Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #781  
Vechi 25.08.2011, 00:07:58
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Spui vorbe mari cand ma acuzi ca pt mine exista confuzie intre real si imaginar. Cred ca asta e schizofrenie, nu?
Ce am spus mai sus e ce am invatat la scoala. Si atat.

Inca un lucru: imaginatia nu are limite. Tocmai asta e formidabil la imaginatie.

Mai studiaza putina matematica. Si tineret. Nu stiu cati dintre liceeni din ziua de azi stiu ecuatia dreptei. Asa ca... da, tinerii ca mine nu sunt buni; in schimb sunt buni aia care asculta gutza si nu stiu sa lege 2 propozitii.

P.S.: ecuatorul e o linie imaginara, asa cum sunt si tropicele si meridianul 0 etc.

Last edited by razvan_andrei; 25.08.2011 at 00:10:08.
  #782  
Vechi 25.08.2011, 00:18:17
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Geocentrismul e altceva ?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E vorba de ceva diferit, teoria evolutionista nu este acceptata de BO si contrazice facerea, dar geocentrismul e altceva, nu e luat in dezbatere.
De unde stii ca "nu e luat in dezbatere" ... iar faci afirmatii fara acoperire ?

Versetele din cartea Facerii, capitolul I 1-8; 15-21 ne scot în evidență scopul creației universului: Pământul, luminătorii, stelele, planetele, având drept centru Pământul.

De ce tocmai el? Deoarece în centrul lumii trebuie să există viața, lucru neglijat de către astronomie. Dumnezeu a creat din iubire întreg universul ca un habitat al pământului, singurul corp locuit, am putea zice viețuit. Acolo a fost creată cununa universului, OMUL, după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Acolo S-a întrupat, S-a născut, S-a botezat, a fost răstignit, a înviat, și S-a înălțat la cer Dumnezeu Fiul și Cuvântul. Acolo va veni cu slavă să judece viii și morții, făcând un „cer nou și un Pământ nou”.

Mărturisim în Crezul nostru că Duhul Sfânt a grăit prin Prooroci, cum ar fi prin Moise. Dar, nu numai prin ei, ci și prin Evangheliști, Apostoli și Părinți. Și toți aceștia au avut și darul proorociei. A sosit clipa reașezării lucrurilor pe făgașul lor sfânt și adevărat, indiferent de ce va zice „lumea”. Importanța studiului și cunoașterii cărții Facerii este trecută în zilele noastre cu vederea, sau și mai rău, se prezintă tâlcuiri distorsionate și eretice, din cauza căutării armonizării referatului scripturistic cu științele contemporane cu care este în totală coliziune.
  #783  
Vechi 25.08.2011, 00:35:06
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Ecuatorul o linie imaginara ?

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
ecuatorul e o linie imaginara, asa cum sunt si tropicele si meridianul 0
Atunci Pendulul lui Foucault si acceleratia coriolis sa inteleg ca nu pot determina linia ecuatorului (pe continent) in mod real ?
Au pierdut timpul degeaba astia cu stiinta lor ! Mai Andrei, tu iti dai seama cand contesti "stiinta" ?

La ecuator (pe linie) Pendulul nu-si mai schimba planul de oscilatie si acceleratia coriolis este egala cu ZERO ? Astea sa inteleg ca pentru tine sunt lucruri imaginare ? Sunt foarte reale, uite aici un film sa te convingi - http://vimeo.com/6009325



Te rog sa ma crezi pe cuvant, ecuatorul, tropicele si meridianul zero sunt linii REALE, masurabile.

Acum, daca ai inteles ca ecuatorul nu este o linie imaginara, te poti gandi de ce el coincide cu planul ecuatorului ceresc ?

Definitia astronomica a echinoctiului o stii ?

Stii care este legatura dintre echinoctiu, ecuatorul pamantesc si ecuatorul ceresc ?

