Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 01.05.2017, 18:12:51
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai in acele citate se vede clar dispretul fata de comunitatile care isi zic ,,biserici". E un comic de limbaj. Daca tu te crezi formidabil, iti zic si eu, in mod ironic, ,,formidabilul", dar asta nu inseamna ca te consider asa! Daca intr-o caracterizare serioasa te consider asa, atunci altfel stau lucrurile...

Anatemele au fost date si functioneaza. Se indracesc din ce in ce mai mult cei care amesteca adevarul cu minciuna. Exista destul dovezi. Citeste si vezi.
erezia asta a ta nu te duce numai direct la smoala, ai sanse mari sa te si intrupezi intr-unul d'ala mic si urat. acolo nu e nicio ironie, ditamai sinodul era ironic? nu mai ai nicio rusine.
Reply With Quote
  #792  
Vechi 01.05.2017, 18:25:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
erezia asta a ta nu te duce numai direct la smoala, ai sanse mari sa te si intrupezi intr-unul d'ala mic si urat. acolo nu e nicio ironie, ditamai sinodul era ironic? nu mai ai nicio rusine.
Zi-mi, mama, ,,gușată", sa nu-mi zica altii inaintea ta!
Pe ce piedestal imaginar te-ai urcat, ca sa-mi zici mie ,,eretica"? Vai de capul tau! Nu am ce discuta cu tine?
Reply With Quote
  #793  
Vechi 01.05.2017, 18:32:26
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Zi-mi, mama, ,,gușată", sa nu-mi zica altii inaintea ta!
Pe ce piedestal imaginar te-ai urcat, ca sa-mi zici mie ,,eretica"? Vai de capul tau! Nu am ce discuta cu tine?
presupun ca ai vrea sa te transformi intr-unul d'ala mic si rau, ca sa nu mai fii mica si rea, este?

nu e nevoie de piedestal ca sa faci o simpla constatare, fatuco:

"Un eretic este o persoană care, în calitate de creștin, creează controverse, disensiuni doctrinare și dezbinări cu privire la credința Bisericii Ortodoxe. Ereticul continuă să-și susțină ideile greșite chiar și atunci când este corectat de Biserică."
Reply With Quote
  #794  
Vechi 01.05.2017, 18:43:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa te ierte, ca nu stii ce zici!
Reply With Quote
  #795  
Vechi 01.05.2017, 18:53:15
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ierte, ca nu stii ce zici!
de fapt erezia nu este cel mai rau lucru pe care-l faci, esti pe cale sa devii o sectanta fanatica, nu ai facut-o inca pentru ca n-aveti inca curaj sa va formati secta. eu ti-am mai zis tie, ceilalti te pot accepta, au impresia ca exista vreo sansa se te aduca pe calea cea buna, pana la urma exista un numitor comun pentru voi, dar cu mine nu ai cum sa ajungi la acel numitor, eu te vad limpede exact asa cum esti.

stii care este sansa ta? pe care nu ai s-o accepti vreodata? sa te lepezi! a intrat ceva in tine si te corupe, nu zic de vreo entitate ci de un gand, ei bine, gandul asta te face rea, pricinoasa, plina de rautate. tu il confunzi, crezi ca e altceva, dar e asa cum iti zic, am stiut-o de cand ai scris nemernicia aia cu copilul.
Reply With Quote
  #796  
Vechi 01.05.2017, 19:03:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu am ce discuta cu tine?
Și eu mă întreb: ai sau nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #797  
Vechi 01.05.2017, 19:13:28
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și eu mă întreb: ai sau nu?
Are, dar nu prea.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 01.05.2017, 19:16:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze! Am pus semnul intrebarii in loc de punct. Ce ti-e si cu punctuatia asta! Naste semne de intrebare!
Reply With Quote
  #799  
Vechi 01.05.2017, 19:19:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E si o frantura despre Creta in conferinta IPS Vlachos - min 1: 24: 15

https://www.youtube.com/watch?v=92Y3pSVD13k
Acum ascult ce a postat Iuliu.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 01.05.2017, 20:05:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Săracii" Sfinți Părinți nu prea aveau ei habar (atunci când erau aici cu noi pe pământ și puteau scrie) care-s diferențele de care zici.
Aveau, pentru ca aceasta denumire ii cuprinde pe toti sfintii. https://ro.orthodoxwiki.org/Sfin%C8%...4%83rin%C8%9Bi
Citez: "4. totuși, concepția potrivit căreia Sfinți Părinți pot exista doar până la o anumită dată limită este de origine apuseană; Sfinți Părinți există în toate timpurile."
Reply With Quote
Răspunde