Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2009, 19:31:46
alina73 alina73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 4
Implicit va rog sa ma ajutati ca sa pot intelege mai bine ce se intampla cu mine,

La 16 ani,am vorbit cu un baiat 3 ani si ne iubeam foarte mult..parintii mei insa erau f drastici in crestera mea stiind foarte bine ca toti prieteni care ma inconjurau proveneau din fam ff bune,dar in schimb eu aveam restricti pe care prieteni mei nu le aveau pe atunci,nu erau de acord nici cu aceest baiat cu care vb,gasindu-le la toti cate un cusur(vroiau un baiat din lumea buna).Atunci am avut o perioada cand m-am certat cu prietenul meu din motive adolescientiene,eu facand-ui in abitie si saturandu-ma de restrictile parintilor mei..stiind ca un prieten de al lui ff bun ma placea am inceput sa vb cu el...nestiind unde se va ajunge...am continuat sa vb cu el cu totul ca nu era o relatie..in sensul bun al cuvantului..iar fostul meu prieten ma avertizase ca nu e pers potrivita pt mine...am fugit pana la urma de acasa din cauza unor certuri,parintii mei obligandu-ma sa vb cu alt baiat din "lumea buna" .Neputa-nd sa iau nici o decizie ...am fugit de acasa creza-nd ca asa este mai bine si creza-nd ca il iubesc.Char daca duceam o viata amarata,nu ma intelegam bine cu el,ma batea,ma jignea de fata cu toata lumea,dar am stat in continuare sperand intr-o schimbare.Cand am ramas gravida cu cel de al 2 copil,el a inceput o relatie cu o femeie 2 ani si jumatate neinteresand-ul suferinta mea,dupa aceeasta relatie a inceput alta relatie cu alta fata de 16 ani el avand 28.In toata aceeasta perioada fostul meu prieten,avand un anturaj comun,incerca sa ma protejeze la fel ca atunci cand eram in adolescenta...mi-a respectat decizia nefiind obraznic..si fara a-mi reprosa alegerea facuta.in 7 ani jumate cat sotu meu ma inselat,ma umilit,ma jignit si multe alte lucruri ff urate..tot imi promitea jurandu-se fals ca a incetat orice relatie cu alta femeie,si cerandu-mi sa sterg cu buretele tot rau facut.Fiind ranita am stat si mi-am pus ordine in ganduri si am constatat ca niciodata nu-lam iubit,constata-nd ca a fost doar un refugiu...deoarece sentimentele mele pentru el erau doar o iluzie..deoarece nu i-am simtit niciodata sprijinul si iubirea de care orice femeie are nevoie.multa lume din jur ma condamna de ce nu m-am despartit mai de mult de el...dar nu am facut-o decat pentru copii sa nu simta lipsa unui tata.Iar acum am constatat ca am gresit,pentru ca copii mei (fata si baiat 14 respectiv 6 ani) sufera foarte mult fiind si ei traumatizati de comportamentu lui dictatorial si lipsit de afectiune,baiatul suferind cel mai mult fiind mai mare a asistat la toate "dezlantuirile lui si certurile' a vazut si si suferinta mea in toti acesti ani...si comportamentul si lipsa de comunicare care o avea fata si de el...a ajuns sa nu-l mai suporte..mai rau chiar cred ca il uraste desi eu i-am spus ca este tatal lui si trebuie sa-l iubeasca si sa-l acepte asa cum e...si ca ce este intre mine si el nu trebuie sa il afecteze pe el.dorindu-mi protectie atat de mult tot timpul imi apare in vis fostul meu prieten care a ramas de 18 ani langa mine,neinsurandu-se ,a ramas la fel sprijinindu-ma,protejandu-ma dar cu bun simt avand in vedere ca sunt maritata...si incercandu-mi sa-mi arate ca el a ramas la fel fata de mine ca in adolescenta si are acelea-si sentimente si m-ar accept si acum dar eu nu am vrut sa vad lucrurile astea considerand ca este imoral sa fac aceste lucruri cu toate ca nu ma simnt fericita nici acum.acum mai mult ca niciodata imi doresc acest lucru mai ales ca am 36 de ani dar sint intr-o dilema totala pentru ca nu stiu incotro sa ma indrept deoarece nu ii mai suport nici macar prezenta sotului meu'dormind si separat.m-am refugiat in rugaciuni poate dzeu ma indreapta pe un alt drum deoarece simnt ca drumul acesta pe care sint nu e al meu.nici cu fostul meu prieten nu ma gindesc sa fiu cu totul ca atunci cind imi doresc in sufletul meu sa fiu protejata si iubita il visez numai pe el tinindu-ma in brate si oferandu-mi exact ce imi doresc simnt aceea senzatie de bine si dupa ce ma trezesc'iar dupa ce ma trezesc incep sa refuz ca ar mai putea fii ceva intre noi ptr ca au trecut 18 ani de atunci si omul se schimba f mult.va rog poate voi care nu sinteti in situatia mea vedeti lucrurile mult mai clar ce sa fac'ca eu nici nu mai stiu cum sa gindesc mai ales ca sint f nervoasa din cauza bolii mele care am depistat-o acum 2 luni 'nu mii se oxigeneaza creierul ptr ca cele doua vene din ceafa sint infundate din cauza nervilor acumulati deoarece nu sint o persoana care sa ma exteriorizez.ce ma sfatuiti
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2009, 19:50:19
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Precum vezi, tocmai pe copiii pe care vrei sa-i protejezi stand cu sotul tau... nu ii protejezi nu-i asa?

