Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2007, 15:20:43
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism.
Hristos este CALEA,ADEVARUL si VIATA, iar pe El Il putem gasi numai in Biserica Lui.Deci, voi care adevar cautati? Si unde il cautati? Dar e bine ca va grupati, macar sa stim cu cine avem de-a face.
Oare era in sens invers sau era o rugaciune care se spunea inainte de venirea in plan fizic a Domnului Nostru HRISTOS.
Mai informeazate inainte de a critica.
Cum poate cineva sa fie satanist cand arata ca Domnul Nostru HRISTOS este salvatorul nostru, poti sami explici si mie???????
Daca Soarele siar pierde lumina si noi am disparea,cred ca stii asta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2007, 15:30:57
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Teologul Danion Vasile spunea la un moment dat ca respecta mozaicii ,musulmanii ori hindusii care tzin de religia unde s-au nascut mai mult decât cei care vin si se intereseaza de crestinism,facând un talmes balmes de religii.Cum comentati?
Comentez ca bine a zis :-)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2007, 15:33:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Scorpius si Catalin, sunt de acord cu spusele voastre. Nu cedati indoctrinarii, cititi, cercetati si mergeti dupa propriile voastre pareri. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru. Dumnezeu nu ne obliga la absolut nimic si nu ne cere nimic. Fiti prieteni, fiti oameni, fiti toleranti cu cei de alte religii. OMUL conteaza, afinitatile sufletesti, nu judecati oamenii dupa religia careia ii apartin. NG, Discovery, Reality TV nu aduc ortodoxismului/sau altei religii nici o atingere. Dar, probabil asa se intampla cand este o afluenta de informatie si anumite persoane nu am capacitatea, puterea de a discerne, de a face diferenta dintre bine si rau. Nu putem fi toti la fel, nu putem gandi toti la fel, ar fi plictisitor. Si, daca cineva urmareste sa uniformizeze lumea, sa aduca/sa reduca oamenii la un numitor comun, atunci se inseala amarnic. Nu se poate, nu va reusi. Ratiunea invinge intotdeauna.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2007, 15:43:20
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

"Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism."
Aceste randuri sunt din cartea preotului Dan Badulescu -"Ortodoxie si erezie".
Celelalte randuri sunt ale mele:D Conteaza si ce fel de carti citim, mai ales ca ne batem cu pumnii in piept si strigam sus si tare ca suntem ortodocsi.Nu toti care vor zice "Doamne, Doamne" vor intra in Imparatia cerurilor ci doar cei care vor urma calea aratata de Biserica si de Sfintii Parinti.Asa ca mare grija la lupii imbracati in piei de oaie care vor sa ne piarda sufletele.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2007, 16:02:36
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SCORPIUS
Multi dintre membrii acestui forum sustineti cu tarie invataturile din
Biblie.Daca ma gandesc bine, daca v-ati fi nascut intr-o tara musulmana
ati fi sustinut cu tarie invataturile din Coran sau daca va nasteati intr-o
zona de cultura hindusa ati fi sustinut teoriile yogine.Poate nu va dati seama
dar asa este.I-am vazut mai devreme pe altii care criticau postul National
Geographic intr-un alt topic.Daca stau bine sa ma gandesc toate religiile
au fost inventate pentru a pune ordine in societate, nu-i asa? ; doar trebuia sa ne
temem de cineva atunci cand fortele de ordine nu ne vad...Imi amintesc vorbele
unui mare scriitor new age, Neale Donald Walsch : "cum ai putea sa-l iubesti pe
un om daca te temi de el, atunci pe Dumnezeu cum l-ai putea iubi"?
si cred ca avea dreptate.Al doilea motiv pentru care au aparut religiile este
dorinta de eternitate.Si eu imi doresc asta ca si voi dar nu cred ca e chiar asa.
