Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2009, 00:49:42
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica:

In manastirea unde merg eu la Sfanta Liturghie nu prea se respecta toate regulile si asta cu siguranta nu pentru ca nu vor oamenii sa le respecte ci pt ca pur si simplu nu stiu, nu au aflat de ele. Nici eu nu stiam de ele pana azi cand mi-a cazut in mana o carte a Parintelui Cleopa: "Ne vorbeste Parintele Cleopa"-vol.7. Acolo le-am gasit si am fost de-a dreptul entuziasmat pentru ca acum, in sfarsit, stiu ce sa fac ca sa ma conformez regulilor si sa nu mai smintesc pe altii. Ma gandeam sa intreb pe duhovnicul meu daca n-ar fi bine sa le lipesc pe undeva prin biserica, sa afle si altii. Iata-le mai jos:

1. Prima conditie canonica pentru a merge la Sfanta Biserica este sa te ierti cu toti.

2. A doua conditie canonica. Cand mergi la Biserica sa duci un mic dar din casa ta.. Macar o lumanarica, macar un banut, o prescura, un pahar de vin, ce poti. Ca prin acel mic dar pe care-l duci tu la biserica se binecuvinteaza toata averea ta, caci il dai jertfa lui Dumnezeu.

3. A treia conditie canonica. La biserica este bine sa mergi mai de dimineata, ca sa poti apuca Evanghelia Invierii de dimineata si Slavoslovia. Si totodata daca te duci mai devreme, te poti inchina linistit, nu-i lume multa la biserica, te duci la locul tau fara sa deranjezi slujba.

4. A patra conditie canonica. Totdeauna barbatii in biserica trebuie sa stea in partea dreapta, iar femeile in partea stanga. Si in ordinea aceasta trebuie sa stea in biserica : barbatii batrani in frunte, cei mai putin carunti la spate, cei mai tineri in spatele lor, flacaii si baietii tot asa. La fel si femeile. Iar intre barbati si femei, sa lasati o carare in biserica, ca sa mearga cine vine sa se inchine si sa duca darul la Sfantul Altar.

5. A cincea conditie canonica este sa nu vorbiti in biserica, ca este mare pacat. Daca este mare nevoie sa vorbesti, vorbeste in soapta sau prin semne.

6. A sasea conditie canonica. Daca mergi la biserica, sa nu iesi pana nu se termina slujba. Numai, Doamne fereste, daca esti bolnav, sau daca patesti ceva. Dar altfel sa nu iesi, ca, daca iesi inainte de terminarea Liturghiei, esti asemenea cu Iuda, care a iesit de la Cina de Taina, unde erau la masa Mantuitorul cu Apostolii si s-a dus si L-a vandut pe Hristos. Asa arata Sfantul Ioan Gura de Aur.

7. A saptea conditie canonica pentru cei ce merg la biserica. Cand va inchinati la sfintele icoane, sa nu sarutati sfintii pe fata , ca-i pacat. Nu-i voie. Daca sfantul este pictat in picioare, ii saruti picioarele, daca este pictat pe jumatate, il saruti la partea de jos.

8. A opta conditie canonica. Sa stiti ca dupa ce da preotul binecuvantare de Sfanta Liturghie, nimeni nu mai are voie sa se inchine la icoane in biserica sau sa mai duca daruri la altar, ca este mare pacat.De atunci inainte nu mai este voie nici sa te inchini la icoane, pentru ca ii tulburi pe cei care vor sa asculte Sfanta Liturghie.

9. A noua conditie canonica. Crestinii trebuie sa stea in genunchi cand se sfintesc preacuratele daruri, cand se canta : " Pe Tine Te laudam, pe Tine bine Te cuvantam... !" Altii stau in genunchi si la Evanghelie. Nu-i o greseala. La Axionul Maicii Domnului si la Tatal nostru, atunci se sta. Si dupa ce se canta Tatal nostru se face sarutarea pacii. Asa se facea inainte. Acum in unele biserici s-a uitat.

10. A zecea conditie canonica. Dupa ce-ai primit Preacuratele Taine ale lui Iisus Hristos, treci la usa diaconeasca, ca acolo sa-ti dea anafora si un paharut de vin. Apoi treceti la strana sau in pridvor, sa va cititi molitfele sau rugaciunea de multumire dupa Sfanta Impartasanie.

