Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 08.02.2013, 22:38:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi vezi, e mai ușor să crezi în prostiile ce circulă pe interenet, decât să mergi în teren și să te convingi că nu este așa. La fel te-ai aruncat în a-l critica și pe părintele Ghelasie Gheorghe, fără să știi măcar ceva despre el. Dar așa se întâmplă deobicei, tot cel care nu știe își dă cu părerea. Dacă ai fi un trăitor cu adevărat ortodox nu te-ai arunca în asemenea afirmații și dacă ar fi să fie adevărată înregistrarea. Când vei ajunge să faci și tu ce a făcut părintele Arsenie Boca pentru noi ca neam și pentru noi ca Biserică, te invit să-ți dai cu părerea, până atunci mai de folos ți-ar fi să mai studiezi un pic.

ps: tu te poți baza pe ce propiu ție sau numai pe ce au zis alții, chiar și ei duhovnici mari?
-vad ca sunt destui care-si "dau cu parerea" despre P Arsenie Boca nu numai eu ,printre care si preoti si P. Arsenie Papacioc...
-chestia e ca sunt destui Sfinti si putem sa citim scrierile lor,si sigur ne sunt mai folositoare decat ceea ce a scris P Arsenie Boca;si stim sigur ca sunt sfinti;
-vroiam sa te intreb ca tu ai citit f mult din P Arsenie Boca el da in cartile lui citate din sfinti ? de ex P Cleopa da multe citate din sfinti...in cartile lui.

-ideea principala este sa nu acceptam erezia sau inselarea indiferent de la cine ar veni; faptul ca P Arsenie Papacioc zice ce zice despre P Arsenie Boca,si altii zic despre faptul ca la pictat pe Francisc si altele ar trebui sa ne dea de gandit..ceva adevar o fi
-nimeni nu a zis nimic atat de grav despre P Iustin Parvu,P Arsenie Papacioc,P Cleopa,P Staniloae oare de ce numai despre P Arsenie Boca?

-se apuca P Arsenie Papacioc care este un duhovnic care se bazeaza ope sfinti,pe smerenie,care a fost impotriva ereziilor si ratacirilor ,...sa faca astfel de afirmatii despre P Arsenie Boca(ca ar fi in inselare,ca ar fi crezut in reincarnare,ca s-a incurcat cu Julieta...) daca nu ar fi fost adevarat ?(macar partial)

-a mai zis P Arsenie Papacioc despre vreun duhovnic asa ceva ?
  #312  
Vechi 08.02.2013, 23:41:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-vad ca sunt destui care-si "dau cu parerea" despre P Arsenie Boca nu numai eu ,printre care si preoti si P. Arsenie Papacioc...
Foarte greșit. Tu nu ai părere propie. Ești departe de acea părere propie. Nu știi nimic de părintele Arsenie Boca, în schimb știi să-l critici, bazântu-te pe înregistrare. Această înregistrare și dacă ar fi autentică nu face cinste protagoniștilor, chiar dacă ar fi adevărat ceea ce spun.
Înainte de mai da cu bâta în baltă citește și ce mai spun alții despre părintele Arsenie Boca: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=120

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-chestia e ca sunt destui Sfinti si putem sa citim scrierile lor,si sigur ne sunt mai folositoare decat ceea ce a scris P Arsenie Boca;si stim sigur ca sunt sfinti;
E mai greu să citești o carte de a părintelui decât să-l critici. Nimeni nu te oprește să citești scrierilor sfinților care toate sunt folositoare.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-vroiam sa te intreb ca tu ai citit f mult din P Arsenie Boca el da in cartile lui citate din sfinti ?
În Cărarea Împărăției sunt texte întregi luate de la sfinții părinți: Sf Isaac Sirul, Sf Maxim Mărturisitorul etc și sunt foarte multe trimiteri la versete din Sf Scriptură.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
de ex P Cleopa da multe citate din sfinti...in cartile lui.
Citește scrisoarea părintelui Cleopa către pr Arsenie Boca, ia vezi se mai îmbucă cu înregistrarea: http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...te-spirituale/

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-nimeni nu a zis nimic atat de grav despre P Iustin Parvu,P Arsenie Papacioc,P Cleopa,P Staniloae oare de ce numai despre P Arsenie Boca?
Pentru că a fost ”un fenomen unic în istoria monahismului românesc”.

