Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 04.12.2014, 18:54:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

De câțiva ani încoace, în preajma intrării liturgice în praznicul Întrupării, recitesc "Imnele Nașterii și Arătării Domnului" ale Sfântului Efrem Sirul.

Am observat că de când fac așa rezist mai ușor agitației valurilor de frenezie festivist-comercială de la suprafața lucrurilor, lipindu-mi mintea de aceste formidabile texte duhovnicești, poate cele mai dense teologic și mai frumoase scrise vreodată despre cele două mari praznice care delimitează perioada "sărbătorilor de iarnă".
http://www.librariasophia.ro/carti-I...f-so-5983.html
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #422  
Vechi 04.12.2014, 22:42:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit de curand cartea "Patericul Atonit". Este o culegere de povestiri despre si de la monahii din Sfantul Munte, clasificate pe diverse teme.

http://www.pateric.ro/category/patericul-atonit/



Mai intai sa spun ca eu am auzit prima data de notiunea de pateric (probabil ca pe net) legat de acele pilde cu Avva si cei care veneau sa ceara sfat de la el. Aceste pilde imi placeau foarte mult, chiar daca in mjoritate sunt greu de talcuit.
Mai tarziu am aflat ca exista mai multe feluri de pateric. Cel cu Avva este cel egiptean.
Exista si un materic, deci o carte pentru maici. Ce bine ca n-au fost uitate!
Si exista si o carte "Patericul Mirenilor". Asta este foarte folositor ca idee. Inca nu l-am citit, dar este ideea mea de mai de multa vreme de o carte care sa contina modul de trai al mirenilor crestini. Invataturi pentru ei, ceva opus listei de pacate din indreptarele de spovedanie, ceva pozitiv(peste tot scrie ce este pacat, ce este rau, ce nu e voie, ce nu se cade, dar nicaieri ce trebuie, ceva pozitiv, fapte bune, lucruri care trebuie facute etc.).

Revenind la Patericul Atonit.
El este altceva decat patericul egiptean cu Avva.
La primul capitol am fost incantata, am zis ca asta este cartea care imi va face bine la suflet. Ceva linistitor (manastirea) si bunatatea calugarilor...locul frumos din Grecia (una din tarile mele de suflet).
Se spunea acolo despre bunatate, milostenie. Povestea cum impart calugarii pana si ultima bucatica de paine uscata.
Scria acolo cum unii monahi ingrijeau de frati ai lor bolnavi si batrani, cum obisnuiau sa lase pe marginea aleilor cosuri cu legume si fructe din culturile lor, branza, masline, paine, apa, pentru lucratori, sau vizitatori.

Comparam putin cu ceea ce auzisem de curand in media cum ca nu ai voie sa iei un mar din pomul sau un strugure de la marginea drumului ca saraceste proprietarul. In fine.

Pe urma cartea a devenit mai greoaie. Este interesanta, scrie despre diversi monahi foarte Imbunatatiti (sau cum se spune in limbajul bisericesc) si sunt multe de invatat.
Totusi mi se pare extrema. Si am ajuns sa-mi pun anumite intrebari.
Cartea se adreseaza monahilor, este vorba despre voturile monahale (ascultare, saracie etc.) si mai ales de modul de percepere si traire a credintei.
Acum nu stiu daca oamenii acestia care se duc la manastire, mai ales acolo, in Athos, sunt cumva pregatiti inainte intru credinta, daca si acolo traind ii invata cineva, sau ceea ce este in cartea asta este gandirea fiecarui om si modul sau de a crede.
Cum ajung sa le vina in minte asa lucruri extreme? Si cum le pot face?
Si nu-i controla si modera nimeni? Li se dadea voie?
Mi se pare extrem si nu inteleg rostul acestor lucruri in: a trai aproape fara mancare (doar paine uscata), a nu te spala, a purta hainele pana la ultimul petec, a nu dormi (stateau spanzurati cu sfori, sau te miri cum, ca sa nu adoarma vreodata). La fel si ispitele si cum erau vizitati de demoni. Intr-o manastire? Acolo veneau?
Ce mi-a placut: faptele de milostenie, de iubire de aproape, modul in care isi cereau iertare pentru orice lucru rau (mai ales inainte de a se impartasi), felul in care traiau rugaciunile, Sf. Liturghie, rugaciunea inimii ("Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul"). Mi-au placut povestile despre Maica Domnului si sfintii care prin icoane le lor sau aparitii veneau sa ajute...

