Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 12.08.2012, 23:56:56
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ciudată concluzie ați mai tras! Omiteți două aspecte:
  • categorisirea animalelor s-a făcut înainte de Potop, altfel Noe n-ar fi știut ce animale să ia în arcă.
  • jertfele erau aduse doar din animale curate și aceasta chiar înainte de construirea Templului ori a Cortului în pustie.
Tocmai ca nu omit nimic:

- categorisirea animalelor s-a facut dupa Potop, iar ceea ce s-a spus inainte a fost doar o anticipatie a ceea ce urma sa se intample. Iar categorisirea a fost facuta in primul rand pentru jertfe din cauza simbolisticii lor.
- Jertfele erau aduse doar din animale curate si este normal, fiind chiar scopul principal al categorisirii.

Last edited by Tartaruga; 13.08.2012 at 00:09:43.
Reply With Quote
  #752  
Vechi 13.08.2012, 00:07:24
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga
citind Torah tradusa de ei descopar ca de exemplu femeia nu a fost creata din coasta lui Adam ci din "one side" adica jumatate, iar comentariul rabinic referitor la acest pasaj VT spunand ca modul in care a fost creata femeia arata in mod incontestabil ca femeia este egala barbatului,

Greseala deja descoperita, cu "one side" in loc de coasta are un impact foarte mare pentru ca ea contrazice toate discursurile crestine misogine iar rabinii ortodocsi, daca sunt intrebati daca femeia trebuie sa fie supusa barbatului raspund ca nu, este egala acestuia si ca atare totul se decide prin colaborare si nu pe linie verticala comanda-supunere.
Stimată Adriana Tartaruga, ori că femeia a fost luată din coasta bărbatului, ori că a fost luată dintr-o parte, tot din bărbat a fost luată și prin urmare bărbatul a fost, într-un fel sau altul înaintea femeii. Nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat. Oricum în biblia ebraică pe care am văzut-o eu nu scrie "parte" ci "coastă", deci Tora susține că femeia este luată din "coasta" bărbatului. Așa a vrut Elohim, iar eu nu văd nimic misogin în asta.

Iar apostolul Pavel ne spune foarte clar că bărbatul este capul femeii și trebuie să fie așa cum Christos este Capul Bisericii.

Last edited by Decebal; 13.08.2012 at 00:10:01.
Reply With Quote
  #753  
Vechi 13.08.2012, 00:29:00
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Stimată Adriana Tartaruga, ori că femeia a fost luată din coasta bărbatului, ori că a fost luată dintr-o parte, tot din bărbat a fost luată și prin urmare bărbatul a fost, într-un fel sau altul înaintea femeii. Nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat. Oricum în biblia ebraică pe care am văzut-o eu nu scrie "parte" ci "coastă", deci Tora susține că femeia este luată din "coasta" bărbatului. Așa a vrut Elohim, iar eu nu văd nimic misogin în asta.

Iar apostolul Pavel ne spune foarte clar că bărbatul este capul femeii și trebuie să fie așa cum Christos este Capul Bisericii.
Stimate Decebal,
Depinde de cum priviti lucrurile.
Daca faceti OMUL si apoi luati o jumate din el pentru a face femeia si cealalta jumate ramasa o faceti barbat, in asa fel incat prin unirea celor doi sa reconstituiti OMUL, ceea ce rezulta din afacere este cu totul altceva decat povestea coastei. Inclusiv capul este impartit in doua: jumatate la femeie si jumatate la barbat.

Spuneti-mi si mie ce Torah aveti pentru ca eu o am pe:
The CHUMASH, The Torah: Haftaros and five Megillos with a commentary anthologized from the rabinic writings.
By Rabbi Nosson Scherman
The Stone Edition
Eleventh Edition
Thirteen Impressions March 2000 - November 2010
Published and Distributed by Mesorah Publications, Ltd.