Trebuie sa stiti ca nimeni nu are voie sa se impartaseasca daca nu si-a citit rugaciunile de impartasire ( molitfele ). Apoi, cele de multumire.

Cel ce s-a impartasit, nu mai are voie sa sarute mana preotului. Pana nu stai la masa nu mai ai voie sa saruti nici sfintele icoane, nimic, ca ai primit pe Hristos atunci. Dupa masa poti sa saruti mana si sfintele icoane.Dupa impartasanie n-ai voie sa scuipi trei zile si trei nopti. Asa-i dupa randuiala canonica. Dar macar pana a doua zi, macar 24 de ore sa tineti minte. Dar, trei zile arata cartea. Asa este dupa Sfanta Impartasanie.

Cei casatoriti, care vor sa se impartaseasca cu Preacuratele Taine, trebuie sa pazeasca curatia in familie, macar trei zile, iar dupa ce s-au impartasit sa tina macar doua zile. Iar in posturi, trebuie sa traiasca toate zilele in curatie.

11. A unsprezecea conditie canonica. Cel ce a venit la biserica dintr-o familie, se cheama apostolul familiei. El trebuie sa ia sfanta anafora pentru toti cei de acasa.

12. A douasprezecea conditie canonica. Cel ce a fost la sfanta biserica, cand a zis preotul : " Cu pace sa iesim ! Intru numele Domnului" si a facut otpustul, adica sfarsitul Liturghiei, face trei inchinaciuni in mijlocul bisericii si merge acasa.

De la biserica sa nu se opreasca pana la usa lui. Nu cumva sa-l duca diavolul de la biserica la crasma sau la joc, ca atunci e vai de el. A inceput cu Dumnezeu si termina cu diavolul. Ca asa face vrajmasul : " Da, oare sa ma duc pe la cutare cumatru; dar, sa ma duc pana la cutare; dar, sa merg oleaca la crasma ".

Bucuria diavolului ca te-a scos din raiul lui Dumnezeu si te duce in iad, caci crasma este gura iadului. Asa o numesc toti Sfintii Parinti.

Dracul, cand ai intrat in crasma iti bate trei cuie. Primul cui, cand ai pus piciorul pe pragul crasmii; al doilea, cand ai stat pe scaun la masa, in crasma; si al treilea, cand ai luat primul pahar. Pe urma esti al lui; te tine el acolo, nu scapi degraba. Ti-a batut trei cuie.

Deci, de la usa bisericii du-te direct acasa !

13. A treisprezecea conditie canonica. Cand mergi acasa, zi o rugaciune la sfintele icoane si cand toti stau la masa, tu sa le povestesti ce ti-a ramas si tie in cap de la biserica. " Uite, a fost Apostolul cutare, Evanghelia cutare; preotul a tinut predica cutare; uite asa a cantat dascalul, asa frumos a fost !", ca sa auda si cei ce n-au putut merge la biserica, din motive binecuvantate.

14. A paisprezecea conditie canonica. Dupa ce ai stat si tu la masa, sa te odihnesti doua ore. Apoi trebuie sa te duci in Duminici si sarbatori sa faci vizite si sa cercetezi pe cei bolnavi si saraci.

Daca stii un batran bolnav sau o femeie bolnava sau un copil, sau cineva care zace de multi ani, du-te si-l cerceteaza, ca auzi ce spune Hristos in ziua Judecatii : Bolnav am fost si nu m-ati cercetat (Matei 25, 36).

Daca nu poti duce un dar cat de mic la cel bolnav, du-te si-i spune un cuvant de mangaiere : " Rabda, frate ! Roaga-te lui Dumnezeu ca te iubeste ! Dumnezeu, pe care-L iubeste, il cearta. Si daca ai sa rabzi in lumea asta, n-ai sa mai rabzi dincolo. Asa a rabdat Iov, asa a rabdat Lazar !"

Deci regula a paisprezecea este sa cercetam pe batrani si pe cei bolnavi in Duminici si sarbatori.