„Un sfânt se cunoaște abia după trecerea timpului. Cu cât se adaugă mai mulți ani după mutarea sa pe lumea cealaltă, cu atât va veni lumea spre el mai mult, dacă a fost cu adevărat un slujitor al lui Dumnezeu” spunea Parintele Arsenie Boca, ”un fenomen unic în istoria monahismului românesc”, dupa cum l-a caracterizat Parintele Dumitru Staniloae.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-a mai zis P Arsenie Papacioc despre vreun duhovnic asa ceva ?
Cel cu cornițe țintește vârful lanciei, nu coada. E greu de înțeles? O elită, împotriva altei elite...și uite așa apare dezbinarea și tulburarea.
  #313  
Vechi 08.02.2013, 23:57:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am o inregistrare cu Pr Papacioc si nu are o parere buna despre Pr Boca.
Spunea ca find calugar mergea cu Julieta in padure apoi sa lasat de preotie si mai multe.
Eu ii citesc pe amandoi si ii respect pe amandoi. Dumnezeu le stie pe toate.
Stiu integistrarea.
Poate fi gasita transcrisa si in cartea "Ne vorbeste Parintele Arsenie Papacioc volumul 2" insa nu la fel cum a fost inregistrata. De exemplu unele detalii + epitetele gen "iapă" ale parintelui Ioanichie Bălan despre monahia Zamfira în carte nu le vei găsi asa cum sunt inregistrarea pe audio...

Julieta Constantinescu este cea care mai tarziu a devenit monahia Zamfira. Intr-adevar exista o prietenie mai veche intre parintele Arsenie Boca si Julieta Constantinescu dar care era o relatie duhovnic-ucenic.

De aici insa pana la zvonurile pe care din pacate lumea a inceput sa le raspandeasca ca intre parintele Arsenie si Julieta Constantinescu (Monahia Zamfira) ar fi existat relatii sexuale, nu a mai fost mult. .

Cred ca intre un barbat si o femeie poate exista si prietenie fara sa implice relatii intime (ce-i drept mai rar, dar e posibil pentru oamenii care au teluri mai inalte, nu pentru telenovisti).

In cartea Marturii despre Parintele Arsenie Boca putem citi urmatoarele:

A intrat maica Zamfira in Biserica de la Draganescu imbracata in civil. Doua femei vorbeau: Uite-o pe nevasta pictorului !. La care Parintele Arsenie le-a raspuns: Ma eu sunt asa cum m-a facut mama!

Nu cred ca parintele Arsenie a avut relatii sexuale cu vreo femeie, ele au existat din pacate in mintea unora datorita zvonurilor care circulau. Parintele Arsenie spune singur ca era o fire inteiorizata si din marturii reiese faptul ca vorbea foarte putin de aceea putina lume a reusit sa-l cunoasca cu adevarat pe Parintele Arsenie Boca. Multi insa au cazut in confunzie din aceasta cauza si s-au apucat sa faca tot felul de presupuneri.

Exista inclusiv niste scrieri unde parintele Arsenie Papacioc vorbeste inclusiv despre Francisc de Asisi si despre "tainele" Bisericii Catolice

Parintele Arsenie Papacioc era altfel de fire, daca auzea ceva care nu corespundea cu evaluarile sfintiei sale, reactiona imediat intr-un fel sau altul ci nu doar in cazul parintelui Arsenie Boca ci in mai multe cazuri pe care nu vreau sa le amintesc pentru a nu da apa la moara.

Exista duhovnici si duhovnici.
Personal consider ca parintele Arsenie Papacioc a fost un mare duhovnic insa cat de mare numai Dumnezeu stie. Dar asta nu inseamna ca parintele Arsenie Papacioc nu se poate sa fi gresit in unele privinte.

