Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 21.12.2009, 15:01:30
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
pasnici???????????/ cand sunt kamikaze cu propriul popor???????????????? de ce? cica ca au parte de nu stiu cate virgine in rai!!!!!!

nu ti frica sa stai in romania ca poate un ortodox iti pune o bomba? de ce nu traiesti intr-o tara musulmana???????????????????? cu musulmanii tai pasnici !!!

iisus ne-a lsat doua porunci: sa-l iubim pe bunu d-zeu, si sa ne iubim aproapele!!! iisus ne indeamna la iubire, ingaduinta...cand o sa am putin timp o sa-ti aduc argumente din qu'ran despre ce a indemnat mohamed !!!
Dece sa imi fie frica ?atita timp cit stiu sa respect un om indiferent de religia lui nu are dece sa imi fie frica!!!da am observat cum Iisus te indeamna la iubire!!! in tarile musulmani nu sint crestini? tie nu iti este frica sa stai in germania???? ia spune ce caracter au femeile din germania,vrei sa vezi o femeie musulmana la fel?NICIODATA. deoarece femeile musulmani au respect pentru allah si pentru familiile lor .te rog spune-mi si mie cite femei din romania si-au lasat barbatul si copii si au plecat de nebune in europa,astea le consideri ortodox?noi sintem pasnici doar ca nu iubim america si evrei.ce cauta americani in tarile musulmane?si romania cindva a stat sub dictatura lui ceausescu ,dece nu a venit americani sa va salveze?
  #222  
Vechi 21.12.2009, 20:25:32
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

esti cam impertinenta si uiti unde iti este limita si bunul simtz !!!! femeile din ortodoxism muncesc cu sudoarea fruntii lor, nu stau acasa !!!!!

de ce sa-mi fie frica in germania? ma faci sa rad si inca gura pana la urechi !!! daca esti asha o buna musulmanca du-te si locuieste in arabia saudita sau nu-ti place ca acolo se aplica sharia????? si ce cautati voi in tari crestine???? te-ai saturat deja de romania, visezi la germania, aici se munceste , arbeit !!!!!!

ai auzit de voia bunului dumnezeu???

uite vezi bunu d-zeu nu le-a permis americanilor sa ne cotropeasca !!! nimic nu se intampla fara voia bunului dumnezeu, si ar tb sa te gandesti de ce-s americanii peste voi !!!


Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Dece sa imi fie frica ?atita timp cit stiu sa respect un om indiferent de religia lui nu are dece sa imi fie frica!!!da am observat cum Iisus te indeamna la iubire!!! in tarile musulmani nu sint crestini? tie nu iti este frica sa stai in germania???? ia spune ce caracter au femeile din germania,vrei sa vezi o femeie musulmana la fel?NICIODATA. deoarece femeile musulmani au respect pentru allah si pentru familiile lor .te rog spune-mi si mie cite femei din romania si-au lasat barbatul si copii si au plecat de nebune in europa,astea le consideri ortodox?noi sintem pasnici doar ca nu iubim america si evrei.ce cauta americani in tarile musulmane?si romania cindva a stat sub dictatura lui ceausescu ,dece nu a venit americani sa va salveze?
  #223  
Vechi 21.12.2009, 20:46:27
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
esti cam impertinenta si uiti unde iti este limita si bunul simtz !!!! femeile din ortodoxism muncesc cu sudoarea fruntii lor, nu stau acasa !!!!!

de ce sa-mi fie frica in germania? ma faci sa rad si inca gura pana la urechi !!! daca esti asha o buna musulmanca du-te si locuieste in arabia saudita sau nu-ti place ca acolo se aplica sharia????? si ce cautati voi in tari crestine???? te-ai saturat deja de romania, visezi la germania, aici se munceste , arbeit !!!!!!

ai auzit de voia bunului dumnezeu???

uite vezi bunu d-zeu nu le-a permis americanilor sa ne cotropeasca !!! nimic nu se intampla fara voia bunului dumnezeu, si ar tb sa te gandesti de ce-s americanii peste voi !!!
Mirabela,daca o femeie musulmana sta acasa nu inseamna ca e mai prejos.Si oricum sunt foarte multe musulmance care lucreaza,asta depinde de alegerea fiecareia.Iar fetele care stau acasa,stau acasa pentru ca sunt protejate de sotii lor care le ofera tot ce isi doresc.