Ca atare sunt deacord cu faptul ca Elohim nu a fost misogin in Creatie, ci misogini au fost oamenii.
Iar dupa ce am vazut si descoperirile facute de medicina legate de ADN-ul mitocondrial care se transmite doar pe linie materna ca si statutul de evreu, si dupa ce am vazut si descoperirile legate de amprenta parentala ce face ca inteligenta sa se transmita pe linie materna in timp ce forta fizica si reflexele de aparare la mediu pe linie paterna, am zis ca iata ca este cum am zis si eu mereu: Dumnezeu nu este nedrept, daca unuia i-a dat fizicul, atunci celuilalt i-a dat inteligenta. Bine-nteles ca exista si multe exceptii, insa cei doi au fost creati complementari pana la nivel genetic. Iar de la femeie se transmite ceva in plus, acel ceva ce a permis apoi demonstrarea genealogiei umane urmarind ADN-ul mitocondrial transmis doar pe linie materna. Stiau evreii ce stiau cand au stabilit ca un copil din mama evreica dar tata non-evreu este la randul sau evreu insa viceversa nu-i valabila, daca mama nu-i evreica, tatal poate sa tot fie evreu ca copilul tot nu este...
Reply With Quote
  #754  
Vechi 13.08.2012, 08:16:35
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Depinde de cum priviti lucrurile.
Daca faceti OMUL si apoi luati o jumate din el pentru a face femeia si cealalta jumate ramasa o faceti barbat, in asa fel incat prin unirea celor doi sa reconstituiti OMUL, ceea ce rezulta din afacere este cu totul altceva decat povestea coastei. Inclusiv capul este impartit in doua: jumatate la femeie si jumatate la barbat ...
Am mutat discuția aici, la secțiunea de iudaism.
Reply With Quote
  #755  
Vechi 13.08.2012, 09:22:58
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Suntem siguri ca multi mancau porci pe acolo pentru ca exista in Evanghelie o intamplare cu o turma de porci...
scrie si in Vechiul testament despre paganii care consumau carne de porc.
Reply With Quote
  #756  
Vechi 13.08.2012, 10:07:33
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
scrie si in Vechiul testament despre paganii care consumau carne de porc.
Cu atat mai bine :)
Reply With Quote
  #757  
Vechi 13.08.2012, 11:14:16
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cu atat mai bine :)

daca o consumau inseamna ca li se parea buna la gust, chiar cresteau turme de porci in acest sens; paganii fiind, erau totusi oameni, nu?
Reply With Quote
  #758  
Vechi 13.08.2012, 21:26:54
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca o consumau inseamna ca li se parea buna la gust, chiar cresteau turme de porci in acest sens; paganii fiind, erau totusi oameni, nu?
Bine-nteles :)
Reply With Quote
  #759  
Vechi 14.08.2012, 10:54:32
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Scrie undeva in Noul testament despre vreo interdictie alimentara? Nu !
Reply With Quote
  #760  
Vechi 18.08.2012, 16:29:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Scrie undeva in Noul testament despre vreo interdictie alimentara? Nu !
Da! Scrie:

"Ci să le scriem să se ferească de întinările idolilor și de desfrâu și de (animale) sugrumate și de sânge." (Fapte 15,20 -versiunea ortodoxă)

"Cât despre păgânii care au crezut, noi le-am trimis o scrisoare, hotărându-le să se ferească de ceea ce este jertfit idolilor și de sânge și de (animal) sugrumat și de desfrâu." (Fapte 21,25 - versiunea ortodoxă)


Respectă românul ortodox această interdicție alimentară? Nu! Dimpotrivă, chiar consideră că de Crăciun e o delicatesă consumarea specialitatății numită "sângerete". O dovadă în plus a ireverenței față de Cuvântul lui Dumnezeu (indiferent dacă e scris în VT ori în NT) și a prevalenței Tradiției și obiceiurilor omenești...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32