Sintagma de "mare duhovnic" in sfera ortodoxa nu e inca definita pe deplin si de multe ori inteleasa anapoda de catre cei mai multi "credinciosi", credinciosi care au ce-a mai senina convingere ca fac cea mai corecta evaluare atunci cand ofera calificative de mari duhovnici pentru X sau Y ajungand pana la idolatrie uitand ca pana la urma sunt si ei oameni si pot sa greseasca.

Atat parintele Arsenie Papacioc cat si parintele Arsenie Boca au avut cu siguranta greselile lor pentru ca orice om este supus greseli chiar daca printr-o vietuire mai aleasa a reusit sa atinga anumite niveluri duhovnicesti.

Cred ca duhovnicii in special si crestinii in general ar trebui sa i-a aminte cuvintele Mantuitorului cand ii mustra pe carturari si farisei : Vai vouă când vor prisosi numele voastre mai mult decât faptele voastre

Iar credinciosii sa o lase mai moale cu evaluari de genul X este "mare duhovnic" chiar daca ei au cele mai bune intentii cand afirma asta nici nu isi dau seama ca prin aceste afirmatii pot provoca mare paguba unui om duhovnicesc care s-a nevoit uneori poate zeci de ani si cu ajutorul lui Dumnezeu sa capete o asemenea asezare duhovniceasca...

Last edited by tot-Laurentiu; 09.02.2013 at 00:43:46.
  #314  
Vechi 09.02.2013, 00:30:52
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca am umbla cu opinci de fier....

Daca am umbla cu opinci de fier pe tot Pamantul, pana ni s-ar toci opincile, nu cred ca am gasi un alt neam care sa-si urgiseasca valorile, asa cum o face neamul nostru romanesc, crestin ortodox. Neam romanesc pe ale carui meleaguri, undeva catre Marea cea Mare si poate catre Dunarea Albastra, mai nadajduiesti sa auzi, in linistea serii, pasii Sfantului Apostol Andrei, fratele lui Simon. Simon, Apostolul Petru care L-a iubit atat pe Mantuitorul Hristos, dar care, ca orice om s-a temut si s-a lepadat de El de trei ori. Si tot de trei ori l-a intrebat Mantuitorul:”Ma iubesti tu pe mine?”

<<Era după Învierea Domnului Hristos, Domnul Hristos a făcut o minune cu prilejul acela, o pescuire minunată, alta decât cea relatată de Sf. Evanghelist Luca, și în împrejurarea aceea Domnul Hristos, după ce au mâncat ucenicii, l-a întrebat pe Sf. Apostol Petru: "Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu pe Mine mai mult decât aceștia?" La această întrebare Sf. Apostol Petru a răspuns: "Da Doamne, Tu știi că Te iubesc". L-a întrebat și a doua oară "Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?" Și a răspuns din nou Sf. Apostol Petru: "Da Doamne, Tu știi că Te iubesc". Și l-a întrebat și a treia oară: "Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?" Și în fața celei de-a treia întrebări Sf. Apostol Petru s-a întristat, s-a mâhnit. Poate și-a adus aminte de întreita lui lepădare, poate s-a gândit la altceva, nu avem de unde să știm, știm doar că Sf. Apostol Petru s-a întristat și a răspuns hotărât: "Da Doamne, Tu știi toate, Tu știi că Te iubesc" (Ioan 21, 15-17).>>
(Parintele Teofil Pârâian, Credință și iubire)
http://www.nistea.com/credinta4.html


Si tot neamul nostru romanesc, neamul care isi urgiseste valorile, care-si denigreaza valorile, neamul nostru romanesc devine, din cand in cand, nationalist total. Natia noastra este buricul Pamantului. Sa fie vorba de aceiasi oameni? De acelasi popor?


Daca ne-ar intreba pe noi Mantuitorul Hristos, daca-L iubim, ce am putea sa-I raspundem?


Nu-L iubim pe Mantuitorul Iisus Hristos. Pentru ca nu-I respectam poruncile, sau, mai corect, nu indeplinim nici macar porunca cea mare a Iubirii clevetind despre preoti, despre „ratacirile lor”. Pentru ca ii batjocorim pe slujitorii Sai. Batjocorim APROAPE tot ce a dat mai bun Ortodoxia noastra cu care – pe retele de socializare, pe la cozi la Sfintele Moaste, pe la praznicuri , pe posturi TV sau radio – ne mandrim de dam pe afara. Sa ramanem ortodocsi pana la capat/ Ortodoxia- adevarata credinta/ Noi ne mantuim...Noi detinem adevarul...NOI.