Ma gandesc la saraca mama care a muncit toata viata ei iar tata venea la ea in fiecare dimineata"da-mi bani" asa ca..de cele mai multe ori femeile astea care muncesc cu "sudoarea fruntii lor" mai au si cate un sot de intretinut pe langa ele.

Tot la mama vedeam cum nu avea chef nici sa mai stea de vorba cu mine cand venea seara de la lucru..cum se enerva din cel mai mic lucru si cum se plangea cat e de obosita

Sa iti mai spun ceva,desiam terminat o facultatate am lucrat 1 an si jumatate ca translator acum si eu fac parte din femeile acelea care stau acasa si nu mi-e rusine cu asta.Datoria barbatului este sa isi intretina femeia.Am timp suficient pt casa,timp suficient pentru mine iar sotul este cel care are grija sa nu imi lipseasca nimic.

Nu vreau un barbat care sa astepte sa il intretin eu ci vreau un barbat responsabil care stie ce inseamna sa ai o nevasta iar Quranul asta ii invata pe barbati..sa aiba grija de sotiile lor:)

Ah..deranjeaza atat de tare ca stam noi in tari crestine?Asta e.Musulmani sunt peste tot si cel mai bine ar fi sa ne acceptam si sa ne respectam.
  #224  
Vechi 21.12.2009, 21:21:39
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

ceea ce ai trait tu acasa nu e universal valabil, adica nu in toate casele e la fel !!

doamne fereste, in cazul in care sotul tau pateste ceva si nu mai poate munci? ce ai sa faci atunci? paine nu cade din pom, nu poti sa stai pur si simplu sa astepti !!!

acum cativa ani, in familia mea, tatal meu a fost pe moarte, si n-a mai putut lucra o perioada, dar pt ca suntem o familie, mama mea a muncit mai mult, eu eram si la facultate, la id, si doua joburi si fratele meu in facultate....iar tatal meu statea acasa si mai facea cumparaturi, mai facea mancare...daca era sa traim asha cum spui tu, ca munceste doar tata...ce faceam in acea perioada???

stii toti avem de dus o cruce in spate, si asta in functie de alegerile noastre, DAR ...dar daca avem credinta in bunu dumnezeu, si acceptam ca-n viata noastra sa se faca doar voia lui, suntem protejati..pentru ca bunu dumnezeu ne iubeste.

nu e vb ca femeile musulmance sunt mai prejos....eu cand vb de islam, ma refer la cel din tarile islamice, unde femeia nu prea are valoare,e ff diferit de islamul european, are aur ff mult daca-si doreste, si daca e sotul bogat si daca nu cumva e baiatul cel mai mare din familie si are de intretinut toata familia lui numeroasa, sta in casa, creste copii...dar cat poti sa stai si in casa???


si e trist ca ai crescut intr-o familie fara credinta...off, doamne ai mila !!!

ma bucur insa ca putem purta o discutie civilizata!

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Mirabela,daca o femeie musulmana sta acasa nu inseamna ca e mai prejos.Si oricum sunt foarte multe musulmance care lucreaza,asta depinde de alegerea fiecareia.Iar fetele care stau acasa,stau acasa pentru ca sunt protejate de sotii lor care le ofera tot ce isi doresc.

Ma gandesc la saraca mama care a muncit toata viata ei iar tata venea la ea in fiecare dimineata"da-mi bani" asa ca..de cele mai multe ori femeile astea care muncesc cu "sudoarea fruntii lor" mai au si cate un sot de intretinut pe langa ele.

