Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 18.11.2012, 19:11:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc pentru răspuns!

Nu cred că sunt la fel magazinele second-hand din România. Sora mea și mama mea au cumpărat diverse lucruri de aici, ieftine, dar de obicei gen sport... Am mai purtat și eu în vacanță bluze, pantaloni care îmi veneau bine, dar nu cred că este o soluție pentru o ținută de birou.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 18.11.2012, 19:24:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mulțumesc pentru răspuns!

Nu cred că sunt la fel magazinele second-hand din România. Sora mea și mama mea au cumpărat diverse lucruri de aici, ieftine, dar de obicei gen sport... Am mai purtat și eu în vacanță bluze, pantaloni care îmi veneau bine, dar nu cred că este o soluție pentru o ținută de birou.
De fapt, eu nu sunt o persoana prea eleganta in sensul clasic, asa ca poate nu pot sa iti dau sfaturi. Si stiu ca in Romania se asteapta foarte mult de la o femeie la capitolul asta (ma epateaza intotdeauna cand vin la Bucuresti ce mult accent pun femeile pe imbracaminte).
Dar stiu de la unele prietene ca exista si la Busuresti magazine de second hand cu lucruri bune. Nu stiu daca de oirce stil..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 19.11.2012, 08:50:33
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu stiu daca si in Romania sunt magazine bune de acest fel. Aici sunt, trebuie sa le stii si gata cu hainele scumpe. Dar sigur, unii vor zice ca tot vanitatea joaca un rol important.. Ca tot vrei haine frumoase. ;-) Nu vreau sa intreu in vreo polemica (din nou), dau numai o idee.

sunt si in Romania magazine second-hand de haine, insa in general se adreseaza paturii sociale foarte foarte sarace.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 19.11.2012, 08:59:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să nu rămânem la ideea că trebuie să fie ieftin - și atât.
Da, se spune că nu trebuie să alergăm după lucruri scumpe, mătăsuri de exemplu, ci că hainele trebuie să ne acopere de ochii celorlalți și să ne ferească de frig sau de căldură.
Deci nu se pune problema doar de decență, ci să nu ne găsim bucuria în a purta ceva frumos.
Dacă reușim să păstrăm o astfel de detașare, să nu ne lipim inima de frumusețea hainelor, putem totuși să purtăm ceva frumos? Decdent, simplu dar și estetic.
Sau îmi voi căuta musai ceva mai larg, o culoare mai ternă șamd.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Camasa-imbracaminte barbateasca? elena20 Reguli in Biserica 7 26.01.2013 21:38:26
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 15:16:42
Imbracaminte modesta Smila1 Generalitati 144 19.05.2011 12:36:51
Despre podoabe si machiaj ortodox4life Generalitati 117 24.09.2009 12:21:11
Despre machiaj si bijuterii danyel Generalitati 102 20.07.2007 16:15:30