Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 20.11.2012, 22:00:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit




RUGĂCIUNE CĂTRE MAICA DOMNULUI

O, Preacurată, Preafericită Stăpână, bucuria negrăită a cetelor îngerești și cununa milostivirii spre care aleargă neamul omenesc, ca Una Ce singură stăpânești înălțimile cele neajunse de gând ale slavei dumnezeiești, iar de pământ nu Te depărtezi cu neîncetata rugăciune, auzi suspinurile inimii robilor Tăi și potolește întristarea sufletelor noastre.
Ca pe O Mireasă alaiul fecioarelor cu făclii în mână Te-au condus către templul Domnului, pe Tine, Făclia înțelegătoare a veșnicei Lumini. Aprinde Preacurată, și în inimile noastre focul rugăciunii care să mistuie toate gândurile cele deșarte și să ne strălucească lumina înțelepciunii. Gătită fiind a urca treptele tuturor virtuților cu puterea Harului dumnezeiesc, ai intrat în Biserica Stăpânului fiind întâmpinată de dreptul Prooroc Zaharia. Întinde-ne mână de ajutor și nouă pentru a urca toate treptele despătimirii și a ne înfățișa lui Hristos-Dumnezeu vase curate și folositoare spre toată trebuința duhovnicească.
Îngerii foarte s-au minunat când arhiereul Zaharia ca pe un sfeșnic Te-a așezat în Sfânta sfintelor în așteptarea Făcliei vieții veșnice. Luminează și cămara inimii noastre cu razele gândurilor dumnezeiești, ca să ne curățim haina sufletului în lacrimile pocăinței și să ne facem sfeșnice primitoare ale făcliilor înțelegerilor îngerești ale iubirii Cuvântului.
Drepții Tăi părinți cu evlavie și cu bucurie Te-au adus pe Tine, lumina bucuriei lor, în casa Domnului, ca să uiți casa părintească și să gătești lumii spre odihnă cu pietrele rugăciunilor Tale cămări de taină în Împărăția cea de sus. Deschide-ne Preacurată, ușa milostivirii, nouă, celor ce prin păcat ne-am depărtat de Dumnezeu, ca să intrăm în cămara Mirelui Hristos și ca niște slugi netrebnice stând la picioarele Lui să ascultăm cuvintele cele dumnezeiești. Dăruiește-ne încă și putere spre plinirea voii Stăpânului, ca să ne învrednicim a fi numărați în cămara cea de nuntă împreună cu aleșii Săi.
Îngerii cu teamă și cu bucurie în jurul Tău dănțuiau, minunându-se cum ar putea să se atingă cu aripile rugăciunii lor de Tine, Cămara însuflețită în care avea să Se odihnească Împăratul vieții. În priveliștea ochilor îngerești străluceai Tu, Pruncă dumnezeiască, Cea rânduită a fi mai presus de măriții heruvimi și de înfricoșătorii serafimi. Taina cea minunată a așternut tăcere și peste mințile îngerești și nepricepându-se mai mult Ție Îți aduceau laude după vrednicie. Din mâna Arhanghelului Gavriil ai primit mana cuvintelor înțelepciunii, care-Ți luminau mintea prin primirea valurilor de înțelegeri dumnezeiești. Prin minunata lucrare a rugăciunii văzătoare de taine cerești Te-ai gătit ca o Sfințită a cuprinde deplin în brațele sufletului Tău pe Cel Ce Se odihnea în sânurile Tatălui. Străină ai fost de atingerea vreunui gând de necurăție și Cel Preacurat întru Tine Și-a aflat odihnă mai mult decât în orice loc de pe pământ. Pentru aceasta, cu ce cuvânt vom îndrăzni noi, nevrednicii, a ne apropia de înălțimea viețuirii Tale cu totul nematerialnice, măcar că în trup petreceai pe pământ ? Iată, în locul cuvintelor dumnezeiești noi dăm sufletului ca hrană neîncetată gândurile cele de multe feluri răsărite din lucrarea plină de răutate a patimilor. La povețele îngerilor păzitori nu plecăm urechile inimilor noastre, însă ne grăbim totdeauna a pune în faptă gândurile de răutate insuflate de vrăjmaș. Ochiul inimii noastre nicidecum nu voiește a privi spre faptele duhovnicești și mintea cea uscată de arșița patimilor nu o stropim cu gândurile rugăciunii, ci o lăsăm să hoinărească și să cadă roabă vrăjmașilor nevăzuți. Haina sufletului nostru e pururea plină de toată necurăția cea din păcat, în timp ce Tu, Prealăudată, ai țesut din însuși preacurat trupul Tău haină Celui Nevăzut, ca să Se arate lumii Dumnezeu și Om.
Ca O Cămară dumnezeiască Te-ai gătit umplându-te de tămâia rugăciunii de laudă și Rai înțelegător Te-ai arătat prin lucrarea neîncetată cu gânduri smerite a pământului virtuților. Arată-ne și pe noi iubitori ai înțelepciunii celei de sus, stropind sufletul nostru însetat de mântuire cu picăturile rugăciunii Tale.
Nepricepându-ne nici măcar a Te lăuda ca Arhanghelul și fiind cu totul biruiți de neputința noastră, îndrăznim a ne apropia de Tine și, știindu-Te Maică multmilostivă, cerem să depărtezi de la noi toate gândurile răutății și să ne arăți și pe noi biserici vii ale Treimii întru care să strălucească totdeauna cântările laudelor îngerești. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #282  
Vechi 06.12.2012, 22:40:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Maică Sfântă și Curată!