Ar trebui sa cauti un duhovnic (preot) de care sa te simti aproapiata si sa vorbesti cu el si sa-i ceri sfatul.

Daca te gandesti la copii... precum spui... eu personal te-as sfatui sa te gandesti mai realist. Daca tu te vei imbolnavi grav si vei muri ce se va intampla cu ei? Pe mana cui ai incredere sa-i lasi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2009, 22:57:22
ekajad ekajad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2009
Locație: giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit dumnezeu sa te ajute sa vezi calea cea dreapta

am trait ceva asemanator cu povestea ta de viata...invata sa lupti cu viata,protejeazati copii,dui la un psiholog(scoala ar trebui sa aiba asa ceva,nu costa nimic) nu-ti face prea mari iluizii cu prietenul tau din copilarie..este un om bun din spui tu.Stau si ma intreb sotul tau stie ca tu ai pastrat legatura cu el? Daca raspunsul este negativ este posibil de aici sa fi inceput sa gresesti.DAca raspusul este afirmativ atunci tu de ce ai acceptat? In alta ordine de idei;mergi la duhovnic-cerei sfatul,mergi la biserica de cate ori poti impartaseste copii si invata sa asculti ce se spune in biserica in timpul slujbei-in predica de la finalul slujbei ai intodeauna un raspuns la una din framantarile tale.Te rog sa nu te superi pe tonul pe cate-ti vorbesc.
LUMINEAZA_MI DOAMNE CALEA SUFLETULUI MEU!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2009, 23:39:26
SoareD SoareD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 16
Implicit am trecut prin asta, e f greu, incercati sa fiti o echipa

Eu vad situatia intr-un stadiu avansat. Singura cale spre mantuire este ca soti sa ramana impreuna ca o echipa la bine si la greu. Undeva isi are radacinile distantarea dintre voi. Nu e bine sa ti suparare aproapelui tau sau sa il jicnesti in fata copiilor. Un preot intelept spunea ca o mama credincioasa creste copiii cu frica de dumnezeu pe calea cea dreapta, indiferent de barbat. Poate ca la inceputul relatiei voastre, si nu numai te fereai de sotul tau sa fiti impreuna, el neavand sprijin pe Dumnezeu a cazut usor in ispita. Iti este foarte greu acum, mai sunt sperante sa fie bine, incearca sa mergi cu sotul tau la un duhovnic si fi smerita. Vorbiti despre momentele vrumoase pe care le-ati petrecut, gasiti sursa neintelegerilor voastre. Fi stalpul lui pentru ca este bolnav, fi smerita. Dumnezeu te va ajuta cu siguranta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2009, 23:43:28
SoareD SoareD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 16
Implicit

Ai grija de sotul tau, pune-l pe primul loc, are nevoie de tine
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2009, 00:03:16
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Intra te rog aici si contacteaz-o pe Maica Siluana, te va ajuta...
www.sfintiiarhangheli.ro
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2009, 00:31:03
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit Simplu

Din cate imi dau seama este prima ta casnicie - cea binecuvantata de Dumnezeu - si care prin dragostea sotului si blagoslovire de Sus, ti-a dat 2 copii minunati.
Biserica spune clar ca nici chiar adulterul lui nu este un motiv de despartire asa ca sa stii ca Dumnezeu te vrea alaturi de sotul tau, sa te rogi pentru el, si sa-l indrumi incet si cu rabdare pe calea mantuirii.
Crede-ma ca vei reusi sa-l indrepti daca ai dragoste fata de el si crede-ma ca se poate chiar si un barbat hain sa se indrepte, asa cum si eu m-am indreptat, prin mila Domnului si sprijinul si dragostea sotiei mele.
Alta optiune este sa alegi calea usoara a celor multi, si sa-l parasesti. Te vei recasatori cu acel ALTUL din tinerete, ii mai faci si lui un copil sau doi, si, lipsiti de binecuvantarea Domnului, ispititi de diavol si nevoi, o sa ajungeti sa va urati iar copiii vor avea din nou de suferit. O sa ai impresia ca ai scapat de dracu si ai dat de tasu'...
Vreau sa te gandesti in acest haos in care esti acum, la un lucru simplu: daca in aceasta casatorie in care te afli - casatorie in care beneficiezi de binecuvantarile Domnului - esti atat de nefericita, cum crezi ca vei fi intr-o casatorie fara binecuvantari si in care barbatul de langa tine nu este tatal copiilor tai?
Doamne ajuta si sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2009, 00:39:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SoareD Vezi mesajul
Ai grija de sotul tau, pune-l pe primul loc, are nevoie de tine
Cat egoism !
Personal, cred ca omul acesta nu se va schimba si, ca atare nici nu mai merita tolerat.
Dupa ce a nenorocit femeia atata amar de ani, dupa ce a demoralizat-o complet...tot de el sa ai grija ? Stiu ca aceasta grija se referea la rabdarea si intelepciunea cu care trebuie tratat sotul, dar eu cred ca nu merita. Nu stiu cum de suporta unele femei asemenea abuzuri, nici nu-mi imaginez o astfel de viata, dar sunt convinsa ca nu merita, nu merita tolerati acesti barbati care de fapt sunt animale...trebuie sa traiasca, eventual, printre specimene asemenea lor.
Sper ca nu am fost prea dura, insa vad prea multa violenta conjugala in jur, prea multa lipsa de respect....iar ei, animalele traiesc bine mersi o viata intreaba pe spatele netrebnicelor femei. Ele nu sunt lase de nu-i lasa, sunt doar influientate psihologic de aceste abuzuri, astfel incat nici nu mai intrezaresc calea de iesire la timp.
Divort si Dumnezeu cu mila ! Esti inca tanara, meriti sa traiesti macar acum toate lucrurile de care te-a lipsit asazisul tau sot. Un astfel de sot nu cred ca se poate numi si jumatatea ta, poate nici sot...caci la cununie pretinzi respect, sprijin si dragoste, daca nu le daruiesti nu te numesti decat strain, un strain sprejur .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2009, 00:42:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
Biserica spune clar ca nici chiar adulterul lui nu este un motiv de despartire
Inexact! Biserica ortodoxa accepta divortul pentru adulter. Si in caz de pericol de moarte sau de sanatate din partea partenerului (in care intra si violenta conjugala), si altele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2009, 00:43:08
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit si eu am trecut prin asta

E o mare binecuvantare sa descoperi ca Dumnezeu lucreaza activ prin sotia pe care ti-a dat-o si astfel te readuce pe singura cale care duce la fericire.
Ai dat sfat foarte bun si luminat si anume acela de a fi si noi credinciosi si loiali sprijinului dat noua de Domnul: sotului sau sotiei noastre; asa cum si Dumnezeu ne este noua loial si credincios atunci cand ne promite solemn:
"Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi" - Evrei 13:5
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se intelege asta Danut7 Din Noul Testament 58 31.07.2011 18:50:40
ajutati-ma si pe mine Membru Generalitati 5 30.12.2010 01:51:36
ce se intelege prin slujba interconfesionala? unortodox Generalitati 28 22.04.2009 11:02:16
O speranta pentru mine... Ajutati-ma! medlyne Umanitare 37 11.11.2008 17:49:52