Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 03.04.2012, 15:08:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Daca ne intoarcem totusi la subiectul topicului as avea si eu ceva de spus. Eu cred ca e vina doamnelor. Cand doamnele au incetat sa mai fie doamne domnii s-au conformat.

Din pacate pentru mine, trebuie sa recunosc ca vina cam este a femeilor. Ele accepta sa se "arate", sa se puna in tot felul de ipostaze indecente si vulgare, iar mintea barbatului slab de inger o ia razna.

Daca nu oferi "lemn" focului nu are ce sa mai arda.
Nu sunt de acord, e cumva un punct de vedere foarte subiectiv...pentru ca asa ai ales tu sa vezi lucurile.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 23.08.2012, 18:52:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Parintele Nicolae Tanase a fost rugat la o conferinta, prin intermediul unei intrebari din public, sa mentioneze si calitatile barbatilor, deoarece despre calitatile femeilor se tot discutase. Raspunsul este interesant:

Este foarte adevarat ca un barbat trebuie sa aiba niste calitati ca sa fie placut de sexul opus. Ca si conditii in cadrul unei prietenii, iar pentru casatorie si mai mult: nebetiv, nefumator, nezgarcit, negelos, neafemeiat si cu frica de Dumnezeu. Sase calitati mari si gata!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 23.08.2012, 22:19:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poate n-o sa ma credeti, dar ei nu fac exceptie in capul meu, adica or fi fiind ei oameni cu multe calitati, dar stiu eu ce lucruri intunecate ascund? Chiar si de ei ma gandesc ca cine stie ce perversitati ascundStiu ca-s nebuna, da in halul asta am ajuns, incat nu mai am incredere in nimeni.
Si chiar aveti dreptate, uneori nu vreau sa am copii. Nici baieti nici fete, ca daca e baiat iese un pervers, daca iese fata cine stie cum o s-o priveasca
Si uite asa piere neamul omenesc, de la excedent de virtute.

Last edited by AlinB; 23.08.2012 at 22:38:18.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 24.08.2012, 01:08:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cred ca Dimitri Karamazov ca in fiecare om exista prapastii ametitoare spre intunecimi oribile dar in acelasi timp si prapastii ametitoare spre inaltimi sublime.
TOTI, bsolut toti, avem in sufletul nostru, fiind finte cazute, si un porc plin de cruzime si idotie
Chiar faptul ca ne socheaza si ne face atata sa suferim cand descoperim aceste laturi tenebroase la altii (vorbesc si din propria experienta - eu din cauza asta de ex. NU ma uit pe internet oriunde si nu prea ma uit la filme, nu suport nici scenele mai violente), lasa sa se intrevada, se pare (spun psihologii), ca intr-un fel avem o atractie morbida pentru ele, pentru ca asemenea tendinte exista si in sufletul nostru.
Deci, ce facem cu ele? Aici se despart oamenii. Nu este vorba sa refulam aceste prapastii, sa le punem capac pur si simplu, e vorba sa reusim sa transformam aceste putregaiuri in altceva, sa e recuperam. Este cred un aspect al vietii duhovnicesti si o lucrare de o viata.
Cred ca uneori trebuie sa dam cu picioarele de fundul prapastiei, adica sa devenim constienti cu realism si de partea tenebroasa din noi, ca sa putem sa o 'omoram', ca ea sa invie si sa devina altceva.

