Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 30.03.2011, 00:13:16
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Daca as fi intr-o astfel de situatie, pana sa ma consult cu duhovnicul, as prefera sa ascult Sfanta Liturghie de pe net, ca se transmite.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #172  
Vechi 30.03.2011, 07:51:32
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar care e diferenta intre o ora cat tine slujba la catolici, si o ora si jumatate, doua cat tine la ortodocsi. Nu e chiar asa de incredibil de mare, in realitate. Sigur, sunt biserici ortodoxe unde slujba tine si doua ore jumate, trei, dar poti sa le eviti...:D
Pai uite ca importanta nu e durata, este ce se intampla acolo.


La Protestanti poti sa stai si cinci ore, ca daca nu ti se da sfanta Impartasanie pentru viata vesnica, ce te faci.

In unele locuri, penticostalism am impresia, se poate intampla si asta: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad Dupa ce citesti cartea o sa intelegi ca poate fi o mare diferenta.

Si la Romano Catolici poti sta doua ore. Romano Catolicismul nu mai cheama pe Sfantul Duh sa transforme painea si vinul in Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si daca transformarea nu mai are loc, atunci ce te faci, ca de aia mergi la Biserica ca sa iei Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.

La Biserica primara se facea sfanta Liturghie in care era chemat Dumnezeu sa pregateasca Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si lumea lua sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si asta se intampla azi in ortodoxie.

Last edited by spre_rasarit; 30.03.2011 at 08:54:58.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 30.03.2011, 11:32:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
.

Si la Romano Catolici poti sta doua ore. Romano Catolicismul nu mai cheama pe Sfantul Duh sa transforme painea si vinul in Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica si daca transformarea nu mai are loc, atunci ce te faci, ca de aia mergi la Biserica ca sa iei Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.
Cum sa nu, ba cheama pe Sf. Duh foarte clar.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #174  
Vechi 30.03.2011, 16:28:47
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ia uite ce scrie Parintele Staniloaie:

"Dumitru Staniloaie:http://saccsiv.wordpress.com/2011/01...eoprotestanta/
"

Diferenta intre Liturghia ortodoxa si cea catolica este ca

in Liturghia ortodoxa Domnul se face prezent cu Trupul si Sangele Sau prin chemarea Sfantului Duh,

pe cand in cea catolica prin cuvintele: “Luati, mancati…, Beti dintru acesta toti… “.

In liturghia catolica nu se afirma decat o legatura prin amintire,

nu prin Duhul Sfant,

intre ceea ce s-a facut la cina cea de taina si ceea ce se face acum. Nu se afirma lucrarea prezenta a Duhului Sfant. Pe cand in Ortodoxie, credinta in lucrarea prezenta a Duhului Sfant, care prelungeste prezenta si lucrarea lui Hristos este foarte puternica. Este puternica credinta in Duhul Sfant ca Persoana distincta, si in lucrarea Lui mereu prezenta in orice timp. Se tine seama de faptul ca Hristos si-a inceput si-si continua lucrarea in oameni, dupa inaltare prin Duhul Sfant. Nu exista tendinta de a confunda pe Duhul Sfant ca Persoana prin care se prelungesc actele mantuitoare ale lui Hristos cu Hristos insusi care S-a inaltat de la noi.
"
"
Reply With Quote
  #175  
Vechi 30.03.2011, 17:52:50
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ia uite ce scrie Parintele Staniloaie:

"Dumitru Staniloaie:http://saccsiv.wordpress.com/2011/01...eoprotestanta/
"

Diferenta intre Liturghia ortodoxa si cea catolica este ca

in Liturghia ortodoxa Domnul se face prezent cu Trupul si Sangele Sau prin chemarea Sfantului Duh,

pe cand in cea catolica prin cuvintele: “Luati, mancati…, Beti dintru acesta toti… “.

In liturghia catolica nu se afirma decat o legatura prin amintire,

nu prin Duhul Sfant,

intre ceea ce s-a facut la cina cea de taina si ceea ce se face acum. Nu se afirma lucrarea prezenta a Duhului Sfant. Pe cand in Ortodoxie, credinta in lucrarea prezenta a Duhului Sfant, care prelungeste prezenta si lucrarea lui Hristos este foarte puternica. Este puternica credinta in Duhul Sfant ca Persoana distincta, si in lucrarea Lui mereu prezenta in orice timp. Se tine seama de faptul ca Hristos si-a inceput si-si continua lucrarea in oameni, dupa inaltare prin Duhul Sfant. Nu exista tendinta de a confunda pe Duhul Sfant ca Persoana prin care se prelungesc actele mantuitoare ale lui Hristos cu Hristos insusi care S-a inaltat de la noi.
"
"
Citat din sfinta liturghie romano-catolica:" Cu adevărat sfânt ești, Doamne, izvorul a toată sfințenia. Te rugăm, așadar, sfințește darurile acestea cu roua Duhului Tău, ca ele să devină pentru noi Trupul † și Sângele Domnului nostru Isus Cristos".

