Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2006, 10:08:23
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Aparitia celor doi sfinti-mosi, Mos Andrei si Mos Nicolae, inceputul iernii si punerea in miscare a haitelor de lupi sunt semne evidente de imbatranire si degradare a timpului calendaristic. Ordinea se deterioreaza neincetat, ajungand in noaptea de 29 spre 30 noiembrie, in Noaptea Strigoilor, la starea simbolica de haos, cea de dinaintea creatiei. Este o noapte de spaima, intrucat spiritele mortilor ies din morminte si, impreuna cu strigoii vii, "care in aceasta noapte isi parasesc culcusurile lor, fara sa aiba vreo stiinta despre aceasta" (Pamfile, 1914, p. 127), se iau la bataie pe la hotare, raspantii de drumuri si prin alte locuri necurate. Duelurile sangeroase cu limbile de la melite si coasele furate din gospodariile oamenilor se prelungesc pana la cantatul cocosilor, cand spatiul se purifica, duhurile mortilor se intorc in morminte, iar sufletele strigoilor revin in trupurile si paturile parasite fara stiinta lor. In anumite situatii, strigoii se manifestau violent fata de oamenii care nu-si luau anumite masuri de protectie: "Cand strigoii morti nu au cu cine sa se razboiasca, se duc pe la casele oamenilor unde incearca sa suga sangele celor ce au nenorocul sa le cada in maini. Pentru ca sa nu se poata apropia de case, oamenii, - e grija gospodinelor mai ales -, mananca usturoi in aceasta seara, se ung pe corp tot cu usturoi, sau numai pe frunte, in piept, pe spate si pe la incheieturile trupului. La casa se ung cercevelele ferestrelor, pe unde strigoii ar putea sa intre sau sa se uite in casa, facandu-se semnul crucii si tot astfel urmeaza si la usa si horn, pe unde de asemenea ea crede ca strigoii pot intra si iesi din casa" (Pamfile, 1914, p. 128). Se credea ca sunt si strigoi care nu doreau sa faca rau. Acestia "fac hori pe la raspantiile drumurilor, unde joaca cu strasnicie pana la cantatul cocosilor" (Pamfile, 1914, p. 128).

sursa: crestinortodox.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2006, 11:46:27
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Aceste povestiri sunt superstitii venite din lumea pagana care nu au nimic de-a face cu crestinismul in general si cu ortodoxia in special.Nu trebuie sa credem in superstitii.Sunt nocive sufletului.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2006, 12:17:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu sunt superstitii, sunt traditii. Si daca sunt nocive sufletului, de ce sunt publicate pe site-ul crestinortodox.ro? Eu de aici le-am luat. Nimeni nu ne da voie sa ignoram, sau sa distrugem traditiile. Si nici sa le criticam. Fac parte din noi, din poporul nostru, ne definesc si demonstreaza ca am fost aici dintotdeauna.

E bine ca presa tace. Cand a fost Halloween-ul american l-au mediatizat nu stiu cat timp, acum ca avem si noi o noapte incarcata de mister, de magie, presa tace si asta pentru ca e sarbatoare de-a noastra, romaneasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2006, 21:04:47
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Silverstar,am citit si eu de unde ai postat tu si acolo in titlul articolului spune si de superstitii.Si apoi nu toata traditia este buna.Biserica propavaduieste sfanta Traditie care este al doilea izvor al revelatiei divine.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2006, 21:36:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Negroponte, spune-mi, te rog tu, nu altcineva, ce si cum ar trebui sa fac, sa scriu ca sa nu mai judeci si sa nu ma mai judeci? Cum crezi tu ca eu, ca filolog, ca om de litere, poftim! nu cunosc diferenta dintre superstitie si traditie? Acuma ai sa spui ca ma impaunez, ca ma falesc! Ei si?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2006, 22:07:38
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

De noaptea strigoilor am auzit.S-ar parea ca vicleanul ar vrea sa acopere cu tot felu de superstitzii si vraji sfanta zi a apostolului nostru.Nu poate!E prea puternica jertfa muceniciei intru Hristos.Sfinte apostole Andrei,cel prin care noi am cunoscut pe Dumnezeul Cel Adevarat,roaga-te pentru noi!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2006, 22:33:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)NU am sa spun ca te impaunezi sau te falesti.Toti avem asemenea momente in viata cand credem ca insemnam ceva,undeva.Eu spun doar ce invata Biserica de la inceputurile ei si nimic mai mult.Atata timp cat informatiile tale sunt ortodoxe,toata stima.Daca observ o deviere de la adevar sunt dator sa intervin ca orice crestin care iubeste adevarul.Toate cele bune!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2006, 16:26:27
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

nu stiu de ce va tot contraziceti atat.. aceasta zisa "poveste" cu strigoii face parte din Sf. Traditie, care zice : "Totalitatea adevarurilor, care nu au fost cuprinse in Sf. Scriptura, dar care au fost transmise prin viu-grai de Mantuitorul, Apostolilor si care au fost scrise si pastrate de Biserica, se numeste Traditie."
In plus eu cred in strigoi.. pt ca cunosc chiar un caz real. Numai bine!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2006, 00:46:16
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Basileus,tu crezi ca Mantuitorul a lasat apostolilor invataturi despre strigoi?Sfanta traditie inseamna totalitatea adevarurilor scripturistice plus experinta de viata in Duhul Sfant a sfintilor Parinti.Restul sunt obiceiuri babesti din viata pagana.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2010, 20:09:02
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Despre fantome

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
:)Basileus,tu crezi ca Mantuitorul a lasat apostolilor invataturi despre strigoi?Sfanta traditie inseamna totalitatea adevarurilor scripturistice plus experinta de viata in Duhul Sfant a sfintilor Parinti.Restul sunt obiceiuri babesti din viata pagana.Doamne ajuta!

am o intrebare in legatura cu asta,multi oameni zic ca sunt bantuiti de fantome si nu stiu ce sa le spun,pentru ca le spun ca nu exista pentru ca nu cred in asa ceva,nu stiu ce sa le mai spun.va rog domnule Negroponte datim un sfat va rog frumos,nu stiu ce sa le spun sincer,chiar si copiii cred in asa ceva,zic de unii.Ce sa le spun?si va multumesc si Domnul Dumnezeu sati dea viata lunga si mult noroc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psaltire, noaptea.. onyx235 Generalitati 96 07.09.2015 17:48:27
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Noaptea nuntii Solveig Nunta 208 29.10.2011 00:47:41
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28