Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.06.2011, 12:00:09
PaulPop PaulPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
se poate tine post doar intr-o anumita parte a zilei?
Din câte cunosc postul trebuie ținut de dimineața până a doua zi în zori; sunt persoane care țin pe ceas de la miezul nopții la miezul nopții următoare - dar aceștia se consideră că greșesc - a mânca noaptea e nefiresc, o fac doar cei bolnavi iar aceia nu trebuie să țină post oricum.
Dacă mersul la biserică creează discordie în familie eu cred că problemele sunt mult mai profunde - așa cum orice partener acceptă ca cel de lângă el să meargă la serviciu zilnic, poate să accepte și mersul la slujba de duminică; sugestia mea ar fi să mergeți ca un cuplu în weekend pe la mănăstirile din apropierea localității unde locuiți - tu ai putea participa la slujbă în timp ce ceilalți membri ai familiei ar putea sta la iarbă verde în apropiere. (e doar o sugestie). Problema cu schimbarea comportamentului după mersul la biserică ține de orgoliu... și eu am trecut prin faze în care simțeam că sunt mai presus de ceilalți cunoscuți pentru că eu eram evlavios... evident nimic mai greșit pentru că nu prin asta mă dovedeam superior altora.
Despre pacea cu aproapele...cu unii e mai greu să fii pe pace pentru că nu te lasă ei în pace... există ființe care dacă simt că le tolerezi anumite comportamente sau cereri tind să pertindă tot mai mult...iar asta nu este nici măcar în beneficiul acelora... Tuturor trebuie să le impui niște limite pe care să le respecte iar dacă ocazional le calcă să le atragi atenția blamând fapta lor, nu pe ei (căci toți suntem supuși greșelii și ispitelor) - asta are un efect educativ extraordinar.
Referitor la treburile de făcut înainte de a merge la biserică - eu consider că nici o treabă importantă nu trebuie planificată în acea zi, nici dimineața, nici apoi... Evident dacă e vorba de o activitate neplanificată sau care presupune ajutorarea apropiaților e bine să fie făcută dar oricum eu zic că după ce revii de la biserică... Pentru mine mersul la biserică e primul și cel mai important lucru de făcut duminica...
Ciudată remarca de la sfârșit..." (Daca o sa mai discutam vreodata despre altceva, veti vedea ca am fost candva o persoana inteligenta)" - să fie vorba de autoironie?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.06.2011, 18:47:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulPop Vezi mesajul
Din câte cunosc postul trebuie ținut de dimineața până a doua zi în zori; sunt persoane care țin pe ceas de la miezul nopții la miezul nopții următoare - dar aceștia se consideră că greșesc - a mânca noaptea e nefiresc, o fac doar cei bolnavi iar aceia nu trebuie să țină post oricum.
ca de la sfârșit..." (Daca o sa mai discutam vreodata despre altceva, veti vedea ca am fost candva o persoana inteligenta)" - să fie vorba de autoironie?

Asa e, si bunicii mele i-a spus parintele Argatu ca postul adevarat se tine din seara precedenta pana in dimineata celei de-a doua zile (adica de joi seara pana sambata dimineata) si ca daca tot ai tinut ziua intreaga, mai bine sa tii si noaptea, cand, oricum, dormi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.06.2011, 18:49:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Glykys, sunt off topic, dar cred nu exista postare de a ta in care personajul principal nu este bunica ta...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.06.2011, 18:54:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Glykys, sunt off topic, dar cred nu exista postare de a ta in care personajul principal nu este bunica ta...
:) Asa este, dar bunica mea chiar are ceva de spus pe acest forum, eu mai putin! :) Daca il auzeam si eu pe parintele Argatu spunand asta, era alta treaba, dar asa, trebuia sa indic sursa :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.06.2011, 07:46:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ciudată remarca de la sfârșit..." (Daca o sa mai discutam vreodata despre altceva, veti vedea ca am fost candva o persoana inteligenta)" - să fie vorba de autoironie?
Habar n-am. Imi cer scuze. Nu eu sunt cea care trebuie sa apreciez daca sunt "inteligenta" sau nu ci dvs sa apreciati in functie de spusele si mai ales faptele mele. Dar nici asta nu conteaza prea mult. Important e sa va fie bine tuturor.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2011, 07:43:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit capitulare

