Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 22.11.2009, 01:43:15
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Layali nu'ti este rusine? Ce dialog vrei intre drept-credinciosi si slujitorii diavolului?

Hristos a spus:

[i]Eu si Tatal Meu, una suntem (Ioan 10;30)

Oricine tagaduieste pe Fiul nu are nici pe Tatal; cine marturiseste pe Fiul are si pe Tatal (Ioan 2;23)

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal meu decat prin Mine (Ioan 14,6)


Voi insa, afirmati ca defapt Mantuitorul a fost doar un profet si nu Fiul lui Dumnezeu, nu credeti in Sfinta Treime, nu credeti in Sfanta Cruce, NU MERGETI PE LINIA SFINTEI BISERICI!

Dialog cu slugile satanei? NICIODATA!

Niciodata nu o sa imi fie rusine sa cred ca..indiferent de religie si rasa..noi toti suntem oameni
  #202  
Vechi 22.11.2009, 17:04:13
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Niciodata nu o sa imi fie rusine sa cred ca..indiferent de religie si rasa..noi toti suntem oameni
Am spus eu ca "musulmanii" sunt o rasa inferioara sau ca nu sunt oameni? Nu cred!

Voi musulmanii, mai bine zis voi satanistii, sunteti in ratacire.

Voi afirmati ca ingerul Gavriil i s'a aratat lu' mohamed pentru a scrie coranul.

Si acum vine "senzationalul": cum e posibil, ca ingerul Gavriil sa'l tagaduiasca pe Fiul lui Dumnezeu, afirmand ca el a fost doar un profet?

Dar vazand ca acesta NU A FOST ingerul Gavriil ci dracu, e logic si lesne de inteles ca temelia religiei voastre se bazeaza pe minciuna draceasca.


Dumnezeu sa va ajute!
  #203  
Vechi 23.11.2009, 21:10:31
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Am spus eu ca "musulmanii" sunt o rasa inferioara sau ca nu sunt oameni? Nu cred!

Voi musulmanii, mai bine zis voi satanistii, sunteti in ratacire.

Voi afirmati ca ingerul Gavriil i s'a aratat lu' mohamed pentru a scrie coranul.

Si acum vine "senzationalul": cum e posibil, ca ingerul Gavriil sa'l tagaduiasca pe Fiul lui Dumnezeu, afirmand ca el a fost doar un profet?

Dar vazand ca acesta NU A FOST ingerul Gavriil ci dracu, e logic si lesne de inteles ca temelia religiei voastre se bazeaza pe minciuna draceasca.


Dumnezeu sa va ajute!
Prefer sa nu fac nici un comentariu..ci pur si simplu sa ignor ce spuneti pt ca nu se merita sa imi pierd timpul
  #204  
Vechi 23.11.2009, 22:09:03
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Prefer sa nu fac nici un comentariu..ci pur si simplu sa ignor ce spuneti pt ca nu se merita sa imi pierd timpul
Adevarul biruie intotdeauna minciuna.

Insa nu pot sa inteleg un lucru... cum o romanca poate sa fie, musulmanca! Lasand la o parte latura crestineasca, tu prin atitudinea ta ti-ai tradat NEAMUL! Neamul care a luptat sute de ani impotriva paganului pentru apararea Credintei!

Dar nu ma mira, atitudinea asta jalnica! In Occident, si in special Londra e full de "paki", bogatasi. Asa ca pentru o "romancuta" ce e mai bine? Sa se duca cu "paki" sau sa se tina darz de propria Credinta si de propriul Neam in lumea occidentala?

E trist, foarte trist! In loc sa fim pentru o Ortodoxie autentica, multi isi abandoneaza credinta din motive economice, o alta parte integreaza cultura occidentala facand un harcea-parcea in stil ecumenist! Trist, foarte trist!

Last edited by Antoni0; 23.11.2009 at 22:12:24.
  #205  
Vechi 24.11.2009, 01:31:26
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Adevarul biruie intotdeauna minciuna.

Insa nu pot sa inteleg un lucru... cum o romanca poate sa fie, musulmanca! Lasand la o parte latura crestineasca, tu prin atitudinea ta ti-ai tradat NEAMUL! Neamul care a luptat sute de ani impotriva paganului pentru apararea Credintei!

Dar nu ma mira, atitudinea asta jalnica! In Occident, si in special Londra e full de "paki", bogatasi. Asa ca pentru o "romancuta" ce e mai bine? Sa se duca cu "paki" sau sa se tina darz de propria Credinta si de propriul Neam in lumea occidentala?