Imi amintesc acum de un pasaj din cartea lui C. S. Lewis al carei nume in scapa, ceva cu divorce (The Great Divorce, cred), un fel de roman in care cineva viziteza 'anticamera' Imparatiei lui Dumnezeu. Apar acolo tot felul de oameni care sunt invitati sa intre si majoritatea refuza, din motive care de care mai marunte sau surprinzatoare. Dar unul, care era mancat de patima libidinoseniei ;-) , care aparea sub forma unui animal scarbos care se tinea de el, accepta pana la urma ca ingerul care il insotea sa il omoare. Si atunci, animalul se transforma intr-un armasar superb, care il ia in spate si il duce in fuga spre Munti. Spre rai.
Si uite asa intra un porc in rai inaintea unei mame posesive, a unui barbat obsedat de propra persoana, a unui om incapabil sa accepte mantuirea unui pacatos, etc etc, toti cetateni onesti si virtuosi altfel.
Nu a spus si Hristos ca desfranatele vor intra in imparatia Lui inaintea fariseilor?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 24.08.2012, 01:28:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Imi amintesc acum de un pasaj din cartea lui C. S. Lewis al carei nume in scapa, ceva cu divorce (The Great Divorce, cred), un fel de roman in care cineva viziteza 'anticamera' Imparatiei lui Dumnezeu. Apar acolo tot felul de oameni care sunt invitati sa intre si majoritatea refuza, din motive care de care mai marunte sau surprinzatoare. Dar unul, care era mancat de patima libidinoseniei ;-) , care aparea sub forma unui animal scarbos care se tinea de el, accepta pana la urma ca ingerul care il insotea sa il omoare. Si atunci, animalul se transforma intr-un armasar superb, care il ia in spate si il duce in fuga spre Munti. Spre rai.
Si uite asa intra un porc in rai inaintea unei mame posesive, a unui barbat obsedat de propra persoana, a unui om incapabil sa accepte mantuirea unui pacatos, etc etc, toti cetateni onesti si virtuosi altfel.
Nu a spus si Hristos ca desfranatele vor intra in imparatia Lui inaintea fariseilor?
Da, fiindcă, deși necurăția și mândria sunt, ambele, păcate capitale ce îl pot trimite pe om în iad, între ele e o deosebire fundamentală. Curvia este păcat omenesc, pe când mândria este păcat diavolesc. Urmarea acestui lucru este că incomparabil mai ușor scapi de necurăție, care vine de regulă din slăbiciune, decât scapi de mândrie, care afectează însăși natura ta. Am văzut frecvent curvari convertiți (așa cum am fost eu), dar nu-mi amintesc să fi văzut vreun orgolios convertit: nu spun că nu există, ci cred că sunt mult mai rari. E normal: "convertire" înseamnă, "transformare în Cristos", înseamnă literalmente să mă răsucesc din situația de umbră perversă în care eram, înspre lumină. Baza convertirii este smerenia, nu există convertire fără smerenie. La rândul ei, baza smereniei este a realiza cât ești de mic, de slab, de neputincios fără Cristos. Ei bine, curvarului îi vine mai ușor decât fudulului să fie smerit. Dacă sunt fudul, apăi cum să realizez cât sunt de mic fără Domnul ? Păi, cum adică, sunt o cârpă, sau ce ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #186  
Vechi 24.08.2012, 01:37:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, fiindcă, deși necurăția și mândria sunt, ambele, păcate capitale ce îl pot trimite pe om în iad, între ele e o deosebire fundamentală. Curvia este păcat omenesc, pe când mândria este păcat diavolesc. Urmarea acestui lucru este că incomparabil mai ușor scapi de necurăție, care vine de regulă din slăbiciune, decât scapi de mândrie, care afectează însăși natura ta. Am văzut frecvent curvari convertiți (așa cum am fost eu), dar nu-mi amintesc să fi văzut vreun orgolios convertit: nu spun că nu există, ci cred că sunt mult mai rari. E normal: "convertire" înseamnă, "transformare în Cristos", înseamnă literalmente să mă răsucesc din situația de umbră perversă în care eram, înspre lumină. Baza convertirii este smerenia, nu există convertire fără smerenie. La rândul ei, baza smereniei este a realiza cât ești de mic, de slab, de neputincios fără Cristos. Ei bine, curvarului îi vine mai ușor decât fudulului să fie smerit. Dacă sunt fudul, apăi cum să realizez cât sunt de mic fără Domnul ? Păi, cum adică, sunt o cârpă, sau ce ?
Da, asa este.
Cineva a spus (nu mai stiu cine, poate Mitropolitul Anthony Bloom) ca in iad vei intalni oameni cu toate calitatile, in afara de smerenie, iar in rai oameni cu toate defectele, in afara de mandrie.
Mai este un aspect poate. Anna nu vorbea numai de curvari, ci si de obserati, de libidinosi care calca puritatea si frumusetea date de Dumnezeu in picioare, poate si de sadici.
Cred insa ca si patimile astea pot fi transformate intru Hristos, desi este poate mai greu decat cu curvia simpla. Baniesc din cate stiu despre el ca Lewis se referea la toate aceste aspecte.
In exemplul pe care l-am dat, accentul e pus pe transformarea animalului scarbos in armasar puternic. Spun asta ca incrajare pentru Anna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #187  
Vechi 25.08.2012, 22:01:14
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si uite asa piere neamul omenesc, de la excedent de virtute.
Ma judeci gresit Alin doar de la o fraza care imi trece prin minte uneori. Nu cred ca poti sa-ti imaginezi cat imi doresc un copil. Ma uit la copii pe strada si ma doare inima. Si cred ca nu sunt vrednica sa fiu mama inca.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #188  
Vechi 25.08.2012, 22:23:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ma uit la copii pe strada si ma doare inima. Si cred ca nu sunt vrednica sa fiu mama inca.
Nu trebuie să așteptați desăvârșirea ca să fiți mamă. Inversul este adevărat: maternitatea este aceea care desăvârșește.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #189  
Vechi 25.08.2012, 22:35:41
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu astept desavarsirea, dar nu pot efectiv. Sunt departe de logodnicul meu si numai nu reusim sa fim impreuna...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 26.08.2012, 01:36:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Editat....

Last edited by ovidiu b.; 26.08.2012 at 01:56:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38