Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.03.2012, 11:38:56
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ia ganditi-va cate facultati avea Parintele Paisie Aghioritul?
ei, lasati, acela a fost o somitate, eu vorbeam de oamenii de la tara care nu au cultura, dar nu numai asta, sunt foarte rai si dusmanosi! la fel gasim si in cartierele marginase ale oraselor, unde stau ratatii, te duci pe acolo, asteapta-te sa fii furat sau scuipat!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.03.2012, 11:46:48
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Adriana Cluj;436457]
Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
insa ganditi-va un tanar care a terminat studii superioare, ce are de discutat cu un taran fie el si foarte muncitor (fizic, la munca campului)?? QUOTE]

Serios??????????? Ei, nu mai spuneti...
Poti vorbi cu oricine, si nu se stie cine de la cine are de invatat, taranul de la tanar sau tanarul de la taran (in exemplul dat de dvs).
Daca ar fi sa ne luam dupa infatisare, ocupatie, aparente, etc....


(putin in afara subiectului, doar pentru exemplu:
Ia ganditi-va cate facultati avea Parintele Paisie Aghioritul?
Cati oameni invatati nu il cautau pentru sfat? Pe unii sfatuindu-i in chiar domeniile lor de activitate...
Si cati scolati cu multe diplome din aceste timpuri sunt de fapt goi pe dinauntru si nici cunostinte nu prea au acumulat cu diplomele lor....)
Exista oameni intelepti si fara scoala. Aveti dreptate.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.03.2012, 12:13:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul

Exista oameni intelepti si fara scoala. Aveti dreptate.
ca sa nu vorbim de reversul.
O multime de studenti care nu stiu sa se poarte, sa vorbeasca, sa fie politicosi.
Iar acestia sunt intelectualii de maine.

Personal, nu cred ca e important ce scrie pe diploma, ci e important omul dinlauntru.
Chiar daca cu taranul nu poti discuta pe marginea sonetelor lui Shakespeare, te poti baza in schimb pe sufletul bun si omul care te ajuta atunci cand ai nevoie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.03.2012, 12:24:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
oamenii de la tara care nu au cultura, dar nu numai asta, sunt foarte rai si dusmanosi! la fel gasim si in cartierele marginase ale oraselor, unde stau ratatii, te duci pe acolo, asteapta-te sa fii furat sau scuipat!
Offffffffff, imi pare rau pentru dvs...
Probabil ca ati avut parte de o multime de experiente neplacute: tarani rai si dusmanosi, femei dornice sa se marite doar pentru banii si pozitia sociala a barbatului, sectari avizi de contributii.....(am dedus asta citind alte tematici unde ati postat...)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.03.2012, 12:26:29
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ca sa nu vorbim de reversul.
O multime de studenti care nu stiu sa se poarte, sa vorbeasca, sa fie politicosi.
Iar acestia sunt intelectualii de maine.

Personal, nu cred ca e important ce scrie pe diploma, ci e important omul dinlauntru.
Chiar daca cu taranul nu poti discuta pe marginea sonetelor lui Shakespeare, te poti baza in schimb pe sufletul bun si omul care te ajuta atunci cand ai nevoie.
Vreti sa vedeti cat de educati sunt, sau, ma rog, cati dintre ei au sapte ani de acasa? Intr-un sfert de ora, cel mult, v-ati lamurit, daca urcati dimineata in autobuz.... la vremea cand pleaca la scoala...
Eu consider ca este vina parintilor, imi pare tare rau sa spun asta, si mi-e chiar mila de ei, de copii, de tineri, pentru felul in care au fost modelati de parintii lor.

dar am deviat de la subiect, casa la tara...

Last edited by Adriana Cluj; 23.03.2012 at 12:36:27.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 23.03.2012, 12:44:34
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cine imi poate spune cum pot edita un mesaj mai vechi?
Nu mai are decat buton de "Quote", cel de "Edit" apare doar cand mesajul este in ultima pozitie la thread...
Incercati sa dati langa quote in dreapta ultima iconita quick reply to this message, nu stiu sigur daca merge, dar poate reusiti. Nici eu nu prea ma descurc la multe pe site, nu stiu decat sa dau quote si cam atat.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.03.2012, 12:47:20
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ca sa nu vorbim de reversul.
O multime de studenti care nu stiu sa se poarte, sa vorbeasca, sa fie politicosi.
Iar acestia sunt intelectualii de maine.

Personal, nu cred ca e important ce scrie pe diploma, ci e important omul dinlauntru.
Chiar daca cu taranul nu poti discuta pe marginea sonetelor lui Shakespeare, te poti baza in schimb pe sufletul bun si omul care te ajuta atunci cand ai nevoie.
Mai este si teribilismul asta care se manifesta pana si la studenti. Ma gandesc ca doar nu parintii i-au invatat la rele, desi mai sunt si cazuri de parinti needucati.

Da, important este sa fie om de caracter, bun si prieten adevarat sa te ajute la nevoie.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.03.2012, 12:54:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ma gandesc ca doar nu parintii i-au invatat la rele, desi mai sunt si cazuri de parinti needucati.

.
In general asa este, nu parintii ii invata la rele, doar ca parintii au "construit" un caracter mai slabut, mai nesolid, care nu rezista tentatiilor...
N-au "lucrat" destul la copilul lor..
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.03.2012, 13:13:51
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Vreti sa vedeti cat de educati sunt, sau, ma rog, cati dintre ei au sapte ani de acasa? Intr-un sfert de ora, cel mult, v-ati lamurit, daca urcati dimineata in autobuz.... la vremea cand pleaca la scoala...
Eu consider ca este vina parintilor, imi pare tare rau sa spun asta, si mi-e chiar mila de ei, de copii, de tineri, pentru felul in care au fost modelati de parintii lor.

dar am deviat de la subiect, casa la tara...
Hahaha! Pai topicul era Vreau sa am casa mea, o dorinta lumeasca, nu neaparat o casa la tara, si se intreba ce dorinti lumesti avem fiecare.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.03.2012, 20:05:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ptul-malefica/
iata un raspuns pentru cei care sunt impotriva intoarcerii la munca pamantului, deosebit de interesante comentariile

Last edited by Adriana Cluj; 24.03.2012 at 18:52:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31