Atunci când vii să te rogi împărătesei, Maicii lui Dumnezeu, crede cu tărie, înainte de rugăciune, că nu te vei întoarce de la ea fără a primi milostivire. Așa este și așa se cuvine să gândești și să crezi despre Dânsa. Fiindcă este Maica Atotmilostivă a Atotmilostivului Dumnezeu-Cuvantul și despre milele sale nemăsurate și fără de număr mărturisesc toate veacurile și toate Bisericile creștine.
Ea este, cu adevărat, „noian de milostivire și de binefaceri”, așa cum aflăm spus în Canonul Odighitriei (Canon, cântarea 5, vers 1). De aceea, a nu veni cu încredere când te rogi către Dânsa ar fi o sminteală și o necuviință, neîncrederea i-ar defăima bunătatea, așa cum este defăimată bunătatea lui Dumnezeu când nu nădăjduiești că vei obține ceea ce ceri atunci când I te rogi. Oare cum alergi să ceri mila unei persoane sus-puse și bogate, milă pe care toți i-o cunosc și pe care și-a arătat-o în nenumărate rânduri? De obicei, fiind ferm convinsă și cu speranță vie că vei obține de la ea ceea ce vrei. Așa se cuvine să fii și când te rogi: să nu te îndoiești și să nu șovăi.

(Sfântul Ioan de Kronstadt – Viața mea în Hristos)



“Maică Sfântă și Curată,
Fecioară,din cer creată!
Dulce,adiere lină
A vazduhului Regină!
Mireasă Dăruitoare,
În nevoi Biruitoare
La rugă Stăruitoare
Pentru toți Mântuitoare!
Duios glas de veșnicie,
Sfânta lumii Bucurie,
Craiasă încununată,
Maică Sfântă și Curată!

Sfântă Mamă Apărătoare,
Pentru toti Ocrotitoare,
De dureri Izbăvitoare,
Tuturor Mângâietoare!
Crin ales în veșnicie,
Să ne fie Curăție,
Să ne ducă-n Împărăție
Întru Slavă măreție!
Sfeșnic Sfânt de rugă vie,
A lumii Sfântă Tărie,
O,lumina,nestemată,
Maică Sfântă și Curată!

Potir plin de Apă Vie
Dată lumii să ne îmbie
Cu a cerului ferie
Dulce Sfântă Veselie.
Mir Sfințit de Floare Aleasă,
Smerit trup de Împărăteasă,
Stăpînă miluitoare
Lumii întregi Ajutătoare.
Maica Soarelui Lumină
Început de zi senină
Viță mult prealaudata
Maică Sfântă și Curată!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #283  
Vechi 09.12.2012, 13:09:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciunea Sfântului Ioan Damaschin către Preacurata Fecioară, când i s-a tăiat mâna dreaptă


Stăpână Preacurată, ceea ce ai născut fără prihană
Pe Dumnezeu, cu deplină cuviință și păzindu-ți întreagă fecioria ,
Pentru Sfintele Icoane dreapta mi s-a tăiat.
Sfinția ta știi și pizma ce o are Leon împotriva mea.
Sârguiește de-mi ajută și vindecă-mi dreapta mea.
Căci Dreapta Celui de Sus, Care dintru tine S-a întrupat,
Are putere să facă minuni multe și cu rugăciunea ta
Și dreapta mea aceasta roagă-l să o tămăduiască,
Ca să-ți alcătuiesc ție cântări precum îți este bineplăcut
Și Celui ce S-a întrupat din tine.
Frumos întocmite să le fac, precum se cuvine,
Ca să fie de folos creștinătății celei drepte,
Că toate îți sunt ție cu putință, ceea ce ești Maica lui Dumnezeu.
Amin !