Despre viata monahilor nu scrie mai nimic: daca citeau ceva, daca aveau biblioteca, daca scriau, sau lucrau ceva, legatura cu lumea (azi aflu ca ei poarta corespondenta cu lumea, cer ceea ce au nevoie, trimit la randul lor diverse lucruri de ajutor credinciosilor (mir, iconite, etc.).

Azi citeam un articol de pe acest site scris de IPS Bartolomeu Anania.
Asa frumos si bland. Si mi-a placut foarte mult sfatul lui despre post in care spune despre cumpatare.

"Inca o data, postul lautric conteaza; si masura postului pe masura putintei tale, a vrerii tale, a credintei tale si a starii tale fizice. Dar important este, inca o data, cred ca mai important decat postul in sine este simtul masurii si mai cu seama buna cuviinta."

Total opus celor citite in patericul atonit, desi tot monah a fost si IPS.
Desigur ca nu...
Multi dintre cei mai vrednici calugari cereau binecuvantare sa-si sporeasca rugaciunea si ravna duvohniceasca in locuri pustii,fara sa fie abatuti din ganduri de alti oameni sau de evenimente.
Demonii ii cercetau deci,in locuri pustii.
Nu stiu daca ar suporta prezenta materiala a Bibliei,a crucii sau a altor obiecte de cult incaracate de harul din timpul Liturghiei...Nu stiu,nu m-am intrebat ...
Sau de erau"rapiti in duh"si vizitau iadul sau alte locuri asta nu se intampla aievea in odaia lor ci intr-o alta dimensiune,intr-un alt timp.
Chestii complicate pt oameni complicati duhovniceste...noi sa fim multumiti ca inca ne mai trezim dimineata :)
Inca mai avem timp ...:)

PS-multumim de prezentare ,am citit-o pe net asa pe fragmente ,este greu sa gasesc carti romanesti aici,mai ales religioase.
Pt cei din strainatate,editura Egumenita din Galati poate expedia comenzi internatioanal.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 04.12.2014 at 22:45:11.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 04.12.2014, 23:08:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am citit de curand cartea "Patericul Atonit". Este o culegere de povestiri despre si de la monahii din Sfantul Munte, clasificate pe diverse teme.

http://www.pateric.ro/category/patericul-atonit/



Mai intai sa spun ca eu am auzit prima data de notiunea de pateric (probabil ca pe net) legat de acele pilde cu Avva si cei care veneau sa ceara sfat de la el. Aceste pilde imi placeau foarte mult, chiar daca in mjoritate sunt greu de talcuit.
Mai tarziu am aflat ca exista mai multe feluri de pateric. Cel cu Avva este cel egiptean.
Exista si un materic, deci o carte pentru maici. Ce bine ca n-au fost uitate!
Si exista si o carte "Patericul Mirenilor". Asta este foarte folositor ca idee. Inca nu l-am citit, dar este ideea mea de mai de multa vreme de o carte care sa contina modul de trai al mirenilor crestini. Invataturi pentru ei, ceva opus listei de pacate din indreptarele de spovedanie, ceva pozitiv(peste tot scrie ce este pacat, ce este rau, ce nu e voie, ce nu se cade, dar nicaieri ce trebuie, ceva pozitiv, fapte bune, lucruri care trebuie facute etc.).

Revenind la Patericul Atonit.
El este altceva decat patericul egiptean cu Avva.
La primul capitol am fost incantata, am zis ca asta este cartea care imi va face bine la suflet. Ceva linistitor (manastirea) si bunatatea calugarilor...locul frumos din Grecia (una din tarile mele de suflet).
Se spunea acolo despre bunatate, milostenie. Povestea cum impart calugarii pana si ultima bucatica de paine uscata.
Scria acolo cum unii monahi ingrijeau de frati ai lor bolnavi si batrani, cum obisnuiau sa lase pe marginea aleilor cosuri cu legume si fructe din culturile lor, branza, masline, paine, apa, pentru lucratori, sau vizitatori.