Pentru ce Ortodoxie pledam daca il batjocorim pe Parintele Arsenie Boca, pe Parintele Teofil Pârâian, pe Parintele Ilarion Argatu, pe Parintele Ilie Cleopa care au slujit credinta noastra Ortodoxa.

Si-i batjocorim si pe Parintele Arsenie Papacioc si pe Parintele Ioanichie Balan; pentru ca ne facem ca ascultam o INREGISTRARE REALA cu cei doi Sfinti parinti, care-l batjocoresc pe Parintele Arsenie Boca. Si avem pareri si puncte de vedere.... si tot asa.

De cateva zile de cand citesc pe internet tot felul de nemernicii la adresa unor mari slujitori ai Bisericii– Trupul lui Hristos, m-am gandit mai mult la cuvantul Mantuitorului Hristos :
<< Și dușmanii omului sunt casnicii lui.>> Matei 10, 36
<<Și i-a binecuvântat Simeon și i-a zis Mariei, mama Sa: „Iată, Acesta este pus spre căderea și spre ridicarea multora din Israel și spre semn de împotrivire .>> Luca 2,34

Si ne explica Parintele Bartolomeu Anania : <<Așa cum profețise Dreptul Simeon (vezi Lc 2, 34), Iisus avea să fie un semn al contradicției, prin inerentele dispute și rupturi provocate de opțiunile oamenilor.>>
<<Prin dumnezeirea Sa – neînțeleasă sau rău înțeleasă – Iisus și adepții Săi vor deveni obiectul a numeroase dispute, contraziceri, contestări și persecuții.>>
Sfanta Scriptura, Biblia, Versiunea ANANIA, http://www.dervent.ro/biblia.php

Oare durerea adanca pe care a simtit-o Sfantul Apostol Petru raspunzandu-I Mantuitorului Iisus Hristos, o sa atinga vreodata si sufletele noastre pustiite de suficienta, necunoastere, mandrie si lipsa de iubire de Dumnezeu si de aproapele?


E bine sa stim ca prigoana nu este doar impotriva Parintelui Arsenie Boca. Plesneste internetul de indignarea celor care nu mai vad in scrierile parintilor nostri:
Ilarion Argatu, Teofil Pârâian, Ilie Cleopa decat RATACIRI.

( 1. la capitolul RATACIRI, gasiti pe net: Parintele Arsenie Boca, Parintele Ilarion Argatu, Parintele Teofil Pârâian;
http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
http://saccsiv.wordpress.com/2011/02...larion-argatu/
Si mai sunt si altele.
2. Despre Parintele Ilie Cleopa si Parintele Arsenie Boca:
http://roncea.ro/2010/04/07/mai-bine...ion-vasile-hr/

http://c-tarziu.blogspot.ro/2010/04/...on-vasile.html



IARTA-NE DOAMNE, CA E VAI DE CAPUL NOSTRU!

Last edited by Nastya; 09.02.2013 at 00:34:31.
  #315  
Vechi 09.02.2013, 00:44:16
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce Parintele Arsenie Boca?

De ce Parintele Arsenie Boca? Pentru ca a fost crestin ortodox? De ce? Pentru ca viata sa a fost jertfa pentru Mantuitorul Iisus Hristos? Pentru ca a fost urmarit de securitate si inchis? Pentru ca a fost alungat si clevetit? Pentru ca i-a iubit pe oameni si i-a invatat calea spre Dumnezeu? Pentru ca a avut Harul lui Dumnezeu?
Pentru toate astea i s-a luat darul cel mai de pret pe care i-l daduse Dumnezeu: i s-a luat dreptul de a sluji Sfanta Liturghie. Ce poate fi mai dureros pentru un preot decat sa-i iei dreptul de a-L sluji pe Dumnezeu in Sfanta Lui Biserica?
Poate pentru ca si acum, la 24 de ani de la trecerea sa la cele vesnice, pelerinii se inchina si se roaga la mormantul Parintelui?


