Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 25.12.2011, 18:22:47
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, cineva trebuie să fie orb să nu vadă că chiar trăim acele "vremuri apocaliptice"! Când citești ziarul, parcă ai citi Apocalipsa și când citești Apocalipsa, parcă ai citi ziarul! Atât de contemporane sunt grozăviile descrise în profeție...
Nu ai decat sa iti bati capul si sa iti pierzi timpul cu acele grozavii pe care le citesti in ziar.
Noi ortodcsii preferam sa luptam sa ne pastram permanent intr-o stare de priveghere ca nu stim nici ziua nici ceasul cand vine Fiul Omului.
Hai sa incheiem aici discutia ca ne lungim degeaba.
  #562  
Vechi 25.12.2011, 18:55:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

eh pai una este ziua si ceasul alta sint semnele prin care deosebesti trimbitele adica evenimentele reale profetite de cele neprofetite..

Daca cineva stie ziua si ceasul inseamna ca Este Dumnezeu sau ca Duknezeu i-a spus .
faptul ca vezi si sinti ca vremurile se apropie dupa unele semne, hristosii mincinosi de ex nu inseamna automat ca stii ora si ziua ,
ora si ziua poate fi de ex ora 12 la prinz de Paste anul viitor si sa dam si o localizare sa zicem Piata Universitatii.
  #563  
Vechi 25.12.2011, 19:11:42
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
eh pai una este ziua si ceasul alta sint semnele prin care deosebesti trimbitele adica evenimentele reale profetite de cele neprofetite..

Daca cineva stie ziua si ceasul inseamna ca Este Dumnezeu sau ca Duknezeu i-a spus .
faptul ca vezi si sinti ca vremurile se apropie dupa unele semne, hristosii mincinosi de ex nu inseamna automat ca stii ora si ziua ,
ora si ziua poate fi de ex ora 12 la prinz de Paste anul viitor si sa dam si o localizare sa zicem Piata Universitatii.
Problema era ca adventistii stiu sigur ca adoua venire are loc curand. Au o obsesie pentru vremurile apocaliptice ca multe secte neoprotestante de altfel.
  #564  
Vechi 25.12.2011, 21:47:46
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Problema era ca adventistii stiu sigur ca adoua venire are loc curand. Au o obsesie pentru vremurile apocaliptice ca multe secte neoprotestante de altfel.
Au aceeași "obsesie" ca sf. ap. Ioan și de fapt ca Domnul Iisus Hristos- Cel ce i-a transmis solia Apocalipsei:
  • "Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan" (Apoc.1,1)
  • "Vin curând; ține ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta." (Apoc.3,11)
  • "Și iată vin curând. Fericit cel ce păzește cuvintele proorociei acestei cărți!" (Apoc.22,7)
  • "Iată, vin curând și plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui." (Apoc.22,12)
  • "Cel ce mărturisește acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!" (Apoc.22,20)
  #565  
Vechi 25.12.2011, 23:45:03
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Au aceeași "obsesie" ca sf. ap. Ioan și de fapt ca Domnul Iisus Hristos- Cel ce i-a transmis solia Apocalipsei:
  • "Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan" (Apoc.1,1)
  • "Vin curând; ține ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta." (Apoc.3,11)
  • "Și iată vin curând. Fericit cel ce păzește cuvintele proorociei acestei cărți!" (Apoc.22,7)
  • "Iată, vin curând și plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui." (Apoc.22,12)
  • "Cel ce mărturisește acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!" (Apoc.22,20)
mda...si au trecut aproape 2000 de ani de cand Domnul VINE CURAND nu? De parca programarea pentru doua venire o facut-o Helen White si Domnul tine cont de asta, cand anume sa vina nu? Prietene, prea ne crezi naivi! Crezi ca noi avem nevoie de asa zisele profetii pe care le-a facut tipa asta ca sa ne dam seama ca lumea se indreapta spre Apocalipsa? Doamne ajuta!
  #566  
Vechi 26.12.2011, 00:02:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...si au trecut aproape 2000 de ani de cand Domnul VINE CURAND nu? De parca programarea pentru doua venire o facut-o Helen White si Domnul tine cont de asta, cand anume sa vina nu? Prietene, prea ne crezi naivi! Crezi ca noi avem nevoie de asa zisele profetii pe care le-a facut tipa asta ca sa ne dam seama ca lumea se indreapta spre Apocalipsa? Doamne ajuta!
Prietene, n-am mizat pe naivitatea și credulitatea voastră, singura mea miză a fost pe credința voastră. Credința în cuvintele Domnului Iisus Hristos - Care a promis că vine în curând! Nu v-am cerut să credeți în Ellen White, ci în Isus Hristos. Dacă nu doriți să fiți adventiști, fiți măcar creștini. Am cerut un lucru prea greu?
  #567  
Vechi 26.12.2011, 00:32:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, n-am mizat pe naivitatea și credulitatea voastră, singura mea miză a fost pe credința voastră. Credința în cuvintele Domnului Iisus Hristos - Care a promis că vine în curând! Nu v-am cerut să credeți în Ellen White, ci în Isus Hristos. Dacă nu doriți să fiți adventiști, fiți măcar creștini. Am cerut un lucru prea greu?
prietene, a fost cineva pe acest forum care a negat venirea a 2-a a mantuitorului Hristos? Nu cred! Timpul...doar bunul Dumnezeu stie cand va fi. Insa voi adventistii face calcule peste calcule ca sa aflati cand va fi acesta a 2-a venire si mai mult invatati ca va fi FOARTE, FOARTE CURAND. Total gresit. Doamne ajuta!
  #568  
Vechi 26.12.2011, 00:42:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, a fost cineva pe acest forum care a negat venirea a 2-a a mantuitorului Hristos? Nu cred! Timpul...doar bunul Dumnezeu stie cand va fi. Insa voi adventistii face calcule peste calcule ca sa aflati cand va fi acesta a 2-a venire si mai mult invatati ca va fi FOARTE, FOARTE CURAND. Total gresit. Doamne ajuta!
Hai s-o luăm ca la grădiniță:

- noi adventiștii, nu facem "calcule peste calcule" când va fi exact această venire,

- în schimb, Îl credem pe Hristos când ne spune că va veni în curând!

Tu Îl crezi?

DA

NU
  #569  
Vechi 26.12.2011, 00:49:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hai s-o luăm ca la grădiniță:

- noi adventiștii, nu facem "calcule peste calcule" când va fi exact această venire,

- în schimb, Îl credem pe Hristos când ne spune că va veni în curând!

Tu Îl crezi?

DA

NU
prietene, nu stii romaneste? Am zis eu ca Hristos nu va veni a 2-a oara. Insa acest EU VIN CURAND poate sa dureze si 100 000 ani. Pana acum au trecut 2000 si Hristos nu a venit. 2000, nu 200 sau 20. Doamne ajuta!
  #570  
Vechi 26.12.2011, 01:47:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, nu stii romaneste? Am zis eu ca Hristos nu va veni a 2-a oara. Insa acest EU VIN CURAND poate sa dureze si 100 000 ani. Pana acum au trecut 2000 si Hristos nu a venit. 2000, nu 200 sau 20. Doamne ajuta!
Dar te-ai gândit măcar așa...pentru o secundă, că Apocalipsa ar putea să fi fost scrisă pentru vremea când trăiești și mătăluță... adică pentru vremea sfârșitului?

Și mai gândește mătăluță (dacă nu o fi prea greu efortul), oare de ce o fi crezut apostolul Pavel că această venire se va petrece în timpul vieții lui (și nu peste 10.000 de ani)?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16