Comparam putin cu ceea ce auzisem de curand in media cum ca nu ai voie sa iei un mar din pomul sau un strugure de la marginea drumului ca saraceste proprietarul. In fine.

Pe urma cartea a devenit mai greoaie. Este interesanta, scrie despre diversi monahi foarte Imbunatatiti (sau cum se spune in limbajul bisericesc) si sunt multe de invatat.
Totusi mi se pare extrema. Si am ajuns sa-mi pun anumite intrebari.
Cartea se adreseaza monahilor, este vorba despre voturile monahale (ascultare, saracie etc.) si mai ales de modul de percepere si traire a credintei.
Acum nu stiu daca oamenii acestia care se duc la manastire, mai ales acolo, in Athos, sunt cumva pregatiti inainte intru credinta, daca si acolo traind ii invata cineva, sau ceea ce este in cartea asta este gandirea fiecarui om si modul sau de a crede.
Cum ajung sa le vina in minte asa lucruri extreme? Si cum le pot face?
Si nu-i controla si modera nimeni? Li se dadea voie?
Mi se pare extrem si nu inteleg rostul acestor lucruri in: a trai aproape fara mancare (doar paine uscata), a nu te spala, a purta hainele pana la ultimul petec, a nu dormi (stateau spanzurati cu sfori, sau te miri cum, ca sa nu adoarma vreodata). La fel si ispitele si cum erau vizitati de demoni. Intr-o manastire? Acolo veneau?

Ce mi-a placut: faptele de milostenie, de iubire de aproape, modul in care isi cereau iertare pentru orice lucru rau (mai ales inainte de a se impartasi), felul in care traiau rugaciunile, Sf. Liturghie, rugaciunea inimii ("Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul"). Mi-au placut povestile despre Maica Domnului si sfintii care prin icoane le lor sau aparitii veneau sa ajute...

Despre viata monahilor nu scrie mai nimic: daca citeau ceva, daca aveau biblioteca, daca scriau, sau lucrau ceva, legatura cu lumea (azi aflu ca ei poarta corespondenta cu lumea, cer ceea ce au nevoie, trimit la randul lor diverse lucruri de ajutor credinciosilor (mir, iconite, etc.).

Azi citeam un articol de pe acest site scris de IPS Bartolomeu Anania.
Asa frumos si bland. Si mi-a placut foarte mult sfatul lui despre post in care spune despre cumpatare.

"Inca o data, postul lautric conteaza; si masura postului pe masura putintei tale, a vrerii tale, a credintei tale si a starii tale fizice. Dar important este, inca o data, cred ca mai important decat postul in sine este simtul masurii si mai cu seama buna cuviinta."

Total opus celor citite in patericul atonit, desi tot monah a fost si IPS.
Eu inteleg ca puteau face acestea,nu imi par extreme si tot nu pot sa le fac;este extrem de greu si mai precis cred ca nu VREAU(sa ma dezobisnuiesc de vechile mele tabieturi si apuc altele care par extreme pt societate).
Uneori sunt mai slaba,alteori mai puternica...
Daca sunt in vacanta si mancarea la restaurant mai are si ingrediente de dulce(o farama de branza,un sos cu unt)nu mai fac discutii si mananc asa...
Asta deoarece cand comanzi tot felul de abateri de la menu,mai mereu gresesc si -ti aduc mancarea tot cum este in original.De aici,discutii nesfarsite,frustari,plus nemultumirea cercului de prieteni ca tu"esti mai cu mot"si umbli cu posturile peste tot;la final te alegi cu mai multa dauna decat cu folos...
Doar o parere!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 05.12.2014, 09:11:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca sunt in vacanta si mancarea la restaurant mai are si ingrediente de dulce (o farama de branza,un sos cu unt) nu mai fac discutii si mananc asa...
Asta deoarece cand comanzi tot felul de abateri de la menu, mai mereu gresesc si-ti aduc mancarea tot cum este in original. De aici, discutii nesfarsite, frustari, plus nemultumirea cercului de prieteni ca tu "esti mai cu mot" si umbli cu posturile peste tot; la final te alegi cu mai multa dauna decat cu folos...
Doar o parere!
Subscriu și eu la ce ai zis aici, așa este mai bine lăsăm de la noi... ziua mea a picat anul ăsta în prima zi din Postul Crăciunului și pentru că am ieșit la un restaurant să sărbătorim am avut mai mare bătaie de cap cu o supă de porumb, promisă "de post" dar care culmea era dreasă cu brânză și uitaseră să-mi spună amanuntul... când eram gata s-o accept, adică să las să treacă de la mine, am descoperit că avea în ea și niște bucăți de carne; până la urma mi-au adus o altă supă - "de legume", fiind de fapt de pui, dar din care aleseseră doar vegetalele. Tot cu salata merge mai bine la restaurant. :)
Reply With Quote
  #425  
Vechi 05.12.2014, 09:14:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De câțiva ani încoace, în preajma intrării liturgice în praznicul Întrupării, recitesc "Imnele Nașterii și Arătării Domnului" ale Sfântului Efrem Sirul.

