Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.01.2012, 13:58:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-l judeca pe cerșetor că fumează.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.01.2012, 14:49:24
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu-l judeca pe cerșetor că fumează.
Pana cand nu i-ai oferit tu insuti o solutie reala la problema lui.
Apoi, da, ii poti reaminti ca prin mijlocirea ta modesta si cu voia lui Dumnezeu el a iesit deja din temnita si se cade sa nu mai fumeze, ca sa nu se mai intoarca inapoi, prin nerecunostinta fata de Hristos. Apoi, da, se cuvine pentru a preveni intoarcerea intr-o temnita inca si mai grea...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.01.2012, 14:57:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Vedeti ca nu e bine sa judecati daca nu cunoasteti?
Eu nu fumez nici nu am fumat niciodata! Nu inteleg de unde ati dedus asta!
Doar pentru ca am compatimire pentru acel om ati sarit sa ma faceti in toate felurile si sa ma judecati!
V-ati suparat ca am indraznit sa va spun ca si d-voastra sunteti pacatos, recunoasteti ca de asta va ambalati asa.
Daca faceti munca cu nevoiasii nu trebuie sa va laudati cu asta si sa ajungeti sa credeti ca sunteti fara pacat.
Sa va dea si d-voastra Dumnezeu mai multa minte sa nu judecati pripit.
Din cate il cunosc eu pe Cristian, nu cred ca motivul pentru care a ripostat este cel pe care il banuiti. Nu, categoric nu. Pur si simplu cred ca nu tolereaza viciul fumatului si nu e dispus sa faca vreo concesie acestui pacat mizerabil de care sufar si eu. Asta-i tot.
Tabagismul este un lant greu. Cine cunoaste zbaterea in el nu mai e deloc in acord cu concesiile. Prin urmare lupta pe fata, direct, uneori foarte dur cu orice duh care ingaduie fumatul. Un motiv simplu si de inteles, daca avem bunavointa, este ca prin aceasta se protejeaza el insusi de hartuiala demonului,caci stim bine cum da tarcoale vrasmasul casei pe care a ocupat-o candva, pindind prilejul... Asadar nu cuiva de aici ii facea de fapt Cristi reprosuri, nu vreunuia dintre colegii forumisti...
Aceasta cred ca a fost motivatia lui Cristi, rog sa fiu iertat daca am gresit / ranit pe vreunul dintre voi cu opinia mea.
Dumnezeu sa ne ocroteasca! AMIN+
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.01.2012, 15:52:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pana cand nu i-ai oferit tu insuti o solutie reala la problema lui.
Apoi, da, ii poti reaminti ca prin mijlocirea ta modesta si cu voia lui Dumnezeu el a iesit deja din temnita si se cade sa nu mai fumeze, ca sa nu se mai intoarca inapoi, prin nerecunostinta fata de Hristos. Apoi, da, se cuvine pentru a preveni intoarcerea intr-o temnita inca si mai grea...
Cuvantarea e mult mai profunda, dar se pare ca nu ai inteles-o.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 17.01.2012, 15:57:35
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Din cate il cunosc eu pe Cristian, nu cred ca motivul pentru care a ripostat este cel pe care il banuiti. Nu, categoric nu. Pur si simplu cred ca nu tolereaza viciul fumatului si nu e dispus sa faca vreo concesie acestui pacat mizerabil de care sufar si eu. Asta-i tot.
Tabagismul este un lant greu. Cine cunoaste zbaterea in el nu mai e deloc in acord cu concesiile. Prin urmare lupta pe fata, direct, uneori foarte dur cu orice duh care ingaduie fumatul. Un motiv simplu si de inteles, daca avem bunavointa, este ca prin aceasta se protejeaza el insusi de hartuiala demonului,caci stim bine cum da tarcoale vrasmasul casei pe care a ocupat-o candva, pindind prilejul... Asadar nu cuiva de aici ii facea de fapt Cristi reprosuri, nu vreunuia dintre colegii forumisti...
Aceasta cred ca a fost motivatia lui Cristi, rog sa fiu iertat daca am gresit / ranit pe vreunul dintre voi cu opinia mea.
Dumnezeu sa ne ocroteasca! AMIN+
Va multumesc pentru raspuns, este un raspuns plin de blandete si intelegere pentru toata lumea, nu ati gresit cu nimic fata de mine
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.01.2012, 16:08:09
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
De ce atât de mulți oameni îl resping pe Hristos, pe Dumnezeu?

De ce atât de mulți resping Lumina și refuză să vină la lumină?

De ce nu acceptă și nu vor să își facă viața după voia Dumnezeului-Celui-Viu?

Ce soartă mai merită acești întunecați și nemernici, acești ticăloși, acești păcătoși, acești blestemați și fii ai blestemului care resping Adevărul?
Noi toti Il respingem pe Hristos atunci cand facem pacatul, si asta se intampla atat de des. Cred ca El se supara mai ales cand nu il odihnim pe aproapele nostru, ci dimpotriva, il impovaram cu morale, cu discursuri, cu " asa trebuie sa faci", cand credem noi ca stim mai bine pentru el, dar ramanem umflati in pene fara urma de simtamant in noi...
Deci intotdeauna ne aflam in intuneric cand nu ne doare inima pentru tot omul.
Deci ce soarta meritam noi, ca niste nemernici, ticalosi, pacatosi, Pentru ca Il respingem pe Hristos care vrea sa ramana intru noi?
Moartea. Domnul ne mantuieste si ne iarta fiindca ne iubeste.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.01.2012, 16:49:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Normal ca Il respingem atunci cand pacatuim. De ce "pacatuim" ? Pentru ca e mai usor asa. sa ai principii si sa le mentii, e greu. Sa crezi in ceva ce nu vezi, iar e greu. Sa crezi atat de mult incat sa nu-ti fie frica de ce e in jurul tau, e aproape imposibil. De ce credeti ca oamenii prefera sa se inchine la idoli falsi, si mai ales la... alti oameni, considerati asemeni zeilor (ex.: Cezar, Hitler, Kim Ir Sen, etc.). Pentru ca astia vin cu niste promisiuni concrete, palpabile, realizabile. Si daca nu "merge" cu promisiuni, vin cu amenintari, la fel de concrete si palpabile.
Cica regimul nord-coreean vrea sa ii sanctioneze pe cei care nu au bocit si au jelit indeajuns pe raposatul presedinte ... (ma rog, s-ar putea sa fie o gluma a sud-coreenilor). Pentru ca asa suntem noi oamenii. Ne este foarte greu, daca nu imposobil, sa ne depasim conditia de "om" si sa ne apropiem de Asemanarea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.01.2012, 08:44:06
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cuvantarea e mult mai profunda, dar se pare ca nu ai inteles-o.
Am comentat si eu la nivel de bun simt, ori poate asa cum mi-a soptit inima. Am crezut ca are o noima ce am spus, altfel ma infranam.
Dar spui ca in cuvantul tau e ceva mult mai profund. Ce poate fi, intr-adevar?...

Fii bun atunci, si lumineaza-ma, te rog!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.01.2012, 10:22:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Normal ca Il respingem atunci cand pacatuim. De ce "pacatuim" ? Pentru ca e mai usor asa. sa ai principii si sa le mentii, e greu. Sa crezi in ceva ce nu vezi, iar e greu. Sa crezi atat de mult incat sa nu-ti fie frica de ce e in jurul tau, e aproape imposibil. De ce credeti ca oamenii prefera sa se inchine la idoli falsi, si mai ales la... alti oameni, considerati asemeni zeilor (ex.: Cezar, Hitler, Kim Ir Sen, etc.). Pentru ca astia vin cu niste promisiuni concrete, palpabile, realizabile. Si daca nu "merge" cu promisiuni, vin cu amenintari, la fel de concrete si palpabile.
Cica regimul nord-coreean vrea sa ii sanctioneze pe cei care nu au bocit si au jelit indeajuns pe raposatul presedinte ... (ma rog, s-ar putea sa fie o gluma a sud-coreenilor). Pentru ca asa suntem noi oamenii. Ne este foarte greu, daca nu imposobil, sa ne depasim conditia de "om" si sa ne apropiem de Asemanarea lui Dumnezeu.
fara ajutor de sus omul nu poate sa depasesca conditia de "om". Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.01.2012, 22:23:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Am comentat si eu la nivel de bun simt, ori poate asa cum mi-a soptit inima. Am crezut ca are o noima ce am spus, altfel ma infranam.
Dar spui ca in cuvantul tau e ceva mult mai profund. Ce poate fi, intr-adevar?...

Fii bun atunci, si lumineaza-ma, te rog!
Cuvantarea nu-mi apartine, deci nu ma pot pune in postura parintelui. Am sa-ti raspund tot printr-o cuvantare a parintelui: "Toți suntem șubrezi – dar crede că nimeni nu-i mai șubred decât tine."...sper ca acum sa ma fi facut inteles.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
"Lui Hristos ii plac oamenii delicati" VladCat Generalitati 80 19.06.2012 08:23:48
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Evolueaza oamenii mai repede? Chupacabra Generalitati 10 14.12.2007 12:20:26