Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.09.2011, 13:43:36
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Revenind la subiect

"Noaptea Sfantului Bartolomeu" a fost una din marile nenorociri ale umanitatii, atat in acele momente, prin oroare, cat si pe termen lung, prin consecinte. Daca e sa o judecam mai ales dupa consecinte pe termen lung si foarte lung, a fost la fel de dezastruoasa ca bombardamentul atomic asupra Japoniei.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.09.2011, 13:44:07
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Smile

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimata doamna, va inteleg, dar nu e bine sa generalizati. Uitati-va de exemplu la cei mai activi si profunzi useri catolici de pe forum: fratele Mihnea, dl. Erethorn, d-na Nutucutu, la postarile domniilor lor, la intreaga lor atitudine echilibrata si crestina. Acum, hand on heart: chiar va imaginati astfel de lucruri in ce ii priveste pe credinciosi catolici precum cei enumerati?! Geenralizarile pot fi foarte periculoase. Foarte probabil, persoana e....scuzati, dusa cu pluta, daca v-a dat foc la casa. Doar satanistii si, probabil, martorii lu' "iehova" iau credinta ca motivatie a unor actiuni perfect imbecile si asociale.
Ca sa inchei intr-o nota de umor, ca tot e "adversarul meu de sah", d-l Catalin, pus pe glume, la postarea anterioara: uitati-va la avatarul meu: credeti ca seman cu imaginarul geonosian Poggle the Lesser, in viata reala?! (Doar la talentul tehnic...). Serios acum, uitati-va putin pe topicul cu "catolicii si ortodocsii fac binele impreuna", si meditati putin asupra topicului insusi, si mai ales asupra duhului in care oameni cu credinte de-fapt-nu-asa-de-diferite fac lucrarea lui Dumnezeu in lume, adica Binele, impreuna.
Cu respect.
Doamne, ajuta!

In interventia dv. cereati exemple concrete despre relatia cu catolicii din jurul nostru. Nu am facut decat sa dau exemplul cerut la mesajul dumneavoastra generalizator.

Personal, sunt total impotriva generalizarilor. Oricand se iveste ocazia spun cu convingere ca trebuie inteles, apreciat, cunoscut omul ca individ, nu dupa grupul (gruparile) din care se revendica.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.09.2011, 14:16:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimata doamna, va inteleg, dar nu e bine sa generalizati. Uitati-va de exemplu la cei mai activi si profunzi useri catolici de pe forum: fratele Mihnea, dl. Erethorn, d-na Nutucutu, la postarile domniilor lor, la intreaga lor atitudine echilibrata si crestina.
Acum sa nu exageram, nu e cel mai bun exemplu. Mie de cateva ori unii useri catolci mi s-au parut agresivi cu cei care spuneau ceva despre catolicism (ca sa nu para ca spun de toti, ma refer in special la Erethorn dar si nucutucu mai spre final). In schimb pe forumul catolic nu era chiar asa, chiar acum port discutii amiabile despre Filioque (tinand cont ca e forum catolic, dar sunt si acolo unele exagerari).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.09.2011, 16:07:37
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum sa nu exageram, nu e cel mai bun exemplu. Mie de cateva ori unii useri catolci mi s-au parut agresivi cu cei care spuneau ceva despre catolicism (ca sa nu para ca spun de toti, ma refer in special la Erethorn dar si nucutucu mai spre final). In schimb pe forumul catolic nu era chiar asa, chiar acum port discutii amiabile despre Filioque (tinand cont ca e forum catolic, dar sunt si acolo unele exagerari).
Daca cineva ar fi atacat ortodoxia, cum ai fi reactionat? Cum ti s-ar fi parut normal sa reactionezi? ceva de genul "who cares?" sau o atitudine combativa, deopotriva decenta si ferma?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.09.2011, 22:52:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Daca cineva ar fi atacat ortodoxia, cum ai fi reactionat? Cum ti s-ar fi parut normal sa reactionezi? ceva de genul "who cares?" sau o atitudine combativa, deopotriva decenta si ferma?
Eu cand am intrat pe forumul catolic m-am gandit dinainte ca nu or sa sara toti sa laude ortodoxia si sa spune ca BC greseste. Acolo erai banat doar daca spuneai ceva nepotrivit despre Bc, cu atat mai mult sa te apuci sa-i ataci pe catolicii care spun ca BC are dreptate.
In al doilea rand conteaza si daca se spune adevarul, pe forumul catolic se spuneau o gramada de neadevaruri depre BO.
Atitudinea decanta nu mi s-a parut a fi atacarea userului care spunea ca Filioque nu e corect, de exemplu. De exemplu al doilea mesaj adresat mie de Erethorn era ca sunt inselat de draci, desi nici macar nu aveam o discutie cu el. Si in restul mesajelor s-a mai repetat din cand in cand. Dar nu mai am de gand sa continui discutia despre asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 28.10.2010 23:47:48
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
Noaptea strigoilor... silverstar Generalitati 15 17.02.2010 17:24:50
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28