Acestea sunt pe scurt cele paisprezece reguli de buna cuviinta pentru crestinii care merg la sfanta biserica in Duminici si in sarbatori.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2009, 00:52:33
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Am uitat sa spun ce anume ma nedumereste: ce este "sarutarea pacii"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2009, 13:52:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
3. A treia conditie canonica. La biserica este bine sa mergi mai de dimineata, ca sa poti apuca Evanghelia Invierii de dimineata si Slavoslovia. Si totodata daca te duci mai devreme, te poti inchina linistit, nu-i lume multa la biserica, te duci la locul tau fara sa deranjezi slujba.

4. A patra conditie canonica. Totdeauna barbatii in biserica trebuie sa stea in partea dreapta, iar femeile in partea stanga. Si in ordinea aceasta trebuie sa stea in biserica : barbatii batrani in frunte, cei mai putin carunti la spate, cei mai tineri in spatele lor, flacaii si baietii tot asa. La fel si femeile. Iar intre barbati si femei, sa lasati o carare in biserica, ca sa mearga cine vine sa se inchine si sa duca darul la Sfantul Altar.
Preotii ar trebui sa-si aminteasca de aceste doua conditii canonice si sa faca Utrenia inainte de Liturghie - in marea majoritate a parohiilor din Timisoara nu se tine slujba Utreniei, iar la predici sa le aminteasca oamenilor sa stea separati in biserica, adica barbatii de femei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2009, 16:28:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In manastirea unde merg eu la Sfanta Liturghie nu prea se respecta toate regulile si asta cu siguranta nu pentru ca nu vor oamenii sa le respecte ci pt ca pur si simplu nu stiu, nu au aflat de ele. Nici eu nu stiam de ele pana azi cand mi-a cazut in mana o carte a Parintelui Cleopa: "Ne vorbeste Parintele Cleopa"-vol.7. Acolo le-am gasit si am fost de-a dreptul entuziasmat pentru ca acum, in sfarsit, stiu ce sa fac ca sa ma conformez regulilor si sa nu mai smintesc pe altii. Ma gandeam sa intreb pe duhovnicul meu daca n-ar fi bine sa le lipesc pe undeva prin biserica, sa afle si altii. Iata-le mai jos:

4. A patra conditie canonica. Totdeauna barbatii in biserica trebuie sa stea in partea dreapta, iar femeile in partea stanga. Si in ordinea aceasta trebuie sa stea in biserica : barbatii batrani in frunte, cei mai putin carunti la spate, cei mai tineri in spatele lor, flacaii si baietii tot asa. La fel si femeile. Iar intre barbati si femei, sa lasati o carare in biserica, ca sa mearga cine vine sa se inchine si sa duca darul la Sfantul Altar.

10. A zecea conditie canonica. Dupa ce-ai primit Preacuratele Taine ale lui Iisus Hristos, treci la usa diaconeasca, ca acolo sa-ti dea anafora si un paharut de vin. Apoi treceti la strana sau in pridvor, sa va cititi molitfele sau rugaciunea de multumire dupa Sfanta Impartasanie.

Trebuie sa stiti ca nimeni nu are voie sa se impartaseasca daca nu si-a citit rugaciunile de impartasire ( molitfele ). Apoi, cele de multumire.

Cel ce s-a impartasit, nu mai are voie sa sarute mana preotului. Pana nu stai la masa nu mai ai voie sa saruti nici sfintele icoane, nimic, ca ai primit pe Hristos atunci. Dupa masa poti sa saruti mana si sfintele icoane.Dupa impartasanie n-ai voie sa scuipi trei zile si trei nopti. Asa-i dupa randuiala canonica. Dar macar pana a doua zi, macar 24 de ore sa tineti minte. Dar, trei zile arata cartea. Asa este dupa Sfanta Impartasanie.

Cei casatoriti, care vor sa se impartaseasca cu Preacuratele Taine, trebuie sa pazeasca curatia in familie, macar trei zile, iar dupa ce s-au impartasit sa tina macar doua zile. Iar in posturi, trebuie sa traiasca toate zilele in curatie.
Mai era si aceea cu femeile in anumite zile. Cum de lipseste?

Am lasat spre discutie anumite lucruri care sunt de discutat. Cu restul sunt de acord si le practic in general.

Pe aia cum paharutul de vin am vazut undeva odata si n-am inteles-o. In rest n-am mai vazut-o nicaieri, niciodata.

De problema cu cei casatoriti nu mai comentez. Este impotriva Tainei Casatoriei si atat. Dar un monah nu poate sti anumite lucruri.