Am observat că de când fac așa rezist mai ușor agitației valurilor de frenezie festivist-comercială de la suprafața lucrurilor, lipindu-mi mintea de aceste formidabile texte duhovnicești, poate cele mai dense teologic și mai frumoase scrise vreodată despre cele două mari praznice care delimitează perioada "sărbătorilor de iarnă".
http://www.librariasophia.ro/carti-I...f-so-5983.html
Asteptăm si noi câteva citate, multumim !
Reply With Quote
  #426  
Vechi 05.12.2014, 09:50:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Subscriu și eu la ce ai zis aici, așa este mai bine lăsăm de la noi... ziua mea a picat anul ăsta în prima zi din Postul Crăciunului și pentru că am ieșit la un restaurant să sărbătorim am avut mai mare bătaie de cap cu o supă de porumb, promisă "de post" dar care culmea era dreasă cu brânză și uitaseră să-mi spună amanuntul... când eram gata s-o accept, adică să las să treacă de la mine, am descoperit că avea în ea și niște bucăți de carne; până la urma mi-au adus o altă supă - "de legume", fiind de fapt de pui, dar din care aleseseră doar vegetalele. Tot cu salata merge mai bine la restaurant. :)
Cunosc atat de bine ce spui!! Si eu avut atatea incidente in post ca nu mai doresc sa ies si mai bine refuz pretextand(adica mintind)diverse motive.Nici nu-mi doresc sa devin motivul de consternare al prietenilor. Probabil ca nu ar trebui sa iesim deloc sau sa facem o mica petrecere acasa unde puetm incropi ceva din legume,cu mainile noastre.
Sau sa alegem restaurante grecesti ,indiene daca se poate si trebuie musai sa socializam din diverse motive.

Stii ce mi-au facut rudele mele in weekendul de dupa Thanksgiving?M-au chemat la cina unde nu au pregatit nimic vegetarian pt mine.Nici daca nu suntem in post eu nu obisnuiesc sa mananc carne si oua(prod.lactate discutabil)iar dansii stiu treaba asta de ani de zile.
Intamplarea a facut ca mereu cand calatoresc in zona aia sa vizitez un mic restaurant Korean de unde command aceleasi lucruri:supa de varza acra cu ardei iute si sote de ciuperci nu-stiu-de-care.
Le-am cumparat cu gandul ca le voi manca a doua zi dupa cina comuna la care am fost invitata,numai ca acolo surpriza...nu exista nici macar un fel vegetarian,nici macar paine!!!

S-a servit sunca(ham),salata de spanac cu bacon si oua,cartofi la cuptor cu unt,chifle cu lapte batut si branza topita si prajitura de ciocolata.
Asta ca sa imi arate cat de mult ma pretuiesc si cat de tare vor sa-mi plateasca pt faptul ca se invita la mine in toate sarbatoritorile cand eu care abia suport mirosul de carne cruda si textura,le gatesc mancaruri de carne,care mai felurite.
Cine sa-i mai inteleaga pe oameni ...eu una nu prea!

Scuze ca m-am intins la vorba si am perturbat putin discutia despre carti,nu aveam cui sa ma plang,sa revenim deci!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 05.12.2014, 09:52:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De câțiva ani încoace, în preajma intrării liturgice în praznicul Întrupării, recitesc "Imnele Nașterii și Arătării Domnului" ale Sfântului Efrem Sirul.

Am observat că de când fac așa rezist mai ușor agitației valurilor de frenezie festivist-comercială de la suprafața lucrurilor, lipindu-mi mintea de aceste formidabile texte duhovnicești, poate cele mai dense teologic și mai frumoase scrise vreodată despre cele două mari praznice care delimitează perioada "sărbătorilor de iarnă".
http://www.librariasophia.ro/carti-I...f-so-5983.html
Cum spunea si Mirela,asteptam cateva citate cand aveti vreme.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #428  
Vechi 05.12.2014, 15:21:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vin cu o intrebare acum:

Stie cineva vreo carte despre viata Sf. Ioan Botezatorul?
Am vazut la libraria Sophia (pe site) una pentru copii.
Ceva pentru adulti exista?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #429  
Vechi 28.12.2014, 22:52:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De câțiva ani încoace, în preajma intrării liturgice în praznicul Întrupării, recitesc "Imnele Nașterii și Arătării Domnului" ale Sfântului Efrem Sirul.

Am observat că de când fac așa rezist mai ușor agitației valurilor de frenezie festivist-comercială de la suprafața lucrurilor, lipindu-mi mintea de aceste formidabile texte duhovnicești, poate cele mai dense teologic și mai frumoase scrise vreodată despre cele două mari praznice care delimitează perioada "sărbătorilor de iarnă".
http://www.librariasophia.ro/carti-I...f-so-5983.html
La recomandarea ta am cumpărat această frumoasă carte. Și pentru că suntem în preajma Nașterii Domnului, vreau să citez un fragment:

„Senină e noaptea în care a răsărit Cel Curat, Care a venit să ne însenineze; să nu amestecăm în veghea noastră ceva ce ar putea să o tulbure.

Calea urechii să se netezească, privirea ochiului să se limpezească, cugetul inimiii să se sfințească, rostirea gurii să se curățească!

Maria a ascuns azi în noi aluatul [Mt 11,22] din casa lui Avraam; să iubim, de aceea, pe cei săraci ca Avraam pe cei nevoiași.

Astăzi a fost pus în noi cheagul din casa lui David; să fim, așadar, milostivi față de prigonitorii noștri, ca fiul lui Iesei față de Saul [1 Rg 26].

Blânda sare a prorocilor a fost împrăștiată azi între neamuri; să dobândim prin ea noul gust prin care poporul cel vechi s-a făcut searbăd!

Să ne algeme cuvintele în această zia mântuirii; să nu rostim nimic de prisos, ca să nu fim noi de prisos pentru ea!

Aceasta e noaptea împăcării; nimeni încruntat și întunecat să nu fie în ea; în această noapte care dă pace tuturor nimeni să nu amenințe și să nu facă tărăboi!

Aceasta e noaptea Celui Blând; nimeni să nu fie amar și aprig în ea! În această noapte a Celui Smerit nimeni să nu fie trufaș și mândru!

În această zi a iertării, nimeni să nu-și răzbune vreo greșeală! În această zi a bucuriei să nu împărțim dureri!

În această zi blândă să nu fim aprigi! În această zi liniștită să nu fim arțăgoși!

În această zi în care Dumnezeu a venit la păcătoși, cel drept să nu se ridice în cugetul său mai presus de cel păcătos!

În această zi în care Domnul a toate a venit la robii Săi, să se plece și stăpânii în iubire spre robii lor!

În acestă zi în care Cel Bogat a sărăcit pentru noi, să-l lase și bogatul pe cel sărac să ia parte la masa lui!
[...]
Astăzi Dumnezeirea S-a întipărit pe Sine însăși în umanitate, ca și umanitatea să se întipărească ș să se facă podoabă în pecetea Dumnezeirii!”

Mulțumesc Mihai!
Reply With Quote
  #430  
Vechi 23.01.2015, 10:19:34
annefrosi annefrosi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2015
Mesaje: 3
Implicit cuvinte din chilie

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva va rog sa fac si eu o copie dupa cartea "Cuvinte din chilie" a Parintelui Proclu? Nu o gasesc pe nicaieri..

Multumesc mult.

Ana
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27