Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2010, 17:09:43
Valy76 Valy76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 6
Question e pacat?

Am facut un pacat vrand odata sa merg la manastire si pe urma razgandindu ma m am casatorit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2010, 17:18:46
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Daca va voi Dumnezeu sa te duca la slujirea ingereasca,te va anunta indiferent de situatia ta civila,sociala etc.Nu cred ca este pacat ca te-ai casatorit.Dar iti pare rau de acest lucru acum?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2010, 18:11:04
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu este pacat.
problema aparea daca apucai sa te duci la manastire si te facea rasofor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2010, 18:25:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Am facut un pacat vrand odata sa merg la manastire si pe urma razgandindu-ma m am casatorit?
Nu, nu este pacat. Mai "pacat" este sa fii casatorit si sa te gandesti la viata de manastire. Este ca si cum te-ai fi calugarit si continui sa te gandesti la viata din lume. Nici intr-un caz, nici in celalalt nu poti afla pacea inimii.

Sa incercam a face totul dupa randuiala pe care noi insine, liberi fiind, ne-am asumat-o. Sa fim sinceri, dragoste indeajuns sa avem, si ne vom mantui si in viata de familie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2010, 18:44:01
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu, nu este pacat. Mai "pacat" este sa fii casatorit si sa te gandesti la viata de manastire. Este ca si cum te-ai fi calugarit si continui sa te gandesti la viata din lume. Nici intr-un caz, nici in celalalt nu poti afla pacea inimii.

Sa incercam a face totul dupa randuiala pe care noi insine, liberi fiind, ne-am asumat-o. Sa fim sinceri, dragoste indeajuns sa avem, si ne vom mantui si in viata de familie.
ai dreptate.
ar fi mai mare pacat sa-ti lasi nevasta, eventual si copii, ca sa te calugaresti.
de fapt, cred ca nu te-ar primi nimeni in situatia asta.
nu ar trebui sa te mai gandesti la asta.
telul tau este sa fii fericit impreuna cu famila ta.
nu uita ca scopul familiei crestine este mantuirea amandorura si nasterea de sfinti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2010, 21:31:13
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Am facut un pacat vrand odata sa merg la manastire si pe urma razgandindu ma m am casatorit?
Nu toti e necesar sa stam la manastire.Mie mi se pare un abandon de la responsabilitatile pe care ni le-a lasat Dumnezeu..sa stai in manastire,fara grijile pe care le are cineva care are o familie si copii.IIsus nu a fost calugar ci a stat in lume ,acolo unde era nevoie de el.Dumnezeu nu a poruncit niciodata nimanui sa stea la manastire..ba dimpotriva,De cele mai multe ori cei din manastire sant rupti de realitate,si sant incapabili sa inteleaga societatea si generatiile mai tinere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2010, 21:49:41
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Sa nu minimalizam importanta vietii calugaresti. Manastirile au dat mari sfinti, calugarii se roaga lui Dumnezeu pt. lume, sunt sprijin moral si duhovnicesc, duc viata ,,ingereascaŽŽ( cei care sunt intr-adevar calugari).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 21:58:00
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Nu sunt in masura sa judec si nu pot sa spun daca este un pacat sau nu dar in opinia mea...Dumnezeu ne arata calea!
Tie ti-a fost scris sa te casatoresti asa ca bucura-te impreuna cu sotia ta de acest minunat dar care ti-a fost dat...VIATA!
Casa de piatra frate!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 22:35:22
pelerinul88 pelerinul88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Mesaje: 6
Implicit nu e pacat...

Caci mintuirea exista si in manastire..si in familie!!! stai linistit...o sa fie bine. Bucurate ca Dumnezeu tia dat sprijin tare in lumea asta plina de necazuri si greutati: pe sotia ta. Fii mindru de ea si sa aveti grija unu de celalalt:) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 23:08:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Am facut un pacat vrand odata sa merg la manastire si pe urma razgandindu ma m am casatorit?
Calugaria e vocatie; acolo te duci cu toata inima si fara indoiala in inima; este o noua viata; implica renuntara completa la viata anterioara. Nu mai sta cu inima indoita, nu e bine si e pacat si il vei mahni pe sot care daca va auzi lucrul asta ii vei baga ispita mare de tot prin gandul ca-l vei parasi; accepta situatia si asuma-ti responsabilitatile tale din viata de familie.
Poate gandul asta va rodi intr-o alta parte a vietii tale, dupa ce vei rodi in viata de familie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07