Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 08.11.2016, 08:34:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu numai marii oameni de stiinta asasinati de inchizitie,
Care, dom'le ? O lista, ceva ? Nu, texte: asta ati invatat de la comunisti, asta debitati neobosit. Pana cand, Catilina ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #242  
Vechi 08.11.2016, 09:07:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

De Giordano Bruno ati auzit ? Patru sute de ani după executarea sa, Biserica Catolică, prin glasul papei Ioan-Paul II, și-a exprimat "profunda durere", regretând eroarea comisă prin condamnarea la moarte a lui Giordano Bruno!

De Nicolaus Copernic , ale carui scrieri au fost condamnate de Biserica Catolica, ati auzit ?

De Galileo Galilei ati auzit ?

Dar dincolo de aceste mari nume, inchizitia se face vinovata si pentru condamnarea la moartea si executarea unor oameni simpli, pentru invinuiri absurde- in aceea epoca, era suficient ca un vecin care te ura sa duca un denunt secret la inchizitie, in care sa te acuze in mod evident absurd de vrajitorie, ca sa fii condamnat la moarte!

Apoi inchizitia a fost utilizata si ca o arma politica de diversi regi sau imparati din epoca medievala, pentru a scapa de adversarii politicii!
Reply With Quote
  #243  
Vechi 08.11.2016, 09:11:22
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cîteva avantaje ale ȘA:

- îi oferi șansa de a avea o copilărie lipsită de teme zilnice pentru acasă și de lecții lungi și greoaie de memorat pentru a doua zi
temele sunt pt a fixa si exersa noile continuturi si notiuni. Si in homeschooling trebuie aplicate aceste metode de fixare.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- în schimb îi alegi materiale de studiu de calitate, pentru cultura generală
poti face asta si daca merge copilul tau la scoala; cine iti interzice sa nu-i oferi si altceva fata de ceea ce e indrumat sa cerceteze la scoala?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- ai timp mai mult să te axezi pe talentele lui și încerci să le dezvolți, ajutat de profesori din domeniu
poti sa o faci, iti interzice invatatorul sau profesorul sa trimiti copilul la scoala vocationala sau la diferite cluburi?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- nu ești obligat zilnic să trezești toată familia dis-de-dimineață
chiar? motiv mai pueril nu puteai gasi. Hai sa dormim toti pana la amiaz, ca ne pica totul din cer.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- nu ești obligat să angajezi o ”bonă” sau pe bunici ca să-i ia de la școală la amiază
- nu ești obligat să-i lași la after school
cine te obliga? ha ha ha ha....ha; mai gandeste-te.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- nu ai manuale alternative care se tot schimbă. Poți opta cu succes pentru cele de acum 30 de ani: http://manualul.info/
se tot schimba pt a ca se adapteaza in continut noilor generatii...
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- nu te confrunți cu lipsa manualelor, de exemplu taică-meu care e învățător nu a primit nici în ziua de azi manuale de-a III-a și acuși e gata semestrul
ooo, si cum o sa te confrunti!

Avantaje mai puerile n-am citit nicaieri. Expui ca si cum invatamantul iti interzice sa te mai ocupi in vreun fel de copilul tau.
Din nefericire, gandesti ca majoritatea parintilor: daca va trimiteti copiii la scoala nu mai aveti datoria morala de a va ingriji de educatia lor. "'de aia te trimit la scoala, sa te educe aia". Nu asta e scoala si educatia!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #244  
Vechi 08.11.2016, 09:40:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu cred ca scoala acasa ar reprezenta o alternativa viabila!

Intradevar, problemele din sistemul de invatamant romanesc de astazi sunt foarte mari (si cred ca in anii 90 eveam un sistem de invatamant mai bun, iar legea educatiei din 1995 a fost destul de buna si trebuia pastrata), insa un copil este bine sa creasca tot impreuna cu altii copii, sa invete tot in sistemul public de stat de educatie!

