Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.05.2009, 17:24:50
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Sunt din pacate o seama de situatii in lume in care suntem foarte ispititi dinspre manie, mai ales in situatii "iuti", in care trebuie sa iei o decizie repede. Aveti de-a face cu astfel de situatii?

Adica mi se pare foarte greu sa te linistesti in timpul serviciului, de exemplu, daca acel serviciu este foarte dinamic, presupunand "agitatie".

Multumesc pentru raspunsurile tuturor.
Toti avem de-a face cu mania. Cred ca in astfel de situatii trebuie sa fim mai "iuti" decat situatia insasi sau decat mania. Si nu este lucru usor. Si mai greu este sa rezisti intr-un mediu agitat, care, in general, prilejuieste irascibilitatea, nervoziatatea, mania...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.05.2009, 17:40:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Era o vorba simpla si foarte adevarata: "Cine te enerveaza te controleaza!" :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.05.2009, 18:04:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Era o vorba simpla si foarte adevarata: "Cine te enerveaza te controleaza!" :)
Frumos si sintetic spus!

Dar ma intrebam, in ce scriam mai inainte, daca petru o persoana inca imperfecta, care a avut o educatie ipocrita, cand parintii ii ziceau mereu ca trebuie sa para bun, nu sa fie,
nu este un stadiu poate bun sa mai rabufneasca in loc sa incerce mereu sa se controleze? Daca isi cere si iertare pe urma?
Ce ziceti? ce i-ati spune?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.05.2009, 20:36:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare de la cei mai experimentati duhovniceste.
Se pare ca mania nu trebuie invinsa pur si simplu prin abtinere, pentru ca daca nu esti atent si nu esti destul de inaintat duhovniceste poti sa o pastrezi in tine si sa te acresti, sau sa rabuineasca toata deodata si sa faci mai mult rau. Atunci mai bine sa ii dai drumul si pe urma sa iti ceri iertare, poana ajungi sa mai progresezi interior in blandete si dragoste si sa nu mai simti nici nevoia sa rabufnesti. Energia care iesea inainte prin manie se foloseste atunci la facerea lucrurilor bune.
Ce ziceti de teoria asta?
Mania se indeparteaza de om prin post si Sf. Impartasanie. Cine tine posturile din an, ajunge la un moment dat nemanios.
Cand ne supara cineva, in loc de riposta, mai bine indreptat mai intai gandul la Dumnezeu; El ne intareste si neda gandul cel bun.
Metoda cu rabufnitul e din psihologie.
Invatatura primita aici pe forum, si care provine de la un calugar: cand te maniezi iese un balaur pe gat, care daca are cale libera, preia cearta si o dirijeaza cum vrea el. De aceea e bine, cand simtim ca iese acest balaur, sa-l impingem inapoi, sa ne linistim si sa pastram noi controlul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.05.2009, 20:52:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cand esti furios pe cineva,iti vine sa izbucnesti te gandesti la Hristos si-ti trece.Parerea mea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.05.2009, 23:17:48
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Frumos si sintetic spus!

Dar ma intrebam, in ce scriam mai inainte, daca petru o persoana inca imperfecta, care a avut o educatie ipocrita, cand parintii ii ziceau mereu ca trebuie sa para bun, nu sa fie,
nu este un stadiu poate bun sa mai rabufneasca in loc sa incerce mereu sa se controleze? Daca isi cere si iertare pe urma?
Ce ziceti? ce i-ati spune?
Pare ca propui inlocuirea unei ipocrizii cu alta. Sunt teste psihologice? Mi se pare ca nu au legatura cu credinta, cu smerita cugetare, cu sfatul unui duhovnic.... Greseala principala a acestui mod de abordare este ca se bazeaza pe puterile proprii. Pentru un credincios harul si Biserica trec inainte si intai te bazezi pe puterea lor si cauti sa te apropii de ele. Esential este ca de fiecare data sa incerci sa faci tot ce poti ca sa se adauge harul pentru implinire, pentru reusita in controlul maniei.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2009, 01:08:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris Vezi mesajul
Pare ca propui inlocuirea unei ipocrizii cu alta. Sunt teste psihologice? Mi se pare ca nu au legatura cu credinta, cu smerita cugetare, cu sfatul unui duhovnic.... Greseala principala a acestui mod de abordare este ca se bazeaza pe puterile proprii. Pentru un credincios harul si Biserica trec inainte si intai te bazezi pe puterea lor si cauti sa te apropii de ele. Esential este ca de fiecare data sa incerci sa faci tot ce poti ca sa se adauge harul pentru implinire, pentru reusita in controlul maniei.
Pai eu nu propuneam nimic. Ziceam ceva ce mi-a spus cineva apropiat si pentru mine era un fel nou de a aborda lucrurile. Nu cred ca e vorba de o noua ipocrizie, ci de o dare pe fata a raului din tine in anumite momente, alternativa fiind sa nu reusesti sa le stapanesti prin rugaciune, ci numai sa le refulezi, adica sa ramai in planul psihologic. Mai vreau sa adaug ca persoana respectiva a fost catolica candva, a fost educat de iezuiti, si la ei se punea in acea epoca mare accent pe un anumit gen psihlogizant de spiritualitate.
Oricum, va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.05.2009, 01:43:31
cris cris is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.07.2005
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai eu nu propuneam nimic. Ziceam ceva ce mi-a spus cineva apropiat si pentru mine era un fel nou de a aborda lucrurile. Nu cred ca e vorba de o noua ipocrizie, ci de o dare pe fata a raului din tine in anumite momente, alternativa fiind sa nu reusesti sa le stapanesti prin rugaciune, ci numai sa le refulezi, adica sa ramai in planul psihologic. Mai vreau sa adaug ca persoana respectiva a fost catolica candva, a fost educat de iezuiti, si la ei se punea in acea epoca mare accent pe un anumit gen psihlogizant de spiritualitate.
Oricum, va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Rabufnirea poate veni doar in mod "natural", adica nu poti fi de acord cu ea , dar este mai bine, chiar necesar sa fie considerata sinceritatea o valoare mai inalta decat abtinerea fatarnica, totusi tendinta trebuie sa fie spre smerita cugetare, spre a ierta pe cel ce te supara , pentru ca si tie iti iarta Dumnezeu fara sa meriti, si mai ales a rabda pentru Hristos supararile de la oameni. Controlul imediat prin rugaciune este dependent de taria credintei, adica de obicei nu reuseste daca te gandesti sa TE CONTROLEZI TU INSUTI. Harul te poate linisti, daca esti smerit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.05.2009, 07:11:50
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Frumos si sintetic spus!