Tot la mama vedeam cum nu avea chef nici sa mai stea de vorba cu mine cand venea seara de la lucru..cum se enerva din cel mai mic lucru si cum se plangea cat e de obosita

Sa iti mai spun ceva,desiam terminat o facultatate am lucrat 1 an si jumatate ca translator acum si eu fac parte din femeile acelea care stau acasa si nu mi-e rusine cu asta.Datoria barbatului este sa isi intretina femeia.Am timp suficient pt casa,timp suficient pentru mine iar sotul este cel care are grija sa nu imi lipseasca nimic.

Nu vreau un barbat care sa astepte sa il intretin eu ci vreau un barbat responsabil care stie ce inseamna sa ai o nevasta iar Quranul asta ii invata pe barbati..sa aiba grija de sotiile lor:)

Ah..deranjeaza atat de tare ca stam noi in tari crestine?Asta e.Musulmani sunt peste tot si cel mai bine ar fi sa ne acceptam si sa ne respectam.
  #225  
Vechi 21.12.2009, 21:37:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In Constantinopol au mai ramas 2000 de crestini ortodocsi.
http://www.stiri.lacasuriortodoxe.ro...tolomeu-i.html
  #226  
Vechi 21.12.2009, 21:37:57
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
ceea ce ai trait tu acasa nu e universal valabil, adica nu in toate casele e la fel !!

doamne fereste, in cazul in care sotul tau pateste ceva si nu mai poate munci? ce ai sa faci atunci? paine nu cade din pom, nu poti sa stai pur si simplu sa astepti !!!

acum cativa ani, in familia mea, tatal meu a fost pe moarte, si n-a mai putut lucra o perioada, dar pt ca suntem o familie, mama mea a muncit mai mult, eu eram si la facultate, la id, si doua joburi si fratele meu in facultate....iar tatal meu statea acasa si mai facea cumparaturi, mai facea mancare...daca era sa traim asha cum spui tu, ca munceste doar tata...ce faceam in acea perioada???

stii toti avem de dus o cruce in spate, si asta in functie de alegerile noastre, DAR ...dar daca avem credinta in bunu dumnezeu, si acceptam ca-n viata noastra sa se faca doar voia lui, suntem protejati..pentru ca bunu dumnezeu ne iubeste.

nu e vb ca femeile musulmance sunt mai prejos....eu cand vb de islam, ma refer la cel din tarile islamice, unde femeia nu prea are valoare,e ff diferit de islamul european, are aur ff mult daca-si doreste, si daca e sotul bogat si daca nu cumva e baiatul cel mai mare din familie si are de intretinut toata familia lui numeroasa, sta in casa, creste copii...dar cat poti sa stai si in casa???


si e trist ca ai crescut intr-o familie fara credinta...off, doamne ai mila !!!

ma bucur insa ca putem purta o discutie civilizata!
Mirabela mai as avea o mica intrebare,cum ti se pare femeia crestina care merge si munceste in locuri nepermise si aduce bani acasa la barbat si copii?dar familia care isi vinde fata la niste nenorociti care le duc afara in europa?la musulmani nu exista asa ceva ca barbatul sa astepte sa aduca femeia bani acasa sau sa isi trimita fetele la prostitutie.si eu sint musulmana de cind m-am nascut dar locuiesc in romania si am tot un sot musulman de care sint mindra si foarte multe femei ma invidiaza deoarece nu ma lasa sa muncesc si imi pot permite sa traiesc decent.am vazut tare multe femei care ele muncesc si barbati ca niste nesimtiti stau la bar si asteapta la biata femeie sai aduca un banut acasa.si ultima intrebare este ;MIRABELA CRED CA AI FOST DEZAMAGITA IN DRAGOSTE SI DE ACEIA TOT ARUNCI CU PIETRE.TU CE CAUTI IN GERMANIA?ACOLO SINT CATOLICI !!!NEMTI NU VA IUBESC!!!VA VAD CA PE ULTIMI OAMENI!!!ASA CA NU MAI ARUNCATI CU PIETRE ,IMI ESTE SILA CA VORBESC FRUMOS CU UN OM CARE IL CRED OM DAR SE PARE CA ESTE CU TOTUL ALCEVA ,NU STITI SA RESPECTATI,AM INCERCAT SA PORT O DISCUTIE CIVILIZATA CU TINE DAR SE PARE CA NU POT VORBI CU D-VTRA DAR SE PARE CA NU AI CEI 7 ANI DE ACASA!!!!!!!!!!!!!!!!