E trist, foarte trist! In loc sa fim pentru o Ortodoxie autentica, multi isi abandoneaza credinta din motive economice, o alta parte integreaza cultura occidentala facand un harcea-parcea in stil ecumenist! Trist, foarte trist!
In primul rand nu ma cunoasteti pentru a trage concluzii.Nu trebuie sa fiu crestina doar pentru faptul ca sunt romanca.Nu ma regaseam in crestinism absolut deloc asa ca m-am indreptat catre altceva.Daca dvs considerati ca mi-am tradat neamul..nici o problema

Ce legatura au pakistanezi din Londra cu mine?Eu m-am convertit cu vreo 2 ani inainte sa ajung in Anglia..pe vremea aceea nici nu eram casatorita..nu aveam nici o prietena musulmana..ci doar am inceput sa citesc si am decis ca vreau sa fiu musulmana.

In Anglia am plecat intr-o vacanta de 1 luna initial dar pentru ca aici am descoperit ca in Romania mi-a fost gresita operatia pe care o avusesem la coloana..a trebuit sa raman aici pentru a mai avea alte 2 operatii.M-am casatorit in Anglia si duc o viata foarte frumoasa multumita sotului meu.Asa ca nu m-am convertit sa le fac pe plac pakistanezilor de aici.

Nu am abandonat crestinismul nici din motive economice..nici pentru ca am fost influentata de ceva.Nu vreau sa incep sa vorbesc acum de lucrurile care m-au indepartat de crestinism..pentru ca nu vreau sa o luati ca pe un afront personal in vreun fel.Asa ca tin lucrurile acestea pentru mine.

Aveam 19 ani si jumatate cand m-am convertit iar acum am aproape 24 asa ca a trecut ceva timp.A fost greu la inceput din cauza familiei care bineinteles nu a acceptat usor decizia mea..dar multumesc lui Dumnezeu..acum au inteles ca asta mi-a fost calea.

Faptul ca sunt musulmana acum nu inseamna ca am ceva impotriva crestinilor..ba dimpotriva..am mai spus ca imi sun familia si prietenii crestini de sarbatorile religioase..mi s-a intamplat de multe ori sa merg cu prietenele mele la biserica pt ca ele sa aprinda o lumanare..ba chiar si sotul meu a fost cu noi o data..am fost pt a doua oara aseara cu prietena mea intr-un templu hindu..E loc pentru toata lumea.
Sper ca nu v-am suparat in nici un fel:)
  #206  
Vechi 24.11.2009, 17:44:06
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
In primul rand nu ma cunoasteti pentru a trage concluzii.Nu trebuie sa fiu crestina doar pentru faptul ca sunt romanca.Nu ma regaseam in crestinism absolut deloc asa ca m-am indreptat catre altceva.Daca dvs considerati ca mi-am tradat neamul..nici o problema

Ce legatura au pakistanezi din Londra cu mine?Eu m-am convertit cu vreo 2 ani inainte sa ajung in Anglia..pe vremea aceea nici nu eram casatorita..nu aveam nici o prietena musulmana..ci doar am inceput sa citesc si am decis ca vreau sa fiu musulmana.

In Anglia am plecat intr-o vacanta de 1 luna initial dar pentru ca aici am descoperit ca in Romania mi-a fost gresita operatia pe care o avusesem la coloana..a trebuit sa raman aici pentru a mai avea alte 2 operatii.M-am casatorit in Anglia si duc o viata foarte frumoasa multumita sotului meu.Asa ca nu m-am convertit sa le fac pe plac pakistanezilor de aici.

Nu am abandonat crestinismul nici din motive economice..nici pentru ca am fost influentata de ceva.Nu vreau sa incep sa vorbesc acum de lucrurile care m-au indepartat de crestinism..pentru ca nu vreau sa o luati ca pe un afront personal in vreun fel.Asa ca tin lucrurile acestea pentru mine.

Aveam 19 ani si jumatate cand m-am convertit iar acum am aproape 24 asa ca a trecut ceva timp.A fost greu la inceput din cauza familiei care bineinteles nu a acceptat usor decizia mea..dar multumesc lui Dumnezeu..acum au inteles ca asta mi-a fost calea.