Ca si organizare, as vedea astfel un invatamant de stat

-In primul rand, pentru ca un copil sa se poata bucura de copilarie, renuntat la inovatiile aparute in ultimii ani, cu absurditati de genul clasa 0, sau cu fortarea invatarii unor discipline, la varste mult prea mici!

-Gradinita nu trebuie sa fie obligatorie (cum ne era obligatorie nici inainte de 1990), iar la gradinitii copii sa invete in primul rand sa socializeze intre ei, sa invete deprinde practice de baza, sa se joace, etc!
Dar renuntat la absurditatile de genul ca la gradinita deja sa-l obligi sa invete sa scrie sau sa citeasca, ori chiar sa inceapa sa invete o liba straina.


-Apoi scoala generala de 8 clase sa fie obligatorie. In clasele 1-4 sa invete lucruri de baza (a scrie, a citi, operatiuni matematice elementare, cunostiinte generale despre istorie, geografie, biologie).

In clasele 5-8 sa invete lucruri care tin de cultura generala, si pe care orice om, indiferent de meseria care o va practica in viata, trebuie sa le cunoasca.

-Apoi dupa terminarea celor 8 clase obligatorii, fiecare elev sa aleaga o anumita specializare, in functie de aptitudinile si inclinatiile sale

-Daca are aplecare sau pasiuni spre o anumita meserie practica, sa fie indrumat sa faca o scoala profesionala ori liceu industrial. Din pacate astazi invatamantul profesional in Romania este la pamant, fiind o criza acuta de meseriasi (instalatori, electricieni, sudori, fierar-betonisti, etc).

Invatamantul profesional trebuia complet reorganizat, astfel incat in scolile profesionale sa se puna accent pe instruirea practica a elevilor in meseria respectiva (dar pentru asta trebuia dotate acele scoli profesionale cu utilaje de specialitate si schimbata complet programa scolara. De exemplul, daca un elev , dupa terminarea celor 8 clase obligatorii, vreia sa se califice in meseria de electrician-constructor, apoi el trebuia ca cel putin 6 ore/zi sa stea pe santier, sa invete practic meseria, si nu in sala de clasa).

Nu stiu cum este in Franta de exemplul si cum sunt instruiti elevii care vor sa invete o meserie, si cat accent se pune acolo pe instruirea practica a acestora.

O alta masura pentru dezvoltarea invatamantului profesional care s-ar putea adopta, ar fi si organizarea unor scoli profesionale in comun de ministerul educatiei si de unele companii nationale (Hidroelectrica, Transelectrica, Romgaz, Transgaz, Nuclearelectrica, CN Posta Romana, CN Radiorelee, CFR-SA-Infrastructura, SNTFC-CFR-Calatori, SNTFC-CFR-Marfa, Tarom, Administratia porturilor si canalelor navigabile, Romatsa, etc), in care numarul de elevi scolarizati sa fie strict in functie de necesarul de personal operativ al acestor companii nationale, astfel incat, dupa terminarea acelei scoli profesionale, elevului respectiv sa i se poata asigura si locul de munca in cadrul uneia din aceste companii nationale, asa cum se asigura inainte de 1990.


-Daca elevul respectiv are un anumit talent literar, muzical, sportiv, etc, atunci sa fie indrumat, dupa terminarea celor 8 clase obligatorii, sa dea la un liceu vocational (muzical, sportiv, etc)


-Daca elevul respectiv are inclinatie spre studiu, atunci sa fie indrumat sa faca un liceu teoretic si apoi o facultate.

Si foarte important- in sistemul public de invatamant de stat din Romania, sa li se explice elevilor si sa li se insufle valorile familiei traditionale (formate dintr-un barbat si o femeie), a moralitatii si bunelor moravuri, a respectului fata de ceilalti oameni, a importantei familiei ca celula de baza a societatii, etc!
Reply With Quote
  #245  
Vechi 08.11.2016, 10:20:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
temele sunt pt a fixa si exersa noile continuturi si notiuni. Si in homeschooling trebuie aplicate aceste metode de fixare.
Da, însă nu la niveluri duse pînă la exagerare. Ești la curent cu dificultatea temelor pe care le primesc elevii, chiar de la clasele primare, în special la mate? Poți tu să memorezi textele de la biologie, geografie și istorie din manualele de liceu? Comentariile interminabile de la română?

