Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2011, 01:08:50
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Un profesor trebuie sa fie prezentabil oriunde, iar hainele sa fie de buna calitate, nu extravagante, nici in culori prea tari si mai ales FARA BLUGI!!!
Imbracamintea in sine se incadreaza la tinute de zi!
Pentru domni: un pantalon bine calcat, o camasa si un plover asortat sunt binevenite (lasa-i directorului costumul, la el e aproape obligatoriu, ca si in cazul profesorilor universitari).
Camasa poate sa fie si cu dungulite nu neaparat uni (albastre, verzi, visinii, maro mai putin cele roz, desi sunt la moda). Aveti grija la asortarea camasii cu cravata (niciodata subtire, afara doar daca aveti un corp atletic).
Atentie la lungimea pantalonului cind stati jos, nimic nu-i mai dezagreabil ca niste sosete albe iesite de sub pantalonii negri. Sosetele e preferabil sa fie inchise si din bumbac.
Fara extravagante (ghiuluri, bratari de aur), e suficient un ceas de buna calitate cu o curea schimbata la timp.
Pentru doamne: de preferabil fuste (drepte, clos, plisate), macar pina la genunchi (daca-s nodurosi mai bine sa-i acoperi), bluze fine, in culori delicate, cu guler moale, bijuterii putine si cit mai fine (preferabil de aur), ploverele in culoare uni daca bluza e cu modele si invers, dres la culoarea piciorului (nu cu modele, mai indicate la tinute de seara), pantofii cu tocuri joase, (nu mai inalte de 5-7 cm). Machiaj discret si parfumul de asemenea.
Fara extravagante: palarii mari, blanuri care sa atarne, strass-uri.

Sper ca nu v-am inoportunat cu raspunsul meu amanuntit, dar asa cred eu ca ar trebui sa se imbrace un profesor, pina la urma e intelectual si trebuie sa-si tina rangul!
Totusi ... e vorba despre tinuta unui profesor de religie, nu a unui profesor in general.
De aceea cred ca profesorul de religie, nu are nevoie de:
- machiaj discret;
- bijuterii fine;
- ceas de buna calitate;
- parfum discret;
etc.
Mandria ne este cultivata de aceste trucuri "discrete", menite de a ne pune in valoarea persoana proprie. Iar un profesor de religie trebuie sa invete copiii despre modestie, opusul mandriei. Tinuta lui "propovaduieste" prima, inainte de a deschide el gura.

Din punctul meu de vedere tinuta unui profesor de religie ar trebui sa fie: simpla, curata, bine calcata, decenta, fara extravagante, in culori placute (nu tipatoare). Fara machiaj, fara bijuterii. O față curata, luminoasa, calda, zambitoare.
Un profesor de religie trebuie sa para (si sa fie, desigur) abordabil. Mie personal dintotdeauna mi s-a parut ca eleganța hainelor face o persoana sa para distinsa, dar ... inabordabila.

Am citit aici (http://damaris-daria.blogspot.com/20...-ortodoxa.html) ceva ce mi-a placut si care cred ca se aplica de minune si in acest caz:

O credincioasă, ce avea o față curată, foarte frumoasă, a fost întrebată odată de o doamnă elegantă:
“Te rog, spune-mi ce cosmetice folosești?”
Credincioasa a privit-o și a răspuns:
– pentru buze – adevărul;
– pentru voce – rugăciunea;
– pentru ochi – mila;
– pentru maini – binefacerea;
– pentru inimă- dragostea.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2011, 18:20:33
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul

Am citit aici (http://damaris-daria.blogspot.com/20...-ortodoxa.html) ceva ce mi-a placut si care cred ca se aplica de minune si in acest caz:

O credincioasă, ce avea o față curată, foarte frumoasă, a fost întrebată odată de o doamnă elegantă:
“Te rog, spune-mi ce cosmetice folosești?”
Credincioasa a privit-o și a răspuns:
– pentru buze – adevărul;
– pentru voce – rugăciunea;
– pentru ochi – mila;
– pentru maini – binefacerea;
– pentru inimă- dragostea.