Cred ca remarca mea ar fi vrut sa insemne ceva de genul " sa stiti ca nu sunt chiar asa proasta", la momentul respectiv.
Dar acum realizez ca nu mai are absolut nici un fel de importanta daca sunt desteapta sau proasta. Stiti cum se spune, Domnul mi-a dat, domnul mi-a luat. Acum nu stiu exact daca si despre minte se poate spune asta. De dat e cert ca El ti-o da, dar mai trebuie sa inveti si tu, iar de luat, nu stiu exact daca tot El ti-o "ia" sau te prostesti tu prin faptele tale. Iar aprecierea (judecata) Lui va fii probabil in functie de ce ti-a dat El si ce ai reusit tu sa faci cu ea, sa o cultivi sau sa o pierzi. (ma refer la "minte", la inteligenta si la alte calitati spirituale inrudite).
Din pacate cu regret va anunt ca am fost nevoita sa 'capitulez", sa abandonez cauza, in urma unui conflict cu familia (toata familia), in care mi s-a cerut sa nu mai merg la biserica
si sa nu mai tin post. Nu stiu cu ce am gresit fata de ei, eu am incercat doar sa ii conving ca e important ca macar eu sa merg, din toata familia, sa ma rog pentru toti dar dansii considera ca sunt alte lucruri mai importante de facut si ca atitudinea mea a fost una "ostila".
Sper ca Domnul Isus sa ma ierte ca nu am fost vrednica sa-l urmez, asa cum a spus Evanghelia de duminica. Poate totusi o sa mai am alte ocazii. Uite, Sf. Petru, de exemplu, daca nu s-ar fi "lepadat " de Cristos in noaptea aceea, pana la cantatul cocosilor, ar fi fost ucis chiar atunci si nu ar mai fi putut sa faca ce a facut. As mai vrea daca se poate sa ma mai intalnesc o data cu preotul duhovnic, sa ii explic situatia si sa vad daca ma iarta si el. Nu stiu cand si daca lucrul acesta va fi posibil prea curand. Cred ca si asta este o "incercare" de la Dumnezeu. Poate ca El nu vrea sa ii primeasca inapoi pe cei "cazuti" asa usor ci doar daca dau dovada de multa perseverenta.
Doamne Isuse Cristoase, ai mila de mine pacatosul ( si de toata familia mea)!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.06.2011, 02:55:08
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate cu regret va anunt ca am fost nevoita sa 'capitulez", sa abandonez cauza, in urma unui conflict cu familia (toata familia), in care mi s-a cerut sa nu mai merg la biserica
si sa nu mai tin post.
Îmi pare rău să aud acest lucru. E trist să vezi că se unesc toți împotriva ta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.06.2011, 21:51:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Îmi pare rău să aud acest lucru. E trist să vezi că se unesc toți împotriva ta.
" Doamne , cat s-au inmultit cei ce ma necajesc ! Multi zic sufletului meu : Nu este mantuire lui intru Dumnezeul lui ! Iar Tu Doamne , Sprijinitorul meu esti , slava mea , si Cel ce inalti fruntea mea ! Cu glasul meu catre Domnul am strigat si m-a auzit din muntele cel sfant al Lui ! A Domnului este mantuirea si peste tot poporul Tau binecuvantarea Ta ! " .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.06.2011, 19:36:51
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Postul înseamnă simplitate și lipsa oricărei griji dacă te-ai lăsat în plata Domnului... și nu e oare mult mai simplu ca să nu-ți mai pese de mâncare sau îmbrăcare sau de morala și conștiința gLumii absolut deloc?

Avem poruncile cele vechi care se rezumă la credință și a spune nu la multe lucruri, mai ales mîndriei și păcatelor și neascultării de Dumnezeu și avem una nouă, care spune să-l copiem pe Iisus Hristos în toate mult mai bine decât maimuțele sau papagalii. Exact cum a fost și cum a făcut El de la început și până la sfârșit în tot locul. Deci ar fi frumos să fim ca niște copii mici nu mari, copii trase la indigo după El sau după Ioan, fără pic de erori din pricina tonerului color. Niște poze perfecte, niște imitații ieftine dar cât mai identice, căci numai alea au valoare Adevărată pe Calea Vieții. Și trebuie să răbdăm îndelung pentru a învia, căci la aia ne cheamă, la sfânta răbdare întru Învierea de veci a dragostei. Iar fără rodul dragostei e pierdere de vreme și bucuria nebunilor.
Frumos spus. Domnul sa ne intareasca in dreapta marturisire.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.06.2011, 23:37:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Pt postitorii zilelor noastre

O poveste...inmurata
(pentru postitorii zilelor noastre)


Pleaca ursul la padure
Sa culeaga fragi si mure,
Dar nu ia la intamplare
Orice mura-i iese-n cale,
Ci le-alege mai zemoase,
Fragede, mari si frumoase,
Dulci la gust si aromate,
Proaspete si parfumate.
Apoi scoate tacticos
Un butoi de miere gros
Si-nghite pe saturate
Mure-n miere inmuiate.
Ar mai tot manca, "plapandul",
Dar i-a cam pierit avantul,
Fiindca burta-i ursuleasca
Gata sta ca sa plesneasca.
*
Sade ursul sub umbrar,
Mormaind sub cerul clar:
-Doamne, tare-s multumit
Ca si astazi am postit!


(din "Poezii cu iz de Filocalii")
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
2 intrebari despre munca Cosmin3 Intrebari utilizatori 18 25.04.2019 08:32:31
intrebari despre miezonoptica cred_cu_adevarat Generalitati 0 29.07.2011 21:21:48
Intrebari despre ortodoxie----> Sekhmet Generalitati 1 07.07.2010 08:57:10
intrebari despre evrei dianadi Generalitati 9 01.02.2009 22:10:20
intrebari despre icoane o_copila Pictura si Sculptura Bisericeasca 21 07.08.2008 20:45:17