Cred ca sinteti in eroare atunci cind sustineti ca nu este invocat Sfintul Duh la prefacerea vinului si a piinii in Trupul si Singele Domnului nostru Isus Cristos, in cadrul sfintei liturghii romano-catolice.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 30.03.2011, 21:30:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nutucu, noi am invatat in Facultate ca teologia romano catolica sustine ca harul este o gratie creata si ca prefacerea darurilor ar avea loc la invocarea cuvintelor de instituire a Tainei Euharistiei: "Luati mancati..." Putem discuta aceste lucruri pe un alt topic, aici e vorba de participarea crestinului intr-o biserica romano catolica.

Am spus si ma repet, daca as fi pus in situatia sa ma aflu intr-o tara in care nu am in apropiere o biserica, nu as sta acasa duminica, as merge si m-as ruga in acel lacas de cult catolic. Ar fi darul meu in ziua aceea catre Dumnezeu. Nu cred ca Dumnezeu va refuza acest dar.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 30.03.2011, 21:40:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nutucu, noi am invatat in Facultate ca teologia romano catolica sustine ca harul este o gratie creata si ca prefacerea darurilor ar avea loc la invocarea cuvintelor de instituire a Tainei Euharistiei: "Luati mancati..." Putem discuta aceste lucruri pe un alt topic, aici e vorba de participarea crestinului intr-o biserica romano catolica.

Am spus si ma repet, daca as fi pus in situatia sa ma aflu intr-o tara in care nu am in apropiere o biserica, nu as sta acasa duminica, as merge si m-as ruga in acel lacas de cult catolic. Ar fi darul meu in ziua aceea catre Dumnezeu. Nu cred ca Dumnezeu va refuza acest dar.
Intr-adevar, s-a deviat discutia. |Totusi vreau sa mentionez ca inainte de "Luati si mincati..." la noi se spune ceea ce am spus mai sus, adica se invoca Duhul Sfint. Pe de alta parte, si eu, ca si catolica, atunci cind nu am avut biserica catolica in apropiere, nu am ezitat sa intru intr-o biserica ortodoxa. Pentru ca atunci cind merg la biserica ma straduiesc sa ma intilnesc cu Dumnezeu si nu sa analizez pictura, muzica sau vecinii din jur.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 30.03.2011, 21:55:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
si eu, ca si catolica, atunci cind nu am avut biserica catolica in apropiere, nu am ezitat sa intru intr-o biserica ortodoxa. Pentru ca atunci cind merg la biserica ma straduiesc sa ma intilnesc cu Dumnezeu si nu sa analizez pictura, muzica sau vecinii din jur.
Eu am credinta, fara a incerca sa smintesc pe cineva, ca Dumnezeu nu ramane insensibil la asfel de acte. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne impartasim cat mai mult de iubirea Sa.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 30.03.2011, 22:16:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Este vorba de epicleza, care la romani a fost scoasa. Aceasta noua forma a fost impusa si ortodocsilor la Sinodul Ferrara, deci era prezenta prblema inca de atunci. Dar asta nu are cea mai mare importanta, din cate stiu eu nu e dogma.
Legat de impartasire, mai important e ca Sinodul a hotarat in sedinta cu ocazia cazului IPS Corneanu ca oricine se impartaseste la alt cult este oprit de la impartasirea in BO (pana isi regreta fapta).
Reply With Quote
  #180  
Vechi 30.03.2011, 22:37:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
.
Legat de impartasire, mai important e ca Sinodul a hotarat in sedinta cu ocazia cazului IPS Corneanu ca oricine se impartaseste la alt cult este oprit de la impartasirea in BO (pana isi regreta fapta).
Da, dar daca imi aduc aminte bine, nu fiindca Impartasania catolicilor ar fi lipsita de har sau nu ar fi cu adevarat Trupul si Sangele lui Hristos, ci din cauza neascultarii (Adica daca asa a spus Biserica, asa trebuie sa faci, nu cum vrei tu, si ca nu asa se creeaza unitatea) In declaratia Sf. Sinod nu a fost nici un cuvant despre lipsa de validitate sau har a Impartasaniei catolice.

In liturghia catolica noua (dupa Vatican 2) invocarea Sf. Duh este foarte clara (citat dat mai sus). In liturghia tridentina (de dinainte de Vatocan 2) epicleza nu era asa de clara. Dar Sf. Nicolae Cabasila spune clar ca rugaciunea Suscipe Sancte Pater... tine perfect de epicleza, o epicleza urcatoare, cum spune el.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 16:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 15:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 18:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 22:08:01