Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2005, 15:46:34
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.10.2005, 15:47:37
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
CE-I STIINTA? DRAGOSTE!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2005, 14:08:16
mihaiporubin mihaiporubin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2005
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
CE-I STIINTA? DRAGOSTE!
mihaiporubin: eu cred ca stiinta este poarta pe care Domnul Dumnezeu a deschis-o oamenilor cand a dat Legea urmatoare: "...si stapaniti pamantul..."
oricum nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2005, 15:07:39
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
CE-I STIINTA? DRAGOSTE!
mihaiporubin: eu cred ca stiinta este poarta pe care Domnul Dumnezeu a deschis-o oamenilor cand a dat Legea urmatoare: "...si stapaniti pamantul..."
oricum nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu
[b][u]Stiinta este dragoste, si dragostea are o singura putere in sine puterea smereniei Lui Dumnezeu Care S-a jertfit pe Golghota pentru lume si oameni!
Smerenia lui Dumnezeu Cel Atotputernic Care atat de mult a iubit lumea incat pe Fiul Sau Cel Unul Nascut L-a dat, spre jertfa pentru ca lumea sa existe, si tot omul Care crede sa nu piara ci sa se mantuiasca!

Omul de la Facerea lumii incoace, nici n-a stapanit, pamantul, si ce-a stapanit a distrus, pentru ca era pervertit, mintea si faptele lui lucrau cu satana nu cu harul Lui Dumnezeu, ideea de putere a pervertit mintea, inima si sufletul omului, si l-a facut sa uite ca pana la urma nu-i decat o creatura, un fir de praf in imensitatea cosmica, si ca de la sine nu poate crea nimica, singurul subiect creator Fiind Dumnezeu!, el omul putand doar sa imite........
A fost insa jertfa Lui Hristos, si omul a renascut in si prin Hristos, si a continuat sa-L descopere ca subiect in fiecare zi pe Dumnezeu. Singura descoperire stiintifica a omului este ceea ce ne-a revelat (descoperit)Dumnezeu, ceea ce ne-a aratat El, numai in masura in care omul ii urmeaza lui Dumnezeu poate stapani pamantul, si face descoperiri in lumina harica a Lui Dumnezeu, descoperiri stiintifice, pentru ca Dumnezeu este izvorul oricarei stiinte.
Nu descoperirile stiintifica sunt rele, ci modul cum omul (pervertit) la foloseste, si cat le foloseste.

Si sa nu uitam ca omul a fost creat cu vointa libera, si chiar daca Dumnezeu nu incuviinteaza, de multe ori ceea ce face omul, totusi omul savarseste rau, si atunci parasirea Lui dumnezeu si mania sa vin peste fiara umana!

Poarta este Iisus Hristos, iar ca sa stapanesti pamantul, sa treci poarta iti trebuie jertfa de pe Golghota, intelegere, credinta si asumare, transfigurare!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2005, 03:18:14
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

alecsandru: Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"

Sunt total deacord cu tine. Dumnezeu ne-a dat pamantul asta ca sa-l stapanim si sa-i descoperim toate secretele. El ne-a dat noua puterea sa descoperim totul de la Evolutie la Cadere Inteligenta. Cu vointa Lui o sa descoperim si cum se cloneze Oamenii, metode mai bune de a produce hrana si mai ales cum sa parasim pamantul acesta pentru a coloniza alte planete cand Sistemul Solar nu va mai fi capabil sa sustina viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2005, 17:15:16
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
alecsandru: Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"

