Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2006, 01:00:34
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

putem sa ne miruim acasa de cite ori vrem?
putem sa ne miruim macar seara la culcare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.04.2006, 17:30:33
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

da, putem :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2008, 18:41:48
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Nu de cate ori vrem, ci doar cand plecam la un drum lung, cand nu ne simtim bine si desigur dimineata si seara dupa rugaciune. Pentru amanunte, suna-ti duhovnicul. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 18:45:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Pentru amanunte, suna-ti duhovnicul. Doamne ajuta.
Emilian, sunt sigur ca tu vorbesti cu duhovnicul tau la telefon. Nu am nimic in potriva, ci doar m-ai facut sa zambesc cu acest indemn al tau catre toti: "suna-ti duhovnicul" :D Suna comic pentru mine :rolleyes:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2008, 20:04:57
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Frate, departe de mine vre-un gand rau in cuvintele mele urmatoare, dar esti off-topic. Nu trebuia sa pui un post numai ca sa-mi spui ca suna comic pentru tine cuvintele mele. N-au decat sa sune comic si imi pare rau pentru tine ca tu nu-ti suni duhovnicul. Nu cumva ai postat numai sa te lauzi ca ai 1000 de posturi sunb nume ? Sa-ti fie rusine ! In loc sa dai un raspuns bun surioarei Nicoleta, te apuci si bati campi.
On-topic : De asemenea, Nicoleta, te poti mirui dupa oricare alta rugaciune citita care o spui in decursul oricarei zile. bucura-te surioara, ca ai aflat lumina cea adevarata. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2008, 20:35:43
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu daca am ceva de vorbit ma duc si vorbesc fata in fata cu parintele, nu la telefon, ca dupa aia risti sa vorbesti mai mult la telefon decat fata in fata, pentru ca devine obisnuinta sau o slabiciune, si poate saracul parinte are si alte treburi, neavand timp oricand sa compatimeasca la telefon pe ucenicii lui ca iar au pacatuit sarmannii cu gandul sau orice alta framantare pe moment.
Iti spun cinstit si foarte serios ca din moment ce ti-ai luat responsabilitatea spovedaniei, trebuie sa fii "barbat" sa iti asumi si raspunderea eventualelor caderi sau a diverselor framantari pana ajungi din nou la spovedanie, fata in fata cu parintele, fara sa-l anunti prin telefon, pentru ca eu cred ca si preotul este un om si are dreptul la putina liniste dupa atatea si atatea ore de spovedit in biserica. Bine, dar nu vreau sa fiu nici radical, il suni, dar nu la orice problema minora :)
Si am mentionat acestea, ca nu cumva in timp sa se deprinda oamenii cu spovedania la distanta, dar dintr-un anumit punct de vedere sunt de acord cu tine, sa ne sunam totusi duhovnicul in situatii mai deosebite, de exemplu cand suntem plecati in provincie, si trebuie sa iei o decizie care tine de credinta, dar si asa tot mi se pare putin cam deplasat, din moment ce esti un om cat de cat informat duhovniceste, stii cum si ce sa faci si in situatii mai complicate, ca doar trebuie sa fim descurcareti, nu sa depindem de telefonul mobil pentru a vorbi cu duhovnicul.
Uite, eu de exemplu, am pacate, imi stiu caderile, stiu ce trebuie sa fac, dar nu fac! Asta e problema si raspunsul la toate pacatele si framantarile mele, iar daca as fi pus intr-o situatie mai deosebita sau complicata, iau deciziile pe moment, deciziile care mi le dicteaza constiinta religioasa, ca de aia credem in Dumnezeu, ca El sa nu ne lase de izbeliste cand suntem si singurei, ci sa ne ajute sa gandim lucid si corect in duhul credintei atunci cand o cere situatia, sa luam decizii cu folos ;)
Te rog sa nu te superi pe mine, eu nu m-am suparat pe tine si iar m-ai facut sa zambesc cand mi-ai spus ca as fi ceva in ochii mei cu numarul postarilor. Eu am postat ce am simtit pe moment, si asa fac peste tot si cu toate mesajele pe care le postez, pur si simplu imi scriu parerea si atat, fara sa ma gandesc cum sa scriu sau cat anume.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2008, 22:02:52
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu daca am ceva de vorbit ma duc si vorbesc fata in fata cu parintele, nu la telefon, ca dupa aia risti sa vorbesti mai mult la telefon decat fata in fata, pentru ca devine obisnuinta sau o slabiciune, si poate saracul parinte are si alte treburi, neavand timp oricand sa compatimeasca la telefon pe ucenicii lui ca iar au pacatuit sarmannii cu gandul sau orice alta framantare pe moment.