Cineva, undeva ii reprosa Parintelui Arsenie Boca urmatoarele vorbe:
<<…mai zicea ceva infricosator: „Pe mine, pentru jertfa Brâncovenilor, m-a semănat Dumnezeu la voi”. Ce mare taina! Dar cati o pot crede…>>
http://www.cartifrumoase.ro/carte/pa...ia-mea--i34017


Nu am inteles din prima.
Si am gasit, tot pe net, un articol al scriitorului crestin Ioan Alexandru, despre Marea Jertfa a Sfintilor Brâncoveni.


Ioan Alexandru despre martiriul Sfintilor Brâncoveni

<< … erau scoși din groapa cu sânge pentru a fi schingiuiți și batjocoriți în lumina zilei, pentru a-și vedea surorile și mama batjocorite de călăi în fața ochilor săi, și iar băgați în groapa pentru a li se pune pe creștete cununi de fier strânse ca potcoava fumegândă a cailor, arși la subțiori cu fumuioage de cânepă înmuiată în păcură arzândă, smulse bărbile și unghiile, bătuți și schingiuiți unul față de altul. Erau anchetați pe rând, mințiți că fratele său a trădat, schingiuiți laolaltă și iar luați unul câte unul și aruncați în aceeași groapă a întunericului și iar scoși să fie batjocorită mama lor și să-i vadă surorile lor, târâți în groapa cu dezastru. Ce bătălie a trebuit să fi purtat acești oameni, acești cinci bărbați ai pământului românesc? Domnul Țării Românești Constantin Brâncoveanu, unsul peste acest neam, cu copii săi purtând fiecare coroniță pe creștet și ungerea tatălui lor, Domnii Constantin, Ștefan, Radu și Mateiaș. Oare ce au convorbit brâncovenii intre ei astfel încât la momentul în care a venit muftiul cu actul de grațiere sa-l refuze?>>




<<A venit muftiul cu actul de grațiere, îngăduit de Coran, ca cei care au osândă cu moartea, dacă sunt condamnați, și își părăsesc credința creștină trecând la musulmanism, să fie iertați și lăsați să se reîntoarcă la vechile lor demnități, dar turciți, cum au fost și alții. Constantin Brâncoveanu și fii săi au fost puși în cea din urmă și cea mai grea ispitire. De unul singur i-ar fi fost mai ușoră încercarea. Ispita începuse să lucreze însă foarte adânc când i se cerea nu numai propria sa viață, nu numai a unui fiu al său, ci i se cerea viața a patru feciori, toată partea bărbătească a neamului său Basarab.>>



<<Ispita era legată acum nu de faptul că li se cerea viața necondiționat și nu aveau ce face, ea era dublată deodată de așezarea înaintea ochilor a unei porți de scăpare. Dintr-o dată li se oferea feciorilor săi posibilitatea să se întoarcă în țară sau alte țări creștine unde să fie liberi, dacă fac un act aparent fără mare însemnătate, să treacă de formă la musulmanism, ca să-și scape viața. Acum începe teroarea cea mare și greutatea cea mare din viața domnitorului Constantin Brâncoveanu.>>

<<Întâi Constantin,
-Te lepezi de Hristos?
-Nu mă lepăd de Hristos! Capul retezat.

Apoi Ștefan, -Te lepezi de Hristos? -Nu mă lepăd de Hristos! Măcar că avea doi copii gemeni care sugeau la țâța mamei lor și vedea chipurile lor cum se uită la el și putea să-i fie mai dragă lumea aceasta, și putea să-i fie mai dragi copiii lui și soața lui, pe care abia o strânsese în brațe.

A venit rândul lui Răducanu care era logodit cu o Ancuță frumoasă și tocmai se pregătea marea lor nuntă dar a preferat nunta de dincolo. Era isteț și frumos. Logodnica sa cu ochi înlăcrimați a rămas pe pământ, și el a plecat! Logodnica lui Hristos a trecut dincolo!

