Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2011, 14:53:52
bitaionela bitaionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 4
Implicit Ne-a citit la morti!

Am trait vreo 4-5 ani in Canada. Toata familia mergeam duminica de duminica la biserica, mama dadea acatiste pentru morti si vii. Numai ca preotul de acolo cam prinsese ciuda pe tata, pentru nu era el chiar un "credincios adevarat", nu stau sa povestesc tot, sunt multe de zis. problema e ca preotul intr-o duminica ne-a citit pe TOTI, TOATA familia la morti. Ei, de atunci trebuirle au mers exact pe dos, mama s-a imbolnavit grav, a fost la un pas de moarte, toate mergeau rau, foarte rau. A sunat acasa, bunica mea a fost pe la multe manastiri si uite asa a ajutat-o DUmnezeu sa revina in tara, cu tot cu mine. Au fost grei primii 2 ani, pana s-a insanatosit, in Romania ii merge bine. Tata care a ramas acolo, a murit anul acesta, fratele meu mai mare s-a imbolnavit si el de aceeasi boala ca a mamei, nu a mai termiant liceul. Unchiul meu care era trecut in acatist si-a pierdut serviciul, a avut probleme cu coloana. Deci toate s-au tinut lant.
Mama s-a intors in Canada acum vreo 5 ani, dar din nou i-a mers extrem de rau, iar s-a imbolnavit acolo, necazurile s-au tinut lant.
Ce putem face? Rugaciuni de dezlegare? Este acest caz un blestem preotesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2011, 15:07:25
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Din cate povestesti ,arunci toata drama familiei tale in spinarea preotului.Nu e bine sa superi un preot,pentru ca vei avea mult de suferit,insa asta nu e legat de o vrajitorie.Faptul ca v-a citit la morti ,nu e atat de grav ca faptul de a-l fi suparat pe parinte,de aici cred ca s-au iscat necazurile de care ati avut parte!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2011, 15:20:46
bitaionela bitaionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Din cate povestesti ,arunci toata drama familiei tale in spinarea preotului.Nu e bine sa superi un preot,pentru ca vei avea mult de suferit,insa asta nu e legat de o vrajitorie.Faptul ca v-a citit la morti ,nu e atat de grav ca faptul de a-l fi suparat pe parinte,de aici cred ca s-au iscat necazurile de care ati avut parte!
Eu nu judec preotul, insa dupa aceasta intamplare, cum am zis, totul ne-a mers rau. Si parca Canada e un pamant blestemat pentru noi. Daca tatal meu i-a gresit cu ceva...imi pare rau, eu, mama, toata familia nu aveam absolut nicio vina si nu asa se rezolva lucrurile, aruncand blesteme in stanga si-n dreapta. Nu stiu ce soi de preot e asta, acuzat ca a colaborat cu securitatea si multe altele. Oricum, totul in viata se intoarce mai devreme sau mai tarziu.
E nevoie de rugaciuni de dezlegare?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2011, 15:24:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Poate ca da,mai bine intrebi un preot,insa nu imi place modul cum il judeci pe acel preot,chiar daca a gresit fata de voi.
Acum mai frecventezi Biserica saptamanal?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2011, 15:36:19
bitaionela bitaionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Poate ca da,mai bine intrebi un preot,insa nu imi place modul cum il judeci pe acel preot,chiar daca a gresit fata de voi.
Acum mai frecventezi Biserica saptamanal?
Am trecut prin multe in viata. Am fost la un pas sa-mi pierd mama, pe tata deja l-am pierdut recent, am un frate grav bolnav, am suferit foarte mult de-a lungul anilor si inca sufar. Dupa ce aflu una ca asta, crezi ca-s in stare sa-l ridic in slavi pe preot? E si el om, dar nu potk sa te joci de-a preotia. Din exterior se vede totul superficial si evident ca intr-un conflict dintre un biet pacatos si un preot, mereu "castiga" preotul, ca vezi Doamne, ar fi fara de pacat.
Atat am vrut sa stiu, daca e bine sa merg la niste slujbe de dezlegare...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2011, 15:49:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitaionela Vezi mesajul
Am trait vreo 4-5 ani in Canada. Toata familia mergeam duminica de duminica la biserica, mama dadea acatiste pentru morti si vii. Numai ca preotul de acolo cam prinsese ciuda pe tata, pentru nu era el chiar un "credincios adevarat", nu stau sa povestesc tot, sunt multe de zis. problema e ca preotul intr-o duminica ne-a citit pe TOTI, TOATA familia la morti. Ei, de atunci trebuirle au mers exact pe dos, mama s-a imbolnavit grav, a fost la un pas de moarte, toate mergeau rau, foarte rau. A sunat acasa, bunica mea a fost pe la multe manastiri si uite asa a ajutat-o DUmnezeu sa revina in tara, cu tot cu mine. Au fost grei primii 2 ani, pana s-a insanatosit, in Romania ii merge bine. Tata care a ramas acolo, a murit anul acesta, fratele meu mai mare s-a imbolnavit si el de aceeasi boala ca a mamei, nu a mai termiant liceul. Unchiul meu care era trecut in acatist si-a pierdut serviciul, a avut probleme cu coloana. Deci toate s-au tinut lant.
Mama s-a intors in Canada acum vreo 5 ani, dar din nou i-a mers extrem de rau, iar s-a imbolnavit acolo, necazurile s-au tinut lant.
Ce putem face? Rugaciuni de dezlegare? Este acest caz un blestem preotesc?
