Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.05.2007, 22:03:13
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

topicul asta m-a facut sa zambesc...cand o sa tratati celelalte perversiuni cu mai mare atentie...atunci sa reveniti la "sarutul frantuzesc".
Sa nu exageram cu prostiile...sa nu imi spui ca te duci la duhovnic si ii zici astfel de detalii ca iti da cu crucea in cap. Ocupati-va de lucruri mai "mature". Dar oricum topicul e binevenit s amai descretim fruntile:)


si nu cred ca sarutul asta e mai intim decat sexul propriuzis.
Atata timp cat nu e perversiune si nu interzis de Biserica (in familia casatorita) bagativa limba pana va curatati dintii de mamaliga:)))

Apropos care e sarutul romanesc?
  #42  
Vechi 23.05.2007, 22:47:37
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Daca ne-ar vedea protoparintii nostri Adam si Eva cum gasim pe Dumnezeul pierdut prin neascultare,cum discutam cu mintea pervertita si legata numai de lumea asta si de cele vazute,nu stiu ce ne-ar face.Daca dorim raiul,eu spun ca sigur,nici cu sotzia asa ceva nu e spre mantuire.Adam si Eva au pierdut Raiul dupa ce l-au simtzit exact cum simtzim noi lumea asta vazuta.Ce credetzi,sarutatu-s-au ei frantzuzeste in Rai?Dar dupa ce au fost alungatzi?Iarta-ne Doamne,mintzile noastre,de aia s-au pervertit in halu asta,caci am pierdut Dulceatza Ta!!Hai,contrazicetzi-ma,cei cu mintzile pervertite!!Raiul castigam cu perversiuni de genul asta sau iadul??
  #43  
Vechi 24.05.2007, 03:25:55
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

I-am citit pe toti cu toata seriozitatea. Unii m-au cainat, altii au ras, putini au vazut insa tema cu ochi seriosi. Copila ispita_ta ca de obicei este isteata, mai sunt si altii putini care au avut o reactie moderata. Si eu am trecut prin multe greseli in viata, de care acum ma rusinez, dar aici chiar nu era vorba de a arata pe cineva cu degetul sau a ma arata pe mine ce sfant sunt.

Din pacate chiar suntem atinsi cu totii de multe rele, crestem in aceasta lume si invatam de la ea toate pacatele, ca fiind ceva normal, cat se poate de firesc. Iar vremurile de acum par mai grele decat oricand. Cred ca ideea de dragoste s-a pervertit in mare masura. Unele dialoguri au fost chiar vulgare. Am ramas surprins de reactia multora care dau o anumita legitimitate desfraului daca acesta se petrece in casnicie. Iar "sarutul frantuzesc" paleste pe langa altele. De ce insa se simt unii datori sa arunce cu pietre? Nu e o acuzatie asupra vietii nimanui, nu sunt deloc mai bun ca voi. Din pacate putini au curajul sa-si priveasca viata prin oglinda invataturii lui Hristos, caci este greu sa acceptam ca traim in noroiul pacatelor, multe nici nu le mai recunoastem ca fiind pacate. De-am avea mai des gandul la moarte si la mantuirea sufletului, cu siguranta am fi mai atenti cu viata noastra.

Nimeni nu va intra necurat in Imparatia lui Dumnezeu. Iar ea se castiga inca aici de pe pamant. Cine vrea ... caci se ia cu sila si silitorii o castiga.

Sa ma iertati de v-ati smintit.

Liviu
  #44  
Vechi 24.05.2007, 08:26:15
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Daca ne-ar vedea protoparintii nostri Adam si Eva cum gasim pe Dumnezeul pierdut prin neascultare,cum discutam cu mintea pervertita si legata numai de lumea asta si de cele vazute,nu stiu ce ne-ar face.Daca dorim raiul,eu spun ca sigur,nici cu sotzia asa ceva nu e spre mantuire.Adam si Eva au pierdut Raiul dupa ce l-au simtzit exact cum simtzim noi lumea asta vazuta.Ce credetzi,sarutatu-s-au ei frantzuzeste in Rai?Dar dupa ce au fost alungatzi?Iarta-ne Doamne,mintzile noastre,de aia s-au pervertit in halu asta,caci am pierdut Dulceatza Ta!!Hai,contrazicetzi-ma,cei cu mintzile pervertite!!Raiul castigam cu perversiuni de genul asta sau iadul??
Iarta-ma, dar daca esti casatorit/casatorita imi este pur si simplu mila de sotia/sotul tau. Odin, cand a descris actul sexual dintre cei doi soti crestini a fost cat se poate de realist, in ceea ce te priveste, si nu numai pe tine

Treziti-va la realitate pentru ca trece viata pe langa voi; nu rezolvati nimic inchizandu-va in carapace si refuzand lucruri absolut normale. Daca si sarutul e pacat, PERVERS, voi cum va manifestati afectiunea fata de persoana iubita? Asta desigur daca nu sunteti foarte buni si morali pe un forum iar in viata reala este cu totul altfel, pentru ca imi este imposibil sa cred ca nu ati experimentat niciodata sarutul frantuzesc.

Si daca sunt tot in domeniu, preludiu este pacat? Presupune si altceva in afara de actul sexual propriu-zis, care fara preludiu este egal cu 0.
  #45  
Vechi 24.05.2007, 08:52:04
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Colors, nu ai inteles nimic...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sarutul Laurentiu Generalitati 70 08.08.2013 22:26:25
sarutul livadarufelix Nunta 72 07.05.2009 14:20:46