Eu cred ca omul cand moare primeste un fel de "master reset" (ca la un aparat
programat) si se transfera in alt corp sub forma de informatie pastrandu-si
personalitatea dar nu si memoria.Poate multi dintre voi cred in duhuri si demoni si
ingeri, asa ca am sa ma confesez voua:timp de 7 ani am facut fel si fel de
experimente cum ar fi spiritismul sub diferite forme, rugaciune, meditatie yoghina,
am invocat ingeri, l-am invocat chiar si pe Mikiduta cum imi place mie sa-i spun,
si cu toate astea nu am avut nici un rezultat concret.Adica nici de bine nici de
rau, totul a ramas la fel, fara cosmaruri si fara revelatii de beatitudine.
Si acuma pe bune daca l-as fi vazut pe Diavol m-as fi bucurat pentru ca as fi
dedus logic ca exista si Dumnezeu asa cum este descris in Biblie.Ideea e ca nu
sunt usor influentabil si de asta nu m-am lasat prins de diferite doctrine.
Pana una alta pentru mine Dumnezeu inseamna Fortza(ca in Star Wars), sau
Constiinta Suprema sau Creatorul dar atat, fara sa cred ca El ar vrea ceva de la
noi.In definitiv nici nu ar avea ce sa vrea , noi am fi cei indreptatiti sa
vrem la cat de fragili si mici suntem in fata Universului.Ce, nu-i asa?....
Gandeste un parinte ar avea nevoe de ceva de la copilul lui.
Dar se preocupa ca el sa poata sa mearga pe picioarele lui.
Nu ca sa scape de greutati cum fac de obicei multi oameni ci ca sa poata deveni constient de el insusi ca entitate in angrenajul creatiei la care contribuim si noi.
Daca exista sau nu raul si binele eu iti spun ca exista dar de noi depinde ce alegem.
Dar raul si binele exista pana la un anumit plan dupa aceea isi pierd notiunea de bine sau rau deoarece toti santem copiii aceluias DUMNEZEU si un parinte nu uraste ci Iubeste, altfel nar fi existat rau.
Referitor la religii toate isi au rostul lor cum ai spus dar Noul Testament ne aduce ceva ce ne ridica la un nivel superior al evolutiei noastre spirituale de aceea e mai greu de inteles si multi nu pot sal inteleaga.
Nu e o resetare mai de graba o blocare,si cu cat evoluezi cu atat ai sa poti sa o deblochezi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2007, 16:21:30
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
"Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism."
Aceste randuri sunt din cartea preotului Dan Badulescu -"Ortodoxie si erezie".
Celelalte randuri sunt ale mele:D Conteaza si ce fel de carti citim, mai ales ca ne batem cu pumnii in piept si strigam sus si tare ca suntem ortodocsi.Nu toti care vor zice "Doamne, Doamne" vor intra in Imparatia cerurilor ci doar cei care vor urma calea aratata de Biserica si de Sfintii Parinti.Asa ca mare grija la lupii imbracati in piei de oaie care vor sa ne piarda sufletele.
Doamne ajuta!
Si cei care nu sant Ortodoxi ce fac se duc in iad sau trebuie sa se converteasca ca sa fie salvati???????
Ce se va intampla cu miliardele de oameni care nu sant Ortodoxi,tiai pus vrodata aceasta intrebare???????
Dar cu acei oameni care erau inainte de a fi aparut Ortodoxi???????
Eu sant Ortodox si merg la Biserica in fiecare Duminica si nu pot sa spun ca oamenii care vin la Biserica sant mai buni, chiar sant foarte distanti de ce spun preotii si nu prea le pasa,sau poate de ochi lumii.
Sfintii Parinti erau Ortodoxi???????
Tu ai citit ce a scris Rudolf Steiner sau ce spun altii e lege pentru tine???????
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2007, 16:55:39
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Pentru toate intrebarile tale s-au dat raspunsuri pe alte topice(sau topicuri-cum vrei).Nu are rost sa o luam de la capat.
Steiner nu este tot un "altul" pt. tine la fel cum sunt Sfintii parinti "altii" pt. mine( daca intelegi ce vreau sa spun). Si de ce sa crezi un eretic in locul unui ortodox?
