Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2010, 19:29:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Simbolul de credinta- Anul Crezului.

In contextul aniversarii in anul 2010 a 1.685 de ani de la Primul Sinod Ecumenic de la Niceea (325) si a 125 de ani de la recunoasterea oficiala a autocefaliei Bisericii Ortodoxe Romane (1885), la initiativa Preafericitului Parinte Patriarh Daniel, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a aprobat - in sedinta de lucru din 18-19 iunie 2009 - ca anul 2010 sa fie declarat „Anul omagial al Crezului Ortodox si al Autocefaliei romanesti“ in Patriarhia Romana.

Iata cateva observatii ale Parintelui diacon Ioan Ica Jr., care prezentând deosebirile dintre Crezul Roman și Simbolul Antiohiano-Constantinopolitan afirmă: “Sunt desigur și câteva diferențe, dar care nu trebuie supralicitate: în timp ce Crezul Roman recitat la persoana întâi singular își trădează originea în mărturisirea individuală și în cea baptismală, Simbolul Antiohiano-Constantinoploitan e la persoana întâi plural (Pisteuomen…) evidențiază o funcționalitate comunitar-liturgică”
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2010, 11:30:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mi-a placut acest indemn al Fericitului Augustin referitor la Crez: "Ceea ce tocmai ati rostit, prin harul lui Dumnezeu, este asezamantul ortodox al credintei crestinesti, pe care Sfanta Biserica cu tarie se intemeiaza. Ati primit Crezul si l-ati dat inapoi. Incredintati-va ca-l veti pastra de-a pururi in minte si in inima. Rostiti-l pentru voi insiva in zori cand va sculati, cugetati la el cand umblati pe drum, aduceti-va aminte de el cand stati la masa. Fie ca inimile voastre sa cugete aceste scumpe cuvinte chiar si cand dormiti."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2010, 13:14:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din nefericire nu mai constientizam importanta Crezului. Pierdem din vedere ca nu devenim madular al Trupului tainic al lui Hristos decat dupa ce am rostit Crezul. Ma doare sa vad ca nasul citeste Crezul inainte sa boteze un copil.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.05.2010, 21:52:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dincolo de marturisirea noastra de credinta - Crezul- trebuie sa fie o rugaciune. Nu intamplator Biserica il include in cuprisul slujbelor bisericesti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2010, 12:37:05
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu stiu daca e cazul sa vorbesc, dar are legatura cu titlul. cineva mi-a spus ... Crezul este simbolul credintei bisericii ortodoxe. si e o rugaciune, corect?
de ce ortodocsii (pentru ca numai la ortodocsi am auzit) spun ca celelalte religii/secte/culte nu au Crezul si de ce ceilalti nu au Crezul?
ma poate lamuri si pe mine cineva? :-s
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2010, 12:55:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.

Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.

Astept învierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa vie.

Amin!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2010, 17:59:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
nu stiu daca e cazul sa vorbesc, dar are legatura cu titlul. cineva mi-a spus ... Crezul este simbolul credintei bisericii ortodoxe. si e o rugaciune, corect?
de ce ortodocsii (pentru ca numai la ortodocsi am auzit) spun ca celelalte religii/secte/culte nu au Crezul si de ce ceilalti nu au Crezul?
ma poate lamuri si pe mine cineva? :-s
Crezul este prezent si in celelate confesiuni crestine (teoretic stiam ca si protestantii au acceptat Crezul, insa cu adaosul Filioque ). La catolicii intalnim adaosul Filioque- prin care se marturiseste ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul. Acest adaos reprezinta o deosebire doctrinara fundamentala intre Ortodocsi si Catolici. In Bisericile din Apus, Crezul era folosit mai mult la Botez si mai putin la Liturghie, astazi se marturiseste si la Liturghie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2010, 16:42:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Astazi am citit ca din cei 318 de Parinti prezenti la primul sinod ecumenic, au fost trei care nu au semnat Crezul de la Niceea. Unul dintre ei a fost Arie si se pare ca un altul ar fi fost chiar episcopul de la Niceea. Cei care nu au semnat, au invocat ca termenul homoousius, deofiinta, nu se gaseste in Sfanta Scriptura.

Last edited by costel; 06.07.2010 at 16:46:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Simbolul palmei cu ochi myfav06 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 17.01.2016 13:54:59
Crezul sau Simbolul credintei ciocanioan Intrebari utilizatori 1 26.09.2011 12:39:55
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 17:49:34
2010 - Anul omagial al Crezului Ortodox și al Autocefaliei românești ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 22.04.2010 02:35:21