Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2007, 16:12:30
Luca_002 Luca_002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

Daca prin "erezie" te referi la o opinie religioasa, filozofica sau politica contrara dogmelor si principiilor esentiale ale unei doctrine oficiale, atunci absolut. Asta este si natura umana, sa puna la indoiala diferite opinii si principii pentru a le testa veridicitate. Daca avem de a face cu adevar, foarte bine de stiut, daca nu, la fel, e bine de stiut.

Dar daca prin erezie vrei sa spui "minciuna" cred ca te inseli. Pentru ca in acest documentar sunt prezentate informatii verificabile si perfect adevarate. Perspectiva poate e una cu care nu esti de acord. Dar.. aici depinde de ce doresti. Daca doresti adevarul sau daca doresti sa-ti pastrezi o credinta sau alta indiferent de legatura pe care ea o are cu realitate.
Cred ca despre asta e vorba pana la urma.
Totusi informatiile sunt interesante si nu prea au mai fost prezentate in alte locuri... si de asta cred ca merita urmarit documentarul, da asta am si facut o subtitrare pentru el.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2007, 16:24:06
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

probabil ca merita vizionat de cei care pun la indoiala crestinismul,insa sunt sigura ca acest film nu intereseaza pe nici un crestin.nu inteleg de ce ai ales sa-l postezi tocmai pe un site crestin.vezi ca te faci avocatul diavolului...
normal ca doresc adevarul,iar adevarul este Biblia...verificabil.vezi tu..chiar si prin filmele astea care tot apar,Biblia isi implineste scripturile,si chiar prin tine,care,prezentand un film bine regizat,ascuns sub un aMbalaj frumos,incerci sa pui la indoiala veridicitatea crestinismului.
cred ca cei care sunt pe acest site,sunt la un alt nivel,nu se lasa pacaliti de asa ceva.asa ca nu-ti mai pierde timpul degeaba.sper ca vei fii blocat.si ar trebui sa citesti regulile de pe forum.sa nu-ti pui nume care reprezinta persoane din crestinism.mai ales daca faci campanie anti-crestina.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.12.2007, 17:31:25
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Filmul este foarte interesant si documentat, foarte real tot ce scrie acolo, cu exceptia unui singur "detaliu"- faptul ca este impotriva oricarei religii, si ne propune, nu-i asa, "sa inlocuim frica cu <<iubirea>>". Deci in spatele lui este antihristul insusi. Care ne va propune sa-L inlocuim pe Hristos cu "toleranta"- la modul general- cum se face deja de unele curente. Cu cata viclenie este inserata aceasta otrava in noianul de informatii oculte, de fapt asa zis secrete, dar reale si exacte. Omul e puternic, e frumos, de ce sa nu fie "liber" etc. E stilul lui "Nu, nu veti muri ci veti fi ca Dumnezeu!" pe care l-am crezut candva... si-am murit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.12.2007, 17:42:57
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Si inca ceva. Acolo nu specifica un amanunt interesant. Ca cipurile de fapt sunt pecetea lui antihrist, intrucat codul de bare contine, ascuns, 666. Iar cipurile exista deja-tehnologia Verichip. Iar prin intermediul lor se poate controla nu doar sanatatea fizica a persoanei care le poarta, dar si cea psihica. Cercetarea de varf a bagat multi bani in tehnici de control a mintii de la distanta, prin diferite tipuri de unde si campuri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.12.2007, 17:44:31
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

iaca:
http://www.verichipcorp.com/content/company/rfidtags
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.12.2007, 17:48:11
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Unii nu cred decat in stelele pe care le vad si incearca sa-i convinga si pe altii.
Daca ar fi fost cladita pe neadevaruri, religia crestina n-ar fi rezistat atata vreme. S-ar fi gasit altii mai repede sa dea in vileag minciuna. Dar s-a gasit cineva dupa 2000 ani sa ne spuna ca totul e inventia unui astrolog cu imaginatie!!
Citeste despre primii crestini, afla despre catacombe, cum puteau sa apere credinta cu viata lor!
Inchipuie-ti ca sustii cele spuse in documentar in fata Sfintilor Mucenici, a saracilor si a imparatilor, (daca tot nu crezi in Dumnezeu). Spune-le lor ca s-au inselat!:angry:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.12.2007, 17:49:05
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

http://www.verimedinfo.com/for_patients.asp
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.12.2007, 17:53:09
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

nu stiu pt cine a scris lidia. eu una cred in Dumnezeu, si in caz ca mi-a adresat mie mesajul o rog sa reciteasca cu atentie ce am scris si sa intuiasca exact sensul, inclusiv tonul ironic unde a fost cazul. Tot ce spune filmul e real. Singura minciuna e atacul impotriva crestinismului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.12.2007, 18:06:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

imi pare rau, am uitat sa-l citez pe Luca:
"Pentru ca in acest documentar sunt prezentate informatii verificabile si perfect adevarate. Perspectiva poate e una cu care nu esti de acord. Dar.. aici depinde de ce doresti. Daca doresti adevarul sau daca doresti sa-ti pastrezi o credinta sau alta indiferent de legatura pe care ea o are cu realitate."

Irina, este oare o informatie verificabila faptul ca nu ar fi existat in realitate Domnul Nostru Iisus Hristos? Sau Maica Domnului? Ca totul ar avea corespondenta in astrologie, si doar acolo? Ca nu ar exista Betleem? Ca pestele ca simbol crestin e imprumutat de la pagani si nu ar veni din acronimul ICHTIS? Ci de la zodia pesti??!!! Si altele...:(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.12.2007, 18:14:04
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Dimpotriva Lidia, tocmai opusul este verificabil. Exista dovezi istorice despre existenta Mantuitorului si despre toate celelalte. Chiar acest film este, fara sa vrea, o extraordinara dovada despre exactitatea Apocalipsei, spre exemplu. Iar ca diavolul e un mincinos care umbla racnind ca un leu pe cine sa inghita, stim deja. Traim vremuri destul de grele. Trebuie sa ne pregatim duhovniceste cu toata seriozitatea si in acelasi timp sa nu uitam ca Dumnezeu este atotputernic si ne-a promis ca va fi cu noi "pana la sfarsitul veacurilor", si ca Biserica Sa "portile iadului nu o vor birui".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 14:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 10:25:30
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 15:50:26
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 12.07.2009 23:28:16