Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.11.2010, 12:05:46
ekajad ekajad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2009
Locație: giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Doamne ajuta!

Adevarata credinta se vede cand nu mai poti.Rabdare pana la sfarsit.Nu fi dejamagita ca va triumfa raul nu binele.Obisnuieste cu situatia...gandeste real . Minte luminata,suflet cald si speranta.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.11.2010, 13:35:30
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

va multumesc muuuuuuuuuuult de tot ptr cuvintele voastre frumoase de incurajare nu ma satur sa le citesc.
DUMNEZEU SA VA AJUTE SI PE VOI IN TOT CE VA PROPUNETI!!!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 02.11.2010, 15:52:01
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Imi pare rau ca incep asa acest thread dar cer ajutorul vostru si simt nevoia sa ma confesez.
Dragii mei, toata viata l-am iubit pe Dzeu dar de cand am niste prob de sanatate care dureaza de 5 ani si care m-au chinuit destul ----------------zic eu, desi m-am spovedit de n... ori si impartasit si am plans de nu mai am lacrimi am ajuns sa nu mai am incredere in El deloc.
Imi trebuie sa va scriu un roman ca sa va fac sa intelegeti dc simt acum ce simt.
Concluzia este, ca nu ma impac cu o idee deloc. Eu sunt convinsa ca El m-a imbolnavit ok din cz pacatelor mele desi m-am declarat vinovata si i-am promis ca voi fi un om mult mai bun numai sa ma ajute si acum imi zice hai descurata-te si desi am incercat sa nu il consider razbunator totusi nu imi iese, nu vreau sa imi spuneti ca sunt ispite de la satana ca daca Dzeu ii ingaduie sa faca asta, atunci as putea zice ca sunt mana in mana si tot la concluzia ca El poate face ceva dar nu vrea.

Ce parere aveti ?
Stii ce am observat eu de-a lungul vietii ? Am observat ca Dumezeu ne iubeste atat de mult ca El personal nu ne pedepseste aproape niciodata, problema este ca noi ne indepartam de El. Ai vazut vreodata cum marul sau parul neingrijit de om prinde ruginare, ce este o boala a pomilor, tot asa si omul atunci cand se indeparteaza de Dumnezeu devine mai vulnerabil si se imbolnaveste mult mai usor, dar nu datorita Lui Dumnezeu ci tocmai datorita lipsei Lui. Este de ajuns ca atunci cand pacatuim fara a avea intentia de a ne indrepta sau a ne regreta pacatele ca Dumnezeu sa ne lase ca pe noi, in voia sortii cum s-ar spune si asta ne este o pedeapsa indeajuns.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 02.11.2010, 16:00:02
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Stii ce am observat eu de-a lungul vietii ? Am observat ca Dumezeu ne iubeste atat de mult ca El personal nu ne pedepseste aproape niciodata, problema este ca noi ne indepartam de El. Ai vazut vreodata cum marul sau parul neingrijit de om prinde ruginare, ce este o boala a pomilor, tot asa si omul atunci cand se indeparteaza de Dumnezeu devine mai vulnerabil si se imbolnaveste mult mai usor, dar nu datorita Lui Dumnezeu ci tocmai datorita lipsei Lui. Este de ajuns ca atunci cand pacatuim fara a avea intentia de a ne indrepta sau a ne regreta pacatele ca Dumnezeu sa ne lase ca pe noi, in voia sortii cum s-ar spune si asta ne este o pedeapsa indeajuns.
si totusi Basescu este mai departe de Dzeu ca mine, care o fi explicatia si nu mi se pare ca o duce prea rau.????!!!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 02.11.2010, 16:11:38
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
si totusi Basescu este mai departe de Dzeu ca mine, care o fi explicatia si nu mi se pare ca o duce prea rau.????!!!
Nu sunt sigur daca ai priceput ce am avut a-ti spune
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.11.2010, 17:45:43
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
si totusi Basescu este mai departe de Dzeu ca mine, care o fi explicatia si nu mi se pare ca o duce prea rau.????!!!
Dar tu cunosti atat de bine ce este in sufletul lui? Nu te uita la aparente. Numai Dumnezeu stie cata tristete poate sa ascunda zimbetul unui om. Nu faima, banii, sanatatea, cariera, iti aduc fericirea.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.11.2010, 17:55:00
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Stii ce am observat eu de-a lungul vietii ? Am observat ca Dumezeu ne iubeste atat de mult ca El personal nu ne pedepseste aproape niciodata, problema este ca noi ne indepartam de El. Ai vazut vreodata cum marul sau parul neingrijit de om prinde ruginare, ce este o boala a pomilor, tot asa si omul atunci cand se indeparteaza de Dumnezeu devine mai vulnerabil si se imbolnaveste mult mai usor, dar nu datorita Lui Dumnezeu ci tocmai datorita lipsei Lui. Este de ajuns ca atunci cand pacatuim fara a avea intentia de a ne indrepta sau a ne regreta pacatele ca Dumnezeu sa ne lase ca pe noi, in voia sortii cum s-ar spune si asta ne este o pedeapsa indeajuns.
si totusi cum sa explicam atunci, ca ateii, necredinciosii,oemaii rai si spurcati la suflet, o duc foarte bine,si norocul totdeauna le surade in orice fac !!!
de cele mai multe ori am vazut ca oamenii fara dumnezeu o duc foarte bine,is bine-mersi,si nu-i deranjeaza mai nimica !
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.11.2010, 17:56:48
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
si totusi Basescu este mai departe de Dzeu ca mine, care o fi explicatia si nu mi se pare ca o duce prea rau.????!!!
de ce nu-i mai departe ilisecu si nastase & co, eu cred ca astia is la miliarde de ani lumina departare, pe cand basescu e numai la o azvarlitura de bat !
Reply With Quote
  #59  
Vechi 02.11.2010, 18:10:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
si totusi cum sa explicam atunci, ca ateii, necredinciosii,oemaii rai si spurcati la suflet, o duc foarte bine,si norocul totdeauna le surade in orice fac !!!
de cele mai multe ori am vazut ca oamenii fara dumnezeu o duc foarte bine,is bine-mersi,si nu-i deranjeaza mai nimica !
Cu siguranta si acestia au niscaiva fapte bune pentru care insa isi primesc plata pe pamant. Asa ai dori si tu? Sa nu fie! E mai importanta mantuirea vesnica, nu bucuria vremelnica!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 02.11.2010, 18:11:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
si totusi Basescu este mai departe de Dzeu ca mine, care o fi explicatia si nu mi se pare ca o duce prea rau.????!!!
" Nu judeca pentru a nu fi judecat!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
A fost palma Sfantului Nicolae un gest facut la manie? mihailt Generalitati 30 08.12.2010 02:09:37
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07
Despre manie ancah Pocainta 37 21.09.2009 23:27:53
Despre manie Lavrentiu Despre Biserica Ortodoxa in general 30 14.05.2009 20:53:00