Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2007, 03:28:30
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dragii mei eu ma rog mai tot timpul stind pe scaun, e gresit?
La marile sarbatori stau in genunchi in fata patului.
Cum e mai bine , voi in ce pozitie va rugati? ma refer la rugaciunile de seara si dimineata.
Cu noi este Dumnezeu
Intelegeti neamuri si va plecati.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2007, 13:31:10
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

rugaciunea omul smerit o face IN GENUNCHI SI IN FATA ICOANELOR MINTUITORULUI SI A MAICII DOMNULUI,sau cel putin in picioare,NICIODATA pe scaun caci asta inseamna lipsa de smerenie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2007, 10:11:07
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
rugaciunea omul smerit o face IN GENUNCHI SI IN FATA ICOANELOR MINTUITORULUI SI A MAICII DOMNULUI,sau cel putin in picioare,NICIODATA pe scaun caci asta inseamna lipsa de smerenie.
Ma intreb cum se impaca asta cu slujbele de la catolici si protestanti, atat de admirate prosteste de multi romani ortodocsi pentru randuiala, disciplina si curatenia lor. Credinciosii se aseaza frumos cu funduletul pe bancuta si se roaga stand in fund?Pentru ca banuiesc ca si la ei, la liturghie, credinciosii spun macar Tatal Nostru si Crezul, nu stau chiar ca la teatru.
Pe de alta parte, din cate stiu, rugaciunea mintii se poate spune oricand in gand, indiferent ce faci sau in ce pozitie esti in momentul ala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2007, 11:27:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca in timpul rugaciunii noi trebuie sa implicam toata fiinta noastra (trup si suflet)pentru ca omul intreg este trup si suflet- Sf Grigorie Palama. Nu intamplator in ortodoxie nu exista banci, pentru ca biserica nu este o scoala unde se preda Scriptura, ci este un locul unde se realizeaza mantuirea. In actul adorarii lui Dumnezeu implicamatat sufletul, cat si trupul(prin metanie, cuvant, acte)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2008, 06:39:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Pe de alta parte, din cate stiu, rugaciunea mintii se poate spune oricand in gand, indiferent ce faci sau in ce pozitie esti in momentul ala.
si eu tot asa stiu, si asa ne-a spus si parintele nostru sa facem.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2008, 12:57:04
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Pai depinde de anumiti factori.

Daca cineva este bolnav si este prea batran nu-i poti cere sa stea in genunchi sau in picioare poate sa se roage si intins in pat si pe scaun. Intentia conteaza si cat suflet si inima pune in rugaciune.

Dar de obicei cand omul sta in genunchi il ajuta mai mult la rugaciune acest lucru decat atunci cand sta pe scaun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2008, 13:11:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Cred ca in timpul rugaciunii noi trebuie sa implicam toata fiinta noastra (trup si suflet)pentru ca omul intreg este trup si suflet- Sf Grigorie Palama. Nu intamplator in ortodoxie nu exista banci, pentru ca biserica nu este o scoala unde se preda Scriptura, ci este un locul unde se realizeaza mantuirea. In actul adorarii lui Dumnezeu implicamatat sufletul, cat si trupul(prin metanie, cuvant, acte)
Apropo de banci ... am observat in unele biserici ca au inceput sa puna scaune pe partea stanga si pe partea dreapta. Nu vorbesc de scaunele lipite de peretii bisericii, acelea trebuie sa existe pentru oamenii batrani si bolnavi. Dar a umple biserica cu scaune mi se pare un lucru neortodox. Parca am fi intr-o sala de spectacol unde toti vin sa asculte vreun concert sau mai stiu eu ce.

Biserica este un loc de rugaciune este un spital duhovnicesc, eu stiu ca in fata lui Dumnezeu nu vii sa stai pe scaun atata timp cat esti sanatos. Asta este un fel de lipsa de bunsimt.

In fata lui Dumnezu (inaintea Sfantului Altar) unde se afla Insusi Trupul si Sangele Domnului spunea o maicuta ca trebuie sa stam cu frica si cu cutremur.

Catolicii au banci pentru ca la ei in Biserica si asa nu exista nici o stare duhovniceasca care se afle in Biserica ortodoxa. La ei se simte ceva sec incomplet, nedesavarsit.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.08.2008, 23:36:03
whist whist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Dar ce stiti voi sa judecati...important e ca se roaga omul!!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2008, 01:15:36
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Depinde de situatie . Eu daca sunt in camera cu cativa colegi si nu vreau sa vada altii ca ma rog . Trebuie sa ma rog culcat in pat cum pot.
Daca se poate ar trebuii sa ne rugam cum spune sofia.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2008, 19:29:47
nistor nistor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 11
Implicit

rugaciunea e bine sa fie facuta tot timpul,insa in functie de situatie,poate sa difere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
RUGACIUNE iosif Pocainta 12 17.03.2010 22:47:50
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44