Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2007, 22:15:28
flory25 flory25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2007
Mesaje: 25
Implicit

sincer am auzit multe despre diversi sfinti parinti cum ar fii parintele cleopa(sihastria),parintele lavrentie(frasinei) dar ei sunt morti...(dumnezeu sa-i odihneasca).dar azi? mai sunt monahi care se ridica la nivelul lor? voi cunoasteti astfel de monahi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2007, 23:19:36
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

MAI SUNT OAMENI CU VIATA ALEASA DAR SINCER NU CRED SA MAI FIE CINEVA CARE SA SE RIDICE LA MASURA PR. CLEOPA, SUNT DIN CE IN CE MAI PUTINI ,ASTA DIN CAUZA PACATELOR NOASTRE MAI ALES ALE MELE.
RUGATI-VA SI PENTRU MINE PACATOASA
:):):)
BUCURIE MULTA!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2007, 00:20:51
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu sunt de parere ca mai exista sfinti in viata sau mai bine spus oamenii nevoitori cu har si cum mai vreti voi sa-i numiti dar mi se pare aiurea sa fie numiti inca din viata sfinti ,pt ca bis noastra declara sfinti numai cd sunt dovezi sf moaste etc.eu cred ca sunt oameni din acestia pe pamant ,pt ca traim in vremurile de apoi si citeam undeva ca in vremurile de apoi sunt cei mai mari sfinti numai ca acestia stiu sa se ascunda mult mai bine ,sunt f greu de gasit.daca ne gandim ca ca vremurile apocaliptice sunt cele mai mari chinuiri de la inceputul lumii si pana acum ,ma refer si la prigoana si la semnele vremurilor :inundatii etc. si ne mai spun scripturile ca vor fi oameni alesi care vor trece prin acestea atunci rezulta ca acestia sunt unii din cei mai mari sfinti
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2007, 03:02:14
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.573
Implicit

De acord cu tine Iuda, insa Flory cred ca ar dori sa se intilneasca cu cei care nu se ascund, banuiesc ca pentru sfaturi Duhovnicesti in aceste vremuri in care tavalugul "bunastarii" sugruma credinta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2007, 08:32:31
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flory25
sincer am auzit multe despre diversi sfinti parinti cum ar fii parintele cleopa(sihastria),parintele lavrentie(frasinei) dar ei sunt morti...(dumnezeu sa-i odihneasca).dar azi? mai sunt monahi care se ridica la nivelul lor? voi cunoasteti astfel de monahi?
:)Pr Iustin Parvu. Pr Arsenie Papacioc. Pr. Teofil Paraian. Arhm. Mina Dobzeu. Ieroschim. Serapion. si multi altii..numai de Maica Domnului stiuti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2007, 09:13:52
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Eu vreau sa va spun ca am auzit ca sunt si pustnici in munti cu viata aleasa...de care noi nu stim...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2007, 09:28:56
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

pustnici in munti mereu a fost si mereu vor exista,dar la acestia nu vom putea ajunge de aceea avem alti oameni cu viata sfanta si pe care i-a lasat Dumnezeu ca sa ne sfatuiasca :pr arsenie papacioc,pr iustin parvu etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2007, 11:06:59
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

oameni placuti inaintea lui Dumnezeu vor fi pina in ultima zi. Sfinti ascunsi in lume si in pustie. Dar nu asta trebuie sa ne intereseze pe noi, ci doar cum sa ne mintuim. atit.
Am vazut, cu vreo 2 luni in urma, la Moastele Sfintei Paraschiva, un barbat care parea rupt de lume. Traia in lumea lui, pur si simplu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2007, 12:44:53
liahim liahim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Sfinti,de ce cautam sfinti ai zilelor noastre?Doar nu stim noi ca un sfant dk ar sti ca este sfant din viata aceasta nu ar mai putea ajunge usor sau deloc la sfintenie,sa cautam oameni buni si atat. Sf Serafim de Sarov spunea ca dk un om castiga pacea interioara,adica linistea si impacarea cu Dumnezeu mantuieste zeci in jur fara sa-si dea seama.Adevarat puterea exemplului e cea mai mare,oricat si-ar ascunde un monah faptele bune sau chiar un mirean ,pacea se observa si linisteste pe multi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2007, 13:30:25
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
oameni placuti inaintea lui Dumnezeu vor fi pina in ultima zi. Sfinti ascunsi in lume si in pustie. Dar nu asta trebuie sa ne intereseze pe noi, ci doar cum sa ne mintuim. atit.
Am vazut, cu vreo 2 luni in urma, la Moastele Sfintei Paraschiva, un barbat care parea rupt de lume. Traia in lumea lui, pur si simplu.
sunt intru totul de acord cu tine andrei,eu sunt de parere ca daca aflam calea mantuirii noastre de la duhovnic prin sfaturile lui ,si ne da canonul care trebuie sa-l facem spre mantuirea noastra ,ne face sa intelegem ce avem de facut pt mantuire atunci nu inteleg ce trebuinta avem de acesti oameni sfinti,intr-adevar cd e o problema delicata si duhovnicul iti spune ca trebuie sa te duci dupa sfat atunci trebuie sa mergi dar dupa acei oameni cu viata sfanta care sunt cunoscuti de lume ,nu are rost sa ii cautam pe aceia din pustiuri caci nu vom da de ei.Ma gandesc eu ,de ce sa alergam la aceia cu viata sfanta din pustiuri daca Domnul ne arata tot oameni sfinti dar care dau sfaturi si vine lumea special pt ei .la aceia eu consider ca trebuie sa mergem.ceilalti asa a fost voia Domnului sa stea ascunsi de lume .
referitor la ce spuneai tu andrei ca ai vazut acel barbat rupt de lume,si eu am vazut odata la antim un om care nu-l cunosteam dar care mi-a atras atentia , i se citea duhovnicia pe fata ,la prima vedere eram sigura ca e preot ,dar cand mi-a zis sotul meu care cunostea pe acel om indeaproape ca nu e preot dar e un f bun crestin ,at mi-am dat seama de acel lucru de care zicea si andrei faptul ca i se citeste duhovnicia pe fata oamenilor ,pacea lor .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29