Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2011, 14:31:15
ciuciu mariana ciuciu mariana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 3
Implicit se poate gatit (coace) prajituri vinerea

Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2011, 16:37:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, se poate.
Doar dacă nu e vreo sărbătoare cu cruce roșie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2011, 23:47:42
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Din bunici stiu, miercuri, vineri si duminica, nu se coace! Acum fiecare face cum vrea si cum poate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2011, 02:22:43
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Din bunici stiu, miercuri, vineri si duminica, nu se coace! Acum fiecare face cum vrea si cum poate.
Sunt uimit. Si de ce nu, daca nu?! Deseori traditia nu are logica, si nu are legatura cu Traditia cea sfanta, sau mai degraba sfintita...
Prea mult folclor in trista noastra tara...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2011, 03:17:17
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Eu in ziua de Ajun muncesc ,iar ziua cind am mai mult timp pentru gatit este vineri.Atunci nu mai gatesc nimic pentru ca nu este bine?Deci ar trebuii sa ne punem pofta in cui si sa gatim dupa sarbatori,chiar este de ris.Doamne Lumineza-ne ca am luat-o razna cu totii si suntem plini de bariere.Ajuta-ne Doamne sa ne gasim echilibru.Fiecare va face pregatirile pentru ziua de Craciun in limita timpului disponibil si bunul Dumnezeu va accepata straduinta fiecaruia.Important este ce avem fiecare in suflet si nu ziua cind gatim sau facem cele necesare casei.Fratii mei haideti sa ne rugam mai bine pentru pace si zile senine ca avem nevoie toti.Sarbatori cu bine la toti.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.12.2011, 08:32:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciuciu mariana Vezi mesajul
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Desigur.
Avem de respectat porunca repausului duminical, nu a repausului de vineri. Aceasta înseamnă că, afară de situația în care este absolut necesar (spre exemplu: cei față de care avem o datorie riscă să rămână nemâncați) trebuie să ne aranjăm lucrurile astfel încât să nu gătim Duminica ori în celelalte zile de poruncă ce nu cad Duminica. Dimpotrivă, vinerea este zi lucrătoare și zi de post: putem face curat, deretica, găti, face alte activități servile. Excepție ar fi Vinerea Mare sau Vinerea Patimilor, cea care cade imediat înainte de Paști, care are un caracter penitențial deosebit. Parcă nu merge să faci bezele tocmai în ziua când Domnul urcă pe Calvar, nu ?

Deci, enunțul poruncii ar fi: "să nu faci munci servile Duminicile și în celelalte zile oprite". Munci servile înseamnă muncile care, odinioară, erau apanajul sclavilor. De exemplu: curățenia, spălatul (manual) al rufelor, spartul lemnelor. Sau gătitul. Pe de altă parte, dacă din neglijență ori ca urmare a unei situații neprevăzute s-ar putea ca, nespărgând lemne, familia să dârdâie de frig, a nu sparge lemne fiindcă e Duminică nu mai înseamnă respectare a poruncii, ci fariseism.
În contextul orânduirii de azi, care formal nu mai este sclavagistă, respectarea Poruncii a Treia mai înseamnă să evităm, pe cât posibil, munca în acele domenii din care ne câștigăm pâinea. Astfel cizmarul ar fi bine să nu își țină atelierul deschis în zi de Duminică, băcanul să își închidă băcănia, arhitectul să își țină biroul închis, medicul să nu stea la cabinet, afară de cazurile de urgență, etc. Prin contrast, putem face munci nobile Duminica. Putem desena, împodobi casa, chiar broda, elevii pot face compunerea la română, fiindcă toate acestea nu erau apanajul sclavilor.

Ce înseamnă zile oprite ? Sunt zile oprite pentru Domnul. Acestea sunt toate Duminicile de peste an și celelate sărbători majore (care în calendar sunt marcate cu roșu aldin și cruce). "Oprite pentru Domnul", adică trebuie să mergem la biserică și să ne rugăm. Acum înțelegem mai bine de ce preoții și ceilalți care lucrează în biserică (clopotari, etc) respectă Porunca a Treia în felul lor: ei sunt servii Domnului. Servi ai Domnului suntem toți, dar, în timp ce noi, ceilalți avem ogorul nostru pe care trebuie să îl lucrăm, leviții au chiar ogorul Domnului pe care trebuie să îl lucre, astfel încât ziua oprită este chiar ziua în care trebuie să lucreze mai mult.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2011, 09:32:53
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciuciu mariana Vezi mesajul
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!
N-ai nici o opreliste! Nu confunda vinerea din Postul Craciunului cu Vinerea Mare din Postul Pastelui!
Bine....mai sunt unele pupeze care n-au nici un chef sa faca nimic in bucatarie sau le-a inzestrat Dumnezeu cu doua maini stangi si atunci baga textul "E vineri si nu avem voie sa gatim sau sa coacem!". La tine nu cred ca e cazul!
Spor la treaba si Craciun fericit!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2011, 09:39:42
ciuciu mariana ciuciu mariana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2011
Mesaje: 3
Implicit Va multumesc pentru raspuns

Dragi mei va multumesc mult pentru timpul acordat, nu am vrut sa supar pe nimeni cu intrebarea mea, am auzit si eu lucrul acesta si am vrut sa ma informez mai temeinic. Spor in toate. Doamne ajuta
Sarbatori Luminate va doresc!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2011, 09:57:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dar ce se intampla cu angajatii din acele sectoare unde lucrul se desfasoara non-stop?
Spitale,inchisori,restaurante,supermaketuri,transp ort,uzine,laboratoare etc????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.12.2011 at 10:00:48.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2011, 10:22:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciuciu mariana Vezi mesajul
Buna ziua
As dori sa stiu daca este ingaduit sau nu, crestineste sa gatesc ( coc )prajiturile vinerea?
Va multumesc mult.
Doamne ajuta!
Puteti, doar ca in general femeile evita sa o faca, pentru ca vinerea fiind post, nu pot gusta din creme si ce mai fac ,deci e mai greu sa gatesti fara sa gusti :) De aceea "se zice" in popor ca nu e bine sa gatesti miercurea si vinerea prajituri, cum spunea doamna Mirabela, in acest sens, nu ca ar exista vreo interdictie ca atare. Asta e valabil pentru o femeie care tine post, pentru celelalte, aceasta masura preventiva de a nu fi tentate sa-si "strice" postul gustand, nu are sens.

Last edited by ioanna; 22.12.2011 at 10:33:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vinerea Mare Annamarria Generalitati 16 06.04.2018 05:14:06
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 06.01.2014 00:46:58
Prajituri, alimente de post Simona-Marilena Postul 3 14.12.2009 00:14:23
vinerea mare! icamilin Diverse Sarbatori 2 17.04.2009 13:34:15
DESPRE GATIT dodo Generalitati 21 14.01.2008 00:55:33