Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2016, 17:37:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Nectarie

Îi cunosc de la biserică, vin săptămînal cu toți copiii. O familie de creștini, ortodocși, oameni frumoși într-un cuvînt.

Tubul lui Nectarie care-i iese din piept prin cămașă... o dată ce-l vezi respirînd pe acolo nu mai poți uita. Grea încercare le-a fost dată! Doctorii le-au spus la început că va muri curînd, dar uite că are 2 ani acuși.

Dacă aveți cîțiva lei, ajutați-i vă rog.
Mă numesc ANDREI NECTARIE.Am 7 luni și locuiesc în Timișoara,România alături de tatăl meu Ionel, mama mea Adriana și surioarele mele dragi Maria (7 ani) și Elena( 3 ani).M-am născut în data de 19.11.2014, scor APGAR-9, iar la 12 ore după naștere medicii mi-au informat părinții că am o boală gravă ATREZIE DE ESOFAG TIP III A CU FISTULĂ ESOTRAHEALĂ. Am fost operat în data de 20.11.2014, operație în care s-a redus fistula esotraheală și mi s-a făcut FARINGOSTOMĂ prin care elimin saliva afară și GASTROSTOMĂ prin care mă hrănesc.În data de 25.01.2015 am fost operat din nou pentru că am suferit o altă complicație VOLVULUS PE MEZENTER COMUN.În această operație mi s-a făcut o rezecție de 50cm de intestin (50% din intestin) subțire ileon și mi s-a scos și valva ileocecală.Această opecație a dus la multe complicații și am mai suferit încă trei intervenții pe intestinul subțire, iar în data de 02.03.2015
s-a făcut anastomoza intestinului subțire și închiderea celor trei stome care le-am avut pe intestinul subțire.În data de 02.04.2015 mi s-a făcut și o TRAHEOSTOMIE CERVICALĂ ANTERIOARĂ prin care mi s-a pus o canulă de 3,5 mm prin care să pot respira pentru că aproape în tot acest timp am fost intubat pentru ca nu am putut respira.
Acestea sunt diagnosticele mele:
-ATREZIE DE ESOFAG TIP IIIA;
-VOLVULUS PE MEZENTER COMUN;
-PERITONITĂ PRIN DEZUNIRE DE ANASTOMOZĂ;
-SINDROM DE INTESTIN SCURT;
-INSUFICIENȚĂ DE RESPIRAȚIE ACUTĂ CU VENTILAȚIE MECANICĂ PRELUNGITĂ;
-BRONHOPNEUMONIE CU SERATIA MARCENS;
-SEPSIS REMIS CU STAPHYLOCOCUS HAEMOLITIC METICILO-REZISTENT;
-COAGULARE INTRAVASCULARĂ DISEMINATĂ ( SINDROM DE DEFIBRINARE);
-DISELECTROLITEMIE;
-ANEMIE SECUNDARĂ;
-HEMORAGIE DIGESTIVĂ;
-INFECȚIA PLĂGII OPERATORII;
-DISTROFIE GRAD II/III;
-INFECȚIE CU CANDIDA A PLĂGII;
-INFECȚIE CU E-COLI;
-TROMBOFILIE;
-PARALIZIE DE PLEX BRAHIAL DREPT;
-TRAHEOSTOMIE;
-MALNUTRIȚIE ENERGETICĂ;
-TRAHEOMALACIE;
-STRIDOR LARINGIAN;
-HIPERPOTASEMIE;
-ACIDOZĂ RESPIRATORIE;
-ȚESUT DE GRANULAȚIE ÎN JURUL TRAHEOSTOMEI

Acestea sunt intervențiile mele:
-20.11.2014-REDUCEREA FISTULEI ESOTRAHEALE, FARINGOSTOMĂ, GASTROSTOMĂ;
-25.01.2015-REDUCEREA VOLVUSULUI INTESTINULUI SUBȚIRE CU REZECȚIE ILEALĂ DE 50 CM;
-30.01.2015-ENTERECTOMIE SEGMENTARĂ ILEO-CECALĂ DUBLĂ CU ANASTOMOZĂ ÎN DUBLU STRAT;
-06.02.2015-JEJUNOSTOMIE DUBLĂ,APENDICECTOMIE TACTILĂ;
-ÎNCHIDERE STOME;
-TRAHEOSTOMIE CERVICALĂ.