Uite care e legatura:
Un echinocțiu este momentul în timp în care centrul Soarelui se află exact pe ecuatorul Pământului. În acel moment, Soarele se află la unul din cele două puncte de opoziție pe sfera cerească, unde ecuatorul ceresc și ecliptica se intersectează.

Doamne ajuta !

__________________
Pentru helio/acentristi logica si bunul simt nu mai sunt suficiente ca argumente, la ei este strict vorba de un act de credinta !
Veti vedea ca vor contesta cu inversunarea unui fanatic religios tot ce intra in contradictie cu teoriile lor.

Last edited by neica_nimeni_altul; 25.08.2011 at 00:48:32.
  #784  
Vechi 25.08.2011, 00:47:39
Florin Constantin Ilie Florin Constantin Ilie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Tu nu intelegi. Sfere precum pamantul exista (chiar si mai mari). Alegi 3 puncte si le unesti. Faptul ca ar fi f complicat sa trasezi niste linii pe distante f mari e cu totul altceva, insa nu e imposibil.

De fapt, daca te pun sa-mi desenezi un triunghi ar fi imposibil, pt ca dreptele pe care le vei desena tu pe hartie nu vor fi perfecte, deci nu se poate numi triunghi. Imi vei desena un poligon asemanator triunghiului, insa nu va fi exact un triunghi. Doar imaginar poti desena un triunghi perfect (adica prin ecuatii si teoreme).
Mă scuzi că mă amestec, dar ce spui tu cu suma unghiurilor într-un triunghi este o imposibilitate. O fi imaginară geometria aia, dar e imaginată mincinos. Și am o surpriză pentru tine (pentru mine îți mărturisesc că nu mă surprind contradicțiile ateilor...): te contrazici chiar singur. Mai exact gura ta spune, parțial, adevărul care să-ți demonstreze că nu există niciun sistem în care suma unghiurilor unui triunghi sa fie mai mare de 180 de grade.

Să o luăm cu începutul...

Definiție triunghi: Poligon format din trei laturi care se întâlnesc două câte două și formează trei unghiuri interne.

Întrebare: Pot fi cele trei laturi ale poligonului (triunghiular) curbe?
Răspuns: Nu, ci sunt drepte.
(Definiție poligon: Suprafață plană mărginită de mai multe segmente de linii drepte, numite laturi.)

Mai exact, dat fiind că planul sferei este curb, nu ai cum să desenezi un segment de linie dreaptă, decât dacă ai luat-o rara în mintea ta (mă rog, poate că nu tu, ci nesănătoșii ăia mincinoși la care te închini...). Chiar dacă unii privest totul de sus și li se par dungile drepte, ele sunt strâmbe (curbe)... dar tre' să le simți dedesubtul :) ...

Dacă vrei, putem spune ceva adevărat, fără să mințim și fără să ne păcălească imaginația/persoane păcălite de imaginație strâmbă. Anume că poți desena un triunghi imaginar într-o sferă, dar niciodată în vecii vecilor și dincolo de veci pe suprafața unei sfere.

Spuneam mai înainte că ai spus și tu un adevăr, fără să știi (ironia ignoranței de sine...):

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
...dreptele pe care le vei desena...
Iar minciuna pe care ai înghițit-o pe nemestecate, și la care o îi "inviți" și pe alții să cadă în ea, vine prin "sfatul" acesta:

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
"Deseneaza tu un triunghi mare pe o sfera f mare (de ex pamantul) si apoi vezi cat dau impreuna unghiurile."
Cum am spus mai sus, nu poți desena un triunghi pe niciun fel de sferă, ci doar în sferă...

P.S. - hai să fim serioși. Ce-ar fi să reveniți la eclipsă, nu cred eu să fiți cu toții așa de proști să nu verificați măcar pentru suflețelul vostru spiel-ul cu eclipsa, nu?