Cu separarea barbatilor si femeilor in biserica: nu prea mai exista si n-am inteles rostul.
1. Abia daca este loc in biserici la Sf. Liturghie (in tara vorbesc). Sa stai asezat nici nu mai vorbesc. Asa ca stai unde ai loc si gata.
Este vorba sa ne purtam si imbracam cuviincios si atat, nu conteaza unde stam in biserica, atata vreme cat suntem respectuosi.
2. Nu prea mai vad barbati in biserici. Sunt mai mult femei, cu sau fara copii.

Intrebare: dupa ce te-ai impartasit zice sa nu scuipi 3 zile etc. Si atunci nu te mai speli nici pe dinti? Ca acolo scuipi.
Acum 2000 ani nu se spala lumea pe dinti. Nu stiu cum se face azi la manastiri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2009, 00:35:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Pe aia cum paharutul de vin am vazut undeva odata si n-am inteles-o. In rest n-am mai vazut-o nicaieri, niciodata.
Exista. De unde sunt eu este o regula nescrisa absoluta chiar ca dupa impartasanie sa iei o bucatica de anafura si un paharel de vin. Doar copiii foarte mici sunt exceptati de la vin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2009, 02:51:40
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Cred ca-i o exagerare a numi acele reguli "conditii canonice", mai ales ca nu toate sint canonice, iar regula nr. 9 este de-a dreptul anti-canonica. In Biserica Ortodoxa nu se sta in genunchi Duminica la slujba.

"Am primit în mod canonic, de la Dumnezeu purtătorii Părinții noștri, să nu plecăm genunchii în dumineci, cinstind (astfel) învierea lui Hristos. Drept aceea ca să nu nesocotim chipul lămurit al ținerii acestei (porunci), rânduim (poruncim) limpede credincioșilor ca sâmbăta, după intrarea cea de seară a preoților în altar, potrivit obiceiului care se ține (în vigoare), nici unul să nu plece genunchii până duminică seara următoare, când, după intrarea în vremea luminândei, plecând îndată genunchii, în chipul acesta să aducem rugăciunile (noastre) Domnului. Căci socotim noaptea cea după sâmbătă ca înaintemergătoare învierii Mântuitorului nostru, de atunci începem în chip duhovnicesc cântările, sfârșind sărbătoarea de la întuneric spre lumină, ca de aici înainte în cursul nopții și al zilei întregi să sărbătorim noi învierea." - Canonul XC al celui de-al 6-lea Consiliu Ecumenic.

Acest canon, oricit de greu ar fi de crezut, este foarte strict tinut chiar si in unele biserici ecumeniste si sergianiste, cum ar fi Biserica Rusa.

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 12.12.2009 at 03:00:13.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2009, 10:54:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Am uitat sa spun ce anume ma nedumereste: ce este "sarutarea pacii"?
Mai multe informatii despre sarutarea pacii gasesti in acest articol:
http://www.crestinortodox.ro/liturghia/96601-sarutarea-iubirii
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2009, 11:20:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai era si aceea cu femeile in anumite zile. Cum de lipseste?

Am lasat spre discutie anumite lucruri care sunt de discutat. Cu restul sunt de acord si le practic in general.

Pe aia cum paharutul de vin am vazut undeva odata si n-am inteles-o. In rest n-am mai vazut-o nicaieri, niciodata.

De problema cu cei casatoriti nu mai comentez. Este impotriva Tainei Casatoriei si atat. Dar un monah nu poate sti anumite lucruri.

Cu separarea barbatilor si femeilor in biserica: nu prea mai exista si n-am inteles rostul.
1. Abia daca este loc in biserici la Sf. Liturghie (in tara vorbesc). Sa stai asezat nici nu mai vorbesc. Asa ca stai unde ai loc si gata.
Este vorba sa ne purtam si imbracam cuviincios si atat, nu conteaza unde stam in biserica, atata vreme cat suntem respectuosi.
2. Nu prea mai vad barbati in biserici. Sunt mai mult femei, cu sau fara copii.