Last edited by rozerin; 21.12.2009 at 21:47:32.
  #227  
Vechi 21.12.2009, 21:42:48
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
ceea ce ai trait tu acasa nu e universal valabil, adica nu in toate casele e la fel !!

doamne fereste, in cazul in care sotul tau pateste ceva si nu mai poate munci? ce ai sa faci atunci? paine nu cade din pom, nu poti sa stai pur si simplu sa astepti !!!

acum cativa ani, in familia mea, tatal meu a fost pe moarte, si n-a mai putut lucra o perioada, dar pt ca suntem o familie, mama mea a muncit mai mult, eu eram si la facultate, la id, si doua joburi si fratele meu in facultate....iar tatal meu statea acasa si mai facea cumparaturi, mai facea mancare...daca era sa traim asha cum spui tu, ca munceste doar tata...ce faceam in acea perioada???

stii toti avem de dus o cruce in spate, si asta in functie de alegerile noastre, DAR ...dar daca avem credinta in bunu dumnezeu, si acceptam ca-n viata noastra sa se faca doar voia lui, suntem protejati..pentru ca bunu dumnezeu ne iubeste.

nu e vb ca femeile musulmance sunt mai prejos....eu cand vb de islam, ma refer la cel din tarile islamice, unde femeia nu prea are valoare,e ff diferit de islamul european, are aur ff mult daca-si doreste, si daca e sotul bogat si daca nu cumva e baiatul cel mai mare din familie si are de intretinut toata familia lui numeroasa, sta in casa, creste copii...dar cat poti sa stai si in casa???


si e trist ca ai crescut intr-o familie fara credinta...off, doamne ai mila !!!

ma bucur insa ca putem purta o discutie civilizata!
Nu vad de ce nu am purta o discutie civilizata,nu am nimic impotriva ta dar vezi tu..islamul este inteles gresit de cele mai multe ori.Nu spun ca toate femeile in tarile arabe sunt respectate si foarte fericite dar femei nefericite gasesti peste tot nu?
Ce am sa fac dupa ce sotul meu nu mai este..in cazul meu multumesc lui Dumnezeu totul este aranjat asa ca nu voi avea nici cea mai mica problema.In tarile arabe,familia sotului va trebui sa aiba grija in continuare de femeie.
Sotul meu are 3 surori(toate sunt in Syria),2 sunt profesoare iar una este medic iar cumnatele lui..una este manager la o companie,cealalta profesoara si ea.Depinde si de mentalitatea fiecaruia.
Sotul meu de exemplu..niciodata nu m-a obligat sa stau acasa dar nici sa lucrez ci pur si simplu asa a fost sa fie.
A fi femeie musulmana nu este deloc rau asa cum se crede
  #228  
Vechi 21.12.2009, 21:53:15
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Nu vad de ce nu am purta o discutie civilizata,nu am nimic impotriva ta dar vezi tu..islamul este inteles gresit de cele mai multe ori.Nu spun ca toate femeile in tarile arabe sunt respectate si foarte fericite dar femei nefericite gasesti peste tot nu?
Ce am sa fac dupa ce sotul meu nu mai este..in cazul meu multumesc lui Dumnezeu totul este aranjat asa ca nu voi avea nici cea mai mica problema.In tarile arabe,familia sotului va trebui sa aiba grija in continuare de femeie.
Sotul meu are 3 surori(toate sunt in Syria),2 sunt profesoare iar una este medic iar cumnatele lui..una este manager la o companie,cealalta profesoara si ea.Depinde si de mentalitatea fiecaruia.
Sotul meu de exemplu..niciodata nu m-a obligat sa stau acasa dar nici sa lucrez ci pur si simplu asa a fost sa fie.
A fi femeie musulmana nu este deloc rau asa cum se crede
LAIALY nu are ros sa te consumi !!!!aceasta femeie vorbeste in necunoastere!!am incercat sa purtam o dicutie amicala dar ea vrea o discutie ca animalele ,de cind am intrat pe acest forum mia spus ca ce caut aici ??dar ce cauta aceste subiecte despre islam?eu am invatat ceva incerc sa explic o data daca acel o continua sa arunce cu pietre mai bine il las si plec.si in primil rind am cei 7 ani de acasa.
  #229  
Vechi 21.12.2009, 21:53:59
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Nu vad de ce nu am purta o discutie civilizata,nu am nimic impotriva ta dar vezi tu..islamul este inteles gresit de cele mai multe ori.Nu spun ca toate femeile in tarile arabe sunt respectate si foarte fericite dar femei nefericite gasesti peste tot nu?
Ce am sa fac dupa ce sotul meu nu mai este..in cazul meu multumesc lui Dumnezeu totul este aranjat asa ca nu voi avea nici cea mai mica problema.In tarile arabe,familia sotului va trebui sa aiba grija in continuare de femeie.
Sotul meu are 3 surori(toate sunt in Syria),2 sunt profesoare iar una este medic iar cumnatele lui..una este manager la o companie,cealalta profesoara si ea.Depinde si de mentalitatea fiecaruia.
Sotul meu de exemplu..niciodata nu m-a obligat sa stau acasa dar nici sa lucrez ci pur si simplu asa a fost sa fie.
A fi femeie musulmana nu este deloc rau asa cum se crede
LAIALY nu are rost sa te consumi !!!!aceasta femeie vorbeste in necunoastere!!am incercat sa purtam o dicutie amicala dar ea vrea o discutie ca animalele ,de cind am intrat pe acest forum mia spus ca ce caut aici ??dar ce cauta aceste subiecte despre islam?eu am invatat ceva incerc sa explic o data daca acel o continua sa arunce cu pietre mai bine il las si plec.si in primil rind am cei 7 ani de acasa.
  #230  
Vechi 21.12.2009, 22:22:40
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