Citat:
poti face asta si daca merge copilul tau la scoala; cine iti interzice sa nu-i oferi si altceva fata de ceea ce e indrumat sa cerceteze la scoala?
După ce vei vedea cum nici tu, nici copiii tăi nu veți mai avea timp nici de odihna necesară, să te văd atunci cum vei mai dori și altceva în plus față de ceea ce e obligat elevul să facă pentru la școală.

Citat:
poti sa o faci, iti interzice invatatorul sau profesorul sa trimiti copilul la scoala vocationala sau la diferite cluburi?
Să presupunem că vei găsi o fereastră pentru a-i cultiva talentul. Permanent, constant, periodic - altfel nu se poate. Plus lecțiile și ce mai e de făcut. Ce se va alege de copilul respectiv după cîțiva ani? Va rezista el cu brio la tot acest program dus la limită? O să vezi, te vei convinge singur.

Citat:
chiar? motiv mai pueril nu puteai gasi. Hai sa dormim toti pana la amiaz, ca ne pica totul din cer.
Papi, sînt familii cu mai mulți copii, dintre care și bebeluși. Să zicem că ai unul la școală, altul la grădiniță și un bebe de 6 luni. Scoal-o pa mama la 6:30 - maxim 7 ca să-i pregătească pentru plecare în timp util, presupunînd că tu o să-i duci. Tu n-o să reușești singur, îți garantez! Dar bebelușul are nevoie de odihnă, de alăptare la cerere, lui nu-i pasă că ceilalți au program. Ce să mai zici de familii cu 4 sau 5 copii?... Eventual care locuiesc în două camere sau în condiții modeste. În sfîrșit, există tot felul de situații pe care tu nu ți le imaginezi sau nu te gîndești că se poate și altfel decît în cazul tău.

Citat:
cine te obliga? ha ha ha ha....ha; mai gandeste-te.
Să mă gîndesc la ce? Spune-mi cine-i va lua de la ore la amiază dacă părinții lucrează. Moș Crăciun?

Citat:
se tot schimba pt a ca se adapteaza in continut noilor generatii...
Dacă s-ar adapta la modul corect, lent, avînd o stabilitate în timp - da! Dar se pare că nu ai auzit de maualele alternative și de marea varză din eduacție care se perpetuează de vreo două decenii încoace.

Citat:
Avantaje mai puerile n-am citit nicaieri. Expui ca si cum invatamantul iti interzice sa te mai ocupi in vreun fel de copilul tau.
Sistemul nu-i lasă timp copilului să aibă o copilărie. Îi cere să aibă neapărat o memorie excelentă, încă de la clasa I. Nu-ți lasă timp pentru altceva decît toceală și multe exerciții și probleme din culegeri.

Citat:
Din nefericire, gandesti ca majoritatea parintilor: daca va trimiteti copiii la scoala nu mai aveti datoria morala de a va ingriji de educatia lor. "'de aia te trimit la scoala, sa te educe aia". Nu asta e scoala si educatia!
Așa ți se pare ție că gîndesc eu? De unde concluzia asta?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #246  
Vechi 08.11.2016, 10:39:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar foarte la amanunt, adica cu precizari limpezi referitoare la nevoile concrete ale unui copil si la dezvoltarea lui psiho-sociala si nu numai. As vrea sa stiu, in mod onest, clar formulat, si ce castiga parintii din alternativa asta. Daca nu putem spune care e castigul nostru, limpede/concret, inseamna ori ca nu ne dam seama ce facem ori ca nu suntem onesti.
De fapt primul și cel mai mare avantaj al unui copil școlit acasă este că nu e rupt de mama și de familie de la o vîrstă fragedă. Dacă ar merge la școală de la 10-11 ani mai înțeleg, dar să-l smulgi de la 3 ani ca să-l instituționalizezi pentru că mama trebuie să meargă la serviciu - asta e strigător la cer!

