Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 15.08.2017, 17:33:16
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Doamne ajuta ! vreau sa citesc carti despre oameni de alta credinta care s-au convertit la ortodoxie, ce imi recomandati? :D
Caută "Jurnalul fericirii".
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #442  
Vechi 15.08.2017, 17:35:36
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Anul acesta am citit "Despre nesfinții sfinți și alte povestiri", mi-a plăcut enorm, o recomand. De vreo lună am început "Sf. Serafim de Sarov, o biografie spirituală", dar m-am ocupat mai mult de beletristică.
Astăzi citesc "Mă numesc Roșu" de Pamuk și "Calitatea luminii" de Mircea Pricăjan.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #443  
Vechi 03.04.2018, 04:38:01
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Daca nu e prea mare deranjul, ce parere aveti despre urmatoarele carti : Camasa lui Hristos, Ben Hur si Quo Vadis?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #444  
Vechi 05.07.2018, 20:25:57
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit A citi/ a trăi

Dragi forumiști, bine v-am regăsit!

Deși se pare că sunt din ce în ce mai puțini "veterani" ai forumului :-)

Am citit recent "Să nu preferi nimic iubirii lui Hristos" a părintelui Ioachim Parr, monah la New York. Cartea, în două volume, este o colecție de convorbiri duhovnicești purtate în principal la mănăstiri din Rusia. Lait-motivul cărții este acela că suntem stăpâniți de iubirea de noi înșine, care ne împiedică de la îndeplinirii celor două porunci, de a-L iubi pe Dumnezeu din tot sufletul nostru, din toată inima noastră și din tot cugetul nostru, iar pe aproapele nostru ca pe noi înșine. Din cauza iubirii de noi înșine ni se par grele fie viața în mănăstire, fie diversele noastre îndatoriri.

Am mai citit "Tâlcuire la Sfântul Maxim Mărturisitorul - Capete despre dragoste" de arhimandritul Emilianos Simonopetritul și am prins gustul scrierilor sale (am început acum și "Despre rugăciune - Tâlcuire la Avva Evagrie").

Dar unul din sfaturile pe care l-am regăsit în lecturile recente este acela că este important să ajungem să trăim cărțile duhovnicești pe care le citim. În Pateric, mi se pare, se povestește că ucenicii din trecut mergeau la părintele lor duhovnicesc rar, dar aveau grijă să împlinească cuvântul pe care îl primeau de la acesta. Eu una merg des la părintele duhovnic, dar...
Reply With Quote
  #445  
Vechi 06.07.2018, 00:40:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Dragi forumiști, bine v-am regăsit!

Deși se pare că sunt din ce în ce mai puțini "veterani" ai forumului :-)

Am citit recent "Să nu preferi nimic iubirii lui Hristos" a părintelui Ioachim Parr, monah la New York. Cartea, în două volume, este o colecție de convorbiri duhovnicești purtate în principal la mănăstiri din Rusia. Lait-motivul cărții este acela că suntem stăpâniți de iubirea de noi înșine, care ne împiedică de la îndeplinirii celor două porunci, de a-L iubi pe Dumnezeu din tot sufletul nostru, din toată inima noastră și din tot cugetul nostru, iar pe aproapele nostru ca pe noi înșine. Din cauza iubirii de noi înșine ni se par grele fie viața în mănăstire, fie diversele noastre îndatoriri.
.
Hmm, am vreo 4 volume de Joachim Parr în casă și totuși cea mai bună carte a lui mi s-a părut „Când cei doi devin una”.

Problema la cărțile lui e că nu știi ce e exagerare, ce e pură fabulație în istorisirile sale, personal nu aș mai da bani încă o dată pe traducerile sale, după ce am văzut că e și contestat de către foști membri din parohia lui pe motiv că și-ar fi falsificat o parte din biografie, iar Patriarhia Moscovei l-a oprit de la slujire de acum 2 ani pe motive disciplinare.

Cred că ajunge să citești un singur volum de-al lui și e ca și cum ai citit totul din gama „convorbiri pe tărâm străin”, ideile sunt repetitive, mai degrabă publicarea cărților sale face parte din graba concurențială de a tipări în exclusivitate cărți traduse de afară fără o verificare.

În afară de volumul Când cei doi devin una, după ce am citit Să nu preferi nimic iubirii lui Hristos vol.1 și 2 și Convorbiri pe pământ rusesc, nu aș recomanda și nici măcar nu aș da în dar nicio altă carte din gama Joachim Parr.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #446  
Vechi 20.07.2018, 18:59:39
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Doamne ajuta ! vreau sa citesc carti despre oameni de alta credinta care s-au convertit la ortodoxie, ce imi recomandati? :D
Cum am devenit ortodox .
Peter Gillquist
Reply With Quote
  #447  
Vechi 24.08.2019, 22:37:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Daca nu e prea mare deranjul, ce parere aveti despre urmatoarele carti : Camasa lui Hristos, Ben Hur si Quo Vadis?
Am citit Quo vadis, dar cred ca eram prea tanar atunci si nu-mi mai aduc aminte mai mult decat ca undeva in Imperiul Roman apare intrebarea: "Quo vadis Domine".
Mi-a fost sugerata nu o data si Camasa lui Hristos in copilarie de mama, pe care pana la urma am citit-o si care m-a impresioant foarte mult incat eram gata sa pun mana pe Hristos(si pe camasa Lui), asa parea de reala actiunea.

Acum vreau sa scriu un fragment foarte valoros dintr-o scrisoare scrisa de Valeiru Gafencu, scrisoare pomenita in "Sfantul inchisorilor":
"Dragostea este cea mai mare virtute. Dragostea este insasi desavarsirea. Cand dragostea, in loc sa o darui Izvorului a tot binele, lui Dumnezeu si, prin El, aproapelui tau, o daruiesti acestei lumi pamantesti, deci ii rastorni sensul, ea devine din cea mai minunata virtute, cea mai primejdioasa patima.
...
Dumnezeu l-a inzestrat pe om cu atatea daruri, incat prin staruinta in virtute, cu ajutorul Parintelui Ceresc, el poate sa se mantuiasca...
Ceea ce ne-a daruit Dumnezeu, Lui sa-I daruim. El ne-a daruit viata, deci pentru El sa traim. El ne-a daruit iubirea, Lui sa i-o daruim."



P.S. Imi cer scuze pentru intarzierea cu care am raspuns la intrebarea lui Marcel Ionut.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.08.2019 at 22:49:26.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 29.07.2020, 05:19:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

O mie de pagini:

Gândire și Destin
de Harold W. Percival



Mai multre informatii(in limba romana): https://ro.thewordfoundation.org/despre-noi/
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #449  
Vechi 17.09.2021, 18:46:45
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Ce carte buna despre subiectul pocaintei imi puteti recomanda? Nu caut vieti de sfinti ci strict despre acest subiect ma intereseaza
Reply With Quote
  #450  
Vechi 20.09.2021, 19:40:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ce carte buna despre subiectul pocaintei imi puteti recomanda? Nu caut vieti de sfinti ci strict despre acest subiect ma intereseaza
Pildele Domnului si Psalmii, poate si Eclesiastul si ce a mai scris Slomon sau Cartea lui Iov, Samson si Daniel... si semnul lui Iona proorocul.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.09.2021 at 19:43:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27