Preacurata i-a ascultat rugăciunea Sfântului Ioan Damaschin și i-a lipit la loc mâna, vindecându-l.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 09.12.2012, 13:16:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Troparul praznicului de astazi :



Astazi legaturile nerodirii de fii se dezleaga, ca pe Ioachim si pe Ana auzindu-i Dumnezeu, mai presus de nadejde a naste pe Maica lui Dumnezeu, aratat s-a fagaduit lor. Din care Insusi S-a nascut Cel necuprins, om facandu-Se, Ingerului poruncind sa strige ei: “Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine!”

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 09.12.2012 at 13:25:06.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 10.12.2012, 22:36:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGĂCIUNE LA ICOANA MAICII DOMNULUI DE LA RARĂU

O, Preacurată Fecioară, Muntele Cel binecuvântat al rugăciunii, Care pe toți ne sui către înălțimile cugetării dumnezeiești, Porumbița Cea blândă Care vestește celor întristați încetarea potopului ispitelor, Cartea Cea sfințită a tainelor viețuirii îngerești, Ceea Ce frumos împodobești mănăstirea Rarău întâmpinând pe închinători cu mulțimea darurilor Tale, nu Îți întoarce milostiva privire nici dinspre noi, cei ce ne primejduim în marea vieții.
Prin minunata ieșire a icoanei Tale din biserică, după îndelungi rugăciuni, ai vestit monahilor apropierea primejdiei și i-ai păzit de arderea focului. Măcar că nu ne aflăm mereu înaintea luminatei icoanei Tale, în chip înțelegător ieși înaintea noastră și prin glasul Duhului trezește mintea noastră din somnul păcatului întărindu-o cu acoperământul trezviei, ca focul patimilor să nu ne prăbușească în adâncul iadului.
Laudă și mulțumire a adus ieroschimonahul Sisoe pentru minunata ocrotire a Ta și pentru ridicarea noului schit, săvârșind Dumnezeiasca Liturghie. Săraci fiind noi de daruri cerești și minte iubitoare de cele pământești având nu știm nici a Te lăuda, nici a-Ți aduce mulțumire după vrednicie. Dar Însăți dă putere gândului meu umilit și-l fă pe el condei iscusit al înțelepciunii de sus, ca să Te măresc pe Tine cu credință așa: Bucură-Te, Comoara minunilor Cea ascunsă în pământul smeritei cugetări a celor din nevoi, Icoana Cea prealuminată a fecioriei Care sfințești gândurile noastre cu picăturile curățitoare ale înțelepciunii Duhului, Cerul Cel înțelegător întru Care se odihnesc ca niște nori luminați de Soarele dreptății toate darurile Duhului Sfânt, Oglinda adâncimilor luminate ale înțelepciunii Preasfintei Treimi, Fântâna Cea sfințită care adapă pe toți cei însetați de mântuire, Izvorul Cel pururea curgător al gândurilor dumnezeiești Care veselește inimile iubitoare de taine îngerești, Blândețe Ce risipește toată negura mâhnirii sufletelor noastre, Munte sfânt prin care ajungem la înălțimile luminate ale Taborului înțelegător al inimii, a Rarăului Stea prealuminoasă Care călăuzește pe cei întunecați de păcat către Hristos, Soarele dreptății, Imnul Cel țesut din gânduri îngerești Care acoperă mințile noastre neputincioase, Privighetoare tainică Care Se odihnește pe ramurile gândurilor smerite și bine viersuiește cântarea întreit sfântă spre descoperirea de raze din taina Treimii, Condeiul Cuvântului Care cu slovele Duhului ne scrie nouă în cartea sufletului iertarea Tatălui la judecată, Frumusețe nezugrăvită în cuvânt de minte omenească, Podul Ce ne trece pe noi din tulburarea lumii la odihna vieții veșnice, Cununa înțelepciunii mireselor lui Hristos, Apărătoarea nebiruită la judecată a celor ce Te cinstesc pe Tine cu credință, Crinul Cel tainic ce veselește văile inimilor noastre cu miresmele cântărilor dumnezeiești.