Foarte, foarte frumos!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2011, 18:24:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
O credincioasă, ce avea o față curată, foarte frumoasă, a fost întrebată odată de o doamnă elegantă:
“Te rog, spune-mi ce cosmetice folosești?”
Credincioasa a privit-o și a răspuns:
– pentru buze – adevărul;
– pentru voce – rugăciunea;
– pentru ochi – mila;
– pentru maini – binefacerea;
– pentru inimă- dragostea.
.. dar pentru suflet, mandria! Mie asa imi suna.
Mai bine se machia si isi punea bijuterii, dar ramanea mai smerita.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2011, 19:07:24
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
.. dar pentru suflet, mandria! Mie asa imi suna.
Mai bine se machia si isi punea bijuterii, dar ramanea mai smerita.
Nu cred ca e asa.
E doar o pilda, nu e poveste reala. :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2011, 19:11:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Cum credeți că ar trebui să se îmbrace un profesor de religie?
Este bine să fie în pas cu moda, sau să fie îmbrăcat cât mai modest?
La 500-600 de lei pe lună* cred că ar trebui să se îmbrace cum poate, dacă mai poate din resursele financiare proprii și nu ale părinților!

* Atâta are un profesor debutant în mână în învățământul din România. Un profesor de geografie cu patru ani vechime în învățământ (gradul definitiv luat) are 600 și ceva în mână. Nu-i de mirare că la cei 26 ani ai lui s-a prezentat la interviu pentru a emigra în Canada. Să-i ajute Dumnezeu să scape de gunoiul portocaliu, galben și roșu și să-l vadă așa cum e: negru, dacă mă poate cineva înțelege.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 13.02.2011 at 19:16:45.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.02.2011, 15:00:18
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Un profesor trebuie sa fie prezentabil oriunde, iar hainele sa fie de buna calitate, nu extravagante, nici in culori prea tari si mai ales FARA BLUGI!!!
Imbracamintea in sine se incadreaza la tinute de zi!
Pentru domni: un pantalon bine calcat, o camasa si un plover asortat sunt binevenite (lasa-i directorului costumul, la el e aproape obligatoriu, ca si in cazul profesorilor universitari).
Camasa poate sa fie si cu dungulite nu neaparat uni (albastre, verzi, visinii, maro mai putin cele roz, desi sunt la moda). Aveti grija la asortarea camasii cu cravata (niciodata subtire, afara doar daca aveti un corp atletic).
Atentie la lungimea pantalonului cind stati jos, nimic nu-i mai dezagreabil ca niste sosete albe iesite de sub pantalonii negri. Sosetele e preferabil sa fie inchise si din bumbac.
Fara extravagante (ghiuluri, bratari de aur), e suficient un ceas de buna calitate cu o curea schimbata la timp.
Pentru doamne: de preferabil fuste (drepte, clos, plisate), macar pina la genunchi (daca-s nodurosi mai bine sa-i acoperi), bluze fine, in culori delicate, cu guler moale, bijuterii putine si cit mai fine (preferabil de aur), ploverele in culoare uni daca bluza e cu modele si invers, dres la culoarea piciorului (nu cu modele, mai indicate la tinute de seara), pantofii cu tocuri joase, (nu mai inalte de 5-7 cm). Machiaj discret si parfumul de asemenea.
Fara extravagante: palarii mari, blanuri care sa atarne, strass-uri.

Sper ca nu v-am inoportunat cu raspunsul meu amanuntit, dar asa cred eu ca ar trebui sa se imbrace un profesor, pina la urma e intelectual si trebuie sa-si tina rangul!
Si daca nu te poti imbraca (ca profesoara) cu fusta, din cauza unor probleme de sanatate, nu ai voie sa te imbraci in pantaloni? Eu cred ca nu. Sa fii decent imbracat - asta da! Sunt de acord!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.05.2011, 13:53:35
NicolB NicolB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Sa postezi o icoana in care Iisus Hristos poarta pantaloni, te rugam.
La asta nu m-am gandit pana acum.. dar este corect!! :-)
Idealul vestimentar este greu de atins pentru noii profesori care debuteaza cu un salariu minor. Tinuta ideala atunci are o cerinta majora: sa fie decenta. Ramane la alegerea profesoarelor daca e fusta sau este pantalon. . Si in acest caz, diferenta este facuta de atitudinea si competenta profesorului. De puterea de a ramane vertical(a) atunci cand moda cere "SCHIMBARI!"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.05.2011, 14:48:40
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

http://www.razboiulnevazut.org/artic...nda-barbatului ...Nu știu dacă s-a mai postat, dar oricum merită aruncată o privire.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.05.2011, 20:00:24
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Cum credeți că ar trebui să se îmbrace un profesor de religie?
Este bine să fie în pas cu moda, sau să fie îmbrăcat cât mai modest?
Asta ar trebui sa fie intrebare generala pentru toti crestinii, si nu doar pentru un biet profesor de religie.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 12:55:18
Responsabilitatea profesorului de religie I.Calin Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 04.08.2012 15:42:35