Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 21.12.2009, 22:42:00
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
nu e problema mea, viata sau faptele acelor femei, nu le judec, nu am de unde sa stiu ce le-a determinat sa ajunga acolo ...

cat despre barbati musulmani, iti spun un caz adevarat, e al celei mai bune prietene ale mele, acum 21 ani a avut o relatie cu un musulman, au vrut sa se casatoreasca dar regimu de atunci nu le-a dat voie, ea a ramas insarcinata, el a plecat acasa la el(in islam sotie nu inseamna doar cu acte). a recunoscut copilul, dar atat, l-a vazut in poze pana la 3 anishori, si in rest nimic, baiatul care acum e barbat are 21 ani, si nu si-a cunoscut tatal niciodata.....

deci cum e cu tatal musulman protector, care are grija de familia lui? a stiut el vreodata daca copilul asta are nevoie de ceva, sau cand a fost bolnavior, sau daca a avut ce manca..iar aceste barbat musulman este foarte instarit in tara lui natala....

cred ca ar tb sa fi mai ingaduitoare, mai buna...

vb aici pe forum despre biserica ortodoxa vs islam..si nu despre ce alegeri fac oamenii in viata lor, sau uite ce minunata sunt eu ca am sotz musulman si ma invidiaza lumea....
mirabela nu vreau sa ajungem sa aruncam cu pietre cu cit tu ai vorbit tare urit si ai si jignit am sa iti dau si un raspuns la acesta intrebare .Acel musulman care isi lasa familia nu se poate numi un musulman adevarat!!si la voi crestini nu exista padure fara uscatura.dar nu ii bagati pe toti in aceiasi oala,nu sintem chiar rai asa cum vi se pare,nu avem nimic cu voi fiecare cu credinta lui asa cum tu iti respecti religia asa si noi ,pentru noi musulmani primil in inima noastra este allah si dupa aceia restul.nu vrem sa face rau nimanui vrem pace,cu ce sint devina acei copii care mor zi de zi din cauza americanilor si a evreilor??cred ca mai bine i-ati uri pe evrei caci ei lau batjocorit pe Iisus ,daca intradevar locuiesti in germania te rog spunemi citi musulmani sint acolo ?? eu stiu foarte bine citi sint deoarece am locuit acolo si nu deranjeaza cu nimic,si apropo la ce mi-ai spus cu casatoria mixta si eu am avut o vecina poloneza care sau cuplat cu un marocan si acea femeie avea si un copil si totusi acel musulman a aceptat-o dar a fost o singura problema care nu a acceptat-o ea lucra in club,si de acolo a inceput scandalul ,eu o vad vinovata pe ea deoarece acel om ia cerut sa stea acasa sau sa isi gaseasca o munca mai decenta la care ia a refuzat,musulmanul nu permite asa ceva binenteles care este adevarat musulmam
  #232  
Vechi 21.12.2009, 22:47:41
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
LAIALY nu are rost sa te consumi !!!!aceasta femeie vorbeste in necunoastere!!am incercat sa purtam o dicutie amicala dar ea vrea o discutie ca animalele ,de cind am intrat pe acest forum mia spus ca ce caut aici ??dar ce cauta aceste subiecte despre islam?eu am invatat ceva incerc sa explic o data daca acel o continua sa arunce cu pietre mai bine il las si plec.si in primil rind am cei 7 ani de acasa.
De cand m-am inregistrat pe acest forum am incercat cat am putut sa nu jignesc pe nimeni,sa nu atac,sa fiu cat se poate de civilizata dar ce am primit inapoi..no comment.Si eu am primit aceasi intrebare"ce cauti aici?" dar de la altcineva asa ca nici nu ma mira.Dar pentru ca se discuta despre religia noastra,cred ca avem tot dreptul sa intervenim,nu sa lasam pe toata lumea sa arunce cu noroi sau sa inventeze diverse.
Mirabela da exemplul unui arab care nu a avut grija de copilul lui..Hmm..si care ar fi legatura cu islamul?Ea uita cati crestini isi bat femeile,violeaza batrane,isi ucid parintii etc..Nu trebuie decat sa deschidem pe pro tv la ora 5.E foarte important sa nu generalizam..nu toata lumea este la fel.
Am mai spus asta pe forum..cam rau se sta cu toleranta pe aici
  #233  
Vechi 21.12.2009, 23:10:07
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

stop !!!!!!!! crestinismul inseamna iubire, iubire pt aproapele ca pt noi inshine, si pt cel care ne-a facut rau !!!!

voi musulmanii instigati la ura...de asta se si intampla ce se intampla in tarile arabe!!!!





Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
mirabela nu vreau sa ajungem sa aruncam cu pietre cu cit tu ai vorbit tare urit si ai si jignit am sa iti dau si un raspuns la acesta intrebare .Acel musulman care isi lasa familia nu se poate numi un musulman adevarat!!si la voi crestini nu exista padure fara uscatura.dar nu ii bagati pe toti in aceiasi oala,nu sintem chiar rai asa cum vi se pare,nu avem nimic cu voi fiecare cu credinta lui asa cum tu iti respecti religia asa si noi ,pentru noi musulmani primil in inima noastra este allah si dupa aceia restul.nu vrem sa face rau nimanui vrem pace,cu ce sint devina acei copii care mor zi de zi din cauza americanilor si a evreilor??cred ca mai bine i-ati uri pe evrei caci ei lau batjocorit pe Iisus ,daca intradevar locuiesti in germania te rog spunemi citi musulmani sint acolo ?? eu stiu foarte bine citi sint deoarece am locuit acolo si nu deranjeaza cu nimic,si apropo la ce mi-ai spus cu casatoria mixta si eu am avut o vecina poloneza care sau cuplat cu un marocan si acea femeie avea si un copil si totusi acel musulman a aceptat-o dar a fost o singura problema care nu a acceptat-o ea lucra in club,si de acolo a inceput scandalul ,eu o vad vinovata pe ea deoarece acel om ia cerut sa stea acasa sau sa isi gaseasca o munca mai decenta la care ia a refuzat,musulmanul nu permite asa ceva binenteles care este adevarat musulmam
  #234  
Vechi 21.12.2009, 23:33:43
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
stop !!!!!!!! crestinismul inseamna iubire, iubire pt aproapele ca pt noi inshine, si pt cel care ne-a facut rau !!!!

voi musulmanii instigati la ura...de asta se si intampla ce se intampla in tarile arabe!!!!
Te rog nu mai vorbi de iubire!caci se vede cu ochiul liber ce este in inima ta,imina ta este de piatra.ce se intimpla in tarile arabe?copii morti!mame plingind dupa copii lor!! iar voi stati aici si tot pe acesti amariti ii criticati ca teroristi sa iti fie rusina ca habar nu ai cite suflete nevinovate mor din cauza americanilor.voi nu incercati sa ajutati pe cineva la nevoie ,voi va uitati ce credinta are daca este de alta religie decit cea ordodoxa ii mai dat si voi un sut sa moara mai repede,la noi musulmani nu este asa ,noi am invatat cum sa ajutam pe cineva la nevoie indiferent de religia lui .si vreau sa te mai gindesti la un lucru daca este asa cum spui tu ca islamul este teroare nu te gindesti ca daca sau uni toti america ar fi doar un punct. gindeste inainte sa scrii ceva.
  #235  
Vechi 21.12.2009, 23:36:51
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

m-am saturat de vorbele tale aruncate in vant...ar tb sa-ti vezi acul din ochiul tau.....bunu d-zeu sa-ti ajute sa te lumineze !

amin !



Citat:
În prealabil postat de rozerin Vezi mesajul
Te rog nu mai vorbi de iubire!caci se vede cu ochiul liber ce este in inima ta,imina ta este de piatra.ce se intimpla in tarile arabe?copii morti!mame plingind dupa copii lor!! iar voi stati aici si tot pe acesti amariti ii criticati ca teroristi sa iti fie rusina ca habar nu ai cite suflete nevinovate mor din cauza americanilor.voi nu incercati sa ajutati pe cineva la nevoie ,voi va uitati ce credinta are daca este de alta religie decit cea ordodoxa ii mai dat si voi un sut sa moara mai repede,la noi musulmani nu este asa ,noi am invatat cum sa ajutam pe cineva la nevoie indiferent de religia lui .si vreau sa te mai gindesti la un lucru daca este asa cum spui tu ca islamul este teroare nu te gindesti ca daca sau uni toti america ar fi doar un punct. gindeste inainte sa scrii ceva.
  #236  
Vechi 21.12.2009, 23:43:30
laialy's Avatar
laialy laialy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2009
Locație: London,UK
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
m-am saturat de vorbele tale aruncate in vant...ar tb sa-ti vezi acul din ochiul tau.....bunu d-zeu sa-ti ajute sa te lumineze !

amin !