A venit rândul lui Mateiaș. Pruncuțul de 11 ani ar mai fi avut o nedumerire:
-Tată, aș vrea să mai trăiesc! Tatăl i-a spus la ureche ceva, numai Dumnezeu știe ce, că pruncuțul de numai 10 anișori și jumătate a înfruntat Imperiul Otoman.
-Creștin am fost și creștin vreau să mor! Lovește! Și a căzut căpușorul său! Și au început oceanele pământului să se frământe în malurile lor, să se înalbăstrească cerurile cerurilor, rostogolul creștetului pruncului martir surâzând rostogolindu-se la picioarele unui nefericit Imperiu.
-Sfânte Mateiaș, roagă-te pentru pruncii neamului acestuia în vecii vecilor!
Capul bătrânului tată s-a rostogolit să nu rămână în urma fiilor săi și s-a lipit de obrazul pruncului său, bucălandru, bucălatul său păr înmuiat în sânge de sfânt martir.>>


<<Și mama lor era de față și Sultanul era de față și au văzut cu ochii lor, în secolul 18, nu în mitologie, nu în illo-tempore, nu în timpuri necunoscute, nu în primele zile ale creștinismului, ci în sec. 18 când se mergea la vânătoare, când se mânca iluminist cu bijuterii de argint, când se făceau baluri și dansuri, când lumea era evoluată ,așa se spune,….se murea pentru Hristos cum nu se murea în vremurile cele mai frumoase.
Cronicile ne spun că a fost un măcel ce istoria nu a mai văzut. De bunăvoie! Nesiliți de nimeni! Pentru că nu i-a silit nimeni să moară! Vă rog să credeți că au făcut-o din libertatea lor!>>

Ioan Alexandru despre martiriul Sfintilor Brancoveni
http://bucovinaprofunda.wordpress.co...or-brancoveni/
  #316  
Vechi 09.02.2013, 00:53:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Nu-L iubim pe Mantuitorul Iisus Hristos. Pentru ca nu-I respectam poruncile, sau, mai corect, nu indeplinim nici macar porunca cea mare a Iubirii clevetind despre preoti, despre „ratacirile lor”. Pentru ca ii batjocorim pe slujitorii Sai. Batjocorim APROAPE tot ce a dat mai bun Ortodoxia noastra cu care – pe retele de socializare, pe la cozi la Sfintele Moaste, pe la praznicuri , pe posturi TV sau radio – ne mandrim de dam pe afara. Sa ramanem ortodocsi pana la capat/ Ortodoxia- adevarata credinta/ Noi ne mantuim...Noi detinem adevarul...NOI.

Pentru ce Ortodoxie pledam daca il batjocorim pe Parintele Arsenie Boca, pe Parintele Teofil Pârâian, pe Parintele Ilarion Argatu, pe Parintele Ilie Cleopa care au slujit credinta noastra Ortodoxa.

Si-i batjocorim si pe Parintele Arsenie Papacioc si pe Parintele Ioanichie Balan; pentru ca ne facem ca ascultam o INREGISTRARE REALA cu cei doi Sfinti parinti, care-l batjocoresc pe Parintele Arsenie Boca. Si avem pareri si puncte de vedere.... si tot asa.


E bine sa stim ca prigoana nu este doar impotriva Parintelui Arsenie Boca. Plesneste internetul de indignarea celor care nu mai vad in scrierile parintilor nostri:
Ilarion Argatu, Teofil Pârâian, Ilie Cleopa decat RATACIRI.

( 1. la capitolul RATACIRI, gasiti pe net: Parintele Arsenie Boca, Parintele Ilarion Argatu, Parintele Teofil Pârâian;
http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
http://saccsiv.wordpress.com/2011/02...larion-argatu/
Si mai sunt si altele.
2. Despre Parintele Ilie Cleopa si Parintele Arsenie Boca:
http://roncea.ro/2010/04/07/mai-bine...ion-vasile-hr/

http://c-tarziu.blogspot.ro/2010/04/...on-vasile.html



IARTA-NE DOAMNE, CA E VAI DE CAPUL NOSTRU!
-or fi si unii rau-voitori care se iau de unii duhovnici,dar daca P Ilarion Argatu de ex are anumite rataciri si unii vor sa-l faca sfant inseamna ca nu e bine
-un preot vorbeste de ratacirile P Ilarion Argatu...
Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 1:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=TKHSQYlMoSQ


