Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.10.2012, 13:34:54
crustamet crustamet is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2012
Mesaje: 2
Implicit pentru a te lasa de fumat

E simplu sa te lasi de fumat. Prima data trebuie sa sti ca vrei sa te lasi de fumat, apoi este un proces simplu de urmat si greu de facut. Nu trebuie sa faci altceva decat sa-i atribui fumatului cel mai urat lucru posibil cum ar fi de exemplu "Tigara este cel mai rau lucru posibil pentru mine". De fiecare data cand vrei sa-ti aprinzi o tigara, e simplu, iti amintesti de fraza asta si invata sa zici NU.
Restul vine de la sine, dupa 2, 3 zile de chin o sa vezi ca te ajuta si dumnezeu ca sa te lasi, adica te face sa uiti ca iti trebuie tigara.
Piedici: ar fi multe. Prima piedica ar fi cafeaua care nu se bea fara tigara :) sau alcoolul.
A doua piedica ar fi "cand se intoarce roata.". Daca in trecut ai invatat oamenii sa fumeze fi sigur ca o sa se intoarca roata :) . Aici cad multi oameni inapoi in pacatul fumatului. Daca treci de astea doua piedici, poti sa te declari nefumator si sa nu mai pui niciodata tigara in mana.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.10.2012, 20:37:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crustamet Vezi mesajul
E simplu sa te lasi de fumat. Prima data trebuie sa sti ca vrei sa te lasi de fumat, apoi este un proces simplu de urmat si greu de facut. Nu trebuie sa faci altceva decat sa-i atribui fumatului cel mai urat lucru posibil cum ar fi de exemplu "Tigara este cel mai rau lucru posibil pentru mine". De fiecare data cand vrei sa-ti aprinzi o tigara, e simplu, iti amintesti de fraza asta si invata sa zici NU.
Restul vine de la sine, dupa 2, 3 zile de chin o sa vezi ca te ajuta si dumnezeu ca sa te lasi, adica te face sa uiti ca iti trebuie tigara.
Piedici: ar fi multe. Prima piedica ar fi cafeaua care nu se bea fara tigara :) sau alcoolul.
A doua piedica ar fi "cand se intoarce roata.". Daca in trecut ai invatat oamenii sa fumeze fi sigur ca o sa se intoarca roata :) . Aici cad multi oameni inapoi in pacatul fumatului. Daca treci de astea doua piedici, poti sa te declari nefumator si sa nu mai pui niciodata tigara in mana.
Cred ca ai dreptate ca e simplu sa te lasi; totusi cea mai mare piedica este asa cum spui prima data: sa sti ca vrei sa te lasi, nu sa ai impresia ca vrei sa te lasi, apoi totul vine de la sine prin repetarea frazei, care se transforma in rugaciune prin "forta" ei psihologica.

Last edited by Demetrius; 14.10.2012 at 20:40:08.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.10.2012, 21:04:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Subscriu la ce a scris Cristi. Cu asa atitudine nu aduci pe nimeni la Hristos.
Duhovnicii folosesc cand blandetea, cand duritatea, dupa caz. Pentru cineva deznadajduit nu vor folosi duritatea.
In cazul fumatului sau a alcoolului se pare ca cele mai bune rezultate sunt date de un soc, de exemplu ca isi pericliteaza sanatatea. Cunosc pe cineva care fuma zilnic, a avut o problema de sanatate si s-a speriat, de atunci nu a mai fumat niciodata, a spus ca nici nu mia poate suporta tigarea si nu-si da seama de ce a fumat pana acum. La fel cineva care era alcoolic, doar cand a ajuns pe marginea prapastiei a renuntat la alcool.
Acelei cunostinte probabil preotul i-a spus ca nu mai poate sa o impartaseasca (nu stiu decat ce a spus ca i-a zis preotul, nu exact ce i-a spus acel preot). Si dupa zeci de ani de fumat din greu s-a gandit ca e o problema fumatul si a cautat si niste solutii, tigarea electronica.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.10.2012, 08:17:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Unei rude i-a spus preotul sa nu mai calce in biserica pana nu se lasa de fumat. Dar asta dupa mult timp de cand stia ca fumeaza.
Asta-i o tâmpenie, iertată-mi fie intervenția. Mie nu mi-a interzis să intru în biserică, mi-a refuzat Sfânta Împărtășanie, nu mi-a convenit atunci, dar am înțeles până la urmă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 19.10.2012, 23:14:26
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta-i o tâmpenie, iertată-mi fie intervenția. Mie nu mi-a interzis să intru în biserică, mi-a refuzat Sfânta Împărtășanie, nu mi-a convenit atunci, dar am înțeles până la urmă.
Slava Domnului, ca ai facut in sfarsit precizarea... Nu indrazneam sa intervin, ca sa nu ma intelegi mai stiu eu cum, din cine stie ce pricini-neajunsuri ale comunicarii pe internet...
Acum insa ma bucur ca ai pus distinctia cuvenita.

