Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 05.09.2012, 15:03:07
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Chiar de curand am citit articolul asta si mi-a placut enorm cred ca avem ce invata din el


http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #152  
Vechi 05.09.2012, 21:43:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Chiar de curand am citit articolul asta si mi-a placut enorm cred ca avem ce invata din el


http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
Asa, bravo, Ionut, ma bucur! Ai vazut cum a randuit Domnul si ai gasit raspuns la intrebarea care te framanta?
Citez un pic:

"Nu cu foarte multi ani in urma, un tanar doritor sa imbratiseze viata monahala s-a dus la Muntele Athos. Aici, stand de vorba cu cinstitul igumen al manastirii in care voia sa stea, i-a spus:
Cuvioase parinte, inima mea arde dupa viata duhovniceasca, dupa nevointa, dupa neintrerupta partasie cu Dumnezeu, dupa ascultarea de un Batran! Invata-ma, te rog, cuvioase parinte, cum sa sporesc duhovniceste!
Indreptandu-se spre raftul cu carti, igumenul a scos un exemplar din… [COLOR=#ff0000]David Copperfield [/COLOR][COLOR=#ff0000]de Charles Dickens[/COLOR]:
Citeste asta, fiule!”
Dar, parinte“, obiecta tanarul tulburat, cartea asta nu este decat sentimentalism victorian heterodox, [COLOR=#0000ff]un produs al robiei apusene[/COLOR][COLOR=#0000ff]! [/COLOR][COLOR=#0000ff]Nu este ceva duhovnicesc; nu este nici macar ortodoxa![/COLOR] Eu am nevoie de scrieri care sa ma invete duhovniceste!
Igumenul a zambit si a spus:
[COLOR=#0000ff]Daca nu vei deprinde simtaminte firesti, omenesti si crestinesti,[/COLOR] si nu vei invata sa privesti viata la fel cu micul David - cu simplitate, bunatate, caldura si iertare - [COLOR=#0000ff]atunci toate scrierile duhovnicesti ortodoxe nu-ti vor fi de nici un folos[/COLOR][2]."
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 05.09.2012, 23:00:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa, bravo, Ionut, ma bucur! Ai vazut cum a randuit Domnul si ai gasit raspuns la intrebarea care te framanta?
Citez un pic:

"Nu cu foarte multi ani in urma, un tanar doritor sa imbratiseze viata monahala s-a dus la Muntele Athos. Aici, stand de vorba cu cinstitul igumen al manastirii in care voia sa stea, i-a spus:
Cuvioase parinte, inima mea arde dupa viata duhovniceasca, dupa nevointa, dupa neintrerupta partasie cu Dumnezeu, dupa ascultarea de un Batran! Invata-ma, te rog, cuvioase parinte, cum sa sporesc duhovniceste!
Indreptandu-se spre raftul cu carti, igumenul a scos un exemplar din… [COLOR=#ff0000]David Copperfield [/COLOR][COLOR=#ff0000]de Charles Dickens[/COLOR]:
Citeste asta, fiule!”
Dar, parinte“, obiecta tanarul tulburat, cartea asta nu este decat sentimentalism victorian heterodox, [COLOR=#0000ff]un produs al robiei apusene[/COLOR][COLOR=#0000ff]! [/COLOR][COLOR=#0000ff]Nu este ceva duhovnicesc; nu este nici macar ortodoxa![/COLOR] Eu am nevoie de scrieri care sa ma invete duhovniceste!
Igumenul a zambit si a spus:
[COLOR=#0000ff]Daca nu vei deprinde simtaminte firesti, omenesti si crestinesti,[/COLOR] si nu vei invata sa privesti viata la fel cu micul David - cu simplitate, bunatate, caldura si iertare - [COLOR=#0000ff]atunci toate scrierile duhovnicesti ortodoxe nu-ti vor fi de nici un folos[/COLOR][2]."
Ce mult mi=a placut!

Si da, si pe mine m=a marcat mult cartea asta. Cand eram mai tanara o vreme am privit-o de sus, ziceam ca personajele sunt exagerate. Dar inaintand in varsta, am inceput sa cred ca NU sunt decat in mod literar, si ca le poti intalni in viata de toate zilele. De multe ori mi-a fost dat sa ma gandesc la cate un personaj de acolo, observand pe cinevadin jur.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 06.09.2012, 16:53:43
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

[quote=glykys;469159]Asa, bravo, Ionut, ma bucur! Ai vazut cum a randuit Domnul si ai gasit raspuns la intrebarea care te framanta?



Care intrebare glykys?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #155  
Vechi 06.09.2012, 20:22:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

[quote=Marcel_Ionut;469426]
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa, bravo, Ionut, ma bucur! Ai vazut cum a randuit Domnul si ai gasit raspuns la intrebarea care te framanta?