__________________________________________________ _______________________________

Psalmul 67
1. Să se scoale Dumnezeu și să se risipească vrăjmașii Lui și să fugă de la fața Lui cei ce-L urăsc pe El.
2. Precum se stinge fumul, să se stingă; cum se topește ceara de fața focului, așa să piară păcătoșii de la fața lui Dumnezeu,
3. Iar drepții să se bucure și să se veselească înaintea lui Dumnezeu, să se desfăteze în veselie.
4. Cântați lui Dumnezeu, cântați numelui Lui, gătiți calea Celui ce străbate pustia, Domnul este numele Lui,
5. Și vă bucurați înaintea Lui. Să se tulbure de fața Lui, a Părintelui orfanilor și a Judecătorului văduvelor.
6. Dumnezeu este în locul cel sfânt al Lui; Dumnezeu așază pe cei singuratici în casă,
7. Scoate cu vitejie pe cei legați în obezi, la fel pe cei amărâți, pe cei ce locuiesc în morminte.
(...)
31. Ceartă fiarele din trestii, ceartă taurii adunați împotriva junincilor popoarelor, ca să nu fie depărtați cei care au fost încercați ca argintul.
32. Risipește neamurile cele ce voiesc războaie". Veni-vor soli din Egipt; Etiopia va întinde mai înainte la Dumnezeu mâna ei, zicând:
33. "Împărățiile pământului cântați lui Dumnezeu, cântați Domnului.
34. Cântați Dumnezeului Celui ce S-a suit peste cerul cerului, spre răsărit; iată va da glasul Său, glas de putere.
35. Dați slavă lui Dumnezeu! Peste Israel măreția Lui și puterea Lui în nori.
36. Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui, Dumnezeul lui Israel; Însuși va da putere și întărire poporului Său. Binecuvântat este Dumnezeu".
__________________________________________________ _______________________________
  #785  
Vechi 25.08.2011, 00:48:33
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Whatever... Dreptele din geometria neeuclidiana nu sunt la fel ca cele din cea euclidiana.

P.S.: tot n-ai gasit eroarea in demonstratia aia facuta de mine. Deci, pana la urma, 2+2=2? (pt neica_nimeni)

Last edited by razvan_andrei; 25.08.2011 at 00:51:10.
  #786  
Vechi 25.08.2011, 00:51:49
Florin Constantin Ilie Florin Constantin Ilie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 27
Implicit Eugen, dacă-mi ajută Dumnezeu...,

...am să-ți reamintesc ceea ce încă te faci că nu înțelegi...
  #787  
Vechi 25.08.2011, 00:53:29
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Uite aici, sa intelegi mai bine care e treaba cu triunghiul pe o sfera.http://ro.wikipedia.org/wiki/Geometrie_sferic%C4%83
  #788  
Vechi 25.08.2011, 00:55:55
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
P.S.: tot n-ai gasit eroarea in demonstratia aia facuta de mine. Deci, pana la urma, 2+2=2? (pt neica_nimeni)
Tu poti aduna doi boi intre ei, hai ca esti culmea
  #789  
Vechi 25.08.2011, 00:56:21
Florin Constantin Ilie Florin Constantin Ilie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Uite aici, sa intelegi mai bine care e treaba cu triunghiul pe o sfera.http://ro.wikipedia.org/wiki/Geometrie_sferic%C4%83
Ești chiar orb...
  #790  
Vechi 25.08.2011, 00:56:46
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Constantin Ilie Vezi mesajul
...am să-ți reamintesc ceea ce încă te faci că nu înțelegi...
Stii, pt mine putin conteaza aiurelile astea cu pamantul, dar matematica e importanta. Este un limbaj universal. Nu ma inchin la matematica, insa am respect fatza de aceasta disciplina.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia ortodoxa (patristica, academica) si stiinta (paradigma stiintifica actuala) Eugen7 Dogmatica 199 19.02.2013 19:40:14
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 20:33:48