Mergi la un duhovnic, povestește-i întâmplarea și îți va citi niște rugăciuni care te vor ajuta. Sau și mai sigur ar fi dacă ți-ar citi chiar acel preot care v-a citit la morți, dar nu știu dacă ai avea puterea să te mai duci la el, îmi imaginez că ar fi greu. Dar te va ajuta orice duhovnic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2011, 16:05:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitaionela Vezi mesajul
Am trait vreo 4-5 ani in Canada. Toata familia mergeam duminica de duminica la biserica, mama dadea acatiste pentru morti si vii. Numai ca preotul de acolo cam prinsese ciuda pe tata, pentru nu era el chiar un "credincios adevarat", nu stau sa povestesc tot, sunt multe de zis. problema e ca preotul intr-o duminica ne-a citit pe TOTI, TOATA familia la morti. Ei, de atunci trebuirle au mers exact pe dos, mama s-a imbolnavit grav, a fost la un pas de moarte, toate mergeau rau, foarte rau. A sunat acasa, bunica mea a fost pe la multe manastiri si uite asa a ajutat-o DUmnezeu sa revina in tara, cu tot cu mine. Au fost grei primii 2 ani, pana s-a insanatosit, in Romania ii merge bine. Tata care a ramas acolo, a murit anul acesta, fratele meu mai mare s-a imbolnavit si el de aceeasi boala ca a mamei, nu a mai termiant liceul. Unchiul meu care era trecut in acatist si-a pierdut serviciul, a avut probleme cu coloana. Deci toate s-au tinut lant.
Mama s-a intors in Canada acum vreo 5 ani, dar din nou i-a mers extrem de rau, iar s-a imbolnavit acolo, necazurile s-au tinut lant.
Ce putem face? Rugaciuni de dezlegare? Este acest caz un blestem preotesc?
Acum câțiva ani datorită unor persoane rau intenționate și invidioase care au facut niște lucruri rele în biserica ca apoi să mă acuze pe mine că le-aș fi facut relația mea cu preotul s-a degradat drept pentru care de câteva ori la ieșirea cu Sfintele Daruri m-a pomenit pe mine și pe cei din familia mea cu cei morți, odată chiar în fața sfantului Altar,mi-a și spus că mă va pune la niște rugaciuni. Nici eu și nici cei din familia mea nu am avut probleme majore în schimb cei care au facut rau ...
Post, rugaciune, Psaltirea, Sfântul Maslu(cât mai multe și dacă ai posibilitatea și acasă), mersul la biserica și la manastriri cât mai multe pomelnice, rugaciune cu zdrobirea inimii pentru cei care crezi că ți-au facut rau și să-i ierți din toată inima și nădejde ca Dumnezeu este bun și drept. Cu cât îți este mai teamă cu atât ești mai vulnerabilă.

Biserica intrezice pomenirea celor vii la morți dar din păcate se practica!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2011, 16:42:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugaciunile preotului au avut efect, asta inseamna ca si voi i-ati gresit cu ceva. Daca vei citi postarea Dorinei, vei intelege ca blestemul / farmecele / rugaciunile impotriva cuiva nu dau roade daca persoana cu pricina e complet nevinovata, spovedita la zi si impartasita. Ia legatura cu preotul respectiv si cereti-va iertare pentru cate i-ati gresit si daca se poate, reparati raul pe care i l-ati facut. Pana nu va dezleaga el, e foarte posibil sa nu se termine necazurile voastre. E bine si sa va spovediti si toate celelalte metode enuntate mai sus, insa numai acel preot va poate dezlega si nu altcineva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2011, 19:38:41
bitaionela bitaionela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Rugaciunile preotului au avut efect, asta inseamna ca si voi i-ati gresit cu ceva. Daca vei citi postarea Dorinei, vei intelege ca blestemul / farmecele / rugaciunile impotriva cuiva nu dau roade daca persoana cu pricina e complet nevinovata, spovedita la zi si impartasita. Ia legatura cu preotul respectiv si cereti-va iertare pentru cate i-ati gresit si daca se poate, reparati raul pe care i l-ati facut. Pana nu va dezleaga el, e foarte posibil sa nu se termine necazurile voastre. E bine si sa va spovediti si toate celelalte metode enuntate mai sus, insa numai acel preot va poate dezlega si nu altcineva.
Da, intr-adevar, tata a fost singurul care i-a gresit, insa a murit, e imposibil sa-i ceara iertare acum.
Noi ceilalti nu aveam nicio vina. Eu la cei 4-5 ani ai mei de atunci, mi-e greu sa cred ca-l suparam cu ceva sau mama ca a avut de tras atatea cu un asemenea sot...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2011, 19:46:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bitaionela Vezi mesajul
Da, intr-adevar, tata a fost singurul care i-a gresit, insa a murit, e imposibil sa-i ceara iertare acum.
Noi ceilalti nu aveam nicio vina. Eu la cei 4-5 ani ai mei de atunci, mi-e greu sa cred ca-l suparam cu ceva sau mama ca a avut de tras atatea cu un asemenea sot...
Du-te tu atunci la acel parinte si cere-i iertare in numele tatalui, spunandu-i ce ne-ai scris si noua aici. Ai incredere, ca numai asa se va rezolva. Du-te acum, cand inca mai traieste părintele acela, ca sa nu aveti de tras altele si mai rele pe urma!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile pentru cei morti tantica Intrebari utilizatori 2 27.03.2011 22:38:53
Grija de cei morti NECTARIE Generalitati 180 17.02.2011 19:19:54
POMENILE PENTRU MORTI silverstar Generalitati 11 01.12.2010 17:12:39
Cantarea Sf.Dumnezeule la morti anatolie Slujba inmormantarii 0 17.06.2010 21:09:36
425 de morti de holera podolski_2 Umanitare 5 05.12.2008 01:04:45