Mirabela,pot sa te intreb de unde stii atat de"multe" despre Islam?Ai citit vreodata Quranul in intregime si ai incercat sa fii obiectiva de cate ori ai citit cate ceva despre islam?

Multumesc anticipat..in cazul in care o sa imi raspunzi.
  #237  
Vechi 21.12.2009, 23:57:22
rozerin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laialy Vezi mesajul
Mirabela,pot sa te intreb de unde stii atat de"multe" despre Islam?Ai citit vreodata Quranul in intregime si ai incercat sa fii obiectiva de cate ori ai citit cate ceva despre islam?

Multumesc anticipat..in cazul in care o sa imi raspunzi.
mirabela dece spui ca te-ai saturat de vorbe in vint?copii mortii si mame batjocorite de american ti se pare vorbe in vint?sau dat si pe canalele romanesti cum americani isi bateau joc de femeile musulmane cit si de barbati,sau astea nu se vad?si apropo uitate in oglinda si mai repeta inca o data ce mi-ai spus si mie si poate vei vedea cita ura ai in sufletul tau ,eu nu te pot numi nici ortodox!!!!am destule cunostinte care ne impacam foarte bine dar tu esti ca un ateu.nu ai pic de mila ,te iubesti pe tine singura.de citit coranul iti spun 100%ca nu l-ai citit si daca imi amintesc ceva spuneai ca poti sa traduci in araba ?nu cumva tu ai avut aceste decepti cu acel arab ?cam asa se pare.
  #238  
Vechi 22.12.2009, 00:39:32
sunshine133 sunshine133 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Mesaje: 11
Implicit crestin - musulman

Mai oameni buni, de ce nu va vedeti voi fiecare de treaba lui? Voi musulmanele, veti fi judecate in Legea in care ati trait, noi crestinele - la fel. Acelasi Iisus Hristos ne va judeca si pe noi si pe voi. Doar ca noi am ales sa mergem la Dumnezeu urmandu-l pe Iisus iar voi, respectand regulamentul lui Mohamed. Pentru ca, hai sa recunoastem, fetelor ! Coranul este un manunchi de regi pe care musulmanul trebuie sa le respecte. in mod normal, musulmanul nu mai are nici un motiv sa isi mai utilizeze organul ala mititel, numit creier. Au gandit altii pt el, cei ce i-au dictat lui Mohamed Coranul.
Este adevarat sau mint eu? Musulmanul nu are nimic de facut decat sa urmeze intocmai regulile coranice. Si gata mantuirea. Simplu, nu?
Nu ca noi, astia, crestinii. Care mai tra sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, care tra sa ne iubim chiar si vrajmasul, care tra sa intoarcem si obrazul celalalt, daca primim cumva o palma.
Noi nu avem Jihad-ul, adica razbunarea aia care ia in sabie tot ce nu ii convine. Nooooo.
Noi tra sa inghitim chestia aia, cu..vai ce ne iubesc musulmanii pe noi crestinii. De parca noi ii bagam pe ei in puscarii, noi le interzicem sa-si practice religia sau te miri ce altceva sau sa isi poarte insemnele musulmane. Ca nu mai intreb, de ce te-ai convertit tu la islam, daca el te accepta si crestina? Ca habar nu ai sa imi spui, dar te lamuresc eu: te-a convins iubirea vietii tale, musulmanul. De parca habar nu ai avea ca scrie in Coran ca trebuie sa isi convinga nevasta crestina sa treaca la Islam. totul e ok in casatoriile mixte, atata timp cat nevasta trece de " buna voie" convinsa de barbatu-su la Islam. Dar de ce nu ramane crestina? Sa vad eu atunci buna intelegere ! Si apropo, nu te comanda preotul sa te intorci la crestinism, ca in Coran scrie ca sa fii omorat tu, acela care esti musulman si vrei sa renunti la religia islamica. Sau nici asta nu e adevarat?
Si....multumim frumos, nici nu am avea noi nevoie de "crestini" plimbareti de la o religie la alta. Ai ales Islamul, fii sanatoasa si fericita. Respecta Legea sub care, cu liber arbitru ai ales sa fii. Lasa polemica, citeste si respecta regulamentul vostru si va fi ok.
  #239  
Vechi 22.12.2009, 00:54:28
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit hahaha