Sigur că socializarea este obligatorie, dar participarea într-o colectivitate de genul claselor de la școală ar putea să înceapă un pic mai tîrziu, cînd omulețul e puțin mai copt, mai pregătit pentru competiție și pentru întîlnirea cu răul din societate, fie că vine din partea colegilor, fie din partea cadrelor didactice.

La modul cel mai sincer, dacă aș putea aș face clasele primare acasă și i-aș înscrie într-a V-a în învățămîntul de stat. În timpul ăsta aș vedea dacă ni se potrivește metoda și, dacă nu, încercăm să-i înscriem înainte de gimnaziu.

Problema e că nu știu de pe acum nici cît de inteligenți sînt copiii, nu știu dacă vor putea trece de acele examene de echivalare, nu știu nici în ce constă ele, la ce obiecte se dau, nu am întîlnit concret oameni care eventual au venit din străinătate în România pentru a-i adapta pe ai lor la sistemul nostru public.

Deci deocamdată alternativa ȘA cade, însă mai e timp de meditat pe tema asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 08.11.2016, 10:55:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De Giordano Bruno ati auzit ? Patru sute de ani după executarea sa, Biserica Catolică, prin glasul papei Ioan-Paul II, și-a exprimat "profunda durere", regretând eroarea comisă prin condamnarea la moarte a lui Giordano Bruno!

De Nicolaus Copernic , ale carui scrieri au fost condamnate de Biserica Catolica, ati auzit ?

De Galileo Galilei ati auzit ?
Lasa-i, domle, pe ultimii doi. Copernic a fost preot catolic. A fost inmormantat cu onor, in altarul bisericii pe care a slujit-o.

Galilei a fost prieten cu papa. A murit in patul lui, intr-un palat.

Vorbim de:
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
marii oameni de stiinta asasinati de inchizitie,
sau despre ce vorbim ? Asta afirmati in mod gratuit, nu ? Prin urmare lista pe care ati furnizat-o de "mari oameni de stiinta asasinati de inchizitie" este urmatoarea:
1. Print "Giordano Bruno"
2. Goto 1
3. Run.

Acuma, presupunand ca Giordano Bruno a murit asasinat si ca autoarea asasinatului este Inchizitia, ramane sa ne spuneti prin ce anume Giordano Bruno a fost "mare om de stiinta". Succes in demonstratie !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #248  
Vechi 08.11.2016, 13:11:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
temele sunt pt a fixa si exersa noile continuturi si notiuni. Si in homeschooling trebuie aplicate aceste metode de fixare.
Intr-adevar. Problema ridicata insa de copii si parinti este cantitatea - prea mult timp consumat cu temele. Poate ca programa e prea incarcata, sunt prea multe obiective de atins. Si daca invatamantul se vrea formativ iar nu mai ales informativ, atunci cred ca merita regandita problema temelor. Apropos, la Constanta tocmai se deruleaza experiment pedagogic - copiii nu mai au teme. De vazut rezultatele!...:)
Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
poti face asta si daca merge copilul tau la scoala; cine iti interzice sa nu-i oferi si altceva fata de ceea ce e indrumat sa cerceteze la scoala?
poti sa o faci, iti interzice invatatorul sau profesorul sa trimiti copilul la scoala vocationala sau la diferite cluburi?
Iarasi se pune problema timpului, a efortului, a resurselor limitate.
Uneori, noi ne intrebam cum rezista copiii care lucreaza, practic, din zori in noapte: teme, scoala, club, cerc etc. De joaca in aer liber nu prea mai e timp. Si apoi mai vine si tentatia computerului, televizorului etc. Curios ca daca nu se tin "la zi" cu noutatile din sfera desene animate/jocuri, apare fenomenul marginalizarii in grupurile de elevi.
Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
se tot schimba pt a ca se adapteaza in continut noilor generatii...
Da. Aici intervine si presiunea de pe piata de munca, finalitatea tot mai competitionala etc.
In definitiv, pentru ce pregatim copiii? Ce fel de adult voim sa "producem"? Imaginati-va o lume in care baietii se ocupa cu ogorul si cu alte cateva activitati casnice, in limita vechilor practici de la noi. Cum ar trebui sa fie scoala, in acest caz? Din pacate tendinta nu e spre cultivarea tarinei si spre activitatile traditionale, ci spre supratehnologie si comert.