O, Preafericită, cine poate să-Ți aducă Ție laudă după vrednicie ? Privesc spre adâncul nepriceperii minții mele și mă înfricoșez. Îmi înalț privirea gândului spre razele laudelor îngerești și mă înspăimânt. Legăturile neștiinței mele mă împiedică a-Ți împleti din cuvinte luminate vreo laudă pe potriva măririi Tale, iar laudele îngerești se arată și ele neputincioase în a cinsti pe Maica Soarelui dreptății. Pentru aceasta mă las păgubaș doririi mele, însă plinește Tu, ca O Milostivă, lipsa mea, ca Una Ce ești Maica Stăpânului Celui Care pe cele cu lipsă le plinește și pe cele neputincioase le tămăduiește.
Voind a arăta adâncul cel nemăsurat al îndurărilor Tale în fața Sfântului Altar te-ai mutat, ca să binecuvintezi pe toți credincioșii, dăruindu-le lor tămăduire și toate darurile cele spre mântuire. Nu trece cu vederea pe toți cei ce cu evlavie se închină Fiului Tău și Te cinstesc pe Tine cu laude ca pe Maica Milostivă a Ziditorului nostru.
Pe cei ce se ostenesc în sfântă mănăstirea Ta îi întărește cu neîncetatele Tale rugăciunii, ca să urce Taborului înțelegător al inimii cu pașii smeriți ai rugăciunii. Ca Una Ce în brațe ai purtat pe Ziditorul a toată lumea, întinde mâinile Tale la rugăciune și cere ca monahii ce bine se nevoiesc în mănăstirea Ta să cuprindă în brațele rugăciunii lor toată lumea, aducându-o lui Hristos întru suspinurile smerite a dragostei pentru făpturile necăjite și chinuite de patimi cumplite. Pe cei din lume îi păzește neîncetat de toate cursele vrăjmașilor nevăzuți și pașii gândurilor lor le îndreptează către sfântă mănăstirea Ta, ca să-Ți aducă înaintea cinstitei Tale icoane mulțumiri, laude și cereri stăruitoare spre mântuire. Pe cei bolnavi ridică-i cu mâna Ta cea tare din patul durerilor, celor nepricepuți dăruiește-le înțelepciune ca să meargă pe calea poruncilor dumnezeiești, celor din întunericul necazurilor strălucește-le raza mângâierii Tale, chivernisește viața noastră Preabună, ca să plinim din toată inima voia lui Dumnezeu spre mântuirea sufletelor noastre. Pe prunci îi păzește ca Una Ce ai dăruit lumii pe Cel din sânurile Tatălui, Care a binevoit a Se arăta ca rob smerit ca să ne învețe pe noi cei învechiți în vicleșug nevinovăția pruncilor. Tinerețile le arată înfloritoare de virtuți prin nevoințele înfrânării celei bineplăcute Domnului, bătrânețile le păzește întru cinste și virtute și pe noi, pe toți, ne primește sub acoperământul rugăciunilor Tale, ca să aducem pururea mulțumire Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, iar Ție mărire veșnică.Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #286  
Vechi 26.12.2012, 01:27:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune la soborul Maicii Domnului!