Faptul ca sunt musulmana acum nu inseamna ca am ceva impotriva crestinilor..ba dimpotriva..am mai spus ca imi sun familia si prietenii crestini de sarbatorile religioase..mi s-a intamplat de multe ori sa merg cu prietenele mele la biserica pt ca ele sa aprinda o lumanare..ba chiar si sotul meu a fost cu noi o data..am fost pt a doua oara aseara cu prietena mea intr-un templu hindu..E loc pentru toata lumea.
Sper ca nu v-am suparat in nici un fel:)
Putem sa vorbim si cu "tu" draga layali.

Dar frumoasele cuvinte nu justifica actiunea ta.

Zici tu, <multumesc lui Dumnezeu>. Care Dumnezeu? Ti-am aratat cui va inchinati voi musulmanii.


Dupa ce termini de citit aici, sa'mi zici parerea ta:

http://www.scribd.com/doc/2979011/Or...h-Serafim-Rose

Hristos sa te ajute!
  #207  
Vechi 24.11.2009, 18:27:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

layali, ce te-a convins ca trebuie sa iti schimbi religia? Cu ce e mai buna cea de acum fata de crestinism? Ce iti ofera in plus?

Last edited by Doriana; 24.11.2009 at 18:30:21.
  #208  
Vechi 24.11.2009, 20:58:21
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Putem sa vorbim si cu "tu" draga layali.

Dar frumoasele cuvinte nu justifica actiunea ta.

Zici tu, <multumesc lui Dumnezeu>. Care Dumnezeu? Ti-am aratat cui va inchinati voi musulmanii.


Dupa ce termini de citit aici, sa'mi zici parerea ta:

http://www.scribd.com/doc/2979011/Or...h-Serafim-Rose

Hristos sa te ajute!
Ok..e mai bine sa nu ne complicam sa vorbim cu "dumneavoastra".Noi musulmanii consideram ca noi toti avem acelasi Dumnezeu."Allah" inseamna Dumnezeu..acelasi cuvand fiind folosit de evreii si crestinii de origine araba.

In timp ce crestinismul il percepe pe Dumnezeu ca Sfanta Treime,in islam spunem ca Dumnezeu este unic..nu are asociati sau fii..

Si Antonio..chiar nu ma folosesc de cuvinte pentru a imi justifica intrare in islam..nu simt ca ar trebui sa ma justific in fata nimanui..ti-am spus doar cum au stat lucrurile in realitate pentru ca facusei niste afirmatii nu tocmai corecte.

O sa citesc ce ai trimis cat de curand:).
  #209  
Vechi 24.11.2009, 21:56:25
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
layali, ce te-a convins ca trebuie sa iti schimbi religia? Cu ce e mai buna cea de acum fata de crestinism? Ce iti ofera in plus?
Ti-am trimis un mesaj privat cu raspunsurile la intrebarile tale:)
  #210  
Vechi 17.12.2009, 21:37:33
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit religie...secta..ce-o fi !!!

1. coranul (qu'ran) se citeste doar in araba !!!
2. in islam e Allah si nu Bunu Dumnezeu!!!(pardon are 99 de nume )
3. stiai ca mohamed a avut un vecin crestin care ii citea din biblie? si ca el nu stia sa scrie si sa citeasca?
4. si cand i s-a dictat, a scris pe frunze?
5. coranul pare a fi o biblie povestita?
6. in coran mai scrie(islamul a aparut prin anul 600 si ceva) ca iisus se ruga de 5 ori pe zi....deci?????????????
7. musulmana sunni sau shiaa?

Draga mea, tu nu esti nici crestina si nici musulmana, esti doar pierduta sau dezorientata, si nu stii ce cale sa alegi, roaga-te bunului d-zeu sau fecioarei sa te ajute !

Iar pentru ceilalti forumisti, calea luminii nu e pt toata lumea, respectati decizia altora si nu judecati .

Doamne ajuta !!!











Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Ok..e mai bine sa nu ne complicam sa vorbim cu "dumneavoastra".Noi musulmanii consideram ca noi toti avem acelasi Dumnezeu."Allah" inseamna Dumnezeu..acelasi cuvand fiind folosit de evreii si crestinii de origine araba.

In timp ce crestinismul il percepe pe Dumnezeu ca Sfanta Treime,in islam spunem ca Dumnezeu este unic..nu are asociati sau fii..

Si Antonio..chiar nu ma folosesc de cuvinte pentru a imi justifica intrare in islam..nu simt ca ar trebui sa ma justific in fata nimanui..ti-am spus doar cum au stat lucrurile in realitate pentru ca facusei niste afirmatii nu tocmai corecte.

O sa citesc ce ai trimis cat de curand:).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19