Sunt total deacord cu tine. Dumnezeu ne-a dat pamantul asta ca sa-l stapanim si sa-i descoperim toate secretele. El ne-a dat noua puterea sa descoperim totul de la Evolutie la Cadere Inteligenta. Cu vointa Lui o sa descoperim si cum se cloneze Oamenii, metode mai bune de a produce hrana si mai ales cum sa parasim pamantul acesta pentru a coloniza alte planete cand Sistemul Solar nu va mai fi capabil sa sustina viata.
Tu nu ai evoluat deloc, ai ramas tot in copac!!!:angry::angry::angry::(
Ce bine ar fi daca, ai parasi tu macar forumul acesta sa nu mai debitezi atatea aberatii! Dar sa stii ca daca o faci din rautate,ca sa spurci si sa strici o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti!!!;););)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2005, 21:49:22
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Sunt total deacord cu tine. Dumnezeu ne-a dat pamantul asta ca sa-l stapanim si sa-i descoperim toate secretele. El ne-a dat noua puterea sa descoperim totul de la Evolutie la Cadere Inteligenta. Cu vointa Lui o sa descoperim si cum se cloneze Oamenii, metode mai bune de a produce hrana si mai ales cum sa parasim pamantul acesta pentru a coloniza alte planete cand Sistemul Solar nu va mai fi capabil sa sustina viata.
Tu nu ai evoluat deloc, ai ramas tot in copac!!!:angry::angry::angry::(
Ce bine ar fi daca, ai parasi tu macar forumul acesta sa nu mai debitezi atatea aberatii! Dar sa stii ca daca o faci din rautate,ca sa spurci si sa strici o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti!!!;););)
Nu, nu e bine sa-i indepartam pe cei cu care nu suntem de acord. Daca putem sa-i ajutam, sa o facem. Poate se mai "lipeste" ceva. Poate unele dintre lucrurile spus de noi i se par logice..., si poate invatam si noi ceva de la el, nu e om de la care sa nu poti inveta nimic... N-as vrea sa stiu ca m-a intrebat cineva ceva si nu i-am raspuns, desi puteam sa o fac...

Daca o face din rautate, e asa acum spui tu, va vrea sa mai plece, si nu va putea...:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2005, 02:19:52
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Wow, :) am vazut cat de mult ma uraste alecsandru si vrea sa plec, insa cuiva chiar ii pasa de mine. :rolleyes: . Serios daca as fi fost mai sensibil, ce a spus Mikhael chiar m-ar fi emotionat. Nu, NU vreau sa enervez, NU pun intrebari doar din rautate, doar vreau sa inteleg (am mai spus asta intr-un topic). Bine poate as fi aberat aici, dar doar la topicul asta. Va rog totusi, sa-mi explicati ce vreti sa spuneti prin "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti"? :|

PS: this has realy made my day, :) :) pacat ca e noapte si trebuie sa ma culc :hmmm:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.10.2005, 17:05:23
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Wow, :) am vazut cat de mult ma uraste alecsandru si vrea sa plec, insa cuiva chiar ii pasa de mine. :rolleyes: . Serios daca as fi fost mai sensibil, ce a spus Mikhael chiar m-ar fi emotionat. Nu, NU vreau sa enervez, NU pun intrebari doar din rautate, doar vreau sa inteleg.

Va rog totusi, sa-mi explicati ce vreti sa spuneti prin "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti"? :|
Crezi... nu crezi, eu chiar nu am nimic cu nimeni, inclusiv cu tine. Si sa-ti trimit un mesaj in legatura cu "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti".
Gata. Nu mai zic nimic. Prea mult off-topic :D.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.10.2005, 17:41:17
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Wow, :) am vazut cat de mult ma uraste alecsandru si vrea sa plec, insa cuiva chiar ii pasa de mine. :rolleyes: . Serios daca as fi fost mai sensibil, ce a spus Mikhael chiar m-ar fi emotionat. Nu, NU vreau sa enervez, NU pun intrebari doar din rautate, doar vreau sa inteleg.

Va rog totusi, sa-mi explicati ce vreti sa spuneti prin "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti"? :|
Crezi... nu crezi, eu chiar nu am nimic cu nimeni, inclusiv cu tine. Si sa-ti trimit un mesaj in legatura cu "o sa vrei sa pleci de pe forum, si nu o sa poti".
Gata. Nu mai zic nimic. Prea mult off-topic :D.
Asa-i MiKhael?;)Dar sa stii ca suntem cat se poate de on-topic, dar ti-a scapat tie!:D;):cool:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai domol cu stiinta heorhe Teologie si Stiinta 24 19.07.2011 00:38:30
Stiinta nu este in opozitie cu religia. Templier Knight Teologie si Stiinta 190 01.05.2011 16:22:02
Stiinta si tehnologia Delirul Generalitati 16 24.02.2010 14:49:43
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 23:41:51