O, Preafericită, Icoana Cea înțelegătoare a Bisericii pe noi toți ne adună în jurul mesei duhovnicești a Cuvântului, ca să ne hrănim înțelegător cu laudele cele mai presus de minte, pe care le țes mințile serafimilor și le luminează cu gândurile dumnezeiești înfricoșătorii heruvimi. Cu adevărat, Maică a Stăpânului Te-ai arătat, în brațele Tale feciorești întinse neîncetat la rugăciune în templu purtând pe Cel Neapropiat cetelor îngerești, Care Ți-a dăruit Ție aripile rugăciunii spre a ajunge mai presus de înălțimile serafimilor.
Nu mă pricep eu a-Ți împleti cuvânt de laudă, ca unul ce sunt mult nepriceput la minte și de valurile patimilor pururea tulburat. Dar, dă-mi din destul darul Tău ca să Te laud împreună cu tot soborul Sfinților ce s-au făcut următori frumuseții Tale dăruite de lumina Duhului.
Bucură-Te, Oglinda Împărăției cerurilor, Pământul Cel binecuvântat din Care a răsărit Spicul mântuirii lumii, Cămara Cea preacinstită înmiresmată de mirurile cele de multe feluri ale virtuților, Porumbița cuvântătoare ce ne-a vestit izbăvirea din potopul patimilor, Odihna gândurilor Evei celei legate cu întristarea, Cheia ce a descuiat lui Adam ușa Împărăției, Cartea cea înțelegătoare a gândurilor dumnezeiești, Făclia ce a purtat Lumina Tatălui pe pământ, Adâncul cel nesecat al iubirii de oameni, Râul cel dulce curgător al slavei Raiului.
Ca Una Ce ai născut fără de durere pe Cel Ce a ridicat durerile oamenilor, poartă-mă și pe mine deasupra valurilor durerilor pricinuite de sabia păcatelor, întărindu-mă pe piatra răbdării necazurilor.
Cu lapte ai hrănit pe Cel Ce Prunc S-a arătat ca pe omul cel căzut în vicleșug să-l învețe nevinovăția pruncilor. Hrănește-ne și pe noi cu gânduri bune, ca să biruim patimile cele ce ne necăjesc în toată vremea.
În scutece ai înfășat pe Cel Ce a venit să dezlege legătura păcatelor noastre. Leagă-mă pe mine, cel încurcat în multe păcate, cu legătura iubirii Tale curate și mă arată mai râvnitor întru rugăciunea cea către Tine.
Cu acoperământul gândurilor iubitoare ai acoperit pe Pruncul Dumnezeiesc mai mult decât cu scutecele, țesând neîncetat din gândurile inimii Tale curate laude de mulțumire Celui Ce a venit să cerceteze sărăcia cugetării noastre celei împovărate de răutate.
În brațele Tale ai purtat pe Cel Ce întru Tine Și-a zidit Luiși scară înțelegătoare cu care a ajuns la fereastra inimii Tale veșnic luminate de raza Duhului, vestind apropierea mântuirii lumii.
Cu smerenie Te-ai plecat ca O Slujitoare Celui Ce este slujit în cer de heruvimi și cu dragoste ai îmbrățișat pe Cel Necuprins de gândurile serafimilor, pe Care roagă-L să ne cheme pe noi cei despărțiți de zidul păcatelor la limanul pocăinței.
Împreună cu soborul tuturor Sfinților care Îți slujesc Ție cu credință roagă-te ca și noi să fim luminați de steaua înțelegătoare a credinței și cu nădejde de mântuire să mergem pe calea Cuvântului și să aflăm dragostea cea nesfârșită a Tatălui, Care a trimis în inimile noastre arvuna Duhului.
Toți Sfinții, cei ce v-ați făcut icoane înțelegătoare ale Împărăției cerurilor, spre a ne povățui pe noi la viața cea mai bună, luminați și sufletele noastre ca să înfrunte cu credință toate prigonirile acestui veac înșelător și să afle prin rugăciunile voastre intrare în Împărăția Luminii.
Cu starea Ta de față înaintea Treimii, Preacurată Stăpână, cere pentru noi sfârșit cu pace întru lumina pocăinței, ca să ne învrednicim a urma steaua rugăciunii Tale și a ajunge în cămara Soarelui dreptății, Celui Ce mântuiește pe cei ce Te cinstesc pe Tine cu credință.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #287  
Vechi 26.12.2012, 01:47:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul


O, Preafericită, Icoana Cea înțelegătoare a Bisericii pe noi toți ne adună în jurul mesei duhovnicești a Cuvântului, ca să ne hrănim înțelegător cu laudele cele mai presus de minte, pe care le țes mințile serafimilor și le luminează cu gândurile dumnezeiești înfricoșătorii heruvimi. Cu adevărat, Maică a Stăpânului Te-ai arătat, în brațele Tale feciorești întinse neîncetat la rugăciune în templu purtând pe Cel Neapropiat cetelor îngerești, Care Ți-a dăruit Ție aripile rugăciunii spre a ajunge mai presus de înălțimile serafimilor.
Nu mă pricep eu a-Ți împleti cuvânt de laudă, ca unul ce sunt mult nepriceput la minte și de valurile patimilor pururea tulburat. Dar, dă-mi din destul darul Tău ca să Te laud împreună cu tot soborul Sfinților ce s-au făcut următori frumuseții Tale dăruite de lumina Duhului.
Bucură-Te, Oglinda Împărăției cerurilor, Pământul Cel binecuvântat din Care a răsărit Spicul mântuirii lumii, Cămara Cea preacinstită înmiresmată de mirurile cele de multe feluri ale virtuților, Porumbița cuvântătoare ce ne-a vestit izbăvirea din potopul patimilor, Odihna gândurilor Evei celei legate cu întristarea, Cheia ce a descuiat lui Adam ușa Împărăției, Cartea cea înțelegătoare a gândurilor dumnezeiești, Făclia ce a purtat Lumina Tatălui pe pământ, Adâncul cel nesecat al iubirii de oameni, Râul cel dulce curgător al slavei Raiului.
Ca Una Ce ai născut fără de durere pe Cel Ce a ridicat durerile oamenilor, poartă-mă și pe mine deasupra valurilor durerilor pricinuite de sabia păcatelor, întărindu-mă pe piatra răbdării necazurilor.
Cu lapte ai hrănit pe Cel Ce Prunc S-a arătat ca pe omul cel căzut în vicleșug să-l învețe nevinovăția pruncilor. Hrănește-ne și pe noi cu gânduri bune, ca să biruim patimile cele ce ne necăjesc în toată vremea.
În scutece ai înfășat pe Cel Ce a venit să dezlege legătura păcatelor noastre. Leagă-mă pe mine, cel încurcat în multe păcate, cu legătura iubirii Tale curate și mă arată mai râvnitor întru rugăciunea cea către Tine.
Cu acoperământul gândurilor iubitoare ai acoperit pe Pruncul Dumnezeiesc mai mult decât cu scutecele, țesând neîncetat din gândurile inimii Tale curate laude de mulțumire Celui Ce a venit să cerceteze sărăcia cugetării noastre celei împovărate de răutate.
În brațele Tale ai purtat pe Cel Ce întru Tine Și-a zidit Luiși scară înțelegătoare cu care a ajuns la fereastra inimii Tale veșnic luminate de raza Duhului, vestind apropierea mântuirii lumii.
Cu smerenie Te-ai plecat ca O Slujitoare Celui Ce este slujit în cer de heruvimi și cu dragoste ai îmbrățișat pe Cel Necuprins de gândurile serafimilor, pe Care roagă-L să ne cheme pe noi cei despărțiți de zidul păcatelor la limanul pocăinței.
Împreună cu soborul tuturor Sfinților care Îți slujesc Ție cu credință roagă-te ca și noi să fim luminați de steaua înțelegătoare a credinței și cu nădejde de mântuire să mergem pe calea Cuvântului și să aflăm dragostea cea nesfârșită a Tatălui, Care a trimis în inimile noastre arvuna Duhului.
Toți Sfinții, cei ce v-ați făcut icoane înțelegătoare ale Împărăției cerurilor, spre a ne povățui pe noi la viața cea mai bună, luminați și sufletele noastre ca să înfrunte cu credință toate prigonirile acestui veac înșelător și să afle prin rugăciunile voastre intrare în Împărăția Luminii.
Cu starea Ta de față înaintea Treimii, Preacurată Stăpână, cere pentru noi sfârșit cu pace întru lumina pocăinței, ca să ne învrednicim a urma steaua rugăciunii Tale și a ajunge în cămara Soarelui dreptății, Celui Ce mântuiește pe cei ce Te cinstesc pe Tine cu credință.
Despre sarbatoarea de astazi , am scris aici :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...734#post490734

Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #288  
Vechi 26.12.2012, 07:00:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Predica la Soborul Maicii Domnului

O predica deosebit de frumoasa a Parintelui Cleopa , o putem citi aici pe site :
http://www.crestinortodox.ro/predici...lui-71661.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #289  
Vechi 26.12.2012, 13:22:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi, in drum spre biserica, un caine cu ochii injectati s-a apropiat amenintator de noi, eu m-am speriat si am tipat, iar alti doi caini, de-ai "casei", au inceput imediat sa latre si sa il fugareasca pe intrusul care le incalcase teritoriul. Am credinta ca Maica Domnului ne-a ajutat sa scapam nemuscati si sa ajungem cu bine la biserica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 26.01.2013, 00:20:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugăciune către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu pentru vremea pe care o trăim