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Expui ca si cum invatamantul iti interzice sa te mai ocupi in vreun fel de copilul tau.
Din nefericire, gandesti ca majoritatea parintilor: daca va trimiteti copiii la scoala nu mai aveti datoria morala de a va ingriji de educatia lor. "'de aia te trimit la scoala, sa te educe aia". Nu asta e scoala si educatia!
O problema ar fi ca apare adeseori un conflict intre influenta parentala si activitatile scolare. Alte valori, tendinte, practici. Alta filosofie de viata. In acest caz greul cade pe copil, el fiind silit sa impace cumva cele doua medii educogene - familia si scoala. Adesori nu reuseste s-o faca si e silit sa se chinuiasca, sperind ca va veni ziua cand va scapa si de scoala si de familie. Abandonul, fuga sunt o amenintare concreta. La care se adauga, mai des, diverse forme de imbolnavire.
Problema care ramane mereu de discutat este idealul educational. Dar nu stiu ca in istorie sa fi fost prea des un acord in acest sens. Probabil, in mod fatal, suntem siliti sa ne razboim pentru promovarea unui ideal sau al altuia si sa purtam o suferinta cronica datorata galcevei generalizate.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 08.11.2016, 14:03:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
nu știu dacă vor putea trece de acele examene de echivalare,
Sa nu confundam doua lucruri: invatamantul la distanta si scoala acasa. Invatamantul la distanta este forma acreditata. Fiica mea nu are de dat niciun examen de echivalare, fiindca face invatamant de stat, acreditat, doar ca il face la distanta. Va intra direct in bac. Exista si invatamant particular acreditat si la distanta. Nici la aceia nu e nevoie de echivalari, si ei intra direct in bac.

Scoala acasa este o forma improvizata si neacreditata de scoala, in care parintii functioneaza pe post de profesori. De aici, necesitatea echivalarilor. Este si aceasta o forma larg practicata de catolicii traditionalisti, in care mai multe familii coopereaza si constituie mici clase. De exemplu, eu as putea preda biologia si chimia fiului meu, Ioan. Un confrate din parohie, care e inginer, ar putea preda matematica si fizica fiului lui, Hugo. Si atunci, ne asociem. Eu predau biologia si chimia fiilor nostri Ioan si Hugo, iar el le preda mate si fizica, in timp ce eu am partida de bridge. Ne asociem cu o a treia familie, unde mama e arhitecta si le poate preda desenul si istoria artei. De regula, intra cam intre 4 si 6 elevi in aceste mici clase de homeschooling. Oficial, ele nu tin de parohie, fiindca ar fi prea complicat din punct de vedere birocratic sa se ceara acreditare pentru fiecare asemenea microgrup si inspectoratul ar incepe sa puna tot felul de conditii: cerinte gandite pentru scoli, nu pentru case de oameni. In practica preotul sprijina astfel de lucruri: el face vorba, el imi spune "vedeti, doamna X e arhitecta, a mai facut asta cu fiul ei care e student acum, vorbiti dv sau sa vorbesc eu ?". De multe ori, pune la dispozitie sala de cateheza, care tot sta degeaba o gramada de timp.