Ramane insa o problema, pentru mine, daca Sfanta Impartasanie e un premiu pentru buna-purtare (un "Globul de Aur" al actoriei bisericesti) sau un sprijin unic, de neinlocuit, al credinciosilor in Hristos, pacatosi cu totii, desigur, fiecare in felul si la nivelul varstei lui duhovnicesti...

E un premiu sau mai degraba un medicament sufletesc vital?

Cele randuite didactic si schematic le stiu...
De aici si nelamurirea mea, cum ca o ordine scolareasca sau soldateasca nu are cum sa fie in spiritul Duhului, ci mai degraba al omului catre om... Si nu ma impotrivesc, totusi!

Dar este Sfanta Impartasanie chiar numai pentru sfinti? Pentru desavarsitii in vietuire? Aici? Pe pamant? In babilonul lumii noastre?....

Nu stiu.
Nu dau verdicte.
Doar am marturisit nedumerirea mea. Sa fiu iertat....
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.10.2012, 09:42:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu frate, normal că nu e numai pentru sfinți.
Înțeleg ce zici dar chiar nu sunt în stare să dezvolt subiectul.
Pot zice eventual doar despre mine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #107  
Vechi 23.10.2012, 00:00:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crustamet Vezi mesajul
E simplu sa te lasi de fumat. Prima data trebuie sa sti ca vrei sa te lasi de fumat, apoi este un proces simplu de urmat si greu de facut. Nu trebuie sa faci altceva decat sa-i atribui fumatului cel mai urat lucru posibil cum ar fi de exemplu "Tigara este cel mai rau lucru posibil pentru mine". De fiecare data cand vrei sa-ti aprinzi o tigara, e simplu, iti amintesti de fraza asta si invata sa zici NU.
Restul vine de la sine, dupa 2, 3 zile de chin o sa vezi ca te ajuta si dumnezeu ca sa te lasi, adica te face sa uiti ca iti trebuie tigara.
Piedici: ar fi multe. Prima piedica ar fi cafeaua care nu se bea fara tigara :) sau alcoolul.
A doua piedica ar fi "cand se intoarce roata.". Daca in trecut ai invatat oamenii sa fumeze fi sigur ca o sa se intoarca roata :) . Aici cad multi oameni inapoi in pacatul fumatului. Daca treci de astea doua piedici, poti sa te declari nefumator si sa nu mai pui niciodata tigara in mana.
Combinatia asta , cu adevarat este nenorocita , tigarea o cere pe cafea si invers ! Sunt tabieturi groaznice si greu de invins , dar nu imposibil .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 23.10.2012, 14:48:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crustamet Vezi mesajul
Piedici: ar fi multe. Prima piedica ar fi cafeaua care nu se bea fara tigara :) sau alcoolul.
Beau cafea de ani de zile fara tigara, n-am fumat niciodata, deci se poate, nu e o piedica insurmontabila, trebuie doar sa-ti schimbi tabietul cu altul nou.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.10.2012, 14:49:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Suma viciilor e constantă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 23.10.2012, 15:03:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Suma viciilor e constantă.
Personal nu consider consumul de cafea un viciu, atata timp cat e unul echilibrat, nu unul in exces, care sa-ti faca rau si sa-ti creeze dependenta. As putea oricand sa nu mai consum, insa nu vad de ce a-si face-o, poate doar asa, ca exercitiu de disciplinare a gandurilor.

Toate îmi sunt permise, dar nu toate îmi sunt de folos.
Toate îmi sunt permise, dar nu mă voi lăsa stăpânit de nimic

Cred ca e valabil si in cazul fumatului. Nu o tigara fumata iti face rau, ci consumul excesiv ce creeaza dependenta, atunci cand ajungi sa consideri "tigara" unitatea de masura a timpului: mai fumez o tigara si dupa mergem, cat te-am asteptat am fumat o tigara, luam o pauza de tigara, pana se incalzeste ciorba fumez o tigara, cat timp vorbesc la telefon fumez o tigara etc. Cum nu-s fumatoare, nu pot sa dau sfaturi, insa cei care-i cunosc si s-au lasat de fumat au facut-o brusc, de la o zi la alta si-au propus sa nu mai puna tigara in gura si n-au mai facut-o.

Last edited by ioanna; 23.10.2012 at 15:28:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09