Dar ma intrebam, in ce scriam mai inainte, daca petru o persoana inca imperfecta, care a avut o educatie ipocrita, cand parintii ii ziceau mereu ca trebuie sa para bun, nu sa fie,
nu este un stadiu poate bun sa mai rabufneasca in loc sa incerce mereu sa se controleze? Daca isi cere si iertare pe urma?
Ce ziceti? ce i-ati spune?

Cazul despre care vorbesti tu este, hai sa zicem in afara bisericii...de ce?...pentru ca daca o persoana tine minte raul, insa se abtine a spune ceva atunci pe loc, si educatia sa nu-i permite sa atentioneze persoana care a provocat raul, atunci sigur ca acel sentiment de razbunare incolteste incetul-cu-incetul si intr-o zi va rabufni intr-un fel sau altul...parerea mea, este ca acela ce tine minte raul, in forma asta, nu a aavut educatie religioasa de mic copil( scuzabil, deoarece nu este vina lui) insa a avut posiblitatea ca adult, sa aleaga, deci sa-si formeze o educatie religioasa, deaorece mijloacele de inofrmare sint foarte bine dotate la ora asta, in zilele noastre, adica.

Deci este prima faza a nevinovatiei, urmata de vinovatie la perioada maturitatii.


Tu inc apui problema ca persoana respectiva a rabufnit, apoi si-a cerut iertare!
Pai, draga mea aici trebuie vazut ce si cum, deoarece putea sa-i taie capul, apoi sa se penteasca amarnic, nu? a cerut iertare? cui?

Insa ideea este ca in general, omul care cere iertare, vine iertat, daca aceasta vine din suflet.
Si apoi mai este un caz: judecata de acum sau judecata de apoi?
Depinde, cel care a savirsit, pe care o prefera, si apoi depinde si de Dumnezeu pe care i-o ofera!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.05.2009, 12:08:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris Vezi mesajul
Rabufnirea poate veni doar in mod "natural", adica nu poti fi de acord cu ea , dar este mai bine, chiar necesar sa fie considerata sinceritatea o valoare mai inalta decat abtinerea fatarnica, totusi tendinta trebuie sa fie spre smerita cugetare, spre a ierta pe cel ce te supara , pentru ca si tie iti iarta Dumnezeu fara sa meriti, si mai ales a rabda pentru Hristos supararile de la oameni. Controlul imediat prin rugaciune este dependent de taria credintei, adica de obicei nu reuseste daca te gandesti sa TE CONTROLEZI TU INSUTI. Harul te poate linisti, daca esti smerit.
Da, este adevarat ce spui, cred.
Insa omul de care ziceam nu zice ca asa o sa fie toata viata, ci ca este pe o cale si in stadiul la care a ajuns, nu poate sa se opreasca, uneori, sa rabufneasca, prin rugaciune, ca el s-ar pacali p eml insusi si de fapt ar tine supararea in el, din ipocrizie, din dorinta exterioara de a fi 'baiat bun' care i s-a inculcat cand era mic.
El zice ca schimbarea lui trebuie sa vina din interior, prin rugaciune, sa-lm schimbe Dumnezeu in interior sa nu mai aiba acele rabufniri de manie.
Nu zic ca sunt de acord cu el in intregime.. dar pot intelege pana la un punct.

Cineva a zis ca asta e psihologie, dar este adevarata si psihologia la nivelul ei. Nu putem sari direct la nivelul de curatie si rugaciune al sfintilor, mai sunt si etape intermediare, diferite pt fiecare.

Nu, patinina, nu e chiar asa de fioros chiar sa omoare la furie.. ;-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie? mihailt Generalitati 30 08.12.2010 02:09:37
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Despre manie ancah Pocainta 37 21.09.2009 23:27:53