Adevarul ca sa ajungi candva la Viatza shi sa fi laudat de Domnul cand va veni ca un fur... shi sa-tzi primeshti rasplata cea buna, shi nu ceea ce or sa patzeasca cele cinci fecioare neintzelepte... patimashe... mincinoase... fariseice... fatzarnice... necredincioase... inshelatoare... rele.... marshave... suficiente... shi impodobite cu toate relele ce decurg din dracul mandriei shi al imbuibarii shi neascultarii....

deci timpurile Apocaliptice sunt de pe vremea parintelui Iosif Trifa Trambitza nr.1, iar Hristos-Duhul a sosit in 1938 la Vladimireshti la Trambitza nr.4...

dar sfarshitul s-a produs in 1992, caci de atunci a inceput Sfarshitul, caci Domnul vazand pierzarea omului, din mila pentru el, Trimis de Tatal a frant acest veac pe la mijloc... dupa 7500 de ani de la intemeierea lumii, de la creatzie, de la Adam sau de la cadere shi alungarea din Rai... nu shtiu exact...

deci vezi dumneata? Trambitzele au sunat despre Adevar... dar Calea-Adevarul nu a fost primit in gLume... ca nu cumva oile sa ajunga la pashune shi sa aiba Viatza... veshnica, intru Dumnezeu.
Hai sa incercam sa fim seriosi...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11