Asta nu pricep: de ce toti ereticii sunt acceptati cu citate si Sfintii Parinti , nu?
Eu inca trag sperante ca forumul asta este CRESTIN-ORTODOXsi invataturile Bisericii Ortodoxe si a Sfintilor Parinti trebuie sa aiba prioritate pe acest forum. Dar daca intre timp forumul s-a transformat sa ma anunte si pe mine cineva ca nu mai are rost sa stau pe aici.
Dumnezeu mi-a dat minte ca sa cercetez si sa aflu calea care sa ma duca la El, si nu cred ca o voi afla in cartile ereticilor. In loc sa cautam sa aflam ce are Hristos sa ne ofere, ratacim pe cai straine unde nu vom intalni decat profeti si invatatori mincinosi. Dar nu-L vom putea gasi pe Dumnezeu care a coborat plin de iubire printre oameni.Dumnezeul nostru are un Nume pe care nu avem dreptul sa-L ignoram:Iisus Hristos. Si nu este "un principiu solar gnostic"ca la Steiner, ci este "DUMNEZEU ADEVARAT DIN DUMNEZEU ADEVARAT".Daca L-am cunoaste prin iubire si rugaciune nu L-am mai cobori in randul tuturor zeitatilor acestei lumi.
Cel mai tare ma dor cuvintele tale pt. ca spui ca esti ortodox si ca mergi duminica la biserica.De la altcineva as mai fi inteles, dar asa...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2007, 17:45:55
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Pentru toate intrebarile tale s-au dat raspunsuri pe alte topice(sau topicuri-cum vrei).Nu are rost sa o luam de la capat.
Steiner nu este tot un "altul" pt. tine la fel cum sunt Sfintii parinti "altii" pt. mine( daca intelegi ce vreau sa spun). Si de ce sa crezi un eretic in locul unui ortodox?
Asta nu pricep: de ce toti ereticii sunt acceptati cu citate si Sfintii Parinti , nu?
Eu inca trag sperante ca forumul asta este CRESTIN-ORTODOXsi invataturile Bisericii Ortodoxe si a Sfintilor Parinti trebuie sa aiba prioritate pe acest forum. Dar daca intre timp forumul s-a transformat sa ma anunte si pe mine cineva ca nu mai are rost sa stau pe aici.
Dumnezeu mi-a dat minte ca sa cercetez si sa aflu calea care sa ma duca la El, si nu cred ca o voi afla in cartile ereticilor. In loc sa cautam sa aflam ce are Hristos sa ne ofere, ratacim pe cai straine unde nu vom intalni decat profeti si invatatori mincinosi. Dar nu-L vom putea gasi pe Dumnezeu care a coborat plin de iubire printre oameni.Dumnezeul nostru are un Nume pe care nu avem dreptul sa-L ignoram:Iisus Hristos. Si nu este "un principiu solar gnostic"ca la Steiner, ci este "DUMNEZEU ADEVARAT DIN DUMNEZEU ADEVARAT".Daca L-am cunoaste prin iubire si rugaciune nu L-am mai cobori in randul tuturor zeitatilor acestei lumi.
Cel mai tare ma dor cuvintele tale pt. ca spui ca esti ortodox si ca mergi duminica la biserica.De la altcineva as mai fi inteles, dar asa...
Doamne ajuta!
Pe mine Ortodoxia nu prea ma ajutat dar scrierile lui Rudolf Steiner da.
Tu te uiti la tv.???????
Ai vazut ce fac Ortodoxi.
Eu mam nascut Ortodox dar vreau sa devin un crestin daca intelegi ce vreau sa spun.
Ai dreptate sant foarte multi Sf. Ortodoxi care au invataturi foarte bune dar noua ne trebuie mai mult si no sa gasim in aceste scrieri.
Ar trebui sa ne aceptam chiar daca nu inpartasim aceleasi idei.
Eu pot sa te accept pe tine asa cum esti, tu dece nu poti???????