Mai exista si forme mixte. Copilul merge la scoala, iar parintii fac un fel se seminarii la sala de cateheza despre ce au facut la scoala, ce au priceput si ce n-au priceput, etc. Presupun un efort mai mic din partea parintilor, fiindca se fac una sau doua ore pe zi, ca si complemente ale scolii, iar copilul poate veni la toate sau numai la unele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.11.2016 at 14:12:20.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 08.11.2016, 14:55:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, însă nu la niveluri duse pînă la exagerare. Ești la curent cu dificultatea temelor pe care le primesc elevii, chiar de la clasele primare, în special la mate? Poți tu să memorezi textele de la biologie, geografie și istorie din manualele de liceu? Comentariile interminabile de la română?
Asa e. Motiv pentru care unii profesori prefera sa renunte la manuale. Insa e cu dus si intors, intrucat unul dintre obiectivele educatiei scolare este sa dezvolte deprinderea complexa de a lucra, independent, cu un manual. Pe de alta parte sunt si multe lucrari care insotesc manualele - afaceri ale editurilor, trebe sa le suportam...


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Să presupunem că vei găsi o fereastră pentru a-i cultiva talentul. Permanent, constant, periodic - altfel nu se poate. Plus lecțiile și ce mai e de făcut. Ce se va alege de copilul respectiv după cîțiva ani? Va rezista el cu brio la tot acest program dus la limită? O să vezi, te vei convinge singur.
Asa e. Ca urmare, in timp suntem siliti sa alegem. Majoritatea aleg scoala iar pasiunile din mica scolaritate trec pe locul doi. Asa s-au pierdut la noi multe capacitati, multe talente. In schimb am obtinut un lot mai serios de amatori. Poate ca e bine si asa, totusi.



Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Să zicem că ai unul la școală, altul la grădiniță și un bebe de 6 luni. Scoal-o pa mama la 6:30 - maxim 7 ca să-i pregătească pentru plecare în timp util, presupunînd că tu o să-i duci. Tu n-o să reușești singur, îți garantez! Dar bebelușul are nevoie de odihnă, de alăptare la cerere, lui nu-i pasă că ceilalți au program. Ce să mai zici de familii cu 4 sau 5 copii?... Eventual care locuiesc în două camere...
Ai descris exact situatia noastra...:) Si totusi ne descurcam. Cei mari se mai ajuta unul pe altul, o mai ajuta si pe mama, iar baiatul ma ajuta pe mine in unele treburi. Foarte folositor ca au capatat micile deprinderi ale bucatariei - nu mai e nevoie, de pilda, sa le spalam noi vasele ori sa ducem gunoiul etc.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Să mă gîndesc la ce? Spune-mi cine-i va lua de la ore la amiază dacă părinții lucrează. Moș Crăciun?
O solutie e sa angajezi o babuta...:) La noi se practica. Anul trecut, fapt amuzant: pe usa blocului, un mic anunt solicita pensionara care sa insoteasca eleva la scoala si acasa. Numai ca eleva era ... la liceu. Iar pensionara gasita a fost o doamna cu inaltimea de ...1m. O fosta artista de la Circul de Stat. Sa vezi cuplu!....:) Deci daca nu merge cu Mos Craciun, merge si cu alte personaje din basme...



Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
...manualele alternative și de marea varză ...
Mda... Din pacate.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sistemul nu-i lasă timp copilului să aibă o copilărie.
Un adevar ingrozitor. Probabil ca nici o faptura nu e mai oropsita azi decat copilul de scoala.
Ipoteza mea e ca multi isi vor lua "revansa" dupa incheierea studiilor. Vom avea adolescenti si mai "intarziati" decat sunt acum. Iar sotiile vor zice si mai apasat ca au acasa "n copii + 1".... Ele fiind silite sa poarte tot greul.
Anticipez ca adolescenta se va incheia dupa 50 de ani... Sau niciodata. Urmarea unor frustrari imense acumulate in copilaria furata.

Solutia pe care o vad eu ar fi o regandire a invatamantului din perspectiva familiei. Pparintii si copiii ar trebui sa aiba un cuvant mult mai ferm de spus. In definitiv, beneficiarii scolii sunt elevii, nu altcineva... Dar ceea ce vedem azi in scoli arata ca asta e mai degraba un vis albastru propulsat intr-un viitor incert...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa