Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 17.05.2016, 20:56:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In situatii din astea, cand doi oameni maturi, de sexe diferite, se plac si apoi se indragostesc, si au o relatie si apoi o casnicie bazata pe sentimente autentice reciproce, pe respect, buna intelegere si ajutor reciproc, chiar daca se intampla sa aibe religii diferite (indiferent care ar fi acelea), acest lucru nu trebuie sa constituie un impediment.

In aceste situatii, fiecare isi poata pastra religia lui, si mai ales atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva, nu-i impui sa renunte la religia lui.

Ca se poate discuta, analiza, etc (ca intre doi oameni maturi, cu o buna judecata, cu calm, respect si intelegere reciproca) este adevarat, insa sub nici o forma- cand iubesti cu adevarat pe cineva- nu i impui a-si schimba religia.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 18.05.2016, 11:59:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In situatii din astea, cand doi oameni maturi, de sexe diferite, se plac si apoi se indragostesc, si au o relatie si apoi o casnicie bazata pe sentimente autentice reciproce, pe respect, buna intelegere si ajutor reciproc, chiar daca se intampla sa aibe religii diferite (indiferent care ar fi acelea), acest lucru nu trebuie sa constituie un impediment.

In aceste situatii, fiecare isi poata pastra religia lui, si mai ales atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva, nu-i impui sa renunte la religia lui.

Ca se poate discuta, analiza, etc (ca intre doi oameni maturi, cu o buna judecata, cu calm, respect si intelegere reciproca) este adevarat, insa sub nici o forma- cand iubesti cu adevarat pe cineva- nu i impui a-si schimba religia.
impedimentul apare abia dupa ce se nasc copiii
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #273  
Vechi 18.05.2016, 14:36:54
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca exista sentimente autentice reciproce, respect, buna intelegere si sustinere reciproca (cum de altfel este normal a exista intr-o casnicie adevarata), atunci, chiar si când apar copii, se va putea trece peste diferentele religioase, si se va gasi o solutie de mijloc.

Nu vorbesc de acele asa-zise casatorii incheiate pentru bani, avantaje materiale, pozitie sociala, etc!
Reply With Quote
  #274  
Vechi 18.05.2016, 16:58:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Daca exista sentimente autentice reciproce, respect, buna intelegere si sustinere reciproca (cum de altfel este normal a exista intr-o casnicie adevarata), atunci, chiar si când apar copii, se va putea trece peste diferentele religioase, si se va gasi o solutie de mijloc.

Nu vorbesc de acele asa-zise casatorii incheiate pentru bani, avantaje materiale, pozitie sociala, etc!
daca unul din parinti e ortodox iar celalalt romano catolic, copiii in ce confesiune ar trebui botezati? Protestati (calea de mijloc)?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #275  
Vechi 19.05.2016, 11:13:20
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Domnisoara a intrebat prin 2009, ma gandesc ca o fi rezolvat cumva...

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Stilistii nu au facut ascultare fata de SINODUL BOR si in 1924 ei s-au RUPT de Biserica Mama!
Norodul merge cu capii, dar in ograda proprie, fiecare mai ajusteaza normele :)

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Daca nu revine la Biserica Mama nu te poti casatori cu el!!!!
Am o familie de prieteni in care ea e pe stilul vechi, iar el pe stilul nou.
Sarbatoresc Craciunul si Revelionul de doua ori, iar Pastele o singura data. Cam asa functioneaza ei si n-am simtit niciodata tensiune in familia lor.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 19.05.2016, 11:31:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Am o familie de prieteni in care ea e pe stilul vechi, iar el pe stilul nou.
Sarbatoresc Craciunul si Revelionul de doua ori, iar Pastele o singura data. Cam asa functioneaza ei si n-am simtit niciodata tensiune in familia lor.
El fiind probabil convertit la stilul vechi, dar nu prea da importanta pentru ca oricum este mai mult o chestiune culturala.

Ca doar si crestinii cu iepuras sarbatoresc Pastele, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 19.05.2016, 11:57:20
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
El fiind probabil convertit la stilul vechi, dar nu prea da importanta pentru ca oricum este mai mult o chestiune culturala.
Sincer, nu stiu. N-am indraznit sa intreb ceva atat de personal, dar este posibil sa se fi convertit formal unul dintre ei, ca sa poata sa fie cununati. Dar daca ma gandesc la localitatea in care a a avut loc cununia si nunta, e pe stil nou.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca doar si crestinii cu iepuras sarbatoresc Pastele, nu?
Da, iepurasii, Mos Craciun, martisoarele de primavara si alte simboluri de bucurie, au fost inglobate si acceptate si la noi. Eu totusi am credinta ca Hristos nu s-ar fi suparat vazand un copil cu un ousor de ciocolata in manuta, chiar daca ouale rosii si numai rosii, au o semnificatie cat se poate de profunda si de trista.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 19.05.2016, 12:03:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da' iepurasu'? Cu iepurasu' ce semnificatie?

Convertirea "formala" inseamna ca cineva a mintit pe altcineva.
Pe sine, pe Dumnezeu, cine stie..

Daca e BOSVist si s-a convertit, fie si formal, sigur si-a incasat-o de la parinti/rudele BOSViste (pacat de moarte la ei) - caz in care e destul de inexplicabil de ce mai tine totusi la vechiul calendar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.05.2016 at 12:06:39.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 19.05.2016, 12:19:02
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' iepurasu'? Cu iepurasu' ce semnificatie?
Cica-i de sub catrintza lui matusa Helga din Germania :) sau din "Lederhosen-ii" lui Onkel Fritz, sau din lanurile si holdele alpine :) ca simbol al fertilitatii, dar mai nou pare sa vina puternic din urma marmota...
El se regaseste insa si in alte traditii religioase.
http://www.crestinortodox.ro/datini-...ste-68751.html

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Convertirea "formala" inseamna ca cineva a mintit pe altcineva.
Pe sine, pe Dumnezeu, cine stie..
Cine sunt eu ca sa judec asta?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e BOSVist si s-a convertit, fie si formal, sigur si-a incasat-o de la parinti/rudele BOSViste (pacat de moarte la ei) - caz in care e destul de inexplicabil de ce mai tine totusi la vechiul calendar.
Toti bunicii, parintii si nepotii se inteleg bine si in armonie si n-a incasat nimeni nimic.
Sincer, nu stiu cum au procedat cu formatitatile, dar stiu ca sunt bine impreuna si asta de foarte multi ani, chiar si asa cu doua Craciunuri, probabil fiindca relatia lor se intemeiaza pe iubire.

Last edited by alia28aa; 19.05.2016 at 12:22:09.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 19.05.2016, 22:08:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antlantica Vezi mesajul
Barbatul tau nu este stilist si lipoveni din Romania sunt recunoscuti de rusi chiar primesc si fonduri care acesti sectanti si rautaciosi cum zic uni renoveasa scoli in Rominia in care invata cei de stil nou , stil vechi , catolici ,pocaiti, etc . si fac si alte lucruri bune de care nimeni nu vorbeste si in legatura cu parintele Cleopa mi-e foarte drag , dar sper sa fi stat printre lipoveni si sa ii fi cunoscut cum sunt si ce sunt cu adevarat nu doar presupuneri sau din cauza rasismului.
Lipovenii nu sunt acelasi lucru cu stilistii, ei au intrat in schisma in sec. XVII. Sunt numiti de rit vechi. Stilistii au aparut in secolul XX. Din cate stiu nici nu sunt in comuniune lipovenii cu stilistii (cei de rit vechi sunt mult mai numerosi, stilistii sunt doar cateva zeci de mii).
Citat:
În prealabil postat de Antlantica Vezi mesajul
Asa ca daca mai vrei alte informati ti le dau cu placere dar gandestete bine pentru ca iubirea adevarata odata pierduta o vei regreta toata viata este alegerea ta .
Mai problematic este ca lepadarea de Biserica o va regreta cineva nu doar o viata, ci o eternitate. Cei rupti de Biserica nu mai au har si nici parte de mantuire.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07