vreau sa fac o rectificare: regulamentul amalgam !!!! pai cine i-a dictat coranul varul crestin....adica ii povestea cred in fiecare zi din biblie....dar nu stiu cine l-a scris ca nu stia sa scrie!!!

s-a convertit pt bani...ca le ofera situatie materiala....e greu cu munca !!!!


mult adevar in comment-ul asta ....



Citat:
În prealabil postat de sunshine133 Vezi mesajul
Mai oameni buni, de ce nu va vedeti voi fiecare de treaba lui? Voi musulmanele, veti fi judecate in Legea in care ati trait, noi crestinele - la fel. Acelasi Iisus Hristos ne va judeca si pe noi si pe voi. Doar ca noi am ales sa mergem la Dumnezeu urmandu-l pe Iisus iar voi, respectand regulamentul lui Mohamed. Pentru ca, hai sa recunoastem, fetelor ! Coranul este un manunchi de regi pe care musulmanul trebuie sa le respecte. in mod normal, musulmanul nu mai are nici un motiv sa isi mai utilizeze organul ala mititel, numit creier. Au gandit altii pt el, cei ce i-au dictat lui Mohamed Coranul.
Este adevarat sau mint eu? Musulmanul nu are nimic de facut decat sa urmeze intocmai regulile coranice. Si gata mantuirea. Simplu, nu?
Nu ca noi, astia, crestinii. Care mai tra sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, care tra sa ne iubim chiar si vrajmasul, care tra sa intoarcem si obrazul celalalt, daca primim cumva o palma.
Noi nu avem Jihad-ul, adica razbunarea aia care ia in sabie tot ce nu ii convine. Nooooo.
Noi tra sa inghitim chestia aia, cu..vai ce ne iubesc musulmanii pe noi crestinii. De parca noi ii bagam pe ei in puscarii, noi le interzicem sa-si practice religia sau te miri ce altceva sau sa isi poarte insemnele musulmane. Ca nu mai intreb, de ce te-ai convertit tu la islam, daca el te accepta si crestina? Ca habar nu ai sa imi spui, dar te lamuresc eu: te-a convins iubirea vietii tale, musulmanul. De parca habar nu ai avea ca scrie in Coran ca trebuie sa isi convinga nevasta crestina sa treaca la Islam. totul e ok in casatoriile mixte, atata timp cat nevasta trece de " buna voie" convinsa de barbatu-su la Islam. Dar de ce nu ramane crestina? Sa vad eu atunci buna intelegere ! Si apropo, nu te comanda preotul sa te intorci la crestinism, ca in Coran scrie ca sa fii omorat tu, acela care esti musulman si vrei sa renunti la religia islamica. Sau nici asta nu e adevarat?
Si....multumim frumos, nici nu am avea noi nevoie de "crestini" plimbareti de la o religie la alta. Ai ales Islamul, fii sanatoasa si fericita. Respecta Legea sub care, cu liber arbitru ai ales sa fii. Lasa polemica, citeste si respecta regulamentul vostru si va fi ok.
  #240  
Vechi 22.12.2009, 00:56:32
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Am si eu o intrebare, daca nu va suparati pe mine ... si daca nu starnesc dezbinari...
Divortul este permis in islam? Ca se practica, se practica peste tot, dar este permis? Cum este permis in religia iudaica, de exemplu, cu carte de despartire?
Daca jignesc pe cineva, va rog sa nu va suparati si sa ma puneti la punct (pentru ca merit!). Dar intrebarea este autentica, chiar vreau sa stiu...

Last edited by elizabeta; 22.12.2009 at 01:12:45.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19