Care intrebare glykys?
Ai deschis un topic acum cateva zile in care cereai titluri de carti duhovnicesti, carti ale Sfintilor Parinti.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.09.2012, 01:31:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Umberto Eco: El Nombre de la Rosa (Numele Trandafirului)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 11.09.2012, 13:31:49
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

"Sfaturi intelepte",Sf Teofan Zavoratul,am primit cartea de curand ,raspunsuri la problemele duhovnicesti ale mirenilor si monahilor,f buna.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 16.09.2012, 00:08:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Arca lui Noe" a lui Lucian Blaga. Am citit-o azi printre picaturi, e o piesa de teatru care prelucreaza, cu multa poezie si sensibilitate, tema biblica a lui Noe, dar si legendele populare despre Fartate si Nefartate. E si o reiterare a mitului adamic, dar si variatiunio pe tema luminii si a misterului inefabil. Noe este un morar blajin, care a ramas copil la suflet si care, in urma vizitei Mosului, constient de mareta menire la care este chemat, construieste, in ciuda tuturor piedicilor, arca. In urma demersurilor Nefartatelui pe langa Ana, sotia lui Noe si noua Eva, secretul arcei este dezvaluit si aceasta este distrusa de loviturile de topor ale oamenilor invidiosi. Daca Ana ii invinovateste pe Mos si pe Nefartat, Noe are insa intelepciunea sa nu procedeze precum Adam: intelege slabiciunea umana si o iubeste prea mult pe sotie, pentru o trage la raspundere, e prea evlavios si credincios ca sa dea vina pe Mos. In clipa in care se hotaraste sa isi ia viata, isi aduce aminte de ciocanelul daruit de Dumnezeu, care are puterea de a restabili randuiala cosmica, si incepe sa bata toaca. La auzul "cantecului lumii", lemnele dezmembrate din arca se reaseaza la loc si apar, doua cate doua, toate animalele pamantului.


Mai jos redau pasajul care mi-a placut cel mai mult, inceputul intalnirii dintre Mos si Noe, si care explica, atat de duios si de simplu, de ce morarul cu faina in cap este cel ales pentru a fi salvat.

"Mosul: - Sanatate, badita Noe!
Noe: - Da Dumnezeu bine! Da de unde, mosule?
Mosul: - De aici si de mai departe.
Noe il priveste nedumerit
Mosul: - Te miri ca - batran cum sunt, inca nu m-ai vazut niciodata.
Noe: -Se mai abat uneori si straini pe aici. Cateodata cu magarusi, cateodata fara. Magarus asa alb inca nu am vazut!
Mosul: - Si ti-s dragi toate lighioanele!
Noe: - Ai tras adineaori cu urechea, mosule. Desi erai cam departe. Pesemne urechea iti umbla prin moara.
Mosul: - Eu trag cu urechea, cand pot si unde pot, ca sunt curios nevoie mare. meteahna din nastere! Da bine te-ai rostuit, badita Noe!
Noe: - Cand faci ce poti, mai pune mana si Cel de Sus.

Mosul: - Cum ai spus? De mult nu am mai auzit vorba asta!
Mosul: - N-am spus-o cu vreun gand, nici bun, nici rau, si nu vreau sa imi fac vrednicie din nimic.
Mosul: - Vrei sa zici: iac-asa, o vorba - dar vezi tu si o vorba e ceva. Cand plecai la drum, mi-am spus: unde o aud, acolo ma opresc! [---] Cautam cu adevarat o moara si o dibuisem dupa chipul vaii si dupa sunetul apei. dar daca s-ar fi intamplat sa nu aud vorba ceea nu m-as fi oprit! Caci eu sunt cam asa... Cand faci ce poti, mai pune mana si Cel de Sus! Au cam uitat oamenii vorba asta, c-a intrat rautatea in ei, pretutindeni, pe unde treci si unde te duci!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 16.09.2012, 11:34:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Arca lui Noe" a lui Lucian Blaga.

Cand faci ce poti, mai pune mana si Cel de Sus! Au cam uitat oamenii vorba asta, c-a intrat rautatea in ei, pretutindeni, pe unde treci si unde te duci!"

Pe cat de frumoase si emotionante sunt aceste cuvinte cu atat mai mult sunt adevarate!
Reply With Quote
  #160  
Vechi 16.09.2012, 15:05:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Umberto Eco: El Nombre de la Rosa (Numele Trandafirului)
O carte excepțională, mult dragă mie!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Amintiri din copilarie. Ce fel de roade ati vazut la alti crestini care v-au placut spre_rasarit Generalitati 12 24.09.2011 10:07:25
Documentare care ne-au placut NeInocentiu Generalitati 3 10.09.2011 11:01:06
ce nume v-ar fi placut sa aveti? podolski_2 Generalitati 92 12.08.2010 22:09:07
Carte aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 2 03.11.2009 10:39:49