Intrebare: dupa ce te-ai impartasit zice sa nu scuipi 3 zile etc. Si atunci nu te mai speli nici pe dinti? Ca acolo scuipi.
Acum 2000 ani nu se spala lumea pe dinti. Nu stiu cum se face azi la manastiri.
Cum ramane cu spalatul pe fata dupa ce preotul ne-a mirut pe frunte cu Sfantul Mir?
Ca miruirea e mai deasa ca impartasania.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2009, 12:30:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Da, cu anafura stiu ca se ia dupa impartasanie. Cu paharul poate ca se practica in alte zone din tara, eu am vazut 1-2 ori numai.
Si care este sensul totusi? Din moment ce te-ai impartasit si deci ai luat din trupul si sangele Domnului, la ce mai trebuie sa mai iei pe urma vin si anafura?

2. Da, am observat ca preotii mai fac asta. Am vazut si unele persoane in biserica procedeaza ca in articolul din link (cele tinere saruta mana celor in varsta si apoi se imbratiseaza), inainte de a se impartasi. Cred ca a mai ramas pe la tara, sau prin zone mai conservative in traditie (Moldova).
Mie mi-ar place sa se faca macar simbolul pacii, sa ne ducem unii la altii la Liturghie si sa ne cerem scuze, sa ne impacam. Macar atunci.
Am stii atunci sa pretuim acest gest si nu ne-am mai duce la impartasanie macar cu stiinta/ sau nestiinta ca in zilele trecute am ranit pe cineva.

MariS - miruitul se face pe frunte de obicei. Poti pana a doua zi sa nu te speli pe fata/frunte. Mai greu este cu mainile, ca se mai miruieste (la Maslu) si pe maini. Si cu dintii, dupa impartasanie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2009, 12:39:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, cu anafura stiu ca se ia dupa impartasanie. Cu paharul poate ca se practica in alte zone din tara, eu am vazut 1-2 ori numai.
Si care este sensul totusi? Din moment ce te-ai impartasit si deci ai luat din trupul si sangele Domnului, la ce mai trebuie sa mai iei pe urma vin si anafura?
Din cate stiu eu, se ia din doua motive:
1) ca sa nu-ti ramana pe buze urme de Impartasanie - care au mai multa sansa sa fie inghitite daca mananci si bei imediat altceva
2) este un rest simbolic al agapelor pe care le tineau primii crestini

La rusi se da intotdeauna si vin.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Da, am observat ca preotii mai fac asta. Am vazut si unele persoane in biserica procedeaza ca in articolul din link (cele tinere saruta mana celor in varsta si apoi se imbratiseaza), inainte de a se impartasi. Cred ca a mai ramas pe la tara, sau prin zone mai conservative in traditie (Moldova).
Mie mi-ar place sa se faca macar simbolul pacii, sa ne ducem unii la altii la Liturghie si sa ne cerem scuze, sa ne impacam. Macar atunci.
Am stii atunci sa pretuim acest gest si nu ne-am mai duce la impartasanie macar cu stiinta/ sau nestiinta ca in zilele trecute am ranit pe cineva.
Da, asa ar fi bine. este o traditie care s-a pierdut.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
MariS - miruitul se face pe frunte de obicei. Poti pana a doua zi sa nu te speli pe fata/frunte. Mai greu este cu mainile, ca se mai miruieste (la Maslu) si pe maini. Si cu dintii, dupa impartasanie.
Toate astea cu nespalatul si nescuipatul sunt exagerari de tip superstitios.
Imi seamana cu inderdictia din islam de a nu scuipa in timpul zilei in timpul Ramadamului.

Si de data asta sunt de acord cu Orthodoxia_y_Thanatos: regula de a nu ingenunchia in timul liturghiei de dumnica, drept simbol al invierii, este mai veche si mai bine fondata decat traditia care s-a impamantenit in Romania de a ingenunchia.

Daca ar fi sa ne luam dupa p. Cleopa si sa nu avem relatii intre soti trei zile inainte si doua dupa (din ce canoane o mai scoate si pe asta, nu stiu), atunci oamenilor casatoriti le-ar fi imposibil sa mai traiasca ca soti si sotie daca vor sa se impartaseasca in fiecare duminica (ceea ce faceau crestinii din primele secole, de altfel, si fac din nou o parte din ortodocsi). Si preotii ce fac, ca ei se impartasesc la fiecare liturghie? Ca mai ramane doar miercurea care e zi de post. Punem conditii mai greu de indeplinit mirenilor decat preotilor?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 15:52:41
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 12:20:00
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 15:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 21:40:32