Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.03.2012, 14:38:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ideea aceasta ca dacă îți dorești ceva din tot sufletul, tot universul se va mobiliza pentru a obține ceea ce dorești apare in Alchimistul lui P. Coelho. Mie personal mi-a placut povestea in sine, dar trebuie sa stim ca fraza de mai sus, ca de altfel, toata cartea, e strabatuta de panteism si de o gramada de elemente preluate din diferite culturi si religii, amestecate cam aiurea - probabil de aia a fost acuzat de new-age-ism. Citatul autentic din Filocalie (pe care chiar astazi l-am gasit la par. Paraian si astfel m-am hotarat sa scriu aici) este urmatorul: "cand vrea Dumnezeu sa se implineasca un lucru, toata zidirea ajuta sa se implineasca". Deci aici sta contradictia, e cand vrea Dumnezeu, nu cand vrea omul.
Mulțumesc Ana-Maria.
Cam asta am vrut să apun când am postat dar eram puțin distrată (prietenii știu de ce!): "De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc;"(Ps 126)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.03.2012, 03:18:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca vrei teren la 10 min de bucuresti este.

Daca te multumesti cu teren intr-un satuc pierdut pe undeva..pai e floare la ureche..
Pai e floare la ureche,poate am si eu pamant "intr-un satuc pierdut undeva",insa cu ce ma incalzeste?? Ori ai o casa intr-o zona buna/favorabila,ori o ai (cam) degeaba...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.03.2012, 08:33:12
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca vrei teren la 10 min de bucuresti este.
Ohoo, sa vezi atunci ce greu va fi pana intra in Bucuresti unde lucreaza, si asta in fiecare zi, aglomeratie etc. Daca pleaca cu masina (ca alta solutie ar fi poate transportul in comun, dar nu e recomandabil), nu mai poate lua metroul. Mult mai bine sa pastreze apartamentul din Bucuresti!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.03.2012, 12:50:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai e floare la ureche,poate am si eu pamant "intr-un satuc pierdut undeva",insa cu ce ma incalzeste?? Ori ai o casa intr-o zona buna/favorabila,ori o ai (cam) degeaba...
"Zona buna favorabila" s-ar putea sa fie tocmai cea de care vorbeam, acum depinde cat de bine iti cunosti interesul si ce vrei de fapt de la viata asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.03.2012, 19:01:45
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Zona buna favorabila" s-ar putea sa fie tocmai cea de care vorbeam, acum depinde cat de bine iti cunosti interesul si ce vrei de fapt de la viata asta.
Cam greu cu hotararea asta de a sti ce vrem de la viata...mai greu la tineri,de exemplu eu nici pana in ziua de azi nu stiu ce anume vreau sa fac in viata asta ce meserie mi-ar place sa fac cat voi avea zile,iar gandul la casa nici mie nu imi da pace ma refer aici la casa lumeasca,si eu imi doresc o casa la tara departe de oras de galagie...dar in schimb vreau un servici la oras...parintii mei vor sa ma stabilesc pe langa un oras,eu nu vreau...nu stiu cred uneori ca sunt intr-o faza in care nu stiu ce vreau deloc...oare cand o sa ma hotarasc...?sunt multe care nu ne convin,vrem multe...si nu facem nimic...asteptam sa pice de sus cred...Scuze stiu ca raspunsul tau era pt Raul cred dar m-au pus pe ganduri ultimele cuvinte...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.03.2012, 19:53:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Zona buna favorabila" s-ar putea sa fie tocmai cea de care vorbeam, acum depinde cat de bine iti cunosti interesul si ce vrei de fapt de la viata asta.
Bun,deci imi fac casa la zeci de km de oras si ma mut in ea. Cu ce platesc curentul,lemnele de foc pe timp de iarna,cablul tv,telefonul,internetul? Sau hai sa zicem ca renunt la ele si stau la lumanare. Dar cu ce imi cumpar de mancare? Un ou a depasit chiar si 1 ron,totul e scump,cu ce traiesc? Sa cresc eu animale? Ok,deacord,dar cu ce le cresc? Daca ar fi asa simplu si rentabil am avea toti cate o ferma,dar din pacate e mai complicat decat crezi. Ai nevoie de bani,si pentru asta de un loc de munca. Insa intr-un sat vai de mama lui nu prea ai alternative,iar ca sa dai tot salariu pe naveta nu cred ca iti convine.
Deci poti veni te rog cu idei si argumente clare care sa sprijine ideea ta?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.03.2012, 20:25:56
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci poti veni te rog cu idei si argumente clare care sa sprijine ideea ta?
si eu sunt de parere ca o locuinta mica in centrul unui mare oras este idealul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.03.2012, 20:27:49
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
si eu imi doresc o casa la tara departe de oras de galagie...dar in schimb vreau un servici la oras...parintii mei vor sa ma stabilesc pe langa un oras,eu nu vreau...
parintii dvs stiu mai bine, avand experienta de viata;
asta zic si eu, cautati cat puteti sa va stabiliti intr-un oras cat mai mare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.03.2012, 23:51:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Si eu vreau o casa, si o gramada de alte chestii..... cred ca nu mi-ar ajunge toata viata sa imi indeplinesc toate astfel de dorinte, mai ales la cate am.



Viata de sat e foarte buna... pentru relaxare, concedii si-atat. Daca vrei eventual sa ai o afacere bazata pe cultivarea pamantului, crescatorii, tot asa. Dpv social, e foarte urat, oamenii sunt destul de impertinenti in ceea ce priveste viata personala; dar probabil ca nu e decat un obicei pe care il practica toti satenii; mai sunt si mandri.

Mult mai degraba e preferata viata la oras. Sunt conditii si oamenii nu-s atat de tarani :D.

Cel putin din partea mea.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.03.2012, 08:38:24
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Dpv social, e foarte urat, oamenii sunt destul de impertinenti in ceea ce priveste viata personala; dar probabil ca nu e decat un obicei pe care il practica toti satenii; mai sunt si mandri.
sunt plini de rautate, fiind saraci si inculti! n-are ce cauta acolo ca sa locuiasca un individ educat deoarece face nota discordanta si va fi obiectul rautatii tuturor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 01:54:53
Ce imi doresc de la sf nicolaie ionut12 Generalitati 4 07.12.2010 09:20:38
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 13 03.08.2007 21:26:29
doresc un sfat mikiuasa Rugaciuni 0 20.01.2007 08:33:31