Ratacirile parintelui Ilarion Argatu 2

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=hcaPP_NB1v8


-important este sa aflam adevarul si sa ne ferim de erezii si rataciri,sa nu le cautam acolo unde nu sunt,dar daca sunt sa ne ferim de ele

-si duhovnicii pot avea anumite greseli pt ca nu sunt sfinti

-de ex P Teofil nu stia clar ca yoga e de la dracu,el credea ca e doar o gimnastica...asta e doar o greseala dar mare,pt ca daca-i zici unui tanar ca-i doar gimnastica si el practica si ajunge la erezii si in iad ..nu stiu zau daca-i bine...

Last edited by antiecumenism; 09.02.2013 at 01:00:20.
  #317  
Vechi 09.02.2013, 00:58:55
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Manastirea Sambata de Sus, ctitorie Brancoveneasca

<<Desi exista mai multe marturii indirecte despre existenta manastirii prin mentionarea unor calugari de aici in diferite acte de la inceputul secolului XVI, primele dovezi certe dateaza din anul 1654, cand satul si mosia din Sambata de Sus au intrat in stapanirea lui Preda Brancoveanu, boier din Tara Romaneasca.Traditia locala spune ca acesta a construit o bisericuta din lemn pe valea raului Sambata, probabil pentru calugarii sihastri de aici. Pe locul acesteia, in jurul anului 1696, domnitorul Constantin Brancoveanu, domn al Tarii Romanesti (1688-1714), a zidit din piatra si caramida o manastire. In contextul atacurilor repetate ale principilor calvini ce urmareau deznationalizarea romanilor transilvaneni prin renuntarea la credinta ortodoxa, pericol aparut prin trecerea Transilvaniei sub stapanirea Habsburgilor (1683), domnitorul Constantin Brancoveanu a transformat si reorganizat vechea manastire ortodoxa din Sambata de Sus, cu calugari sihastri, intr-o manastire mai mare cu viata de obste. Tot aici se infiinteaza o "Scoala de gramatici", un atelier de pictura si o mica tipografie, dupa modelul brancovenesc folosit in toate ctitoriile domnesti.>>
http://www.travelworld.ro/atractii-r...ancoveanu.html



<<Din cauza persecutiilor religioase ale stapanirii austro-ungare, rezistenta romanilor ortodocsi s-a organizat indeosebi in jurul bisericilor si manastirilor, motiv pentru care, in 1762, incepe distrugerea acestora: mai mult de 150 de manastiri si biserici ortodoxe au fost distruse - cele de lemn incendiate, iar cele de piatra daramate cu tunurile, de catre generalul vienez Bukow. Multa vreme administratia austro-ungara nu s-a atins de Manastirea Brancoveanu. Dupa decapitarea domnitorului Constantin Brancoveanu de catre turci, in anul 1714, Curtea din Viena a tinut seama mai intai de mostenitoare, doamna Marica, sotia acestuia, si apoi de faptul ca mai ramasese in viata un nepot al domnitorului. Insa, in 1782, profitand de faptul ca se dispusese desfiintarea tuturor ordinelor calugaresti, curtea de la Viena, la cererea administratiei catolice, si la insistentele episcopului greco-catolic Grigorie Maior, a trimis in 1785 pe generalul Preiss, care a daramat manastirea brancovenilor. Chiliile au fost distruse complet, iar biserica a fost adusa in stare de ruina.
Dupa daramarea manastirii, palatul brancovenesc din Sambata de Sus, aflat la 10 km departare de manastire, a fost locuit de urmasi ai familiei Brancoveanu, care au stapanit domeniul pana la reforma agrara din anul 1922, cand Ministerul Domeniilor a predat Mitropoliei din Sibiu domeniul brancovenesc impreuna cu ruinele si toata incinta manastireasca de la Sambata de Sus incercari de restaurare a acesteia, insa cinstea de a deveni al doilea ctitor al Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus i-a revenit IPS Dr. Nicolae Balan, care a inceput restaurarea bisericii in anul 1926. Sfintirea a fost facuta in anul 1946, dupa razboi. Mitropolitul Nicolae Balan a pastrat in interiorul bisericii pictura veche, iar arhitectura bisericii se incadreaza stilului brancovenesc (aparut la sfarsitul sec. al XVII-lea si inceputul sec. al XVIII-lea in Tara Romaneasca).>>

http://www.travelworld.ro/atractii-r...ancoveanu.html


Asa sa talmacim vorbele Parintelui Arsenie Boca?
Manastirea Constantin Brancoveanu a stat in coasta expansiunii calvine impotriva ortodoxiei. Cu adevarat, Parintele Arsenie Boca a fost randuit de Dumnezeu sa slujeasca la Manastirea Sambata de Sus! Poate durerea domnitorului Constantin Brancoveanu care a avut taria sa se jertfeasca pentru Hristos luîndu-i in jertfa si pe fiii sai pe care i-a vazut murind unul cate unul, l-a vrut pe parinte la Sambata.
Ce alt om in afara de Domnitorul Constantin Brancoveanu a mai dat in tara noastra o asemenea jertfa de sange pentru Iubirea de Hristos?

Ar mai putea AZI cineva (aceia) care in numele nu stiu carui crez denigreaza si arunca cu noroi in aproape tot ce are ortodoxia romaneasca mai adevarat si mai drag sufletului de crestin- ar mai putea cineva sa-si jertfeasca macar locusorul cald de la serviciu, pentru Iubirea lui Hristos?



Oare jertfa Brancovenilor n-a inseamnat si prezenta noastra ca ortodocsi aici, pe pamantul ăsta numit România, in care ne dam crestini dar ii batjocorim pe Sfintii Parinti care ne-au invatat Iubirea de Dumnezeu?


Spunea undeva Parintele Rafail ca cineva l-a intrebat: „ De ce voi crestinii ortodocsi sarutati mana preotului?” Parintele Noica a raspuns cu cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur:
<<Pentru că mâna preotului ne dă ceea ce nici o altă mână de muritor nu ne poate da, Sfânta Împărtășanie! >>
  #318  
Vechi 09.02.2013, 01:05:26
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ratacirile parintelui Ilarion Argatu

-in una din cartile lui sfatuieste credinciosii sa tai un cm din parul lor,sa se duca afara sa-i dea foc si sa ingroape dupa aceea resturile,cenusa..
-pai asta seamana a vraja,magie neagra,...


-auziti si va minunati:sfaturile lui Argatu pt cei care au miros greu la picioare si sub brat sa se spele cu aghiasma,dar ce-i aghiasma spray? nu pot sa se spele cu sapun...

-TREBUIE SA AVEM DISCERNAMAAAAAANT FRATILOR
  #319  
Vechi 09.02.2013, 01:14:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-TREBUIE SA AVEM DISCERNAMAAAAAANT FRATILOR
[/b]
Mai urlă o dată, dar nu uita să fii în fața unei oglinzi.
  #320  
Vechi 09.02.2013, 01:21:57
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai urlă o dată, dar nu uita să fii în fața unei oglinzi.
-tu ai ascultat ce zice parintele respectiv despre ratacirile lui Argatu? tu esti de acord cu aceste rataciri?

Ratacirile parintelui Ilarion Argatu

-in una din cartile lui sfatuieste credinciosii sa taie un cm din parul lor,sa se duca afara sa-i dea foc si sa ingroape dupa aceea resturile,cenusa..
-pai asta seamana a vraja,magie neagra,...


-auziti si va minunati:sfaturile lui Argatu pt cei care au miros greu la picioare si sub brat sa se spele cu aghiasma,dar ce-i aghiasma spray? nu pot sa se spele cu sapun...

-SFINTII PARINTI ORTODOCSI,CARTILE LOR,INVATATURA LOR ,DREAPTA CREDINTA ORTODOXA DE ACESTEA SA TINEM CONT SI NU DE TOT FELUL DE RATACIRI INCLUSIV ALE LUI ARGATU
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10