Iti spun cinstit si foarte serios ca din moment ce ti-ai luat responsabilitatea spovedaniei, trebuie sa fii "barbat" sa iti asumi si raspunderea eventualelor caderi sau a diverselor framantari pana ajungi din nou la spovedanie, fata in fata cu parintele, fara sa-l anunti prin telefon, pentru ca eu cred ca si preotul este un om si are dreptul la putina liniste dupa atatea si atatea ore de spovedit in biserica. Bine, dar nu vreau sa fiu nici radical, il suni, dar nu la orice problema minora :)
Si am mentionat acestea, ca nu cumva in timp sa se deprinda oamenii cu spovedania la distanta, dar dintr-un anumit punct de vedere sunt de acord cu tine, sa ne sunam totusi duhovnicul in situatii mai deosebite, de exemplu cand suntem plecati in provincie, si trebuie sa iei o decizie care tine de credinta, dar si asa tot mi se pare putin cam deplasat, din moment ce esti un om cat de cat informat duhovniceste, stii cum si ce sa faci si in situatii mai complicate, ca doar trebuie sa fim descurcareti, nu sa depindem de telefonul mobil pentru a vorbi cu duhovnicul.
Uite, eu de exemplu, am pacate, imi stiu caderile, stiu ce trebuie sa fac, dar nu fac! Asta e problema si raspunsul la toate pacatele si framantarile mele, iar daca as fi pus intr-o situatie mai deosebita sau complicata, iau deciziile pe moment, deciziile care mi le dicteaza constiinta religioasa, ca de aia credem in Dumnezeu, ca El sa nu ne lase de izbeliste cand suntem si singurei, ci sa ne ajute sa gandim lucid si corect in duhul credintei atunci cand o cere situatia, sa luam decizii cu folos ;)
Te rog sa nu te superi pe mine, eu nu m-am suparat pe tine si iar m-ai facut sa zambesc cand mi-ai spus ca as fi ceva in ochii mei cu numarul postarilor. Eu am postat ce am simtit pe moment, si asa fac peste tot si cu toate mesajele pe care le postez, pur si simplu imi scriu parerea si atat, fara sa ma gandesc cum sa scriu sau cat anume.
Veilur, om bun, nu faci spovedanie la telefon, ca nu ai innebunit, sa iti spui pacatele la telefon. Afirmand acestea trecem peste toate nimicurile de "barbatii". Justificarea pacatului se numeste obisnuinta si slabiciune nla tine ? Spre exemplu, eu mi-am sunat duhovnicul sa-l intreb daca e bine sa merg la o parohie la Liturghia Copiilor. Nu esti toata ziua cu telefonul sunandu-ti duhovnicul, frate. Citeste Parintele Porfirie ca stiu ca nu l-ai citit. Sa vezi acolo legatura cu fii si ficele lui duhovnicesti. Prin telefon. Ii suna si parintele. Dar citeste. Nu incolti in tine iritarea si mahnirea, ca mult rau iti faci. Ma bucur ca nu te-ai suparat, desi nici mult nu era. sa stam bine sa luam aminte. Si sa ne sunam duhovnicul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2008, 22:55:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Ma bucur ca nu te-ai suparat, desi nici mult nu era. sa stam bine sa luam aminte. Si sa ne sunam duhovnicul.
Nu eram pe muchie de cutit cu supararea, eu nu sunt un ceas cu pendula din care sa iasa un cuc incordat de manie si sa se razvrateasca cand nu ii convine ceva, intelegi? :) Aici e un forum, nu are rost supararea si oftica, adica asa cred eu, nu stiu cum fac altii :dozingoff:
Si totusi eu prefer sa raman doar la convorbirea de fata cu parintele, ca in rest putem sa facem si sa mergem oriunde, dar sa ne ferim de ispite, ca doar cei care vor sa traiasca dupa poruncile lui Hristos, stiu foarte bine prin ce locuri sa umble, la ce sa se uite, ce sa manance, ce sa faca, etc.
Am sa il citesc si pe parintele Porfirie, dar tot nu-mi voi suna duhovnicul, eu asa sunt, o discutie fata in fata face mai mult decat orice alte convorbiri la telefoane si pe internet si prin orice alt mijloc de comunicatie ;)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2008, 23:08:27
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Dupa ce vei citi pe parintele Porfirie, te rog spune-mi daca iti vei suna sau nu duhovnicul. Si sa nu uiti sa te mirui asta seara, dupa ce iti vei spune rugaciunea. Macar si cu ulei din candela. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2008, 01:24:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Nu de cate ori vrem, ci doar cand plecam la un drum lung, cand nu ne simtim bine si desigur dimineata si seara dupa rugaciune. Pentru amanunte, suna-ti duhovnicul. Doamne ajuta.
eu ma miruiesc o singura data pe zi, dimineata. n-am mai auzit sa se miruiasca de mai multe ori pe zi.
Reply With Quote
Răspunde