Preasfântă, Preacurată și Pururea Fecioară Maria, Născătoare de Dumnezeu, Maica neamului creștinesc, nădejdea mântuirii noastre și rugătoare neîncetată pentru creștini înaintea Milostivului Dumnezeu. Care dintre fiii oamenilor ai fost cel mai curat vas al Duhului Sfânt și te-ai învrednicit a-L naște cu trupul pe Mesia - Hristos sprea mântuirea noastră, rămânând pentru totdeauna Fecioară, ascultă rugăciunea noastră.

De când ne-a născut Dumnezeu pe acest pământ românesc și creștin, ne știm ortodocși, statornici în credința cea dreaptă, iubitori ai Bisericii, cinstitori față de tine Preacurată Maică și față de sfinți.

Din cauza păcatelor noastre cele multe și grele, râvna în rugăciune, lacrimile căinței, iubirea dintre noi, puterea de stăpânire, răbdarea ni s-au împuținat. Credința noastră curată și dreaptă în Dumnezeu este lovită de ateism, de secte, de apostați și de tot felul de antihriști din afară și dinăuntru. Diavolul ne lovește cu greu război. Mamele își ucid copiii în pântece și uită de dragostea ta de Mamă dumnezeiască. Fecioarele își vând cinstea și credința pentru plăceri ucigașe de suflet. Tinerii noștri s-au dedat la multe destrăbălări și își caută altă patrie și alte mame, pentru că n-au posibilități să se realizeze în țara lor. Cei căsătoriți alunecă ușor în desfrânări, în beții și își ucid de bună voie rodul sfânt al pântecelui lor, uitând de înfricoșata judecată ce îi așteaptă. Cei vârstnici iubesc mai mult gâlcevile, clevetirile și vorbele fără rost, decât biserica. Din toate părțile păcatele ne copleșesc.

Ce vom face dumnezeiască Maică, la cine ne vom duce, decât la tine, care ții pe sfintele tale brațe pe Fiul lui Dumnezeu? Rugăciunile tale îmblânzesc mânia cea dreaptă a lui Dumnezeu, ne ușurează durerile vieții, liniștesc pe vrăjmașii noștri văzuți și nevăzuți și ard pe demoni.

Iubirea ta de Maică ne îndeamnă să ne rugăm ție cu nădejde. Ai milă de țara noastră, de la o margine la cealaltă margine. Ai milă de poporul nostru care te cinstește și pentru că te numim și credem a fi Născătoare de Dumnezeu, suntem loviți de tot felul de antihriști și de profeți mincinoși, care vor să ne robească, să ne tulbure pacea inimii, să ne amestece credința, să ne dezbine. Toți vor să ne rupă de Hristos - Domnul, de Sfânta Lui Biserică, să ne răpească icoana ta din inimile și din casele noastre, să ne robească prin patimi, să ne ucidă copiii prin ateism și prin desfrânări.

Nu ne lăsa orfani, Maica lui Dumnezeu, ci roagă-te Milostivului tău Fiu să piardă ateismul, să smerească pe cei tari și hulitori de Dumnezeu, să rușineze pe apostați și pe toți sectanții bolnavi de mândrie.

Izbăvește, Prea Sfântă Fecioară, pe mame de ucidere de prunci, pe bărbați de patima beției, pe tineri de desfrânări. Izbăvește casele creștinilor de certuri și de toată fărădelegea. Scapă-ne țara, Biserica și neamul de cei de alt neam, care ne urăsc credința, limba și sufletul.

Mijlocește Maică a neamului creștinesc înaintea iubitorului de oameni Dumnezeu ca să ne trezească din somnul morții păcatelor, să ne dea iarăși tăria dreptei credințe, să sporească dragostea și unirea dintre noi, să ne dăruiască păstori sufletești buni, rugători adevărați, duhovnici plini de har, mame sfinte, răbdare în ispite, biruință împotriva diavolului, pace în lume și tuturor mântuire.

(din cartea de rugăciuni "Privegheați și vă rugați" a Părintelui Gheorghe Grindu de la Biserica Sfântul Gheorghe din Brașov, editura Transilvania Express, 2004)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39