Cum cineva gandeste altfel imeideat se spune ce cauta pe sait alti oameni care nu sant Ortodoxi.
Si observ ca acei oameni care au o gandire mai variata(libera) parca sant mai Ortodoxi decat cei care isi zic ca sant Ortodoxi.
Ar trebui sa mergi in Biserici sa vezi ce fac enoriasii in timpul Slujbei.
Ei reprezinta Ortodoxia si nu Preotii pentru ca daca ei sar retrage din Ortodoxie sar pierde Ortodoxia.
Mie imi place Slujba in Biserica CRESTIN Ortodoxa de asta ma duc, si pentru faptul ca inteleg ce spune Preotul dar multi nu inteleg si se cam plictisesc, si atunci e normal sa discuti in timpul Slujbei,exact ca la scoala daca iti aduci aminte.
Daca tear minti un Ortodox ceai face ai mai crede altul???????
Ai citit vrodata ceva de Rudolf Steiner???????
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2007, 17:54:08
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

Vezi tu Mioara este tipic raspunsul tau multor persoane care nu incearca sa priceapa cu gandirea lor anumite curente si accepta autoritatea anumitor persoane care poate ori nu inteleg ,poate au anumite interese ,poate au dreptate.Aici de fapt este si indoctrinarea de care vorbesc.
Daca ai fi studiat antroposofia(sofia=intelepciune,antropo=om) de Rudolf Steiner poate ai fi apreciat chiar mai mult ortodoxia si implicit Biblia si chiar si alte religii care tot de la Dumnezeu provin si poate ai capata si toleranta atat de mult ravnita fata de oameni si chiar ai incepe sa-i iubesti intradevar.Cand il intelegi pe cel de langa tine atunci poate ajungi sa iubesti asa cum ne invata insusi Mantuitorul.
Dar poate este mai comod sa fim limitati ,sa ne credem cunoscatorii adevarului si sa aruncam sageti celor care nu sunt in tabara noastra.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2007, 18:04:41
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

pentru scorpius:
dragul meu in primul rand nu ai cum sa afli adevarata credinta daca tu te ocupi cu lucruri diavolesti,pentru ca acolo unde este raul nu poate fi si binele.tu,prin experimentele pe care le-ai incercat nu ai reusit sa vezi nici ingeri,nici demoni.pot spune ca ai fost un caz fericit,pentru ca si daca vedeai ,,ingeri,, sa fii sigur ca aceia erau doar niste demoni cu chip de inger.si crede-ma ca nu vrei sa vezi un demon in fata ta.iar ingeri nici atat nu ai sa vezi,pentru ca nu oricui i se arata ingerii.tie nu ti-au reusit aceste experimente insa altora le-au reusit.sunt multi care vorbesc cu mortii insa in zadar pentru ca acolo este doar munca diavolului in chipul celui decedat.cum poti spune ca religia a fost inventata de oameni?ai trait experiente spirituale,te-ai rugat cu dragoste si lacrimi lui dumnezeu ca sa vezi ce simti?mai bine,in loc sa astepti sa vezi ingeri si demoni,ai incerca sa simti iubirea lui dumnezeu si sa incerci sa-l cunosti pe domnul nostru iisus hristos.cand ii vei simti prezenta in sufletul tau nu vei mai avea pretentia sa vezi ingeri pentru ca iti vei da seama ca esti prea ,,mic,, ca sa ai aceasta binecuvantare iar despre demoni iti vei da seama ca dumnezeu te iubeste prea mult ca sa iti arate asa ceva.chiar te rog sa incerci si aceasta cale si sa te indrepti spre dumnezeu,dar nu acel dumnezeu pe care ti-l inchipui tu ci spre dumnezeul din biblie.daca religia este o inventie atunci de ce toate profetiile din biblie se implinesc?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunteti cu adevarat crestini? Zarathustra_revenind Generalitati 43 21.06.2010 00:42:04
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58
"Voi sunteti lumina lumii!" Alex_Ciceu Preotul 0 18.07.2007 22:21:03