În prezent sunt internat la Szeghed -Ungaria într-o clinică și mi s-au descoperit alte complicații:
-SECȚIONARE DE CORZI VOCALE;
-PAREZĂ DE NERV RECURENT;
-FISTULĂ ESOTRAHEALĂ PROXIMALĂ ȘI DISTALĂ-adică laptele care ajunge în stomac se duce în plămâni la fel și saliva se duce în plămâni.
Pentru a supraviețui trebuie să fac mai multe intervenții chirurgicale iar din punct de vedere financiar nu ne prea descurcăm deoarece doar tata lucrează mama având grijă de noi copiii.
Vă mulțumesc că a-ți avut răbdare să citiți scurta mea viață de până acum și să știți că fiecare zi e un dar de la Dumnezeu pentru fiecare dintre noi.
Aceste sunt conturile deschise la BRD:Andrei Ionel
-în RON:RO11BRDE100SV12041901000;
-in EURO:RO29BRDE360SV93803013600. BIC:BRDEROBU
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2016, 11:38:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dumnezeu sa le dea putere si sanatate la toata familia.
Florine, te-as sfatui sa pui cazul pe forumul desprecopii.com. Ia legatura cu adminul de acolo sa te indrume. Ei sunt mai organizati pentru cazuri din astea si ajuta mai mult din mai multe puncte de vedere.

http://comunitate.desprecopii.com/forums/
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2016, 12:17:45
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

E bine și acolo, dar e bine că a scris și aici. Doar că trebuie ținut topicul cald o vreme.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2016, 10:21:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nectarie a fost în Italia unde a suferit niște operații. I s-a mutat un tub care acum iese din el prin alt loc, dar detalii nu cunosc.

După ce s-a întors în țară iarăși au apărut probleme, din cauza unei operații care s-a desfăcut, laptele i-a ajuns cumva în plămîni.

Acum este internat cu mama la spitalul de copii din Timișoara. L-am văzut pe tatăl lui cu cele două surori mai mari duminică la biserică.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2016, 10:47:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acum este internat cu mama la spitalul de copii din Timișoara. L-am văzut pe tatăl lui cu cele două surori mai mari duminică la biserică.
A zis parintele Calistrat ca Nectarie sa fie impartasit cat mai des cu putinta.
Numele micutzului a ajuns pe pomelnicul parintelui Calistrat si este pomenit la orice slujba.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2016, 15:48:29
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit



ICOANA MAICII DOMNULUI “PANTANASSA”, VINDECATOARE DE CANCER (15 octombrie). MINUNI, RUGACIUNI, PARACLIS SI ACATIST (si audio) - http://www.cuvantul-ortodox.ro/2016/...tist-si-audio/

"Îi îndemnăm așadar pe credincioși să alerge cu credință la ajutorul acestor icoane, cerând ulei de la candela Maicii Domnului și aghiazmă și citind în fața icoanei Acatistul sau Paraclisul Maicii Domnului (…)."
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2016, 10:54:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nectarie trebuie să meargă din nou în Italia ca să i se redeschidă esofagul. Ar trebui să stea acolo o săptămînă. Ultima oară tot atît trebuia să stea, dar a durat 50 de zile cu complicațiile care au fost.

L-am văzut la biserică duminica trecută și cealaltă duminică. Era răcit, la el răceala fiind complicat de purtat avînd în vedere că are obiectele acelea atașate de el, prin ele secretă flegma și mucusul.

La problema lui se mai adaugă și impactul de ordin psihic. Fiind toată viața practic torturat de asistente și de chirurgi, se sperie cînd cineva străin se apropie de el. Nici măcar nu poate să plîngă firesc, ci scoate niște sunete ciudate printr-un tub. E greu pentru mine să-l văd fără să mă afecteze.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2016, 15:09:30
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne miluieste pe micutul Nectarie dimpreuna cu familia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2017, 10:18:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nectarie a trecut la cele veșnice pe 17 februarie 2017. Domnul a binevoit să trăiască 2 ani și cîteva luni cînd nimeni nu-i dădea mai mult de o săptămînă atunci cînd s-a născut. Să ne rugăm ca familia să treacă pe cît de omenește ușor peste încercarea asta. Părinții și cele două surori puțin mai mari.

Cine vrea poate să-i ajute în continuare să suporte mai ușor cheltuielile de înmormîntare în conturile de mai sus.

Pentru rugăciunile Sfîntului Nectarie celui mic, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, mîntuiește-ne și pe noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2017, 10:26:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Acum e în brațele iubitoare ale lui Dumnezeu, unde nu va mai cunoaște decât odihnă, mângâiere și bucurie. Pe care să le dăruiască Domnul și părinților micuțului Nectarie!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare