Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2011, 14:05:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ai dreptate. Parintele Galeriu este oricum un sfant, dar ma refeream la canonizare.
Problema mea (motivul pentru care ma deranjeaza astfel de canonizari, cele facute de colegii de forum mai ales) este ca daca sunt asa de deschisi si ingaduitori cu unii, atunci de ce cu noi cei de rand sunt atat de severi?

Sa ma ierte Dumnezeu, fac o comparatie mai indrazneata, ca sa ma intelegi.
Daca un om ca talharul de pe cruce, sau Maria Egipteanca, sau Seraphim Rose sunt iertati (unii chiar de Dumnezeu insusi), desi au avut un trecut (f.) controversat, atunci noi, altii care suntem totusi cuminti si n-am facut din acele mari pacate, de ce suntem luati atat de aspru? De ce ni se cere atat de mult?
Nu este oare un fel de discriminare?
Mie asta imi suna a:

"Iata, de atatia ani iti slujesc si niciodata n-am calcat porunca ta. Si mie niciodata nu mi-ai dat un ied, ca sa ma veselesc cu prietenii mei. Dar cand a venit acest fiu al tau, care ti-a mancat averea cu desfranatele, ai injunghiat pentru el vitelul cel ingrasat”.

Ai aici o talcuire, o fi oare a par. Galeriu?
Iata un mic pasaj despre fiul cel cuminte:

Constantin Noica, spunea ca "sunt doua feluri de a risipi. Exista risipa celui care, intocmai fratelui cel mic, cheltuieste fara sa fi strans (caci tot ceea ce avea fiul cel mic era un dar). Dar exista si risipa celui care, intocmai fratelui cel mare, strange fara sa poata aduna. Fratele fiului risipitor asa face. El strange ascultare dupa ascultare si fapta buna dupa fapta buna, iar in ultimul ceas, cand nu poate intelege si nu poate ierta dragostea tatalui pentru cel ce a risipit, pierde el insusi tot ce a adunat... La ce bun atata supunere si atata cumintenie, daca n-a putut intra in inima sa si nitica dragoste?“.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2011, 14:13:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Glykys - la pilda m-am gandit si eu cand am raspuns mai sus, dar sunt si mai derutata pana la urma pentru ca nu stiu acum cine sunt: fiul cel mic, sau cel risipitor? Cine e unul si cine este celalalt?

Tu cine te consideri de ex.?
Eu nu ma consider fiul cel mic, ca nu sunt perfecta, dar...nici cel risipitor. Sunt cel...mijlociu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.07.2011, 14:23:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Glykys - la pilda m-am gandit si eu cand am raspuns mai sus, dar sunt si mai derutata pana la urma pentru ca nu stiu acum cine sunt: fiul cel mic, sau cel risipitor? Cine e unul si cine este celalalt?

Tu cine te consideri de ex.?
Eu nu ma consider fiul cel mic, ca nu sunt perfecta, dar...nici cel risipitor. Sunt cel...mijlociu.
:) Fiul cel cuminte nu e perfect, dimpotriva, e mandru si cartitor, in ascultarea lui. Citeste talcuirea. Voiam numai sa iti arat ca sunt sfinti si din categoria fiului rispitor si de ce aceasta, in detrimentul celor pururea ascultatori.
Eu personal am avut momente cand am fost in ambele posturi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul serafim de sarov icamilin Diverse Sarbatori 6 19.07.2013 15:39:13
intrebare in legatura cu pr. Serafim Rose gheorghie Mari Duhovnici si predicile lor 4 11.12.2011 18:31:50
Discutii despre: Descoperirea lui Dumnezeu in inima omului Cuv. Serafim Rose dobrin7m Generalitati 1 10.01.2011 12:19:01
2 septembrie- Ziua trecerii la cele vesnice a parintelui Serafim Rose costel Stiri, actualitati, anunturi 32 06.09.2010 16:36:18
Psalmul 136 in talcuirea lui Serafim Rose Miha-anca Rugaciuni 14 08.01.2010 23:10:53