nu e problema mea, viata sau faptele acelor femei, nu le judec, nu am de unde sa stiu ce le-a determinat sa ajunga acolo ...

cat despre barbati musulmani, iti spun un caz adevarat, e al celei mai bune prietene ale mele, acum 21 ani a avut o relatie cu un musulman, au vrut sa se casatoreasca dar regimu de atunci nu le-a dat voie, ea a ramas insarcinata, el a plecat acasa la el(in islam sotie nu inseamna doar cu acte). a recunoscut copilul, dar atat, l-a vazut in poze pana la 3 anishori, si in rest nimic, baiatul care acum e barbat are 21 ani, si nu si-a cunoscut tatal niciodata.....

deci cum e cu tatal musulman protector, care are grija de familia lui? a stiut el vreodata daca copilul asta are nevoie de ceva, sau cand a fost bolnavior, sau daca a avut ce manca..iar aceste barbat musulman este foarte instarit in tara lui natala....

cred ca ar tb sa fi mai ingaduitoare, mai buna...

vb aici pe forum despre biserica ortodoxa vs islam..si nu despre ce alegeri fac oamenii in viata lor, sau uite ce minunata sunt eu ca am sotz musulman si ma invidiaza lumea....


Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Mirabela mai as avea o mica intrebare,cum ti se pare femeia crestina care merge si munceste in locuri nepermise si aduce bani acasa la barbat si copii?dar familia care isi vinde fata la niste nenorociti care le duc afara in europa?la musulmani nu exista asa ceva ca barbatul sa astepte sa aduca femeia bani acasa sau sa isi trimita fetele la prostitutie.si eu sint musulmana de cind m-am nascut dar locuiesc in romania si am tot un sot musulman de care sint mindra si foarte multe femei ma invidiaza deoarece nu ma lasa sa muncesc si imi pot permite sa traiesc decent.am vazut tare multe femei care ele muncesc si barbati ca niste nesimtiti stau la bar si asteapta la biata femeie sai aduca un banut acasa.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19